Prvý náš film s mírovou thematikou líčí hrdinný boj příslušníků československé armády a SNB s banderovskými vrahy i jejich přisluhovači mezi reakčními politiky a kněžími.  Po válce chtěli západní imperialisté dostat banderovské tlupy, složené z bývalých esesáků, do západního Německa, aby tam spolu s ostatními válečnými zločinci sloužili jako jádro budoucí fašistické armády, určené k přepadení Sovětského svazu a lidově demokratických států. Cesta banderovců vedla z Ukrajiny přes Polsko, kde podporováni Mikolajczykem a jeho stranou, vypálili na 5000 vesnic a zavraždili na 50.000 lidí. V roce 1947 byli vytlačeni lidovou armádou z Polska. Vtrhli na naše území a počínali si stejným způsobem jako v Polsku. Ale dík iniciativě KSČ byla prosazena, přes přímý odpor, sabotáž a zradu buržoasních stran, vojenská likvidace banderovců. Vojáci a příslušníci SNB nastoupili proti hordám nepřítele, který byl nebezpečný zkušenostmi v horských bojích a svou krutostí. Naše reakční strany se snažily, podle pokynů z Mnichova, zmařit komunisty těžce vydobytou vojenskou likvidaci líčením banderovců jako "ubohých štvanců" - tímto tvrzením chtěly nahlodat bojovou morálku našich lidí. Tuto propagandu vřele podporovala církevní hierarchie. Na našem území byla současně rozvinuta banderovská špionážní siť, která měla zaručit zprávy o pohybech vojsk, zajistit ve spolupráci se zrádnými kněžími a rekčními stranami podporu obyvatelstva, přísun munice a potravin a opěrné body pro dobu, až se banderovci dostanou z hor do nížiny. Díky bdělosti SNB a STB se podařilo tuto agenturu, skrytou většinou po farách a klášterech, likvidovat. Přesvědčování, za aktivní pomoci uvědomělých soudruhů, rozbilo lživou propagandu reakčních novin, která u některých lidí již zapouštěla kořeny. Boje s banderovci byly těžké a neobešly se beze ztrát, jak na životech vojáků a příslušníků SNB, tak i obyvatelstva. Nakonec byla "akce B" ukončena vítězně: banderovské tlupy byly likvidovány. Naši vojáci a příslušníci SNB dokázali, že lid vedený myšlenkou obrany míru je silný a pevný. Film byl vyroben za spolupráce ministerstva národní obrany a ministerstva národní bezpečnosti. (Filmový přehled)

miza odpad!

Ukázka toho jak zničit církev a zblbnout lidi.Vrazi zde vraždí vrahy a neviné lidi.Propaganda nejtěžší ráže. ()

brasek

Boľševikom prikrášlený film, isté historické udalosti zmenené podľa politiky vládnucej strany. Film videlo v kinách 3. mil divákov a preto ho môžeme hodnotiť z diváckeho hľadiska úspešný. Snímok je dejovo zosúladený, po dejovej stránke nie sú tam rušivé alebo nudné momenty. Samozrejme treba sa preniesť cez znaky filmu, ktoré mu vryl rok výroby a doba. ()

Pepi74

Jsou náměty, které se už nikdy nepodaří dostat na filmová plátna. Tohle jeden z nich. Je fakt, že je to agitka do které se musí namíchat všichni tehdejší "nepřátelé" státu. Ale je rok 51 a co jiného čekat? Na druhou stranu správné uniformy jak vojska tak SNB s "lámanou skálou" jako celty, tak správně jetí banderovci dávají filmu grády. A dávkami střílející špagin? Kdy jste to naposled ve filmu viděli? Za mě 4. ()

ssarka odpad!

banda vrahů střílí na bandu vrahů...kam se hrabe s náboji Rambo :D paní Medřické ta agentka velice ale velice nešla.. ()

kpt_ROCOR

film, kterej předběhl svou dobu - bere si inspiraci v přípravě popcornu v mikrovlnce! no ale proč ne? když to filmu umožníme, múže  si běžet jak chce! no a v tomto případě si lehce zakoketoval s věcí aleca baldwina! kdy ten jeden slepej vvměnil za ten jeden vostrej! leč v téhle nehorázné akční trúdě skončil vostrej někde v zemi, na tu dobu, výbornetelnejch efektů! no ale to rozhodně neřeší alecovu věc! takže byly dva? ()

plimout

Nádherný akční film o boji naší mladé poválečné republiky ze zbytky poražené nacistické armády.Skvělé herecké výkony a působivá příroda krasných slovenských hor a obětavích lidí kteří neváhali položit své životy za svobodu ČSR. ()

JSYSMHJF

Mnoho herců tehdejšího Divadla československé armády, a ten výcvik je znát ;-)...nic není černobílé, a jako film docela dobré, i věřím, že to tenkrát tak nějak mohlo být. ()

cyglos

Z dnešního pohledu hodnotit film je dosti lapsus. Pokud by žil někdo z těch, co Banderovce na Slovensku zažil, bylo jeho vyprávění možná podstatně hororovější. Rozhlas nebyl, noviny jen někde. Samoty po horách. Výstřel z kulovnice je jiná liga než dávka ze samopalu. / Zažil jsem to na vojně ve stráži, když v noci jednomu strážnému hrklo, a vypálil při střídání stráží ve dvou dávkách zásobník./ To nejde přeslechnout. Strach, z toho co bude musel být veliký. Povstání byl jeden čurbes, hlad měly obě strany. Tady se to bez zásobování nebo loupení potravin neobešlo. Vypalování bylo běžným "bonusem" navíc, mnohdy i vraždění. Nicméně filmové řemeslo na tu dobu, scenérie, i ty přestřelky nebyly jen tak pif pif. A to tahání kamery velikosti malé ledničky na všechna ta místa?!? Řešit to, že nebyli ihned všichni mrtví? Kdo by to dohrál do konce? :-) Pro tehdejšího diváka byl nutnej také ideologickej podtext a happy end. Takovou kanonádu by si lajznul akorát O.Vávra. ()

Ziral

Ano, také jednu hvězdičku pouze za Malou Fatru, ale jinak pěkná trapárna, zvláště ty nekonečné a hloupě dětské přestřelky. Zajímavé role Chramostové a Sováka dnes stále kritizující minulý režim, ale byli vděčni za jakoukoliv roli, proč se nepostavili, že v tomto veledíle nebudou účinkovat ? ()