Sonny (Al Pacino) a Sal (John Cazale), dvě nuly, které hnány životní nouzí vstupují do banky, aby ozbrojené uzmuly kus svého štěstí. Než se stačí vůbec zorientovat a zjistit, že bankovní trezor zeje prázdnotou, jsou nezkušení zlodějíčci v hledáčku policejních složek a dravých médií. Sonny a Sal mají náhle na krku z jedné strany rukojmí, z druhé strany, vedle dozorující policie, širokou veřejnost, v jejíchž očích zosobňují lidové hrdiny. S tím, jak se zvyšuje napětí, dochází v bance čerstvý vzduch a spolu s ním také veškeré legrácky a čepýření. Situace se pomalu, ale neúnosně blíží ke svému konci… 22. srpna 1972 byla v Brooklynu naplánována bankovní loupež, která neměla zabrat více jak dvacet minut. Nakonec John S. Wojtowicz, ozbrojený nejen palnou zbraní, ale především znalostí mafiánského filmu Kmotr (1972; účinkoval v něm právě Al Pacino), s psychicky nevyrovnaným kumpánem Salvatorem A. Naturalem, drželi rukojmí po čtrnáct hodin. Jedním z hlavních motivů k loupeži bylo pro Wojtowicze získání finančních prostředků na chirurgickou přeměnu pohlaví svého transsexuálního partnera, Elizabeth Edenovou. Netradiční kriminální událost mistrovským způsobem převedl o tři roky později na stříbrné plátno režisér Sidney Lumet (Dvanáct rozhněvaných mužů, Sestup Orfeův, Zastavárník, Vražda v Orient expresu). Společensko-kritickému dramatu nelze upřít jak nadsázku, s níž se umně líčí absurdní charakter celé loupeže, tak přesnou psychologickou drobnokresbu všech zúčastněných vystavených nezměrnému tlaku. Velkou zásluhu na tom nesl strhující scénář Franka Piersona, jenž za něj získal oborovou cenu Writers Guild of America i Cenu Akademie. (Česká televize)

mat.ilda

Taková milé, domácké přepadení banky v Brooklynu, s pouliční performancí k tomu... lupič, který dovede mezi rukojmími vytvořit takhle uvolněnou atmosféru, by u soudu zasloužil nejednu polehčující okolnost, zvlášť poté, co rozšíří pole působnosti, stane se tiskovým mluvčím i miláčkem davu a vytroubí všechno, co svrbí Ameriku let sedmdesátých... jen loupežným motivem mě tedy lehce zklamal. Atmosféře i přes úsměvný začátek vládne napětí, zakončení jednotlivých situací je nevyzpytatelné a o slovo se velmi záhy přihlásí důsledky definitivnosti rozhodnutí, které se navyšováním požadavků ve skutečnosti mění na tichý souhlas s asistovanou sebevraždou... Al Pacino jiný a opět výborný. Viděno v rámci Season Challenge Tour, týden s krimi /thrillerem sedmdesátých let. ()

jojinecko

Vynikajúca adaptácia reálneho prepadu banky s dokonalým Al Pacinom, ktorý sa zhostil svojej úlohy fakt presvedčivo (vlastne ako vždy:) Sidney Lumet nepotrebuje hudobný podmaz a stačia mu minimalistické exteriéry k tomu aby pritiahol divákovu pozornosť a udržal ju po celú dobu filmu.. Výborné! ()

Roman.Ticka

Přepadení banky s lidskou tváří. Sociologové se musí tetelit blahem nad výčtem sociálních skupin, rolí, postojů, řešení krizové situace, vyjednávání, zvládání a jiných užitečných pojmů z předmětu zvaný ŽIVOT. Vtipné hlášky i dramatické situace, uvnitř i vně banky, balancují na hranici vkusu a reality. Tím si dílko získává vyšší statut a potvrzuje známé rčení - v jednoduchosti je síla. Herecky zaujali všichni, ať už upjatý ředitel banky, přizpůsobivé pracovnice, homo i hetero příbuzní, senzacechtivá veřejnost, věrohodná média a početná policejní "eskadrona". Myslím, že Sal už jen neznalostí polohy Wyomingu, zpečetil svůj osud. No a sladký cukroušek Alfredo, tak mladý, a přesto spolehlivě utáhl celý Brooklyn na jediné křehké nudli. ()

Janek

Výborně napsaný scénář (skvělé dialology a situace, které jsou velmi věrné a vtáhnou vás do děje). Ještě bych vyzdvyhl herce, na nich to koneckonců všechno stojí. Lepší než Serpico... ()

borsalino

Zajímavý přerod ze zpackaného přepadení banky amatérskými lupiči po skutečné drama, kdy jde sranda stranou a zůstávají pouze lupiči, FBI, vyjednávání a neodvratný konec. Al Pacino byl přímo famózní. ()

claudel

Velmi zvláštní film, jenž se mi nesnadně hodnotí a ještě hůře komentuje. Al Pacino patří dávno mezi mé nejoblíbenější herce, jednu dobu jsem ho tady měl i na prvním místě. O jeho hereckých kvalitách ve všech obdobích jeho herecké kariéry ani na vteřinu nepochybuji, takže i zde předvedl standardně nadstandardní výkon. Souhlasím, že neméně výborný byl i John Cazale. Přesto ve mně film zanechal rozpačité a nejasné pocity, ale to je možná u Sidney Lumeta často pravidlem i cílem. Zpočátku mi to trošku připomínalo komedii až parodii na klasické filmy o bankovních loupežích, až později se z toho vyklubal vážný snímek kladoucí řadu otázek. Závěr korunuje dílo... ()

Exkvizitor

Rozhněvaný muž Sidney Lumet natočil Psí odpoledne na motivy článku v novinách a tedy "podle skutečné události". A je to poznat, protože takhle nepodařené přepadení banky mohl přinést jen sám život. Řada scén je jistě vyfabulovaná, ale když třeba přijede za svým synem-lupičem matka a řekne mu kde všude se za něj přimluvila a jak byl jako dítě krásný - z toho autenticita přímo čiší. Jednoduše řečeno: jedná se o vynikající drama se skvělým scénařem a režisérským vedením, ale hlavně s dechberoucím mladým Al Pacinem, který si zase střihl roli sympatického psychopata. ()

becki_tu

K hereckému výkonu Al Pacina asi netřeba nic dodávat. Bohužel největší filmu problém byl v tom, že už od půlky jsem začínal tušit, že se nechystá žádný dějový zvrat a že to celé skončí tuctově. Proto hodnotím střízlivěji a s určitým mírným zklamáním. Psí odpoledne má ale jinak dobrou atmosféru a kvůli Pacinovi stojí za vidění. ()

Kimon

Čekal jsem víc. Nezáživný děj mohl být vměstnán do podstatně kratší doby. Trochu spád měl film pouze na začátku a pak, .... po prokousání se nudou, se až u konce trochu vyspravil. Ve filmu byly podle mého mínění zbytečně dlouhé a nezáživné záběry a dialogy, které mě místy uspávaly. Námět filmu však špatný není, jen podle mého mínění ne zrovna nejlíp zpracovaný. Al Pacino bývá akčnější. ()

Morholt

Dokonalá rekonstrukce bankovního přepadaní z roku 1972, kterou si vzali na starost Sidney Lumet a Al Pacino, jejichž spolupráce se osvědčila v Serpicovi. Lumetovi se povedly obě dvě roviny - jak ta komediální, která dominovala zejména první polovině filmu, tak ta psychologická, ve které se nesla polovina druhá. To vše podpořili již výše zmíněný Al Pacino a také John Cazale, který byl pro podobné role stvořen a je obrovská škoda, že jich vytvořil tak málo. Výborná práce. 90% ()

Sawy

"Attica! Attica!" Kéž by celé Psí odpoledne bylo tak působivé jako tenhle pokřik! Když Al venku tohle křičí a přihlížející dav se k němu přidává,člověka prostě mrazí.Al Pacino vůbec podává velkolepý herecký koncert a ostatní herci jsou docela upozaděni,což vadí jen u skvěle minimalistického Johna Cazalea.Problém filmu je ovšem v jisté zbytečné natahovanosti,díky které nejednou na diváka zaútočí nuda.Film rozhodně nemusel být dlouhý přes dvě hodiny,zkrátit ho a bylo by to pět jako vyšitých.I tak jde ale o výtečnou sondu do 70. let,do které zavedl Lumet spousty tehdejších témat typu homosexuality,Vietnamu,rostoucí kriminality atd. Rozhodně doporučuju ke zhlédnutí,i když srdcovkou se to asi pro moc lidí nestane. 80 % ()

ScarPoul

Jedna z tých vecí, ktoré treba vidieť. Film, ktorý do značnej miery formoval Americký film. Často citovaný, trestuhodne aktuálny aj po toľkých rokoch a s uhrančivým Pacinom. Jeho začiatky sú plné skvelých filmov a silných príbehov. Pre mňa by the way úplne prvé stretnutie s Al Pacinom. ()

Lacike

Zacne sa to ako klasicky film o prepade banky, ale nakoniec to rozhodne nic klasicke nie je. Cely cas je to podane dost komedialne. Pacino nikdy nebol zabavnejsi. A pritom hra serioznu postavu. Este lepsi ako Pacino je John Cazale, ktory bol v Kmotroch za chudaka, ale tu z neho ide strach aj ked toho vela nenahovori. A treti herec, ktory ma nadchol je Chris Sarandon ako Pacinov milenec. Najprv som ho vôbec nespoznal. Jeho telefonicky rozhovor s Pacinom je najlepšou scenou celeho filmu. Mozno preto, lebo je trochu viac serioznejsia ako prilis komedialny zvysok filmu. Asi najviac mi Dog Day Afternoon pripomina pecku Mad City, ktora je ale podana serioznejsie a novinari tam maju väcsi priestor. Najväcsim plusom Dog Day Afternoon je, ze napriek dobe vzniku ma dynamicke tempo a dej sa nastastie vôbec nevlecie ako bolo vtedy zvykom. Lumet patril k spicke a väcsina filmov, ktore som od neho videl, mi sadla. 8/10. ()

Caszidy

Další z brilantních výkonů Al Pacina. Rozverná atmosféra od prvních okamžiků zpackané loupeže během 124 minut povážlivě houstne, stejně jako stoupají vaše sympatie se Sonnym a Salem. ()

malylada

Banda naivních postaviček vykrádá banku a nejde vše podle představ. Al Pacino si krade veškerý prostor pro sebe a troubu snažícího mít věci pod kontrolou hraje výborně. První půl hodina se odehrává velmi komicky, v nadsázce, ale postupně se mění v živé vyjednávání, zoufalost lupičů a Stockholmského syndromu působícího i na diváka. Možná zbytečně se Lumet snaží předhazovat sociální a homosexuální tématiku, neboť některé dialogy se táhnou a ubírají svižnosti zápletky. Závěr naopak nabere tak atmosférické tempo, že během okamžiku dojede k očekávanému konci. Zasloužená oscarovka 70. let...... 8/10 ()

Gazy

První polovina je naprosto geniální a za jasných 5*, Al Pacino je neodolatelný bankovní lupič, druhá půlka filmu už trochu ztrácí dech, přesto je vynikající. ()

MrCreosote

Al Pacino jako vždy vynikající, John Cazale je týpek a pokud by v tý bance nakonec všechny postřílel, vůbec by mě to nepřekvapilo :) Jeho role byla vůbec velice zajímavá - mám dojem, že za celý film pronesl tak 5 souvislých vět, které ještě k tomu nedávaly smysl : ,,Wyoming" Lepšího herce na tuhle roli snad ani nemohli vybrat. Škoda, že v druhé půlce tempo povolilo a bylo to převážně o dialozích, které sice nebyly špatné, ale mohli je trochu zkrátit, o nic bychom nepřišli. Až na pár chybiček natočil Lumet vynikající film. ()

Ridley Scott bude režírovat bombastickou povídku

Ridley Scott bude režírovat bombastickou povídku

15.12.2023

Zatímco jiní v jeho věku řeší nejšetrnější pleny, Ridley Scott si ke svým sedmaosmdesátým narozeninám nadělí další režijní počin. Tahle legenda se totiž rozhodla, že nepoleví v každoročním nadělování… (více)

Sidney Lumet: 1924 – 2011

Sidney Lumet: 1924 – 2011