• Česko

Jízda nadoraz

Krimi / Thriller / Drama

USA, 2011, 100 min

• hirnlego

Snad ještě nikdy jsem tak moc necejtila, že mi něco strašně uniká (ne, ani v noci). Začátek super, muzika príma, růžový Mistral haha lekrace. Ale pak jsem asi usnula a zdálo se mi o úplně jiném filmu. Jakmile začala etudka se sousedkou, film (pardon, můj sen) se zvrhl v nekonečné minuty dokonale prázdného koukání (mrtvý voči Gosling), culení se (jo, ona vypadá jak roztomilé novorozeně, ale CO JAKO), mluvení o ničem a hudebního podkladu s nablblými zpívánkami, které mě rozplakaly vzteky (a jako vrchol tam ještě šoupli Hendricks BEZ VÝSTŘIHU). V tom moři zbytečností, patosu a nulové atmosféry se sem tam mihla pěkná scénka, kvůli které jsem se po skončení filmu musela zoufale ptát, proč to netočil starej Ritchie nebo prostě někdo, kdo umí mlátit koulema o stehna po celou dobu filmu a ne jen tu a tam vystrčit kus předkožky z trenek, což vyvolá spíš posměšky nebo trapné ticho. Opěvovaná scéna ve výtahu je z poloviny dokonalý epic fail (z který asi). .......... Já přece oldskůl filmy s málomluvnými osamělými jezdci, srdceryvnými romantickými scénami, stylovými způsoby smrti a bla bla miluju - tak proč jsem se u tohohle cejtila většinu času TAK trapně? Kdysi pusherovský cool king NWR zklamal jako nikdo. (2,5*) ___ Senato třeba ještě někdy mrknu, jestli jedno z nás dozrálo, nebo pořád hnije.(6.9.2011)

Tak to budu rozdýchávat ještě hodně dlouho. Mlčenlivý řidič diváka ihned vytrhne z reality a noční jízdy městem za doprovodu podmanivého soundtracku jsou přímo hypnotizující. Komplikovanost hlavní postavy mi připomněla geniálního Taxikáře a dovolím si tvrdit, že Drive je ještě o chlup působivější. Gosling nepotřebuje mluvit, vystačí si s pohledy a gesty, a přesto se člověk dozví všechno podstatné. Už teď je to pro mě jeden z nejzásadnějších filmů mého života.(30.9.2011)

Refn ma jedno uzasny nadani. Dokaze vzit hodne zajimavy tema, ktery slibuje drsnou jizdu a je jedno, jesli to je film o vezni, co se rad rve, o barbarovi nebo v tomhle pripade o ridici pro lupice a z ocekavany akcni jizdy udela artovku. Vetsinou mu to nevyjde a je to neskutecne se tahnouci nuda, ale tentokrat to docela zvladnul. Ne v tom smyslu, ze by film byl sviznej a akcni, to rozhodne ne, je to pomaly, moc se tu nemluvi, ma to takovou melancholickou atmosferu, jenze zaroven to taky dokaze zaujmout a nenudi. Herecky obsazeni je fajn, ale samozrejme to je hlavne o Goslingovi. Chvily jsem premejslel, jestli je jeho postava nema, retardovana nebo zahadna, protoze on furt tak nejak jen klidne kouka, ale pak jsem si na to zvyknul a musi se uznat, ze to je docela stylovy. Co se tyce tech jizd autem, nejsou to zadny kuryrsky akcicky ala Statham, ale rozhodne to dovede strhnout. Navic jak je u Refna dobrym zvykem, pro nejakou tu brutalitu se nejde daleko, takze neni problem rozkopat drzku a podobne. Celkove tak ohrany tema podany zajimavym zpusobem a pravdepodobne Refnovo nejlepsi film.(15.11.2011)

Už dlouho se mě nestalo, aby mě film od prvních minut tak silně pohltil a nechával mě unášet v totální melancholii... pecka roku- každý moment, každou zpomalovačku, hudbu a herecký koncert jsem si užíval do sytosti… při závěrečných titulkách jsem měl chuť si tuto art podívanou okamžitě zopakovat. Mé hodnocení 5 hvězdiček...(18.9.2011)

Snový přístup s odstupem, ve kterém působí hlavně vynikající casting (kromě Goslinga také Albert Brooks!) a dokonalé spojení obrazu a zvuku. Zvláštní, tolik se toho dozvíme o lidech, i když toho málo nakecaj. Jen ten příběh není z nejoriginálnějších a to prostě jeden musí zohlednit. Ano, Řidič s Ryanem O'Nealem, nějakou tu holku už si takovej hrdina najde vždycky. 90%.(13.8.2012)

• - Ve scéně, kdy hlavní hrdina (Ryan Gosling) s Mustangem couvá, je možné zaslechnout zvuk odpovídající přeřazování rychlostí. (honx)

• - Název filmu se objeví až v 11. minutě. (LEGACY)

• - Refn sa kvôli natáčaniu presťahoval do Los Angeles a trval na tom, aby tak urobili aj herci a scenárista. (tormento)