• Česko

Jízda nadoraz

Krimi / Thriller / Drama

USA, 2011, 100 min

Nejuhrančivější film od VALHALLA RISING (nebo -pravda- THE AMERICAN), viva N.W. Refn. Seversky rozjímavý non-hollywoodský feeling zůstává, opět dojde k několika výhřezům brutálního násilí (pro mě osobně ne zbytečného, ale naopak totálně umocňujícího), prostředí se radikálně změnilo ze starodávné skandinávské krajinky na vyprázdněné noční L.A., hlavní hrdina opět málomluvný a skvěle zahraný. Výborný. Mix romance a vyhrocené surovosti (výtah) a úplný závěr filmu se vznášel na levelu geniálního zážitku. Co tomu chybělo, když i humor, kozy a auto-honičky to mělo? (Není to ale film pro všechny a pro každou příležitost, mnohé bude nudit.)(5.9.2011)

|| Scenár: Hossein Amini / Based on Drive by James Sallis | Hudba: Cliff Martinez | Produkcia: Michel Litvak, John Palermo, Marc Platt, Gigi Pritzker, Adam Siegel | Distribúcia: FilmDistrict | Štúdio: Bold Films, Odd Lot Entertainment, Marc Platt Productions, Seed Productions | Rozpočet: 13 miliónov $ | Tržby: 33,711,000 $ || Z neuveriteľného bodu nula vygradovaná super-minimalistická psycho jazda s chladnokrvným Goslingom v hlavnej role. Pulzujúca hudba hrajúca na elektronickú Vangelisovskú strunu dolaďuje intenzívnu, no pritom mraziacu atmosféru. Chovanie sa hlavnej postavy v niektorých situáciách je až desivo nepochopiteľné, no z časti to je ten faktor, čo dodáva Drivu to kuriózne plus. Ďaľší dôkaz toho, že i za málo penazí môže byť veľa muziky. |Videno v Atlas Praha, 5.9.2011|(15.8.2011)

Srovnávat toto s Kurýrem může jen někdo, komu straší v bývalém londýnském vězení u řeky Temže a jelikož mně tam straší taky, nabízím jiný příměr: Dánský táta Refn adoptoval nedomrlé nedochůdče Rychle a zběsile a tomu po letech soužití s bratry Taxi Driverem a A History of Violence dorostly koule i charisma.. Hypnotická záležitost dokonalého souznění hudby, ruchů i ticha s obrazem, úsporným a přitom naprosto přesným Goslingem a krásně civilními scénami sbližování v protikladu drsného ultranásilí. Člověk může odtušit, kam to celé směřuje a přitom každá další scéna, každý další záběr, překvapí svou stylovostí a originalitou. A co víc, duch asfaltové džungle z Mannovy perly Heat prostřednictvím taktovky dánského kralevice filmové formy zase nabyl vědomí.. Závěrem mi dovolte trochu vše shrnující rytmicky organizované poetiky: „V neblahém úmyslu zkřížíš-li cestu Driverovi v bundě se štírem vyšitým tmavě žlutou nití - jsi v řiti..“(22.9.2011)

[imdb: 8.5/10] | me: Tichý nevtieravý film, ktorý sa pomaly dostáva pod kožu a zanecháva rôznorodé pocity. Chvíľkami hypnotický, inokedy špinavo naturalistický,... proste zaujímavý kus s veľmi charizmatickým Goslingom, ktorý povie všetko aj keď nepovie nič. Celé mi to príde veľmi zvláštne, svojský štýlové a výborné. Trailer síce niečo prezrádza, ale ani zďaleka neukáže pravú tvár filmu. Film ponúka omnoho viac a stojí za to. Výborné štylizovaný film so zvláštnym podtónom. [4 a pol*] How about this - shut your mouth or I'll kick your teeth down your throat and I'll shut it for you. (1.10.2011)

Snový přístup s odstupem, ve kterém působí hlavně vynikající casting (kromě Goslinga také Albert Brooks!) a dokonalé spojení obrazu a zvuku. Zvláštní, tolik se toho dozvíme o lidech, i když toho málo nakecaj. Jen ten příběh není z nejoriginálnějších a to prostě jeden musí zohlednit. Ano, Řidič s Ryanem O'Nealem, nějakou tu holku už si takovej hrdina najde vždycky. 90%.(13.8.2012)

• - Počas uvítania Standarda (Oscar Isaac) po príchode z väzenia hrá skladba "Undear Your Spell" od skupiny Desire a v epilógu hrá pieseň "A Real Hero", ktorú nahrala skupina College a Electric Youth. (BaffoSK)

• - Ve scéně v čase 53:57, kdy řidič (Ryan Gosling) ujíždí z nepovedené loupeže, na jeho vůz za zatáčkou troubí stříbrné auto. Po střihu při záběru zepředu je však vozidlo modré. (dusa77)

• - Spoiler: Pravé jméno Nina je Izzy. Používá přezdívku, aby se zdál být více Italem než Židem. (Zuzyzss)