Žena saxofonisty Freda Madisona nalezne na schodech jeho luxusní vily videokazetu, na které kdosi zaznamenal zločin spáchaný v ložnici jeho domu. Zkrvavená oběť vypadá jako Fredova žena Renee a vrah - jako on sám. Přivolaná policie muže zatkne, avšak po několika dnech zjistí, že v cele je uvězněn - místo Freda - neznámý mladý muž... (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

Billie777

Musím říct, že jsem ten film vůbec nepochopila. :-) A když už jsem ho konečně začala chápat (alespoň jsem si to myslela), stalo se něco, co to všechno převrátilo a byla jsem zase na začátku. Ale jedno musím uznat - od začátku do konce i přes dlouhou stopáž se prostě nenudíte. Já jsem se dívala s očima vykulenýma, s mozkem pracujícím na plné obrátky a když to pak skončilo, dívala jsem se dál na obrazovku a ani nedutala. A ještě dlouho potom jsem nemyslela na nic jiného než na to, co jsem viděla. Lost Highway se vám prostě dostane do hlavy ať chcete nebo nechcete. Takže mi vlastně vůbec nevadí, že jsem to nepochopila, protože za tohle a tu úžasnou atmosféru a herecké výkony dávám plné hodnocení. Taky jsem se nezapoměla podívat zde do diskuze a projela si komentáře těch, kteří to pochopily (vážně je obdivuju) a fakt to do sebe úžasně, ale fakt úžasně zapadá a já si říkám, jak můžu bejt tak blbá a vážně se klaním panu Lynchovi, jak může něco tak dokonalého vymyslet. Paráda! ()

klukluka

Parádní kino, o tom žádná. Ale stejně mi trochu vadí, že mě David Lynch vyslal na lost highway. Že mu bylo jasný, že všichni, kdo se vydáme po té jím vytyčené cestě, zaručeně zabloudíme. Ale atrakce všude okolo hotová pastva pro oko. A mně navíc sedla i muzika. Byť ztracen, liboval jsem si. ()

black_adder

Tak tenhle film mi zamotal hlavu na pěkně dlouhou dobu. Spoustu dějových momentů jsem si nedokázal vůbec dát do nějakých logičtějších souvislostí a obávám se, že přesně to taky bylo taky režisérovým záměrem...kupodivu mi to ale vůbec nebránilo v tom, abych si tento další geniální Lynchův snímek parádně užil. ()

Kapybara

Tak tenhle film jsem vůbec nepobrala. Nebýt Sloního muže, musela bych napsat, že Lynch je břídil, který pořád dokola vykrádá sám sebe a není schopný vymyslet nic, co by dávalo aspoň trochu smysl a posadilo mě na zadek svou originalitou. Stále stejné motivy... Svůdná femme fatale, zhrzená láska a všudypřítomné zlo, skryté v každém z nás... To už tu bylo, ne? Celkem slibný rozjezd mě navnadil, říkala jsem si, že by...? Bohužel nástup úchylného trpaslíka či klauna (či co to vlastně bylo) na scénu okamžitě zmařil všechny mé naděje. Kdyby se aspoň na závěr všechny nelogičnosti poskládaly do smysluplné mozaiky, ale dějová smyčka se uzavře a... nic. Lynch nás všechny tahá za nos. A všichni mu to žerou. (skoro všichni) ()

1860

Asi jako klasický David Lynch: děsivá atmosféra, počáteční tápání v ději, skvělý emocionální zážitek, dívání na titulky s nehezky otevřenou pusou, bádání nad proběhlým příběhěm, opětovné shlédnutí filmu (ne vždy v tomto pořadí,).. od ostatních lynchových počinů jsem vyzdvihl tento, protože na mě zapůsobil nejvíce, také toho ve mně hodně zanechal.. ()

Revolver

Lynchova depka roztáhlá na 135 minut. Nevím vůbec proč ty 4 hvězdy dávám, nepochopil sem vůbec nic, ale líbilo se mi to :-) ()

JimDoor

U Mazací hlavy jsem se neskutečně nudil, todle mě nesmírně bavilo. Přitom jsem nepobral ani jeden z filmů.... 85% ()

matias32

LOST HIGHWAY som určite nepochopil síce pochybujem, že sa to dá, ale vôbec mi to nevadí. Prvé stretnutie s Lynchom a pravdepodobne aj to naj... samozrejme ak nepočítam TWIN PEAKS. ()

dopita

Další film Davida Lynche kterej se nedá pochopit. No a co má bejt ptám se, Lynchovi nikdy moc nešlo o příběh, stejně tak vždycky kadí na diváka. Hnípe se ve vlastním světě, prostřednictvím (dost často) hloupých klišé a přitom tvoří sugestivní mistrovský dílo. Mistrovský dílo, který mě semlelo a který zase dlouhou dobu nedostanu z hlavy. Lynch je blázen, díky bohu za to... ()

Hanys_

Šílená Lynchovina, u které ani nevím, jestli vlastně má dávat smysl. Naštěstí je Lost Highway správně mystériózní a ikdyž je to s prominutím blbost, tak určitě scény z hlavy dostat nejdou - a i kvůli tomu nemůžu jít níž. 5.5/10 ()

kukuuuc10

100% Schíza. David Lynch mi podruhé vystřelil mozek z hlavy. Film, který nemá s realitou nic společného. Nevím, kde režisér bere tyhle myšlenkové pochody, každopádně mezery, které u něho mám, musí být vyplněny. Obsazení herců, pro mě né až tak známé, mi taky rozšířili obzory, i když teď jsem akorát tak zralý na kazajku. Robert Blake - při pohledu na něj mi opravdu běžel mráz po zádech! Všechny schízy, spjaty s luxusním soundtrackem a silnými doušky erotiky, mi nedávají na výběr! ***** ()

Miller

Pro pochopení tohoto filmu musíme mít základní znalosti psychoanalýzy a také určité vědomosti o nemoci zvané schizofrenie. Skutečný příběh jsme schopni sestavit až po poslední scéně filmu. Hudebníkovi Fredu Madisonovi někdo oznámí do domácího telefonu, že nějaký Dick Laurent je mrtev. Dále zjišťujeme, že Fred prožívá manželskou krizi se svou ženou Renée a že jim někdo na schodech jejich vily zanechává podivné videokazety. Na poslední videokazetě je zachycena vražda Freda spáchaná na vlastní ženě. Fred je odsouzen k trestu smrti, ale v cele se najednou změní na mladého automechanika. Až do tohoto okamžiku byl děj poměrně srozumitelný. Proč se ale Fred změnil v automechanika Petea? Odpověď je jednoduchá. Fred ve vězení trpěl bolestmi hlavy a nespavostí. Dozorci ho zavedli k vězeňskému doktorovi a ten mu dal prášky na spaní! Vzpomínáte, jak mu je nasypal do úst, zkontroloval, zda je opravdu spolykal a potom mu oznámil "Teď budeš spát!"? Tedy představme si, že Fred je stále v cele a zdá se mu, že je Pete. Druhá část filmu je snem Freda ve vězení. Pro pochopení příběhu je rozhodující jedna z posledních scén tohoto snu. Fred v ní přijede ke svému domu a do interkomu oznámí "Dick Laurent je mrtev". Sen je iluzí vycházející z reality s cílem plnit přání spícímu. Freda v té scéně na začátku zajímalo, kdo na něho zvonil a pak mu sdělil, že "Dick Laurent je mrtev" a také proč potom u vchodových dveří nikdo nestál. Takže sen teď plní jeho přání a zároveň mu odpovídá, že ty zvuky stvořil on sám ve své hlavě, že to tenkrát byla jenom jeho zvuková halucinace v důsledku vzpomínek na zavraždění Dicka Laurenta! Schizofrenie se na začátku projevuje zvukovými halucinacemi, později vizuálními halucinacemi a v nejtěžším stádiu může dojít k rozštěpení osobnosti. To znamená, že v jednom těle potom žijí dvě osobnosti, které mají své vlastní vzpomínky. Dá se tedy předpokládat, že z neurózy po zavraždění Laurenta se u Freda vyvinula schizofrenie. Proč zabil Laurenta? Byl to milenec jeho ženy a Fred zabitím soka chtěl vyřešit manželskou krizi. Pro svoji oběť si přijel do hotelu "Lost Highway", kde se milenci tajně scházeli. Nejdříve Laurenta zranil nožem a potom ho zastřelil v poušti. Fred s Renée zůstal žít i po smrti Dicka. Všechno mělo být v pořádku, ale nebylo. Fred má pocit, že ho žena stále podvádí. Volal ji domů, když tvrdila, že si bude číst, ale telefon nevzala. Matně si vzpomíná, že z klubu, kde hraje na saxofon, kdysi odešla s nějakým mladým mužem (Andym). Při sexu cítí, že už ho žena nemiluje. Nechce si připustit, že manželku začíná nenávidět. Má vizuální halucinaci, kdy místo obličeje své ženy spatří tvář tajemného muže. Schizofrenie se zhoršuje. Na večírku u Andyho už má vizuální i zvukovou halucinaci dohromady. Jeho mozek stvořil druhé ego. Celý rozhovor s tajemným mužem se odehrává pouze v jeho hlavě! Po příjezdu z večírku domů dochází k rozštěpení osobnosti. Z ložnice odchází ještě jako Fred, ale když se vrací, tak už je tajemným mužem. Proto si Fred u výslechu pořádně nepamatuje, že svoji manželku zavraždil. Tím se dostáváme k těm podivným videokazetám. Záznam na kazetách totiž představuje vzpomínky tajemného muže a Fred si tyto vzpomínky pouze přehrával ve své hlavě u výslechu. Vysvětlím... Při prvním shlédnutí jsme schopni zjístit, že druhá část filmu je snem Freda ve vězení a na konci snu, že Fred je schizofrenikem. Potom si film musíme přehrát znovu buď doma na videu nebo ve své hlavě. Když máme informaci, že první scéna filmu se odehrává po smrti Laurenta a že ho zabil Fred, u kterého se začíná vyvíjet schizofrenie, pochopíme i další scény. V psychoanalýze dům představuje hlavu, takže například rozhovor Freda s tajemným mužem potom dostává nový rozměr. Tajemný muž mluví o Fredově hlavě, ale Fred o svém domě! Tajemný muž: "Vlastně jsem tam i teď." Fred: "Kde že jste teď?" Tajemný muž: "Ve tvé domě (hlavě)." Fred: "To je nějaká blbost!" Tajemný muž: "Zavolej mi (vyvolej mě v hlavě)." Fred: "Jak ses dostal do mého domu (hlavy)?". A díky tomu i lépe pochopíme ty kazety. První kazeta - Tajemný muž je ještě před Fredovým domem (hlavou). Druhá kazeta - Tajemný muž je uvnitř Fredova domu (hlavy), ale zatím ho nedokáže ovládnout. Fredovo tělo spí. Třetí kazeta - Tajemný muž je uvnitř Fredova domu (hlavy), ale už ho i ovládne. Fredovo tělo vraždí manželku. Fred si tuto vzpomínku přehrává ve svém domě (hlavě) u výslechu! Kruh se uzavřel. Shrnutí: Fred zabil milence (Dicka Laurenta) své ženy. Z neurózy po zavraždění Laurenta se u něho vyvinula schizofrenie, která přerostla do rozštěpení osobnosti. Jako nová osobnost (tajemný muž) potom zabil i manželku. Za vraždu Renée byl odsouzen k trestu smrti (pozn. Dicka zastřelil v poušti, takže ten byl pro policii a ostatní pouze nezvěstný, protože jeho tělo se nenašlo). V cele se mu zdálo, že jako Pete opustil vězení, prožil jiný vztah se svou zabitou ženou (ve snu Alice) a také, že zabil Andyho jako domnělého dalšího milence manželky. Na konci filmu se probudil. () (méně) (více)

Corpsegrinder

Sám Lynch přiznal že film nemá jednoznačnej příběh, takže se nad tim neni třeba pozastavovat. Je to noir jak vyšitej, a ještě k tomu v dvojitý dávce. Robert Blake super. ()

F.W.Colqhoun

Jednu ze znepokojivějších exkurzí do vesmíru Davida Lynche, zabydleném věcmi strašlivými jako poštovní schránka, platan, telefon nebo videokamera, jsem prodělal poprvé prostřednictvím VHS nosiče z půjčovny pana Ištvánka. Scéna, v níž postava Roberta Blakea telefonuje sama sobě do domu hlavního hrdiny, mi navodila ošklivý bolehlav. Takovou paniku bych nezažil, ani kdyby zazvonil telefon s odpočítáváním sedmi dnů... I když jistě lze, jak dokazují jisté fanouškovské diskuze, nikoliv snad rozplést, nýbrž přestříhat, prohnat interpretačním stroječkem, překopat Ztracenou dálnici do komunikace tak americky rovné, aby se skoro nemuselo točit volantem, její hodnota nespočívá v příležitosti odzašmodrchat, ale v umném odčarování jistoty o nejzákladnějších předpokladech času, prostoru, narace. Lynch navíc dokáže tu bazální hrůzu ještě kořenit humorem: Smooth as shit from the ducks ass... Kde jinde můžete tak opravdové nastolení prvotního chaosu v tak přísně racionálním světě zažít? [Snad jen na úřadě Libereckého kraje.] Lost Highway je bakchánálií rozumu, jedním z mála úspěšných popkulturních erupcí moderní americké mystiky. The Smashing Pumpkins: Eye, David Bowie: I'm Deranged; Nine Inch Nails: The Perfect Drug. PERFECT INDEED. ()

Adramelech odpad!

Zcela podprůměrný a nezáživný film s příšerně nataženou stopáží. Podle mého názoru není David Lynch umělcem ani nemá talent – tedy kromě talentu se za umělce vydávat. Jsem přesvědčen, že jej dějiny kinematografie jednou vykážou na místo, které mu patří, tj. do zapomnění. „Nikdo by nevěřil, co Nesmrtelných již zemřelo. A zemřeli mnohem důkladněji nežli jiní, obyčejní smrtelníci. Aby zaplatili úrok z toho, co měli neprávem za živa.“ (Jan Ladecký, 1907) ()

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti

05.02.2022

Pullman Recall

Pullman Recall

01.08.2006

I tak by mohl laik nazvat odvážné rozhodnutí, ke kterému se odhodlal Bill Pullman. Herec, kterého v minulosti bizarní záležitosti nemíjely zrovna na každém kroku, si od dob Lynchova Lost Highway opět… (více)