Nikdy neodvracej zrak

• Německo Werk ohne Autor (více)
Německo / Itálie, 2018, 188 min

Kamera:

Caleb Deschanel

Hudba:

Max Richter

Tom Schilling, Paula Beer, Sebastian Koch, Saskia Rosendahl, Oliver Masucci, Cai Cohrs, Ina Weisse, Jevgenij Sidichin, Mark Zak, Lars Eidinger, Rainer Bock (více)

Kurt (Tom Schilling) se poprvé s moderním uměním seznámil jako dítě na výstavě „zvrhlého umění“ pořádané nacisty. Po válce pak prokáže svůj talent a studuje výtvarnou akademii ve východoněmeckých Drážďanech. Zde potkává Ellie (Paula Beer) a je přesvědčen, že našel lásku svého života. Její otec, prominentní lékař Carl Seeband (Sebastian Koch), s jejich vztahem však zásadně nesouhlasí a snaží se jej jakýmikoliv prostředky zničit. To, co nikdo z nich zatím netuší, je skutečnost, že jejich životy jsou již dávno propojeny hrozným zločinem, do kterého byl Seeband za války zapleten. Kurtovi a Ellie se nakonec podaří odejít do západoněmeckého Düsseldorfu. Kurt pokračuje ve studiu a hledá ve svobodném světě svůj nový, moderní výtvarný styl. Životní prožitky a traumata se Kurtovi nakonec stávají inspirací, díky níž začíná tvořit osobité obrazy, které odrážejí nejen jeho vlastní osud, ale i pocity celé poválečné generace. (CinemArt)

Equilita

Ďalší skvelý počin od Nemcov. Na môj vkus úplne šialená stopáž, ale v tomto prípade to stojí za to. Film je pomyselne rozdelený na viac častí a myslím, že ani jedna nie je slabšia, ako tie ostatné. Film mapuje Kurtov život od detstva, cez obdobie zamilovanosti, rodiny, až po nájdenie vlastného štýlu v umení. Životy všetkých hlavných postáv sú skvelo prepojené a z celého filmu sálajú neskutočné emócie. Je to naozaj výborne vyskladaná rodinná dráma. ()

J.e.r.e.c

Dokonalý film. Nenapadá mě zhola nic, co bych mu měl vytknout. Nosné téma, postavy, na které nekoukám, ale se kterými žiji, historický kontext, přesah... všechno sedí. Veledílo, jež jde místy až na hranu patosu nebo červené knihovny, ale nikdy za ni. Film, o kterém sní celý Hollywood a marně se o něj každý rok snaží. O našich pokusech typu Hřebejk, které vedle toho vypadají jako inscenace ze školní besídky, raději taktně pomlčím. 100 % ()

mac000

"Životy těch druhých" to teda nebyly ale přesto tři hodiny projekce utekly jako voda a evokovaly v divákovi (zejména pak pamětníkovi československé totality) tolik reminiscencí, až to děsí.Sebastian Koch vdechnul své postavě opravdu odpudivost! Klobouk dolů před tvůrci, do jaké epické šířky roztáhli své dílo a přitom nalezli prostor pro zamyšlení nad základními otázkami o poslání umění. ()

ervina

Ještě před pár lety bych netušila, že budu dobrovolně přes tři hodiny poslouchat němčinu. Skvělý film, herci, hudba.a pozdrav "drei liter" byl dokonalý. ()

curfew77

Němci prostě umí čas od času natočit tak silný historický film (konkrétně FHvD navíc už podruhé v kariéře), že vedle něj rázem všechna ta naše ZAHRADNICTVÍ, TOMANOVÉ a OBČANSKÉ PRŮKAZY vypadají trapně. Český distribuční název je tedy bohužel taky dost blboučký, nevím, co se komu nelíbilo na doslovném DÍLO BEZ AUTORA, ale jinak je WERK OHNE AUTOR parádním kouskem s monstrózní dobovou výpravou (kolik tohle všechno muselo stát?!?), do puntíku propracovaným scénářem, bezchybnými herci a parádním řemeslem od kamery po hudbu. 90 %. PS: Ty tři hodiny délky jsou pravda drsné, ale v dnešní seriálové době si to prostě dejte na tři hodinové díly a budete to mít jako od Netflixu. Stojí to za to. ()

Pete

Tenhle film si ukousl obrovské sousto, a skoro se mu povedlo nemožné. Vynikající scénář skloubil dohromady zmapování německých dějinných boláků, intimní historii dvou propojených rodin, zrod jednoho umělce, inspirovaný vzdáleně skutečnou postavou, a především hledání umělecké svobody, vyjádření, osobitosti a pravdivosti. Je zjednodušující tak akorát, aby si spolehlivě udržel pozornost, nebyl nudný, vyvaroval se obvyklých šablon, a vyvolal v průběhu několikrát mrazení v zádech. Bravo! ()

smatana.sk

Ak sú Nemci v niečom dobrí, tak je to presné strojárstvo a spracúvanie vlastnej minulosti. Skvelý príbeh, hudba, kamera, a výrazná výtvarná zložka filmu. ()

Knightey

Na film jsem se dostal diky CSFD, jelikoz normalne bych ho asi nevidel - neni v zde v kinech okolo nas. Sice jsem musel jet 100km ale ten film za to stal! Prvni co me odrazovalo, byla delka 3h a navic nemecky dabing... Behem chvile mi to ani neprislo a uteklo to jako voda. Film ma tak smutny, krasny a bohuzel realny dej. Celou dobu jsem cekal, co se bude dit dal. Takove hrobove ticho jsem v kine jeste snad ani nezazil. Rozhodne tento snimek doporucuji! ()

blondboss

Rozpačitý začiatok je postupným spôsobom prenesený do zaujímavého konca s tým, že dejovo sa pozvoľne vyvíja vcelku dojemným a s citom poňatým konaním jednotlivých postáv. Naozaj dlhá stopáž v tomto prípade nevadila a aj napriek pár hluchým miestam film nenudil a právom mu patrí nominácia na Oskara. Štvrtú hviezdu si to určite zaslúži, aj keď ja mám radšej filmy s trošku väčším "drive-om". 70 % ()

a0001

Dal by som aj 5, žiaľ druhá polovica mdlá, zbytočná až na pár úžasných scén. Dávno som nebol tak sklamaný z premárneného potenciálu filmu. Ale i tak výnimočný film, umelecké dielo. Veľmi ťažko hodnotiť objektívne subjektívne.... ()

Cannonball

Už ani neviem prečo som si to pustil a tiež si nepamätám od ktorej časti filmu ma to zaujalo. A aj keď to bolo pozeratelne nemyslel som si že az tak bude páčiť kým som nevidel záver. V tomto príde nie príbeh alebo spôsob ako je to natočené ale samotný film je dobrý alebo prosto pravdivý. ()

rigby

Každý národ má svoje stíny, se kterými se vypořádává všemi možnými prostředky. Nejinak je tomu v umění. A nejinak je tomu s Německem, které volá po rozhřešení za druhou světovou válku. Do dokonalosti filmu zbývá špetka porozumění, ale i tak jsem si to plnými doušky užíval. ()

hufnagel

Nemecké filmy moc nemusím,ale tento počin sa celkom vydaril.Sebareflexia národa v až poetickom stvárnení a s osudovým prepojením postáv. ()

DenisR

Zkousnutelný, dle mého až zdlouhavý film, který však doplňovali různé vtipné momenty. P.S. Moc pěkná ČSFD projekce v kině Atlas 26.4. 2019 ()

allegria

Jeden z nejlepších a taky nejsilnějších filmů, jaké jsem kdy viděla - a to už chodím do kina pěkně dlouho. Silný děj v myšlence, kdy nic není jen černé nebo jen bílé, navíc i pro ty, kdo čistě náhodou chtějí něčeho dosáhnout v umění, velmi poučné, i když to nebyla ta nejdůležitější dějová linie. Vynikající herecké výkony, skvělá kamera, nádherná hudba - stojí za to vidět. A přestože mě zprvu děsila délka filmu - osobně jsem tam nenašla hluchá místa. Nakonec jsem dokoukala do posledního titulku a ještě mě mrzelo, že už je konec.... ()

Na Febiofestu uvidíte oscarové snímky

Na Febiofestu uvidíte oscarové snímky

19.03.2019

Slavná belgická fantasy míří do televize

Slavná belgická fantasy míří do televize

03.09.2018

Režisér Florian Henckel von Donnersmarck (Životy těch druhých, Cizinec) natočí seriálovou adaptaci belgické komiksové fantasy Thorgal. Populární komiks pochází z hlav tvůrců Jeana Van Hamma a… (více)