Ratchedová

• USA Ratched
Drama / Krimi / Mysteriózní / Thriller
USA, 2020, 7 h 15 min (Minutáž: 46–62 min)

Předloha:

Ken Kesey (kniha)

Hudba:

Mac Quayle

Sarah Paulson, Finn Wittrock, Jon Jon Briones, Judy Davis, Harriet Sansom Harris, Cynthia Nixon, Hunter Parrish, Amanda Plummer, Corey Stoll, Sharon Stone (více)

Epizody(8)

Je rok 1947 a Mildred Ratchedová začíná pracovat jako ošetřovatelka ve špičkovém psychiatrickém ústavu. Za jejím dokonale upraveným zevnějškem se ale skrývá čiré zlo. (Netflix)

jfaba

Jednu * za kostýmy, atmosféru a ex/in teriéry. Jinak to bylo pro mě po necelých třech dílech nekoukatelné. Já si moc nelibuji v hnusu a detailnímu popisu lobotomie a všelijakých krvavo-názorných excesech. Ten Netflix už to trochu přehání. Ale každého věc... Souhlas s externí recenzí. ()

MT_Y

Spoiler : No, v tom "o čem to je" dle toho co se píše v obsahu, to rozhodně o tom není. Čekal jsem nějakou zvrácenou sestřičku či něco takového, rozhodně to tak není, takže obsah je zavádějící. Kdybych tedy hodnotil tuto stránku očekávání (dle obsahu) dám nesplněno. Ovšem, teď to hodnotím co to bylo v praxi. Jedná věc je příběh, ten byl super a první série utíká (pro mě hrozně rychle :D) vlastně má to zajímavý průběh, myslím že každý si najde někoho komu chce fandit. Závěr vás prostě naštve tedy spíš že se vrátí postava aby někoho zachránila, ale i tak vás ta postava s**e :D Ale odhodlání Sarah s Jejím "bratrem" kdo se koho má bát byla úžasná scéna na závěr. Po téhle stránce strašně super a za mě znovukoukatelné - Ovšem že to byli lesby mi nevadilo (sám jsem jinak), ale vadilo a to mi poslední dobou vůbec vadí u filmů, že většinou vymřou, vymyzej atd. Mužské postavy a ženy jsou v tom každém případě ty nej, což z tohoto snímků je až moc k vnímání... Ale vzhledem k dobrému zpracování, vzhledem k tomu že mám rád Sarah Paulson i Finna Witrocka a že člověk tak nějak fandí i té vrchní sestře (protože vše co dělá dělá jen z lásky k řediteli), a příběh byl fakt dobrý, tak lehký feminismus vynechám a dám tedy 10/10 ()

`barocco odpad!

Kto ma chut na exploitation serial z dielne Netflix kde sa to muci, reze, zabija, masturbuje, prca, lesbuje, atd ako v pulpovych lacnych knizockach ci sedemdesiatkovych beckovych filmoch zvacsa talianskej produkcie, tak do toho. Pre mna je to jednoznacne vycackano nablyskany odpad. Grcka. ()

ariari odpad!

takto. u Harryho Pottera viete o čo ide. U HItchcokovej Spellbound takisto. Toto je niečo mimoriadne nereálne hrajúce sa na realitu, a ja tento druh hranej pomaly smrdiacej žumpy nemám rada. Kašlať na zaradenie žánra, nič, čo mi pobaví, ani vystraší, len znechutí. Tak načo? ()

paja_r

Kompenzace nový série American horror story, co nevyšla? Možná. Z Murphy tvorby vím, že si potrpí na estetiku, to se mi líbí a tady je to vidět hodně. A to jak z očividné vizuální stránky, tak i ze zvukové, kde se nechává inspirovat např. hudbou z Psycha. Začátek úžasný, akorát škoda, že kvalita příběhu klesala díl po dílu. Každopádně herecký výkon Sarah Paulson byl skvělý, jako vždy a neodpustím si pochválit chvilkami zvláštní humor. ()

CaptNemo

Solidní (i když značně předvídatelný) příběh, který na začátku zdobí velkolepá výprava, která se postupem času stává trochu kontraproduktivní - kvůli dokonalému designu se ztrácí autentičnost a divák chvílemi sleduje vlastně jen dokonalé panoptikum. Na nechutné scény v luxusním balení jsou diváci Ryana Murphyho zvyklí, tady byly ale většinou nějak tak navíc. Skvěle vybraní herci v čele se Sarah Paulson, u které lze jen těžko uvěřit, že by to "nemyslela dobře". ()

kokofek

Mám prostě ráda tento styl vyprávění a vše kolem něj.Hororové ladění a klidné vyprávění s překvapujícími momenty,které vůbec nečekáte.Těším se a to moc na druhou řadu. ()

Zlty_Dodo

Spočiatku ťažkopádne, ku koncu vlastne napínavé. Úžasné farby, výborné výkony hercov. Mínus 1* za LGBT overload :( ()

hony23

Povedený seriál. Tvůrci si vypůjčili postavu sestry Retched z Formanova vrcholného díla Přelet nad kukaččím hnízdem a zasadili ji do děje, který slavnému filmu předchází. Sledujeme tak mladou Mildred, jak se pomocí intrik dostává jako sestra do psychiatrické léčebny, aby zachránila život svému bratrovi, který je zde umístěn. Žánrově tu jde o zcela jiné dílo, než byl Formanův film, divák má spíše pocit, že sleduje velmi zábavnou řadu ze seriálu American Horror Story. Jen ten závěr měli tvůrci vymyslet líp, poslední díl ve mně vyvolával pocit, že ho psali pod vlivem halucinogenních látek. Evidentně si také chtěli nechat otevřené dveře pro druhou sérii, ke které ale zatím ani po 4 letech nedošlo. ()

alisek87

Opravdu super podívaná, výrazné barvy a vesele vypadající pokoje v nemocnici, kde je jeden člověk šílenější než ten druhý, fakt příjemná změna, zhlédnuto na jeden zátah a spokojenost :) ()

baron156

Trochu jsem čekal aspoň malý náznak na legendární Formanův Přelet nad kukaččím hnízdem, ale Ryan Murphy si to přetvaroval po svém. A hodně dobře to funguje. Sarah Paulson (American Crime Story) si tu mrchu Ratchedovou vysloveně užívá. Předvedli se i Finn Wittrock (American Horror Story) a Judy Davis (Cesta do Indie). Úžasná atmosféra, scénář, herecké výkony a někdy i drsnější scény podobné American horror story. Velká spokojenost. ()

Dechman

Zatiaľ bez hodnotenia...scéna, príbeh, hudba všetko ok...stačí to? Príbeh len kopíruje mnoho seriálov netflixu...čím šokujúcejšie zábery, tým lepšie...mne to príde na jedno kopyto... ()

pencho

Jsou komplexní postavy, které nejsou jednobarevné a chovají se odlišně v různých situacích, dávají hloubku filmu. Velká sestra je jednou z nejnenáviděnějších ve filmovém světě (pomineme li poněkud kvalitnější knihu). Ratched se taková na začátku seriálu opravdu zdála býti i přes několik odlišností, které s optimismem můžeme vidět ne jako špatné psaní ale jako záměr pro budoucí vývoj v dalších sériích. Bohužel jak se ale ukázalo naše sestra není jednou s komplexníxch postav, ani poněkud očividné zlo s falešnou lidskou tváří jako v knize. Je to nevyvážená slátanina tragiromantické blbosti, afektu a násilného zla které je ozdobené několika neskutečně špatnými herci ve vedlejších rolích v podání hlavní sestry nebo ubohého bratra. ()

GinaT

To je tak spatny, ze uz to snad ani hur nejde. Dejova linka je naprosto nulova, motivace vetsiny postav totalne zcestna a ty postavy vam jsou tak nejak jedno. Edmund je vypatlanej debil kterymu to kreslo od zacatku prejete, protoze si ho fakt zaslouzi a snaha Mildred ho zachranit, nechavajic za sebou radku mrtvol, je nesmyslna. Dalsi potiz je opet americka politicka korektnost - tentokrat zamereno na lesbicky. Je to strasne ale strasne mimo. Ta jedna hvezda je za vizualno - barevny a nastajlovany je to hezky. Takze druha serie: thank you, but no thank you. ()

sehnalkakac

Prvních 5 dílů jsem byla nadšená - neuvěřitelně natočený a krásný kostýmy. Ale dějově od té druhé půlky, tak nějak to pokulhává a je to zbytečně zamotaný... Druhou sérii asi nezkouknu. :) ()

klaranapoli

Nekonecna mucici nuda. Utekl chytli ho, znovu utekl. Jednou lhala pak nelhala a sileny kolotoc. Podle traileru to vypadalo dobre ale jsem zklamana. Trosku jsem si myslela ze to bude AHS Asylum ale tohle byl slaby odvar. ()