Nikdy neodvracej zrak

• Německo Werk ohne Autor (více)
Německo / Itálie, 2018, 188 min

Kamera:

Caleb Deschanel

Hudba:

Max Richter

Tom Schilling, Paula Beer, Sebastian Koch, Saskia Rosendahl, Oliver Masucci, Cai Cohrs, Ina Weisse, Jevgenij Sidichin, Mark Zak, Lars Eidinger, Rainer Bock (více)

Kurt (Tom Schilling) se poprvé s moderním uměním seznámil jako dítě na výstavě „zvrhlého umění“ pořádané nacisty. Po válce pak prokáže svůj talent a studuje výtvarnou akademii ve východoněmeckých Drážďanech. Zde potkává Ellie (Paula Beer) a je přesvědčen, že našel lásku svého života. Její otec, prominentní lékař Carl Seeband (Sebastian Koch), s jejich vztahem však zásadně nesouhlasí a snaží se jej jakýmikoliv prostředky zničit. To, co nikdo z nich zatím netuší, je skutečnost, že jejich životy jsou již dávno propojeny hrozným zločinem, do kterého byl Seeband za války zapleten. Kurtovi a Ellie se nakonec podaří odejít do západoněmeckého Düsseldorfu. Kurt pokračuje ve studiu a hledá ve svobodném světě svůj nový, moderní výtvarný styl. Životní prožitky a traumata se Kurtovi nakonec stávají inspirací, díky níž začíná tvořit osobité obrazy, které odrážejí nejen jeho vlastní osud, ale i pocity celé poválečné generace. (CinemArt)

Bedro

Majstrovské dielo! Erotika, traumy fašizmu, komunizmu, a ich terapia umením. Má to 3 hodiny, ale neľutujem ani sekundu, a teším sa, keď si to pozriem znovu. ()

babuška

no po hodně dlouhé době se němci opět vynamenali, silnej příběh, fantastický hudební doprovod, po seriálu Babylon Berlín je potřeba a tomto filmu je třeba říct, že všude ve světě i u našich sousedů rostou filmoví velikáni a nejen ti herečtí ()

remotrumpet

"Ale kdo si ty. Čo si ty... Toto, to nie si ty!" Btw, Wolfgang Amadeus Mozart 1756–1791, takže nemohol byť v tridsiatke mŕtvy... "Všetko čo je pravdivé je pekné." ()

Alien777

Film inšpirovaný skutočnosťou, ktorý má akýsi silný pozitívny a zároveň hrôzostrašný nádych s veľmi silným príbehom a úžasným zakončením. Tento nádych vo vás zostane dlhodobo, takže pridávam do rebríčku obľúbených filmov. ()

Parisienne09

V tomto díle se povedlo všechno. Také proto vás autoři bez potíží udrží déle než tři hodiny bez dutání sedět a sledovat unikátní ságu 40 let. Navzdory své délce mi film "utekl". Vynikající herecké výkony, bravurní scénář, perfektní výprava, famózní hudba. Film si oskarovou nominaci bezesporu zasloužil a je škoda, že alespoň jednu z nominací neproměnil. Ovšem letos to byl i v kategorii zahraničních filmů opravdu silný ročník zejména díky Cuarónovu filmu Roma. ()

im8

Co napsat? No, nebudu dlouhý – výborné!!! FHvD natočil film o něčem, k čemu má nějaký vztah. Je to cítit každou vteřinu z těch více než tří hodin. ()

Jakub.Sotola

Přiznám se, že tento film mne doslova přinutil k tomu, abych se zde na csfd zaregistroval a mohl přidat koment... Za prvé moc nechápu, kdo rozhodl tomuto snímku udělit název v takto "frivolním volném překladu", který vůbec nesouvisí s původním originálním názvem "práce bez autora" a ani moc nesouvisí s tématem okolo umění, v jehož prostředí se scénář odehrává, ..jedná se o pouze jedinou hlášku, která zazněla ve filmu-tohle jsem faaakt nepochopil, ale budiž. Za druhé mám vzkaz pro všechny otrávený lidi tady na téma délka filmu. Pokud nedokážete udržet pozornost víc jak 5minut bo váš život je moc hektický a nebo vám to nedovoluje mentalita, neútočte na tuto skutečnost. Tento film si zaslouží pohodu a chuť si vychutnat příběh. Na druhou stranu musím přiznat, že některé scény by šlo vynechat a zkrátit celkovou stopáž, ale kdo si troufne říct o kolik min? rozdělit tento snímek na díly do nějakého miniseriálu by byla věčná škoda. Kamera je výborná, scény nejsou vyumělkované, kostýmy akorátní, hudba je luxusní a zakomponovaná do děje tak, že její nástup vůbec nezavnímáte a najednou tam prostě je a jedete na vlně prožitku. Ve filmu je v mnoha scénách odkaz na "něco víc" než jen samotný děj (a nemyslím teď čísla ve sportce, nebo válku), kdo to nezaregistroval jeho smůla..Pro mne je tohle TOP snímek v tomto roce - alespoň prozatím. ()

Detoxi

Pre mňa to je film roka! Ten film mal všetko. Len veľká škoda, že film, ktorý má myšlienku dajú Cine-max raz do dňa a iba jeden týždeň a CINEMACITY dokonca ani raz. Aj tu vidno, že niektorým firmám nejde ani tak o to aby zarobili, ale aby robili politiku a šírili svetonázor. ()

Konev

Máte pravdu, film se děsně táhne, ale tak nějak nechcete aby to skončilo a pořád si říkáte, co bude dál... Ke konci se začala do povědomí vtírat famózní hudba a film dostal zasloužených 5 *. Asi každého napadne a co bylo dál, co jeho tchán nebo tchyně, ale nějak prominu toto ale budu raději přemýšlet o tom, co jsem právě viděl...Najděte si informace o Gerhardu Richterovi, podle kterého byl inspirován film. V něčem se jeho život liší od filmového hrdiny. Zajímavé je třeba to, že je dnes nejbohatším žijícím malířem. ()

io.

Mistrovské dílo realisticky vykreslující válečnou a poválečnou dobu v Německu. I přes šílenou délku mě to ani na chvíli nenudilo. Úžasně namíchané utrpení a hnus některých lidských povah s láskou, romantikou a krásou umění. Ojedinělý, originální počin hodně vyčnívající nad průměr. ()

Crocodylus

dej a námet bol natoľko dobrý, že mi 3-hodinová výprava nejako extrémne nevadila (keďže neholdujem dlhým filmom)... práve naopak: 5/5 ()

Zaks

Začiatok famózny a aj keď stredná časť už trošku nudila, silný záver opäť vytiahol film na vrchol. Až do konca som bol zvedavý, ako to dopadne a 3 hodiny tak ubehli neuveriteľne rýchlo. V niektorých detailoch mi to pripomínalo film Zimna wojna od Pawlikowského, ale toto bolo lepšie. ()

bonsetti

Moc zdlouhavé, zde souhlas s IceQueen (rozdělit na minisěrii). Musel jsem to proklikat, abych to dokoukal. Jedna * navíc za hezký holky :-). Zdejší hodnoceni mi přijde silně nadhodnocené. ()

McGuffin

Proměnlivý nápaditě matoucí příběh Nikdy neodvracej zrak, Werk ohne Autor sepsal i režíroval Florian Henckel von Donnersmarck. Těžko hledáte úkol pro titulní postavu, když první možnou vypravěč brzy klidí ze scény a v posledku i ze života, další potenciální zahynou zanedlouho a když zbyde finální a dostane srozumitelný umělecký z prologu vycházející úkol, zaváháte, jestli nakonec klíčovou figurou nebude její životní partner se svým velice intimním prokletím, které ji ve splnění jejího životního úkolu zabrání totálně. A když se tříhodinový filmový čas nachýlí k závěru, začnete silně podezřívat autora, že hlavní postavu ukryl do záporného hrdiny a nadál ho úkolem vylepšit lidstvo, který se mu daří plnit stejně úspěšně, jako tím ničit osudy mnoha lidí včetně těch, které jste pokládali za titulní postavy. Pravděpodobně to bude příběh o práci, ale může být o páchání zločinu stejně jako o páchání dobra. Neoddělitelný od soukromí, dospívání i lásky. Rafinovaný. Takže tak. https://www.macguffin.cz/ ()

redmonkey

Dlouho jsem neviděl film se stopáží přes 3 hodiny, který by neměl slabou chvíli. Od začátku do konce plno emocí, líbilo se mi, že autor nechá diváka, aby si domyslel jak se některé věci a situace vyvinuly. Za mě 90% ()

Liron

Já vím že jsem dala "jen" tři hvězdy, ale vlastně mi ten film nejde z hlavy. Kvalitní snímek, možná v nějakých pasážích trochu rozvleklý, dlouhá stopáž, ale určitě stojí za to ho vidět. Herecky výborné a příběh také. ()

Na Febiofestu uvidíte oscarové snímky

Na Febiofestu uvidíte oscarové snímky

19.03.2019

Slavná belgická fantasy míří do televize

Slavná belgická fantasy míří do televize

03.09.2018

Režisér Florian Henckel von Donnersmarck (Životy těch druhých, Cizinec) natočí seriálovou adaptaci belgické komiksové fantasy Thorgal. Populární komiks pochází z hlav tvůrců Jeana Van Hamma a… (více)