Nikdy neodvracej zrak

• Německo Werk ohne Autor (více)
Německo / Itálie, 2018, 188 min

Kamera:

Caleb Deschanel

Hudba:

Max Richter

Tom Schilling, Paula Beer, Sebastian Koch, Saskia Rosendahl, Oliver Masucci, Cai Cohrs, Ina Weisse, Jevgenij Sidichin, Mark Zak, Lars Eidinger, Rainer Bock (více)

Kurt (Tom Schilling) se poprvé s moderním uměním seznámil jako dítě na výstavě „zvrhlého umění“ pořádané nacisty. Po válce pak prokáže svůj talent a studuje výtvarnou akademii ve východoněmeckých Drážďanech. Zde potkává Ellie (Paula Beer) a je přesvědčen, že našel lásku svého života. Její otec, prominentní lékař Carl Seeband (Sebastian Koch), s jejich vztahem však zásadně nesouhlasí a snaží se jej jakýmikoliv prostředky zničit. To, co nikdo z nich zatím netuší, je skutečnost, že jejich životy jsou již dávno propojeny hrozným zločinem, do kterého byl Seeband za války zapleten. Kurtovi a Ellie se nakonec podaří odejít do západoněmeckého Düsseldorfu. Kurt pokračuje ve studiu a hledá ve svobodném světě svůj nový, moderní výtvarný styl. Životní prožitky a traumata se Kurtovi nakonec stávají inspirací, díky níž začíná tvořit osobité obrazy, které odrážejí nejen jeho vlastní osud, ale i pocity celé poválečné generace. (CinemArt)

taibrek

Pekný film. Dobre zahratý. Chválim výber hercov a výber hudby. Myslel som si, že tá minutáž ma zabije, ale každá scéna mala svoj zmysel. Jediná vec, ktorú si mohli odpustiť sú vyleštené autá a tak vyžehlené rovnošaty, ktoré sa vymykajú realite tejto doby. ()

vancho

Už pri predchádzajúcom Donnersmarckovom filme Životy tých druhých som sa nevedel zbaviť dojmu, že jednoducho nerozumie ako ľudia žili za socializmu a akoby si to len vyfantazíroval. Nepochybne prvá "nacistická časť" filmu vyzerala presvedčivejšie aj emocionálne silnejšie. Postava prominentného lekára len potvrdzuje známu skutočnosť, že kurvy rovnako dobre fungujú vo všetkých režimoch - za nacizmu, socializmu aj demokracie. Sebastian Koch v tejto úlohe veľmi presvedčivý. Sympatické výkony aj zjav Toma Schillinga aj Pauly Beer. Len dúfam, že tento film nenominujú na európsky film roka. ()

kolly13

Skvělý nástup, pak se dech vytrácí ve stopáži. Vyzdvihnu skvělou hudbu (teď se dívám, že Richter, jasně), velký důraz na zobrazení umění a jeho přístupu k životu. Režisér odvážně dal čas i jemnějším nuancím, jenže chybí tomu šťáva příběhu (u herců je jí dost, snad jen mladík Schilling s rybíma očima mne iritoval, naopak Rosendahl a Koch - wow). Vyrovnat se s citlivou minulostí (ne každý se cítil jako obět a ne každý hrál divadlo jako ostatní) je náročné a zde se to z velké části povedlo, cítil jsem vyloženě režisérův pokyn - "Zde je můj obraz situace, ale klidně si utvoř svůj". ()

bonovox

Krásny film, také sa v dnešnej uponáhľanej dobe ani už moc netočia. Silný príbeh z obdobia II. svetovej vojny a hlavne po nej. Ani trojhodinová stopáž nie je problémom. Herci sú skvostní, hlavne démonický Sebastian Koch je dokonalý. Ak ste otvorený silným ľudským príbehom, netreba váhať. 90% ()

Báďa

O síle umění, o pravdivosti umění, o kráse pravdy, o umění v každém z nás. Sebastian Koch opět přesný, s minimem gest, Tom Schlling, hvězda svojí generace (Pod jedním nebem) Tři hodiny utečou jak nic a hodně zůstane. ()

Lykr

Nový film Floriana von Donnersmarcka mě fascinoval od samého začátku - způsob, jakým dokáže zachytit atmosféru, způsob, jakým ztvárňuje hlavního hrdinu, a dokonce i každá malá postava je výjimečná a při sledování tohoto moderního mistrovského díla doslova nemůžete uhnout pohledem. Vlastně nerozumím tomu, proč jsou některé názvy filmů přeloženy do jiných jazyků s jejich vlastním významem, protože „Nikdy se nedívej jinam“ plně nevystihuje jeho skutečný význam, zatímco „Práce bez autora“ to dělá téměř dokonale. Podobné filmy se stávají vzácností, což je škoda. Nedokážu vlastně ani popsat, co jsem cítil, když jsem film dokoukal. To obrovské množství emocí a pocitů, které nedokážu vyjádřit slovy - je to skutečná definice mistrovského díla. Je to ten typ filmu, na který se můžete dívat tisíckrát a pokaždé vám dodá stejný pocit, děkuji moc Florian Henckel von Donnersmarck za toto dílo. ()

Saxos

Nevadilo mě nic. Že je dlouhá stopáž, proč ne, když chceme podstatný kus života narvat do jednoho kusu. Že nám nikdo na začátku, a ani na konci necpe, že film nám přibližuje život ještě žijícího německého malíře /Gerhard Richter/. Že to chtělo pokračovat, když jsme vlastně na začátku jeho dospěláckého a tvůrčího života. Že se jeho díla prodávají za astronomické rekordní ceny, ještě za jeho života. Že jeden obraz "Strýček Rudi" je v České republice. A takových "že" může být. Závěr: určitě doporučuji. ()

Tomas_PO

Výborné, dramatické a plné napätia až do posledného momentu, a to počas dlhých, vyše troch hodín. Príjemné, romantické, ale aj nekonečne ťaživé a tragické. A silne emotívne. K tomu skvelá hudba a skvelí, hoc menej známi nemeckí herci. Strašidelný príbeh aj po vyše 80tich rokoch, paradoxne z nemecko-talianskej koprodukčnej dielne. Hodnotením medzi 4 a 5 hviezdami - do piatich 'čosi chýba', no od štandarných 'štyriek' to predsa len o čosi uteká. ()

hn253

Po dlouhé době se mě nějaký film opravdu dotknul, bohužel druhá polovina nedosahovala kvality té první. Také bych uvítala o něco radikálnější závěr s profesorem Seebandem, ale nejspíš je to odraz toho, jak poválečná léta fungovala a co všechno zůstalo nedořešeno a nepotrestáno. Ovšem tři hodiny uběhly jako voda. ()

kokofek

Dlouhá stopáž velmi zdařilého filmečku nebyla vůbec dlouhá. Klidně bych s tímto velmi sympatickým a sugestivním hercem zůstala i déle. ()

hanca.uh

Velice zajímavý, zvláštní a silně povedený film. Stálo za shlédnutí v kině - i přes tu extra dlouhou stopáž. Výborný uhrančivý Sebastian Koch (s plnovousem byl přímo k sežrání......no jo no:-)), Tom Schullig ve ztvárnění Kurta je dobrý herec s budoucností. Skvělý příběh s atmosferou, tajemnem a psychoatmosférou, který měl podle mě vše, co měl mít. Závěr mě tedy malinko překvapil, protože jsem čekala dopadení a prozrazení Kocha coby nacistického lékaře, jakožto takovou "tečku na dortu", ale tak....zřejmě to nebyl režisérův plán a máme tady zase jeden ne-oblíbený (za mě ano) otevřený konec s otazníkem. 100%. ()

Vodomilec

Dokonalé spojení obrazu a hudby. Trochu je mi líto nepřijetí filmu od Gerharda Richtera (asi nebyl spokojen se svým vyobrazením). Jinak pro hýkala který se ukrývá v lesích před měšťáky je možná hudba Maxe Richtera nudná, ale pro jiné může být nesnesitelné zaslechnou přesluhující Rammstein. ()

wosch

Silný momenty střídaný banalitama. Výrazně bych prostříhal a vyhnul se doslovnosti. Drama, které se místy mění v nechtěnou komedii... ()

jauahaoas

Těch 188 minut délky filmu se mi nezdálo před shlédnutím bez nějaké té časové díry nebo mrtvého časového prostoru. Byl jsem ovšem velmi překvapen nad nápadem režie Florian Henckel von Donnersmarck, který v budoucnu ještě bude mít co říct ve světové filmařině. Bravo, za takové filmové kousky. Film je velmi dobrou časovou ukázkou mezi fašismem, komunismem a nynější dobou. ()

durkes

No po dlhom čase zasa filmový skvost. Film s veľkým "F" som hltal od začiatku do konca. Herecké výkony veľmi kvalitné, scenár dobrý a celý film vyznieval veľmi fajn, až som ľutoval že už skončil aj keď mal 3 hodiny. Myslím, že film predstavuje európsku špičku, na rozdiel od amerických prikrášlených filmov je poňatý civilnejšie a uveritelnejšie. ()

semo99

Nikdy neodvracaj zrak. Vsetko co je pravdive, je pekne... Vzdy sa neskutocne nastvem, ked vidim v nejakom filme vsetky tie krivdy a zlociny, ktore napachali nacisti ale aj komunisti a este viac sa nastvem pri tej paralele s dneskom, nad hlupostou a ignoraciou nasej minulosti. Chvilu mi to potom trva, no nakoniec ma ukludni to, ze pravda a laska predsa len zvitazi nad lzami a nenavistou. ()

Kusbi

Více než tříhodinová podívaná a stejně nenudí. Příběh je dobře stavěný, časová linka se mi velice zamlouvala, stejně tak preciznost, se kterou je film natočen. Pochvalu zasluhují i herci, zejména pak Koch. V podstatě nemám žádné důvody ke kritice, mrzí mě jen, že se podobné filmy nedají natočit i u nás. ()

HMTD

Ten film má vše co má mít, dobré herecké výkony, estetickou stránku, zajímavé zasezeni, emoce. Já osobně bych preferoval, kdyby vyprávěl osud skutečného malíře, ale chápu, že osoba kterou je inspirován by možná autory až příliš svazovala. ()

Na Febiofestu uvidíte oscarové snímky

Na Febiofestu uvidíte oscarové snímky

19.03.2019

Slavná belgická fantasy míří do televize

Slavná belgická fantasy míří do televize

03.09.2018

Režisér Florian Henckel von Donnersmarck (Životy těch druhých, Cizinec) natočí seriálovou adaptaci belgické komiksové fantasy Thorgal. Populární komiks pochází z hlav tvůrců Jeana Van Hamma a… (více)