Doktor Spánek od Stephena Kinga

• USA Doctor Sleep (více)

Film navazuje na děj filmu Osvícení (Stanley Kubrick) popisující hrůzné události, ke kterým došlo před 40 lety v hotelu Overlook. Nyní dospělý Dan Torrance (Ewan McGregor) se usilovně snaží vyrovnat se svým hrůzným zážitkem z hotelu a najít klid v duši. Vše se ale změní ve chvíli, kdy se setká s Abrou, odvážnou mladou dívkou obdařenou mimořádnými mimosmyslovými schopnostmi označovanými jako „osvícení“. Abra instinktivně vycítí, že Dan má stejné tajuplné nadání jako ona, a obrátí se na něj se zoufalou prosbou o pomoc. Nelítostná bytost Rose a její následovníci totiž čerpají energii z „osvícení“ dalších nevinných dětí a pro dosažení své nesmrtelnosti jsou rozhodnuti udělat cokoliv. Tato nesourodá dvojice spojí své síly a pustí se s Rose do nemilosrdného boje na život a na smrt. (Vertical Entertainment)

Sunwheel

Celkom nečakane pozerám pokračovanie Shiningu, ktoré ide viac do "mytologického" príbehu (viac verný predlohe), než hororovej ľakačky (ako Kubrickova klasika). Príbeh odsýpa dobre, no žánrovo na mňa nefungoval. ()

TesterX odpad!

Zacinam mit z filmu v cervenych procentech fakt strach. Takovou smesku pytlovin clovek aby pohledal. Tak prvne je treba upresnit, ze se nejedna o horor a thriller, ale o fantasy scifi a pohadku s primesi dramatu. Za druhe je to prehlidka podivnych individui, ktere sice disponuji specialnimi schopnostmi, ale celou dobu si rikam, proc se zakonite musi chovat jako posukove. Za treti i pres pocatecni tezsi orientaci, kdyz se rozkoukate, tak se ve vysledku jedna o dost predvidatelnou zalezitost, ktera jednoduse nudi. Za ctvrte i kdyz je tu par scen, ktere maji vyvolat hororovou atmosferu, tak se nedari, protoze reziser si mysli, ze k tomu staci otacejici se klika, nebo baba od bahna. Za pate, kdyz shrnu vyse uvedena fakta a zamicham je do smrtici trihodinove stopaze, vychazi mi, ze film je totalni ptakovina bez jedinyho pozitiva. Tudiz odpad! ()

Saroman

Příjemný návrat do chodeb starýho Shiningu. Ewan byl skvělá volba, pak nastavení podobných herců taky fajn, ikdyž by se jednotlivé scény s původními herci daly udělal “počítačově” jako v nových Star Wars, tvůrci zvolili variantu takovouto a musím říct že povedeně. Oproti prvnímu dílu tomu ale chybí originalita, atmosféra a celistvost. Tak jako tak rozvětvení děje povedené, podívaná pohodlná a jako pokračování důstojné a zajímavé. Za mně 8/10. ()

HennessyVSOP

Pointa mi přišla super, krásně navazuje na Shining. Stejně tak sledovat McGregora v této roli na plátně je svátek, je skutečně pan herec. Na druhou stranu mi ne úplně seděla dětská role a z Rose a spol bohužel nešel strach tak jak bych si představoval. Ve výsledku se jedná o skvělý mysteriozní thriller, kde jsou místy opravdu hezky budované hororové scény, s dobrým scénářem i hlavní hereckou rolí, která snad Kingovým fanouškům nemůže udělat vrásky. ()

uhlerado

Dlhé no dobre. Mrazivá rozprávková atmosféra pretkana s realitou. Taka mala veľká krimi rozprávka o boji dobra so zlom. Rebecca je sexy a Ewan s malou černoškou v tandeme bravurni ()

BlackAdder87

Už tím, že se film snaží navázat na tak zásadní počin filmové kinematografie jako je Osvícení si stanovil laťku zatraceně vysoko. A nutno říct, že obstál, Kubrick byl jen jeden, ale v jeho společnosti se nemusí stydět. Žánr se sice posunul od hororu spíše k mysterioznímu thrilleru, ale i tak vás děj po celých 119 minut nenechá vydechnout a uteče jako nic. tenhle návrat do hotelu Overlook se opravdu vydařil. ()

Tomas_PO

Nepriame pokračovanie The Shining, jedného z najkultovejších hororov. To spôsobí nemalé očakávanie, no zároveň aj obavu o prípadne fiasko. Nodošlo však ani na jedno a tak je k zhliadnutiu štvorhviezdičkový horor-thriller. Obrazov a narážok na The Shining až tak veľa nie je, no čo je na škodu, sú príliš očividné a priamočiare. Vývoj filmu je celkom nepredvídateľný, takže zábava až do konca. Rebecce Ferguson táto úloha sadla, no Jack Nicholson bol Jack Nicholson a malý Danny zas malý Danny. ()

Velislav

V roku 2019 vznikli podľa môjho vnímania tri dokonalé filmy: formou prekvapivý psychothriller Joker s úžasným (neskôr oskarovým) výkonom Joaquina Phoenixa, vianočný animák Klaus, ktorý sa snáď rokmi stane pre tieto sviatky kultovým a Doctor Sleep, adaptácia Kingovho úspešného románu. Režisér Mike Flanagan bol pre mňa synonymom hororovej rutiny, jeho starší film Oculus mal dobrý úvod, no záver nezvládol, a predovšetkým Hush a ďalšia Kingova adaptácia Gerald´s Game sú už pomaly nadštandardnou kvalitou. No až s Doktorom v hlavnej úlohe s presvedčivým Ewanom McGregorom a jeho antagonistkou, ďalšou sympatickou (a krásnou) Švédkou Rebeccou Ferguson (číslo dva po mojej absolútnej favoritke Alicii Vikander) pomaly kráča do prvej ligy. Zvlášť slečna Fergusonová patrí k najväčším kladom príbehu - symbióza talentu, krásy a neľútostného charakteru jej postavy ťahá dej k razantnému záverečnému vybavovaniu účtov. Knihu som zo svojej zbierky k čítaniu ešte nevytiahol (edit: máj 2021- už áno a nesklamalo ani knižne), ale nemyslím, že by toto spracovanie malo niekoho uraziť. Napätá atmosféra sústredená do silno očakávaného vyvrcholenia, kde to je už každému "osvietenému" fanúšikovi nostalgicky povedomé, navyše naplno dáva najavo, o kom a o čom bol primárne aj nezabudnuteľný kult spred 40 rokov, čo trochu prebilo Nicholsonovo zanietenie. Uhrančivý zážitok siahajúci po členkoch Kubrickovho diela The Shining. 9/10 ()

mouzi

Vynikajici herecky vykon Kyliegh Curran, skveli Ewan McGregor a Rebecca Ferguson. Ten film me vtahnul a nepustil. Pri scene maleho baseballisty mi bylo hodne spatne a od te chvile uz se to se mnou tahlo. Zaver byl trochu diskutabilni, ale celou dobu se nehralo na zadne happyendy. Porad ale nechapu, co je to za modu tocit filmy delsi nez 120 minut. A i to je dost. Vetsina snimku by urcitou dietu snesla. Kazdopadne ja byl spokojen. Mike Flanagan na Kubricka navazal celkem dustojne. @rip ()

Kozlowski8

Dan se snaží vyrovnat s dávným hrůzným zážitkem. Poté, co se setká s dívkou Abrou, která disponuje stejnými mimosmyslovými schopnostmi jako on, stává se jeho život bojem s bandou bytostí, které se živí zářením z osvícených dětí a jejich cílem se má stát Abra...Zpočátku člověku chvilku trvá, než se zorientuje a než se děj pořádně rozběhne. Pak se ale do něj vnoří a je ponořen až do úplného konce. Alespoň u mne to tak bylo a tuto jedinečnou a originální záležitost jsem si náramně užil. 80%. ()

KayaCarter

U tohohle počinu jsem se hodně bála jak dopadne a nezklamali mě. Jelikož miluju Osvícení nemohla jsem si nechat ujít pokračování. A nezklamalo. Ewan MacGregor je výborný herec což opět dokázal. V jednu chvíli jsem v něm úplně viděla malého Dennyho Torace. Mistrně ztvárnili všechny Kingovy myšlenky aniž by byli jakkoliv trapní. A návrat do hotelu mě velmi potěšil. Jakož i finální fight. Můžu jen doporučit. A uděluji pět hvězdiček bez debat. ()

Ronkar

S Osvícením to má společného nemnoho. Ale pokud  člověk nechá Kubrickovu klasiku stranou a nebude se   moc rýpat ve srovnávání, pak si Doktora Spánek užije. Pokračování je spíš než horor jakýsi "superhrdinský" thriller v podání Krále hororu, ale za mě hodně dobrý. Atmosféra je silná, herci vybrání dobře. Zaujala především Rebecca Ferguson v přesvědčivém výkonu záporačky Kloboukové Rose. Tempo je pomalejší, ale k obsahu i tématu to sedí a vlastně mi sledování připomínalo čtení tlustého románu (v pozitivním smyslu slova). Objektivně to zas tak strašidelné není, ale např. scéna s vraždou dítěte, patří rozhodně mezi silnější kafe. Kamera i soundtrack je perfektní. Líbili se mi také různé hrátky s astrálními projekcemi apd. Adaptace Kingovek dopadají často dost hrozně. Doktor Spánek se rozhodně řadí k tomu povedenějšímu. Když k tomu připočtu, že neměl startovací pozici vůbec jednoduchou (právě pro srovnávání s Osvícením), výsledek dopadl víc než důstojně. Silné čtyři hvězdy. ()

Fender

Já jaksi úplně nevím, proč muselo nějaké pokračování vůbec vzniknout, hlavně zajímavá část z celého snímku pro mne byla až v posledních minutách ke konci, kdy se vše odehrávalo v prokletém hotele a oživilo to lehce původní film. Osvícení je geniální svým mysteriózním laděním a pomalu postupujícím napětím, to tento film rozhodně nemá, naopak je toto spíše taková kýčovitá fantas magorie, která zkrátka jako pokračování k původnímu snímku naprosto nepasuje a atmosféru Osvícení dočista ruinuje. Postavy jsou v podstatě nesympatické a nevýrazné, některé až otravné, především v případě hlavní záporačky "kloboučnice". Nemyslím si tedy, že fanoušky Osvícení tento film potěší, mě naopak velmi zklamal. ()

buchannon

Viděno v režisérském střihu s titulky a musím napsat, že je to jeden z nejlepších hororů. Takto vycizelovaný a komplexní příběh šel přímo na moji notu. Má to vynikající myšlenku, víc než důstojné pokračování Kubrickova Osvícení. Stephen, you badass, bravo! Přesto, tu tvou verzi Osvícení z roku 1997 ti nikdy neodpustím. ()

brasek

Veľmi slušne zrealizovaný filmový počin, príbeh baví aj keď nie je nejako veľmi originálny, svižne sa pracuje s atmosférou, postavy sú zaujímavé. Prakticky nemám čo tomu vyčítať a že by malo ísť o nejaké voľné pokračovanie... to neriešim, to ide mimo mňa a samotný príbeh sám o sebe má veľký potenciál. ()

Netflixovský dům Usherů našel nového patriarchu

Netflixovský dům Usherů našel nového patriarchu

01.05.2022

Jsou tomu přibližně dva týdny, co filmový svět obletěla zpráva o vyhození legendárního herce Franka Langelly z probíhajícího natáčení netflixovského hororového seriálu The Fall of the House of Usher… (více)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

31.12.2021

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

10.05.2020

Mike Flanagan (The Haunting of Hill House) už s adaptacemi knih Stephena Kinga má nemalé zkušenosti. Po Geraldově hře dostal od studia Warner Bros. šanci natočit velkorozpočtové pokračování Osvícení… (více)

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů