Epizody(7)

V tomto světě všichni baží po tom, co nestojí za to mít... Nová sedmidílná adaptace klasického satirického románu Williama Makepeace Thackeraye, který poprvé vyšel v letech 1847–1848 jako čtení na pokračování, vznikla v produkci britské televizní společnosti ITV. Předloha i seriál na osudech dvou protikladných dívek – Becky Sharpové a Amelie Sedleyové – vykreslují nelichotivý obraz anglické vyšší společnosti v období napoleonských válek a těsně po nich. Povaze předlohy odpovídá i její mírně stylizované zpracování, kdy každou epizodu uvádí vypravěč v podobě samotného Thackeraye v podání Michaela Palina z proslulého Monty Pythonova Létajícího cirkusu. Úlohu protřelé a ctižádostivé Becky Sharpové ztvárnila Olivia Cookeová, zatímco její naivní a dobrosrdečnou přítelkyni Amelii hraje Claudia Jessieová. V dalších rolích se objevují minimálně v Británii dobře známé tváře: Tom Bateman, Simon Russell Beale, Martin Clunes, Robert Pugh, Suranne Jonesová, Frances de la Tourová a další. (Česká televize)

Trailer

rikitiki

Becky je mrcha, ale musíte si ji zamilovat! Její vynalézavost, životaschopnost a nezdolnost jsou obdivuhodné. Člověk jí téměř odpustí, jak parazituje na jiných. Nelze však prominout její nesnášenlivý vztah k synovi. ___ Na sérii se mi líbila lehká, až hravá atmosféra, podpořená moderními songy v titulcích. Představitelka hlavní hrdinky měla tu správnou čertovskou jiskru v oku. A udělalo mi radost, že na rozdíl od románu, tahle verze byla jemnější a ne tak sžíravá. SHRNUTÍ: Kterak hrát o dobré postavení, když vám život rozdá mizerné karty. /moje recenze č. 3 300/ ()

NinadeL

7/7 Romány obsáhlé jako je tento, si vyloženě žádají seriálové zpracování. A já jsem nadšená. Tento nový Jarmark marnosti je na hony vzdálený poslední velké adaptaci s Reese Witherspoon. Není v rozporu ani opaku, jen má odlišnou atmosféru a více času na mnohé dějové zvraty. Becky Sharp je klasická hrdinka, jejíž ztvárnění je pro každou herečku velkou výzvou. Sledovat její životní příběh na pozadí Napoleonských válek činí ostatně na diváky poněkud vyšší nároky už ze své podstaty, protože tato doba není příliš často využívaná v žádném žánru. A i když každý příběh má své světlé i temné stránky a stejně jako je Becky ambiciózní, je její kamarádka Amelia Sedley učiněnou ctností. A přesto obě tvoří dokonalý obraz jedné epochy. Pro milovníky rozsáhlých románů požitek. ()

Sidonka

Ač tento příběh byl již původně psán jako satira anglické společnosti, moc mě nesedí ta soudobá móda točit historická dramata s podivně pojatou, přehnanou nadsázkou a rádoby humorem. Seriál navzdory tomu nejiskří, spíše nudně i předvídatelně plyne. Odtažité. Někteří herci příliš přehrávají a stávají se umělými karikaturami. Do toho moderní prvky, například hudba, které mi tam taky nepasují... Nad slabší průměr nevytahují film dokonce ani hezké kostýmy, exteriéry, interiéry. - Dobré je, že zde máme kromě nepřeberného množství kriminálních seriálů také něco pro ženy z oblíbeného období a prostředí. Příběh pro romantičky, který je zfilmován podle klasického díla W. M. Thackeraryho primárně není červenou knihovnou, postavy například parazitují na opačném pohlaví, kritizuje se zde pokrytectví, naivita a povrchnost, není to bezmyšlenkovité, i když toto jednodušší ztvárnění nic světoborného nepřináší. ()

Bozvav

Krásně vystihnutá atmosféra na pozadí válečné taškařice u Waterloo, která byla stejně krvavá jako zbytečná. Becky vedla celoživotní vlastní malou válku o místo na výsluní a stejně jako mnozí generálové se neohlížela nalevo ani napravo. Perfektně udělané, dobře zahrané i slušně obszené. Snad jediné co bych vytkla, je to, že chvílemi se to lehce táhlo. I tak skvělý zážitek. Za mne 90%. ()

radektejkal

Nemám rád seriály, nemám rád Anglii v polovině, kdy se stala pánem moří, a především nemám rád Williama Makepeace Thackeraye a jeho satiru Vanity Fair. Na rozdíl od knihy, která se dnes dá jen sotva číst, je tento nový seriál svěží a příjemný, pro oko i ucho. Mozek ovšem odložte radějí hned v šatně nebo doma na hák. ()