Noční můry z temnot

• Austrálie

• Nový Zéland

Horor / Thriller / Mysteriózní

USA, 2019, 107 min

Pokud někdo začne tvrdit, že jsou Noční můry z temnot novým filmem čerstvě Oscarového režiséra Guillerma del Tora, je tím pádem trochu mimo. Toro tento film jenom produkuje a režíruje nor André Øvredal s jehož předchozí tvorbou jsem ještě neměl tu čest. Scénář si jinak vzali na starost bratři Dan a Kevin Hagemanovi, kteří už psali scénář k animovanému seriálu od Tora Trollhunters a k seriálovému Ninjau (Dan poté psal i scénář k filmovému Lego Ninjago, tedy nejslabšímu lego filmu za posledních 5 let) . A celé je to na motivy jakési sbírky horrových pohádek pro děti. Jenže údajně prý velmi volně. A to je možná ve finále ten hlavní problém. Oněch povídek Scary Stories to Tell in the Dark je celkem 102. Tudíž od začátku nastupují 2 hlavní problémy: 1) jen těžko dostanete všech 102 povídek do jednoho filmu (i když si aspoň můžete nechat podklady pro pokračování) 2) Je hodně těžké kolem těchle volných povídek postavit smysluplný děj, které by oné povídky spojoval. Celý námět/děj Noční můry z temnot je vlastně hrozně těžce slepené WTF. Problém je navíc ten ,že je film PG-13 a tudíž si nemůžete dovolit být příliš drsný/děsivý/krvavý. A je pak jedno, že se občas hodně vystaví slušná atmosféra a dorazí několik originálních lekaček. Ve finále to totiž extra nefunguje. U horrorů je hrozně důležité mít sympatické charaktery. Je sice fajn mít fajn bubáka/strašidlo/zabijáka, zároveň to ale chce protagonisty, kteří jsou divákovy snadno sympatičtí, člověk jim přeje aby vydrželi co nejdéle a když dojde na konfrontaci s osudem, při hodu mince jste na jejich straně. Tohle si Noční můry z temnot dovolit nemůžou. Celkem tu máme 5+- hlavních postav+ pár vedlejších figurek. Žádná z nich není sympatická a to je hlavní problém. Některé postavy sice mají své konflikty, své tajemství a někdo asi chtěl aby s nimi diváci cítili a fandili dál...... ale nefunguje to. Hezky se tu hraje s retro atmosférou. Celé se to odehrává v roce 1968, v době kdy zuří Válka ve Vietnamu, zrovna je další volební období, atentát v Dallasu se odehrál pár let zpátky... tahle retro amosféra plná šedesátkovejch aut, šedesátkovejch obchodů a šedesátkovýho maloměsta je prostě fajn a i když se Abramsovo Super 8 odehrávalo na konci sedmdesátek, hodně částo jsem si vzpomněl právě na Super 8. Problém je v tom, že je Super 8 mnohem lepší film! Osobně mě moc nechytl vizuál, konkrétně vzhled jednotlivých monster nebo několika lokací. Občas je to bolestivě šedivý a jednoduše ošklivý. A je to fakt škoda. Celou dobu jsem měl navíc pocit, že to celé svěřuje k nevyhnutelnému dějovému zvratu... na který ve finále stejně nedojde! A ono přísloví méně je někdy více by zde pravděpodobně lépe fungovalo obráceně. On ten konec není nějak extra špatnej, jenom se pak prostě objeví pocit, že to vůbec nikam nesměřovalo. Pokud chcete jít na nějaký horror, dejte radši přednost Slunovratu. Ten je ve všech ohledech propracovanější a především smysluplnější. Člověk, který toto bude brát jako horror roku pravděpodobně přišel právě o Slunovrat a My a to je velká škoda. Já už se jen nemůžu dočkat toho To 2, které si diváky sice najde ale především by dle posledních měla opravdu dorazit ta pravá hororová pecka! Ono menší trpění u Nočních můr z temnot mi snad návrat Pennywise náležitě vykoupí...(9.8.2019)

Kopíruje to módní osnovu Stranger things, včetně komické figurky s logopedickou vadou... Na horor je to uspěchané, překotné, nesouvislé... Zklamání...(11.8.2019)

• Marze

Protože navzdory mohutnému strašení a středoškolským hrdinům nese příběh, na jehož scénáři i produkci se podílel Guillermo del Toro, vypravěčský půdorys dětské detektivky s příměsí pohádek bratří Grimmů. Noční můry z temnot trpí jistou schizofrenií v tom, že chtějí fungovat jako uzavřený samostatný film a zároveň coby potenciální první část série několika snímků. Výsledkem je, že sledujeme příběhy v příběhu a je toho zkrátka moc. Sledujeme dvě linky:historky v knize, kterou objeví parta teenagerů a mají za úkol prokletí zastavit, a tu o strašidelných historkách samotných. Tato druhá je zajímavější, poutavější, estetičtější, divácky lákavější a vlastně by vůbec nevadilo, kdyby byl celý film jen mozaikou bizarních, temně fantaskních příběhů. Z předlohy Alvina Schwartze Scary Stories to Tell in the Dark, což je sbírka hrůzostrašného amerického folkloru, vyplyne série roztodivných útoků na hraně děsu a smíchu, od strašáka s vidlemi přes nebožtíkův palec v omáčce až po vřídek na tváři školní krásky, z nějž se vylíhne triková armáda pavouků. Režisérův narativ je tu hodně navíc. Starosvětská nálada městečka o Halloweenu roku 1968, kdy se v letním kině promítá Noc oživlých mrtvol, připomene nádech „sedmdesátek“ ve filmu Super 8. Na mě nejvíce zabralo právě pátrání kamarádů po kořenech kletby, takže jako dětská detektivka stál zážitek nad hororem.(6.10.2019)

Štýlovka, tento film brnká hlavne na strunu dieťaťa v nás, roztomilú naivitu bizarných "poviedok"(aj keď sa rafinovane nejedná o poviedkový film), aké sme radi čítali, a hlavne aj písali, pokukuje po komiksoch, jesennej Halloweenskej atmosfére a popritom si udržiava fantastický vizuál. Miestami síce vidno tlaky na komerčnosť populárnych duchárskych kúskov, no za srdce na pravom mieste tú piatu hviezdu dám.(9.8.2019)

Neurazí, nenadchne. Hororový fanoušek si asi bude vážit sympatického zpracování, snesitelných postav a povedených monster. Děj a pointa pro něj bude asi o něco menší vzrůšo, protože to vážně hodně hraničí s dětským fantasy s kapkou strašení. Nejatmosferičtější scéna byla asi ta na nemocniční chodbě, kdy jsem měla docela husinu a nepříjemný pocit. Potěšil i fakt, že stopáž rychle uplynula. Ve finále se mi ale zdá, že na to byla ta propagační bublina možná trochu přehnaná.(5.9.2019)

• Remedy

Utahané 2.5*. Nejlepší je zde jednoznačně expozice a dobová atmosféra, čímž ale výčet pozitiv skutečně končí. Dokud se „objevuje“ a nezačnou se vyprávět příběhy, tak se to ze zmíněných důvodů celkem dá. Celkově je to ale strašně rutinní záležitost, která nenabízí vůbec nic nového a která bohužel není ani dostatečně děsivá a ani dostatečně humorná. Vlastně mi to celé přišlo, jako bych jedl tři dny starý chleba s máslem. Dá se to, nakonec to sníte (když doma nic jiného nemáte), ale mnohem radši byste si dali něco čerstvého a výživnějšího.(15.8.2019)

• Yoshimitsu

Do kina jsme se rozhodovali jít buď na Rychle a zběsile: Hobbs a Shaw a nebo tohle. Jsem magor na horory a holky taky nebyli proti, tak se šlo na noční můry. Jediná noční můra a horor bylo vydržet v kině a dívat se na tuhle sračku. Nevěřil jsem vlastním očím, že to takhle dosrali především samotné monstra, která mají nahánět hrůzu a skličující pocity. Né, že se jim budu smát. Nejlepší monstrum nahánělo čmouda a pořád mě uklidňuje, že jsem za to nevyhodil peníze, já. Dávám 10%(21.8.2019)

Tohle pro mě bylo opravdu velké překvapení. Sama jsem se divila, jak mě snímek baví. Pěkný adult horor.(19.8.2019)

V roce 1968 začali čtyři teenageři rozplétat záhadu o historii legendami opřené tajemné dívky, kterou ve svém sídle držela rodina daleko od lidí a jejíž osud byl tragický. To je tažný příběh, který na sebe větví, nebo spíše má do sebe vetkáno několik dalších menších hororových příběhů. Ty jsou tak hluboce zakomponovány, že bych to snad ani nedělil a bral to jako jeden velký příběh. Celkem slušné charaktery i herecké výkony, příběh dobře šlape, hororové zkratky a stereotypy nejsou příliš okaté a postavy se chovají přijatelně rozumně a celé to má výtečnou atmosféru. Poctivá duchařina v rámci PG-13 a vůbec mi nevadí (jak tu někdo oplakával) absence gore. Naopak, dle mého názoru snaha o gore často tyhle duchařiny zabíjí a strhává je pak na cestu tupého slasheru, který pro mě pomalu ani není horor. Noční můry z temnot se povedly, rozhodně neurazí a po Slunovratu je to příjemné osvěžení a ukázka toho, že slušný horor si vystačí sám se sebou a nemusí si hrát na navoněný artový kousek a přitom být vlastně stejně, ne li hůře slaboduchý jako všechny průměrné horory, nad které se právě Noční můry o kousek vyvyšují.(14.8.2019)

Spíše jemnější horor kde se určitě neposerete strachy, ale já osobně tam mám jednu dost osobní scénu. To nechutný monstrum co toho kluka pronásledovalo po chodbách byla v podstatě moje noční můra z dětství a upřímně z tý scény je mi úplně na blití z představy, že se vás něco tak odpornýho dotkne, je to jako byste na chodbě viděli ze všech stran Halinu Pawlowskou jak se k vám sune.(16.10.2019)

Noční můry nejsou nijak zvlášť děsivé a už vůbec ne něčím objevné, až se mi nechce věřit, že je pod nimi podepsaný del Toro. Mladí hrdinové v hororu s retro atmosférou dávají vzpomenout na To nebo Stranger Things, o to víc je ale vidět jak jsou Noční můry zaměnitelné a jak za zmíněným filmem i seriálem ve všech ohledech zaostávají. A polopatická metafora s vyprávěním lživých příběhů a Nixonem je tu zbytečně rušivá.(8.8.2019)

Počin, mající jisté, byť ušmudlané, kouzlo (2,5*).(20.8.2019)

Dlouho očekávaný “DelTorovský” film, který bohužel rekordy netrhal, ale i tak je to dostačující jednohubka. Největším tahounem jsou šíleně originální monstra, kdy každé dostane nějaký ten prostor (i když by si určitě zasloužily prostoru více) a u každého jsem žasnul nad kreativitou filmařů. Dalším zachraňujícím prvkem je solidní příběh, historie “hlavní záporačky” a důvod, proč že se to všechno děje. Děj skáče od jednoho bubáka ke druhému a ve výplni mezi nimi nelze hledat nic světoborného, je to víceméně nudná vata na doplnění příběhu, což je obrovská škoda. Hlavní dětské postavy jsou nemastné, neslané a opět se zde objevovaly neskutečně iritující hororové klišé a hlášky, které můžou dělat jen mentálně retardované postavy. Scary stories jsou určitě vizuálně i technicky slušným tahounem, ale ve scénáři to prostě trochz hapruje, což je prostě velká škoda, protože tohle mělo větší potenciál. Z výsledku jsem trochu rozpačitý a čekal jsem větší bombu, ale i tak se jedná o slušnou, zábavnou a místy strašidelnou jízdu.(14.8.2019)

(komentar nedokoncen) I když jsem po nich už před lety pokukoval, ke knihám jsem se ještě nedostal, takže jsem se docela těšil jak dopadne film. A odcházel jsem dosti spokojen. Závěr mi lehce připadal jak zakopnutí v atmosféře či tónu snímku, ale v díle pro mládež asi (spoiler?) nemůže všechno skončit negativně, ha. - Kupa věcí vyzrazena v traileru - pokud jste ho neviděli, utečte od něj daleko. Odfláknuté titulky! Někdy si překladatel/ka přidal, někdy ubral, někdy upravil ("you smell like shit" -> smrdíš; "Ramon!" -> Čmoude). Možná se to řídilo knižním překladem, ale stejně.. 3/5(8.8.2019)

Film na daždivé nedeľné popoludnie. Vizuálne pôsobivý kvázi poviedkový kúsok má veľmi sľubný potenciál, ktorý sa mu darí naplniť akurát tak z polovice, chýbala mi tu intenzívnejšia práca so strašením a dôraz na horor, hoci vzhľadom na rating PG13 je výsledná podoba adekvátna. Atmosfericky a prevedením pripomína mix Stranger Things, It a Goosebumps. Slovami klasika : neurazí ani nenadchne.(15.8.2019)

It je hovno!(13.8.2019)

• woodsman

velke sklamanie fakt sracka asi najhorsi film tento rok co som bol v kine(19.8.2019)

Scary Stories je poctivý horor, kde funguje napínavá atmosféra a obstojné lekačky. Je zde vidět rukopis jak producenta Guillerma Del Tora, tak režiséra Andrého Øvredala, což je zde jen ku prospěchu věci. Vizuálně je film správně dobový, zároveň ale dokáže svým pojetím přiblížit dobu i mladšímu obecenstvu. Jednotlivé příběhy jsou dobře zpracované, jediným mínusem jsou takové nemastné neslané postavy. Jako o něco dospělejší duchařina pro děti bude film fungovat spolehlivě. Těm starším naopak nabídne hezký vizuál a originální pojetí knižní předlohy.(8.8.2019)

První 3 příběhy (strašák, žena bez palce a pavouci v tváři) jsou těžká zívačka, které nic nenabídnou a nepředvedou. Až čtvrtý s tlustou zdravotní sestrou za něco stojí a i pátý s chřestilem jsou povedené. Hodně tomu uškodilo to, že je to mládeži přístupné (v kině byly skoro samé malé děcka, které nezavřely huby) dovedl bych si to představit klidně i v ratingu R. Takhle zde máme řadu předvídatelných lekaček , které čeká snad každý a přesně tam kde si myslí, že budou tak jsou vraždy až na jednu radši ani neukážou. A pokud bude pokračování a tam se to zvrátí tak budu přemýšlet nad tím, že půjdu s hodnocením níže. Ovredal po vynikající Pitvě Slečny Neznámé zklamal. P.s. zásadní neodpustitelná chyba ve filmu (je mě jedno jestli to knížka vysvětluje nebo ne) v jedné scéně je Stella a Ramon v vězení a hlídá jí jeden policajt díky tomu, že ožije další povídka policajt umře a oni se z toho vězení dostanou to jich jako na konci nikdo nepodezříval z vraždy nebo se spokojili s tím, že řekly zabila ho příšera což, ale nedává smysl vzhledem k předchozímu ději.(21.8.2019)

• HH

Ale jo, na dvě hvezdičky je to OK, už jsem viděl daleko víc horších filmů. Bohužel se člověk neubrání pocitu, že už to někde viděl a hlavně jsou velice slabí herci.(25.8.2019)