Bývalý vyhazovač a drobný podvodníček Tony „Pysk" Vallelonga (Viggo Mortensen) má mezi newyorskými Italy pověst chlápka, který dokáže vyřešit každou šlamastyku. Slavný černošský klavírista Dr. Don Shirley (držitel Oscara® Mahershala Ali) si ho proto najímá jako řidiče a bodyguarda na turné po divokých státech amerického Jihu 60. let. Tony je horkokrevný, ne moc vzdělaný, ale o to mazanější. Nade vše miluje svoji ženu (Linda Cardellini) a smažená kuřata. Dr. Don je jeho protikladem: kultivovaný génius jemných mravů a pevných zásad. Aby společně překonali nástrahy, musí si k sobě oba tvrdohlaví muži najít cestu skrz předsudky a humorné přešlapy. Originální komedie Zelená kniha získala získala tři Oscary včetně sošky pro Nejlepší film. Režisér Peter Farrelly (Blbý a blbější; Já, mé druhé já a Irena; Něco na té Mary je) se inspiroval příběhem skutečného přátelství a natočil jeden z nejdojemnějších i nejvtipnějších filmů roku 2018. (Aerofilms)

bourec

Lhal bych,kdybych tvrdil,že to bylo strhující,ohromující.K zasmání toho tady na Farrella moc nebylo,spíš taková ukázka ,jak lidi dva společný měsíce docela změněj.A taky to zapadá do současný doby,kdy snaha srovnat bílý a černý je až křečovitá.Z těch oskarovejch filmů poslední doby je ale tenhle asi nejlepší.Kde to ale nabralo pětaosmdesát procent je mi záhadou.60%. ()

Attta

Příjemně vybalancovaný film s příjemnými hereckými výkony. Nenáročný, zábavný chvilkama smutný. Hraničář mě příjemně překvapil jak bravůrně zahrál bronxáckého taliána. Moc dobrý. ()

C0r0ner

Má to v podstatě identickou pointu jako Nedotknutelní, dost podobný průběh a závěr. Samozřejmě se to točí kolem jiných problémů, v jiné době a jiných reáliích. Na Francouze to nemá ani omylem, ale hezky to uteklo, fórů také nebylo málo a pár věcí k zamyšlení se našlo, takže fajn film. 80% ()

Topco

Scenáristicky ľúbivá stávka na istotu (v zmysle ústrednej dvojky pripomínajúcej Intouchables: hľadáme sa, oťukávame sa, snažíme sa byť lepšími, vzájomne si pomáhať a posúvať sa), ale v konečnom dôsledku mi to zasa až tak neprekážalo. Herecky veľmi vydarené. Najlepší Viggo od Eastern Promises. S tým gangsterským kukučom a talianskym akcentom som dostal chuť vidieť ho v nejakej Scorseseovke! ()

Cheeter

Viggo Mortensen se překonává. Když jsem viděl Captian Fantastic, tak jsem si říkal, že mu musela sednout role. A ona to asi nebyla jenom role, asi má teď dobré období. A to je jedině dobře. Akorát mě teď po shlédnutí mrzí, že toho Oscara nedostal. Jestli ne za tento výkon, tak za co? Navíc snímek jako celý je skvělý, dobrý příběh, silné téma. Hodně musím ocenit kompozici, začátek, kdy se věcí jen pomalu a stěží, až samotný konec, kde všechno graduje neuvěřitelným způsobem. ()

exitak

Film dobře natočený, dobře zahraný ale nějak to postrádalo jakoukoliv dramaturgii, napětí, zvrat. Předvídatelné od začátku do konce. Svým způsobem trochu podobné The Intouchables (Nedoknutelní), ti byli ale o level dál. A být to příběh bělocha, Oscara nedostal ani omylem, ale tak už to poslední minimálně dekádu v akademii chodí. ()

Pajky3

Příjemný film, který si postupně odškrtává všechny situace, kterou mohou nastat, když běloch pracuje pro černocha v době, kdy rasismus byl běžnější součástí života. A jak se opět ukáže, tak rozdíly spojují a to i dvojici, která zdánlivě nemá nic společného. Viggo Mortensen i Mahershala Ali opět potvrzují, že sledovat jejich herecké výkony je zábava a všechna ta ocenění mě nepřekvapují. Možná jsem jen ke konci čekal větší drama či větší vyvrcholení, ale vlastně jsem spokojený, protože se na to koukalo dobře a pěkně to utíkalo. ()

Gaaron

Feel good bromance dramedy, která si bohužel všechny skvělé a hřejivé momenty vyplýtvala v trailerech a mimo ně je strašlivě chladně vykalkulovaná, což vážně nemusím. Mortensen ovšem hraje jako o život a je velká škoda, že si jen kvůli kategorii neodnesl Oscara, narozdíl od Aliho, který si vystačil s dvěma výrazy. ()

PavelVanekArt

Viggo a Ali super, Ali mě v ničem nezklamal a jeho hereckej repertoár mám rád. Námět už sice slabší a ohranej, ale pokud se to prvoplánovaně točilo za ziskem Oskara, budiž. Ale jinak hodně příjemnej film, kde hraje prim herecký duo, otázka rasismu, dobrá hudba a celkově good feel nálada. A takových filmů je dnes bohužel málo. 5* a.k.a 90% ()

Martrix

Patřím k těm, kteří nevidí dokonalost pouze v absenci chyb, ale spíš v jedinečnosti a jednoduchosti s velkým přesahem. Green Book nemá chybu, resp. jeho největší slabinou je právě ta dostatečnost ve všech směrech. Celé je to jakoby podle šablony, kterou použije každý, kdo chce minimálně nominace na Oscara - "na jistotu". Téma je zvoleno s perfektním načasováním, protože už pár let probíhá jakási rekapitulace, jak se podařilo afroameričanům dotáhnout náskok, který proti nim (logicky) západní kultura měla. Velmi oceňuju, že v případě Green Book, je toto téma podané míň tendenčně, než třeba v Black Pantherovi. Herci jsou vynikající, což jim umožnil především scénář. Ale popravdě...myslím si, že by ten příběh vydal na třeba třídilnou minisérii. Už jen kvůli faktu, že ve skutečnosti byli Tony a Don na koncertní šňůře mnohonásobně déle než ve filmu a vztah mezi nimi, se vyvíjel pomaleji. A co si budeme povídat, právě to, jak se navzájem ovlivňovali, byl ústřední motiv filmu. Téma rasismu bylo rafinovaně odsunuto na vedlejší kolej, jakoby tvůrci dávali vzkaz: toto už máme vyříkané, teď už se díváme dopředu a jen vám chceme ukázat příběh o dvou lidech, kteří se od sebe lišili úplně ve všem a i když tomu ani doba nepřála, přesto se z nich stali přátelé. Ten vzkaz jsem převzal, díky za něj; i z reakcí ostatních je zřejmé, že tady podobně klišoidní příběh chyběl. PS: Green Book nechybí lidskost a věrohodnost, to bez trochy klišé nejde. ()

zette

Po precteni filmoveho obsahu jsem se do tohoto filmu prilis nehrnul. Me obavy vsak byly zbytecne. Jedna se ve vsech smerech o dobry film a ustredni dvojici si snadno oblibite. ()

campix

The Green Book je klasická oscarovka se silně rasovým tématem, které je však zaobaleno tak nenásilnou formou do vlastně feel-good filmu, že mi to vůbec nevadilo, a tak nějak neštvalo svou podlézavostí aktuálním trendům. Zároveǹ se nedá nevyzdvihnout herecké výkony ústředního dua Mortensen x Ali. Nedivil bych se kdyby si někdo z nich opravdu došel pro sošku. I přes poměrně dlouho stopáž jsem si film příjemně užil a kdyby byli takto divácky atraktivní a stravitelné všechny oscarovky, tak bych se nezlobil, jelikož si myslim, že přesně toto by Akademie potřebovala. Více filmařsky kvalitní a divácky atraktivní filmy. Vzhledem k Farrellyově filmařské minulosti jsme byl docela na trní, ale ve finále jsem více než spokojen. ()

emo

Veľmi príjemne napísaný a natočený film o vzájomnej tolerancii. Mahershala štandardne skvelý, ale mňa si získal najmä Viggo svojim autentickým a civilným výkonom. ()

BoXBe

Nevyhrocený good mood film, který mám rád a budu se k němu rád vracet :) A nejlépe na Vánoce. Přesně tam mi totiž zapadá. A co se týče předsudků. Byly, jsou a budou a jenom ten nadhled to umožní zbytečně nehrotit. Buďme rádi, že je Evropa i Amerika tam, kde je. Bývalo brutálně hůř. ()

animaxis

Celý film stojí především na Viggu Mortensenovi a Mahershala Alim, díky nimž film funguje na jedničku. Zaprvé je tu skvělé obsazení. Oba herci jsou charismatičtí a do svých rolí dávají maximum. Mortensenovi toho italsko-amerického burana prostě věříte každým gestem jeho ruky a Ali tu předvádí, že umí zahrát jak scény, ve kterých se jeho postava chová arogantně, tak scény, kde musí dát průchod svým citům a začít se chovat jako člověk. Zadruhé je scénář filmu plný výborně napsaných dialogů, díky kterém se prostě nebudete nudit ani na chvilku. A to možná i když nejste typ, který by hltal dramata s rasovou tématikou. ()

dr.fish

Veskrze příjemný a povedený film. Viggo M. žádnou svou roli neošidí a i toahle je jedno velké sólo. Jen ho sledovat je veliká zábava, ani nemusí být ve filmu. Je to sociální drama s prvky komedie, na konci dokonce romantické. Kamera i výprava super. 85% ()

Mark Wahlberg jako muž od rodiny

Mark Wahlberg jako muž od rodiny

18.08.2022

Mortensen zpět u režiséra Zelené knihy

Mortensen zpět u režiséra Zelené knihy

13.06.2020

Po kontroverzní, ale jinak úspěšné výhře Oscara za nejlepší snímek pro Zelenou knihu se herec Viggo Mortensen a režisér Peter Farrelly rozhodli pro další spolupráci. Farrelly už nějakou dobu chystá… (více)

Jojo Rabbit vyhrál diváckou cenu v Torontu

Jojo Rabbit vyhrál diváckou cenu v Torontu

16.09.2019

Další Oscarový adept je na světě. Diváckou cenu na festivalu v Torontu si totiž čerstvě odnesl snímek Jojo Rabbit režiséra Taiky Waititiho (Thor: Ragnarok). Snímek se odehrává v nacistickém Německu a… (více)

Mahershala Ali si vyzkouší sci-fi

Mahershala Ali si vyzkouší sci-fi