• Česko

Jízda nadoraz

• Nizozemsko

Krimi / Thriller / Drama

USA, 2011, 100 min

Perfektní atmosféru a zajímavé zobrazení současné americké mafie (která je reálnější, než si většina lidí připouští) v mých očích kazí zejména nesmyslně nechutné scény vražd a doslova "poprav" - už se mi dlouho nestalo, že bych musela odvracet zrak od televize, ale Drive to dokázal. Napětí se dá ale krájet (hlavně hned v úvodní scéně) a tichý hrdina Ryana Goslinga rozhodně zaujme, ale jako celek to tak trochu vyšumělo v mých očích do ztracena. Což dohormady s pro mě samoúčelným extrémním zobrazením násilí (pohled na rozdupanou hlavu bych opravdu vidět nemusela a nemyslím si, že by filmu dodal nějakou přidanou hodnotu) hodně silně sráží výsledný dojem. Moje značně přehnaná očekávání nebyla splněna a o to větší je pro mě zklamání z díla, které je originální, opravdu pěkně natočené (co se týče audiovizuální formy), ale na můj vkus hodně roztahané a prostě a jednoduše mi nesedlo.(7.1.2013)

Nevím, jestli to bylo mou neposednou náladou nebo prostě tím filmem, že mi přišel až zbytečně pomalý. Někdy jsem si dokonce říkala, jestli se nezasekl obraz. Svoje kouzlo a atmosféru to ale má. Možná je to i svým způsobem umění, ale chybí tomu vzrušení. Ryan Gosling se podle mně předvedl už i lépe. Samozřejmě to není jeho chyba. Scénář mu bohužel neumožňuje ukázat se v plné kráse. Bohužel to vidím jen jako průměr...3*(22.3.2012)

Něco takového by chtěl možná točit Jarmusch, ale už na to nemá. Drive je hooodně pomalé, a s divnou hudbou. Líbilo se mi to moc. Klasický příběh je tu natočen přece jenom zase trochu jinak. Nejvíc se mi líbila asi ta úvodní řidičská "akce," jak se tam chytře schovával poldům. Každopádně realistickou Pusher trilogii Refn zatím stále nepřekonal.(24.11.2011)

[imdb: 8.5/10] | me: Tichý nevtieravý film, ktorý sa pomaly dostáva pod kožu a zanecháva rôznorodé pocity. Chvíľkami hypnotický, inokedy špinavo naturalistický,... proste zaujímavý kus s veľmi charizmatickým Goslingom, ktorý povie všetko aj keď nepovie nič. Celé mi to príde veľmi zvláštne, svojský štýlové a výborné. Trailer síce niečo prezrádza, ale ani zďaleka neukáže pravú tvár filmu. Film ponúka omnoho viac a stojí za to. Výborné štylizovaný film so zvláštnym podtónom. [4 a pol*] How about this - shut your mouth or I'll kick your teeth down your throat and I'll shut it for you. (1.10.2011)

Minimalistický dialogový projev a civilnost Ryana a Carey jsou dechberoucí. A když se navíc namlsám skvělou hudbou, zvláště chytlavým songem "A Real Hero" francouzského hudebního mága Davida Grelliera (project College), tak už není co řešit. Jednoznačně (a u mě zase po delší době) za čistých 5 hvězdiček.....(20.3.2012)

• - Spoiler: V závěru filmu, kdy řidič (Ryan Gosling) narazí do Nina (Ron Perlman), zůstane Ninovo (Ron Perlman) vozidlo zničené. Auto hlavního hrdiny je však zcela v pořádku. (honx)

• - Poté, co Bernie (Albert Brooks) v restauraci zabodne muži vidličku do oka, pobodá jej a Ninovi (Ron Perlman) říká, že bude uklízet, zvedne nůž do výše očí, načež je vidět, že vražedný nástroj není od krve. (Armin82)

• - Ačkoli hudbu k filmu složil Cliff Martinez, v titulcích na začátku filmu je uveden Angelo Badalamenti. (Toshio)