Doktor Spánek od Stephena Kinga

• USA Doctor Sleep (více)

Film navazuje na děj filmu Osvícení (Stanley Kubrick) popisující hrůzné události, ke kterým došlo před 40 lety v hotelu Overlook. Nyní dospělý Dan Torrance (Ewan McGregor) se usilovně snaží vyrovnat se svým hrůzným zážitkem z hotelu a najít klid v duši. Vše se ale změní ve chvíli, kdy se setká s Abrou, odvážnou mladou dívkou obdařenou mimořádnými mimosmyslovými schopnostmi označovanými jako „osvícení“. Abra instinktivně vycítí, že Dan má stejné tajuplné nadání jako ona, a obrátí se na něj se zoufalou prosbou o pomoc. Nelítostná bytost Rose a její následovníci totiž čerpají energii z „osvícení“ dalších nevinných dětí a pro dosažení své nesmrtelnosti jsou rozhodnuti udělat cokoliv. Tato nesourodá dvojice spojí své síly a pustí se s Rose do nemilosrdného boje na život a na smrt. (Vertical Entertainment)

titi74

najlepšie pokračovanie Kingovky . Takto sa maju spravne nakrúcať . Oproti spackanemu pet sematary a priemernemu it , je toto oproti hororovemu osvieteniu , čerešnička na torte. Skor thriller , fantasy sci -fi , ale forma rozpravania a vizualu vinikajúca . Hudba mrazí a Ewan z Rebecou velmi dobré vykony . Na rozpočet a nie moc známy režiser natočil top v žanri tohto roku. Po gerardovej hre čo bola lepši priemer , ale napravil a zaradil sa do top ligi tohoto žanru , čo svojou formou aj potvrdil . Už sa tešim na jeho pokračovanie na buduci rok . tajomstvo lonskeho leta . ()

Koral11

Velmi slušné filmové zpracování mé oblíbené knihy. Na pátou hvězdičku mi tam něco chybělo..( Zkrátka Rose jsem si tenkrát při čtení představila jinak... a lidí z Pravého rodu bylo v knize mnohem více než devět... ) ale nebudu hnidopich.. jsem velmi příjemně spokojená. :) ()

Baldfee

Musím se přiznat, nejsem vůbec fanouškem The Shining. Ničím extra mě nezaujalo a asi v tom nevidím ten výborný a skvělý potenciál, co ostatní lidi. Proto jsem ani do kina na Doktora Spánka zprvu nechtěl jít. Když jsem však zanedlouho uviděl ohlasy na tento film, řekl jsem si, že to přeci jen zkusím a do kina se vydám. Doktor Spánek mě zaujal svým filmovým zpracováním ve stylu hororového fantasy, což mi sakra dobře sedlo, a především i samotnou podstatou oneho "osvícení". Zatímco u The Shining jsem vlastně ani nevěděl, co to vůbec znamená, k čemu je dobré/špatné atd., u Doktora Spánka těch informací máte ažaž. ()

Accuphose

Vlastně jsem váhal mezi čtyřma a pěti hvězdičkama a nakonec jsem dal 5, ačkoliv ty kritéria mám na to poměrně přísná. Nakonec převážily určité okolnosti, je to drsné na US produkci, moc se tam s něčím neserou, stopáž je přiměřená obsahu a hlavně po dlouhé době jde o originální a dobře natočený horor, který vytváří svět odpovídající obsahu. Více takových kousků. Podívejte se na to. ()

Pavelkedar

1:32 hod a pak "Power off". Už hodně dlouho jsem se u tady tzv. hororu nenudil, absolutně to neudrželo moji pozornost. Atmosferu nezachránil ani Dolby Atmos. Jediné, co mě částečně drželo trochu při vědomí, byla nádherná Rebecca Ferguson. Celkově rozvleklé, naposto nezáživné, prostě extrémní BÍDA. V tomhle případě vyjímečně a plně souhlasím s LIVINGDEADEM ! ()

Kamil111

Kubrickovo Osvícení bylo podle Kingovy předlohy natočeno jen velmi volně, samotnému "osvícení" se ani moc nevěnovalo, takže pro neznalé knih může být pokračování po obsahové stránce překvapením buď negativním, nebo pozitivním. Nic to však nemění na faktu, že řemeslně jde o velmi kvalitní záležitost, a přes značnou délku jsem neměl pocit zbytečného natahování děje. ()

HMTD

Možná jsem si před zhlédnutí filmu měl připomenout Osvícení a možná ne, takto několik let po té co jsem vyděl první film se mi tento zdá jako famózní nástupce. ()

Mark1983

Na jedno kouknutí to není, ale jsou ve filmu místy pasáže - nemastné, neslané. Pár scén, jenž dokážou upoutat, ve filmu opravdu je, a kdyby jich bylo víc a atmosféra snímku by se nestřídala z imponující na fádní, dal bych víc hvězdiček. Ale nemůžu si pomoct, pro mě je to koukatelný průměr s pár scénami, jenž zaujmou. ()

jeskynka

Těžké hodnotit film,který má hodně kladů,ale zároveň jednu dost temnou stránku. Horor má originální a zajímavou myšlenku. Taky skvělého Ewana😊. A ty 3hodiny utečou jak voda. Jenže...pak je tam jedna scéna, z jejíž brutálnosti a bezcitnosti mrazí. Nedoporučuju tento film maminkám. ()

Lukkyn

Do tohohle filmu neexistoval lepší kandidát než Mccragor. Pokračování jednoho z nejlepších hororů všech dob jsem moc nevěřil. Věřil jsem Ewanovi , že by nešel do žádný kraviny a vyplatilo se. Je to skvělé pokračování , které si jede v první 2/3 ve svých vlastních kolejích a vlastně to vypadá, že se k prvnímu filmu ani nevrátí. To se ovšem na konci změní a vrátím se na známe místo plné starých známých tváří. Délka filmu je irvelevantní , protože Flanagan si Vás na ten konec připravuje. Je zajímavé jak to po tolika letech funguje a nebyl to jednoduchý úkol navázat na Kubrickovo dílo. Zaplaťpanůh se to podařilo!!!! ()

Cibulka23

Pán Flanagan nesklamal a úžasne zachytil všetok des majstra hororov Kinga. Málokedy mi je zle od žalúdka pri filme, ale pri tomto ma napínalo od strachu a hrôzy pri dívaní sa na vraždu malého chlapca. Dlho ma to prenasledovalo po nociach, čo značí, že film splnil svoj účel a držal latku vysoko, ako aj prvá časť - Osvietenie. Brilantný filmový kúsok a zážitok. ()

hell_o

Jakkoliv osobité je Kubrickovo zpracování příběhu hotelu Overlook, z Kingovy knižní předlohy vynechal všechno, co příběh drží pohromadě a dodává mu logickou provázanost. Je pravda, že Kingovy knihy mívají často na pozadí děje tolik vedlejších linií, postranních úvah a skrytých významů, že z časového hlediska je nemožné to všechno vměstnat do jednoho filmu. Proto většina filmařů chtě nechtě musí zvolit jednodušší cestu odvyprávění hlavní dějové linky a vynechání většiny toho, co dělá Kingovy příběhy výjimečnými. Tím se dostávám k Doktoru Spánkovi, do něhož filmaři promítli kus Kubricka i kus Kinga a výsledek stojí za to. Fanoušky filmového Osvícení potěší spousta odkazů (především hudba a některé záběry, u nichž jsem nedokázala odhadnout, jestli jsou nové nebo původní). Fanoušky knižního Osvícení pak jistě zaujme překvapivá věrnost a také snaha dovysvětlit nebo uvést na pravou míru několik věcí, které Kubrick podcenil (ze scény s kotlem se budu tetelit blahem asi ještě dlouho). Jediné, co mě zamrzelo je, že nenastal návrat Jacka Nicholsona alias Dannyho otce, protože to by byla pomyslná třešnička na dortu. Neznat Osvícení, Doktor Spánek by ve mně zanechal pravděpodobně dobrý dojem, několik povedených scén a několik nevyjasněných otázek, vyjádřeno počten hvězd, slabší 4. Jako někdo, kdo četl Osvícení a libuje si ve zdařilých adaptacích, nemůžu hodnotit jinak než pěti hvězdami. ()

Netflixovský dům Usherů našel nového patriarchu

Netflixovský dům Usherů našel nového patriarchu

01.05.2022

Jsou tomu přibližně dva týdny, co filmový svět obletěla zpráva o vyhození legendárního herce Franka Langelly z probíhajícího natáčení netflixovského hororového seriálu The Fall of the House of Usher… (více)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

31.12.2021

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

10.05.2020

Mike Flanagan (The Haunting of Hill House) už s adaptacemi knih Stephena Kinga má nemalé zkušenosti. Po Geraldově hře dostal od studia Warner Bros. šanci natočit velkorozpočtové pokračování Osvícení… (více)

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů