V Ptačím rybníku na pokraji Velké Prahy je objevena mrtvola chlapce. Vražda dítěte, navíc sexuálně motivovaná, to je zlý sen každého kriminalisty, vrchního inspektora Budíka (J. Plesl) nevyjímaje. Teď se mu ho dostává. Případ je o to složitější, že jde o německého chlapce ze Sudet, který se o prázdninách učil v české rodině češtinu. Mohly by tu být i nepříjemné politické souvislosti, v Sudetech tehdy byla velmi napjatá situace. Ervín kromě toho běhal s kluky z předměstí, plaval v rybníce, hrál s nimi i divadlo. Trochu zvláštní divadlo, ti kluci totiž nehráli živé postavy, ale loutky. Zpočátku měli kriminalisté prázdné ruce a strach, aby se v novinách nezačala probírat sexuální vražda. Samozřejmě se to neutajilo, všichni v okolí už to ví a tlak na detektivy se začíná zvětšovat. Pátrají všude možně, ale mohlo jít i o náhodného pachatele, který nemá s místem nic společného. Konečně se zformuje jakási reálná stopa, která souvisí právě s tím klukovským divadélkem a jeho principálem, místním kominíkem (M. Kern). Budík cítí, že by mohl mít sexuálního vraha, že chybí jen málo, aby ho usvědčil. Jenomže se stane něco naprosto nečekaného a pro kriminalisty osobně mimořádně tíživého. A navíc je to něco, co vrací celý případ zpět na začátek. Budík musí zachytit slaboučkou nit neuvěřitelného nápadu a tu rozvíjet, aby se dostal dál. V ruce má jen úlomek sklíčka a hrst trávy, umazané od sazí… (Česká televize)

Disease

O chlup lepší než první díl. Maďarská služebná tu má sice méně prostoru, ale "praktikant Hlaváček" už se stává částí týmu (a nejen policejního, ale i herecky už za zkušenějšími kolegy tolik nezaostává. Oceňuji, že případ je tu součástí většího celku a popravdě není úplně důležitý. ()

EllienPM

Jednu chvíli mi bylo paní Aleny Mihulové až líto, když ji "tvůrci" (ano, ta banda diletantů) nechali nandavat návštěvě moučník rukou. Nevídáno. Jak prvorepublikové... Velmi, velmi špatné. Opět. Umělé nahození obrazu do rádoby historizujícího nažloutle rozmazaného odstínu je silně iritující, účinkem se míjející a již tak bídnou kvalitu ještě níže srážející. Denis je vskutku netalent, hrůza. Je mi ho líto. Snad prozře a pochopí, že pro kameru se nenarodil. Nebýt A. Mihulové, dal bych odpad. Ale to její hraní, ten její výraz, ty její oči... Nelze ji nemilovat. To je Paní Herečka, Alena Mihulová. Za ni jedna hvězda. Snad jen jediná scéna byla vtahující - matka miminka, houpajíce malé ve světnici, Langoše svádějící. To jsem se pousmál. Jinak prostě hrozné, průhledné, hloupé, nenapínavé, nenápadité, strojené, nevěrohodné, nezapadající ani do doby, ani do atmosféry, ani do mluvy, ani do ducha. Prostě do ničeho. Je mi skutečně jedno, z čeho byly okapy v záběru, ale ta duše té doby - tu tohle nikdy mít nebude. Scénáristé to postavám bohužel nedokáží vnuknout a postavy si to z prstu bohužel nevycucají. Ještě by mě zajímalo, jaký byl rozpočet. Vypadá to tragicky lacině. Denis na kole jezdící sem a tam to nezachrání. Jeho románek s holkou (když je náš) s velkýma vodnatýma očima to celé ještě víc ztrapňovává a třeba ten nový plot kolem školy mohli tvůrci alespoň trochu upravit, natřít, namočit do bahna, aby nebyl taková pěst na oko. Opravdu papundeklové peklo, nejen to divadélko (pár neposlušných plachet, křivolaká prkna (kdyby pod nimi byl aspoň poklad, že)). ()

Untentrauer

Tento díl a případ byl o chlup lepší než předchozí. Jenže tomu stále něco chybí. A to je mravenčí policejní práce. Já mám pocit, že oni snad hádají a tipujou. A ty keci u toho? "Na tak tenkém ledě jsem ještě nebyl" řekl Budík, když šel zkoumat zda kus střepu patří do brýlí podezřelého. Proboha co jako je na tom? Případ byl zabalený do omáčky keců a blbostí, jaké trknou i idiota. Klíč od dětské klubovny schovaný na futrech dveří.....Každý malý kluk tam určitě dosáhne. Scénáristi mají obrovský problém v tom, že nedokáží vymyslet řešení případu. Nedokáží se ztotožnit s policejní prací. Mrzí mě to kvůli Langmajerovi. Jenže je to prostě špatný. ()

IvcaSammet

Snad ještě slabší než první díl. Pachatele jsem odhadla téměř okamžitě (SPOILER! "Viděl jsem Vás" "Ano?" "Malovat" "Ach tak, aha, tak to jo"), dialogy stupidní, všechny postavy se chovají jako agresivní idioti a hlavně mi absolutně chybí humor. Zatím opravdu spíš zklamání. ()

Bozvav

Podle anotace: "Mohly by tu být i nepříjemné politické souvislosti, v Sudetech tehdy byla velmi napjatá situace." Píše se rok 1923, tedy 4 roky po poněkud nešťastném potlačení protestů Němců žijících v Sudetech Československou armádou a tři roky po Trianonské smlouvě. Hitler zrovna šmudlil ve vězení Mein Kampf a pokud někdy vůbec byla situace v místě, kde vedle sebe žije více národů nenapjatá, tak to bylo nyní. Ale co, nebudeme hnidopiši, Zápletka zajímavá, nicméně způsob jakým to vyšetřují, naprostá absence humoru, velmi mizerná akce a hlavně ten nejméně sympatický vyšetřující vrchní inspektor na světě, udělali své. Je to nudné, táhne se to jak špatná karma, spousta zbytečných mihnoucích se postav, nelogického počínání, kamera je divná, prostě je to strašné. Hudbu ani nezmiňuji. Do dalšího dílu už nejspíše nepůjdu. Za mne jedna hvězda za kostýmy a auta, jinak se na výpravě zjevně dost šetřilo, nikde skoro ani noha a záběry na stromy moc parády neudělají. ()

helraiser

Líbilo, atmosféra první republiky pěkně ztvárněná až na drobné vady, ale to se dá. Nemá cenu si tehdejší dobu malovat na růžovo, takové věci se děli. Případ zajímavý i když to mohlo být pojato trošku jinak, ale dobrý. Pachatele jsem uhodl téměř okamžitě. Se seriálem zatím spokojenost. ()

barabura odpad!

Spoilery! Tvl, co to jako bylo? Tak frajer se prokecne, že ví jak oběť zemřela, může to vědět jenom policie a vrah a pan inspektor se zeptá odkud to ví, ten ho pošle do prdele a pan inspektor jde. Hustý... Pak jim manželka pana řídícího řekne, že se pořád stěhujou. Oni si zjistí, že v místech, kde učil záhadně mizeli a umírali chlapci, najdou sklíčko z místa činu, pak jim manželka řekne, že pod uhlím doma ve sklepě jsou schovaný hadry oběti a nic, jako vůbec nic. A jako nezlobte se na mě, ale pokud se pan řídící sral s kreslením nahatých chlapců a podstrčil, nevím teda jak se dostal k němu domů, když to tam hlídala paní domácí, to kominíkovi do skříně, nebylo by lepší tam podstrčit rovnou ty hadry oběti? To si jako takovej zkušenej kamuflážník, kterej uniká desítky let podezření opravdu nechá doma rozbitý brejle a hadry oběti? To sem se zase u toho rozčilovala. To je tak strašně slabý, že asi slabší detektivní seriál mě ani nenapadá. Jinak obecně, kamera je strašná, ty šikmý záběry, houpající se obraz, jak kdyby to točil někdo ožralej na mobil. Takový práce si dají s výpravou a pak to zabijou scénářem, nesmyslama a kamerou? A herci bohužel vypadají, že se snaží to zachránit, ale kde nic není ani smrt nebere. ()

Karp

Téma druhého případu bylo určitě atraktivnější, ale hlavního pachatele nebyl zase takový problém určit... A když se k tomu přidá přebujelá stopáž, občasné podivné chování některých postav, rozvláčné tempo, chatrné dialogy, nemastný neslaný konec, stále se nedá říci, že by Zločiny Velké Prahy zářily. 55-60%. Je to škoda... Byla tu naděje na kvalitní seriál z 1. republiky, ale naděje jsou pryč. Bohužel v konkurenci věhlasnějších zahraničních stanic Česká televize minimálně na poli seriálu selhává. Občas se něco povedeného objeví, ale jinak je to spíše průměr. A málem bych zapomněl - dobrá poznámka o chajdě od uživatele rakovnik. U té by pan rada Vacátko bezpochyby nařídil prověřit, aspoň komu patří, anebo by to některý z pánů ze čtyřky udělal sám... ()

arinečka

Nechápu,proč ten vrah údajně chtěl to oblečení spálit, když ho zrovna tak mohl kamkoli pohodit. nikoho při tehdejším stavu vědeckého poznání nijak neusvědčovalo. a vůbec to stačilo hodit někam do vody. jakékoli myslitelné stopy by se zničily. a obávám se, že příště se případ taky nedořeší, vypadá to na oddělené epizody. no tedy scénář no. ()

quixote

Neobratně napsané, i mně byl vrah jasný od první minuty. Románek podřízeného s dcerkou nadřízeného už byl v Četnických humoreskách, ne? Co takhle vymyslet něco originálnějšího? ()

BigBang

Čekal jsem pitomou selanku. Nečekal jsem, co přišlo: skvělé zobrazení, jak většina mužů středního věku žije život v tichém zoufalství. Kdo si stěžuje na politiku, tak se mýlí: politika je v seriálu proto, aby dodala - oproti jednodušším detektivkám - tlak na vedoucího inspektora shora. ()

Amonasr

Zpočátku se mi zdálo, že by to mohlo být trochu lepší než první epizoda, ale skutek nakonec opět utek. To falešné hraní si na první republiku je až barvotiskově protivné a když dvě klíčové věty v závěru, které pronáší inspektor Budík (jednu před manželkou vraha a druhou před vlastní dcerou) nejsou ani po několikerém zpětném přehrání vůbec srozumitelné, je snad i jedna hvězdička moc. Nepochopil jsem, proč detektivové, když mají nejdříve snahu řídícího učitele usvědčit pomocí rozbitých brýlí a ten se jim vysměje do očí, nakonec odmítnou jasný důkaz, který jim nabídne jeho manželka na stříbrném podnose (šaty oběti pod hromadou uhlí). Nebo jsem si to špatně vysvětlil? Mám také stále neodbytnější pocit, že tvůrci se nedokázali rozhodnout, zda chtějí točit vážně myšlené kriminální příběhy nebo parodii na ně. Nevychází z toho nakonec ani jedno, ani druhé. ()

Mamlas

Zkusil jsem ještě jeden díl. Šlo to. Lepší příběh než byl první. Trochu, ne moc. Nadále lacině načančaná unylá slabota, bezemotivní znudění herci, protivné hudební pozadí a ultimátně odporně hnusná kamera. (22%) ()

AgnesDee

Jak to tak vypadá, tak sklo v jakékoli podobě vyřeší všechny případy tohoto seriálu. Tentokrát tu ale máme falešné nahozenou udičku v podobě kominíka eunucha, který ale tento geniální plán scenáristům zhatí vlastní sebevraždou. To ovšem neznamená, že by byli detektivové tak špatní, nakonec vraha přeci jenom vypátrají. Ale z nějakého záhadného a nevysvětlitelného důvodu ho nezatknou, i když na to mají všechny potřebné důkazy. Proč? Bůh ví. Každopádně pražská kriminálka dala práci dalším policistům v jiném okrese. ()

Arccos

Komentáře ostatních už řekly dost, takže bez velkých rozborů jenom dva dojmy: 1] Neskutečně mě iritovala téměř neustále "dramaticky" nakloněná kamera... 2] Taky vám váš triedr ukazuje místo použitelného obrazu zdvojené psychedelické halucinace? Achjo... ()

STORM70 odpad!

dle hodnocení Annypro alias Anna Burgerová v polovině rozjetého dílu za plný kotel (869 hodnocení,vše za 5.. :-) ....já tomu seriálu dal druhou šanci..... ale opravdu nic... příběh 0, hercům starou dobu nevěřím, kamera šílená, nesmyslné detaily věcí.... a Denis (pardón) nechápu..... ()