• Česko

Jízda nadoraz

Krimi / Thriller / Drama

USA, 2011, 100 min

V tomhle městě se stane dva tisíce vloupání za rok. A on se musí přimotat do toho špatnýho...... Neskutočne atmosférická, intenzívna gangsterská romanca a melancholický thriller v jednom. Premyslený film bez klišoidných scén, správne drsný a štýlový. Parádna kamera, hudba...všetko. Film, ktorý sa stal hneď na druhý deň po premiére KULTovým. Jeden z najlepších filmov, čo som za posledné roky videl.(28.9.2011)

Drive je velmi originální snímek se specifickou, zajímavou atmosférou a parádním soundtrackem. Ve filmech zbožňuju mlčenlivé a různorodě zvláštní postavy. Ryan Gosling mezi ně rozhodně patří. Ten kluk nemusí dlouhé minuty ani promluvit a já ho dokážu fascinovaně sledovat. Už on sám o sobě je vařícím kotlem plným charismatu, a jakmile se na scéně objevila Carey Mulligan, jejich společná chemie byla téměř explozivní. Jejich "eye sex" fungoval obrovskou silou, takže přílišných slov ani nebylo třeba. Chápu, že některé diváky jejich, často až téměř minutové pohledy beze slov nezaujmou, budou jim připadat nudné, či snad prázdné, mě však dokonale ohromily. Starring: Ryan Gosling's (no) expression, his fabulous cool Jacket and even more stares:)(16.2.2013)

Něco takového by chtěl možná točit Jarmusch, ale už na to nemá. Drive je hooodně pomalé, a s divnou hudbou. Líbilo se mi to moc. Klasický příběh je tu natočen přece jenom zase trochu jinak. Nejvíc se mi líbila asi ta úvodní řidičská "akce," jak se tam chytře schovával poldům. Každopádně realistickou Pusher trilogii Refn zatím stále nepřekonal.(24.11.2011)

Ve čtyřicátých letech by z toho udělali okecávací béčkovou noirovku a v sedmdesátých krvavou krimi-exploatačku. Nyní, v souladu s jedním z dominantních trendů festivalové kinematografie, se plytkému příběhu z gangsterského prostředí dostalo autorského formalistního zpracování, které zdánlivě lavíruje mezi tradičními polaritami vysoké a nízké, brak a umění či řemeslo a osobitost. "Drive" nepřetváří žánrový příběh do odvážné avantgardy (jako "Point Blank"), ani do realisticky antischematického díla (jako "Žít a zemřít v L. A."), a už vůbec ne do existenciálního dramatu (jako "Co dělat v Denveru, když člověk nežije"). Refn nikterak nezastírá rodokmen díla a naopak sází na údernou efektnost zvratů a primárních atrakcí. Ovšem současně vyzdvihuje motivace jednotlivých postav, které ale netlumočí divákům dialogy. "Drive" představuje v současnosti výjimečný film, neboť je vyprávěný výhradně obrazem, což podporuje stoickou atmosféru vyprávění, kde každý pohled dostává dlouhý prostor na vyznění. Jízlivě řečeno je "Drive" Refnovým formálním cvičením, kterým uzavírá "studium" v Evropě a vstupuje do Hollywoodu. Z tohoto pohledu si rozhodně dobře vykročil, neboť názorně ukázal, že zvládá perfektně natočit citlivou romanci, vypjaté drama i akční sekvence, a především že dokáže z šestákového příběhu udělat dílo, které vypadá jako něco výlučného. ___ PS: "Drive" vykazuje překvapivě mnoho paralel s "Cool as Ice". Sice mají oba filmy radikálně odlišné vyznění a atmosféru, ale příběh, jednotlivé zvraty i typy postav jsou v záasadě totožné. Jen namátkově: Hrdina ve výstředním cool ohozu udělá ohromný dojem na dívku ze sousedství a získá si bezmezné sympatie malého kluka. Ve společném štěstí jim ale brání dívčin partner a dvojice gangsterů (jeden podsaditý a druhý drsný habán). Mezi jednotlivými peripetiemi se hrdina s dívkou či klukem jen tak projíždějí krajinou v/na hrdinově vymazleném stroji.(18.9.2011)

Ryan Gosling je řidič. Má nabušenou káru, milou sousedku a kladivo, se kterým bude možná muset vyřešit spoustu problémů. Nicholas Winding Refn natočil jeden z nejúchvatnějších filmů letošního roku, který není snadné hodit mezi ostatní akčňáky. Svým atmosférickým pojetím totiž trhá na kusy jejich případnou adrenalinovost, a ještě u toho stíhá servírovat řadu nezapomenutelných scén. Není to film pro každého. Pokud si k němu ale najdete cestu, připravte si zatraceně vysoké hodnocení. (9/10)(24.8.2011)

• - Použití skladby "Nightcall" od zpěváka Kavinskeho, která zní během uvodních titulků, navrhl střihač Matt Newman. Stejná píseň zazněla i ve filmu Obhájce (2011), na kterém mimochodem rovněž spolupracovala návrhářka kostýmů Erin Benachová a objevil se v něm i Bryan Cranston. (JARDAHONDA)

• - Navzdory dějové linii, která je založena na autech, se režisér Nicolas Winding Refn o auta ani v nejmenším nezajímá. V době natáčení nevlastnil dokonce ani řidičský průkaz. Zkoušky udělal dokonce až na devátý pokus. (žvanimírek)

• - V závěru filmu vydrží řidič (Ryan Gosling) nemrkat po dobu 40 vteřin. Přitom průměrná frekvence mrkání je u člověka 10 mrknutí za minutu. (L.E.N.T.I.L.K.A)