Noční můry z temnot

• Nový Zéland

Horor / Thriller / Mysteriózní

USA, 2019, 107 min

• korbitch22

Sterilní mix IT a Lights Out. Příšerné herecké výkony, nulová atmosféra, komické příšery. Dlouho jsem tak nelitoval každé koruny za kino. Smál jsem se na celý kino, nešlo to vydržet. Na co sáhne Del Toro, to zkurví. Ono by nevadilo, že se to úplně nesnaží být horor ale spíš mystery fairytale, kdyby se to tak nebralo vážně a úplně brutálně to nevykrádalo Kingovo It. Navíc když se vám půl roku snaží trailery nalhat, že se jedná o děsivý horor a Vás pak v kině čeká pohádka s komickými zrůdičkami a příšerné herecké výkony obou hlavních protagonistů. A na takovéhle mrdky pak chodí plné sály. Smutné. 40%.(18.8.2019)

Čakal som viac, prišlo mi to celé až moc teenegerské, niečo na spôsob Stranger Things, len sa to snažilo tváriť hororovejšie. Tiež škoda, že sa v dôležitých momentoch kamera odvracala a divák teda okrem bubáka neuvidí zhola nič. Na druhú stranu ale masky neboli najhoršie a vizuálna stránka tiež potešila. Slabší priemer. 55/100(24.10.2019)

• Vančura

Stupidní teenagerská sračka, s nesympatickými postavami, totálně tuctovým a nezajímavým dějem, bez atmosféry i jediného výraznějšího momentu, který by nějak utkvěl v paměti. Už po pár dnech, co jsem to viděl, si v podstatě nepamatuji, o co tam šlo - ten film byl v mém případě naprostá ztráta času.(29.10.2019)

Zase ďalšia snímka, ktorej by som najradšej dal 3 a pol hviezdy. Na tú štvrtú to tesne nebolo. Predovšetkým za to, že nemám chuť si to pozrieť znova. Vlastne sa tam dosť kecalo a strachu bolo pomenej. Aj keď chválim zaujímavú scénu hneď prvého strašenia v skrini. Presne také scény oceňujem a baví ma pri hororoch, keď sa bojím z toho čo vidím a nie debilných lakačiek, keď na vás niečo vyskočí a do toho zaznie hlasný tón. Musím pochváliť aj postavu Gila Bellowsa známeho z väznice Shawshank, ktorý snáď v každom poslednom snímku hrá policajta (nedávno som ho v rovnakej uniforme videl vo filme House at the End of the Street (2012)). Podľa mňa hrá sympatické postavy, len škoda že tu sa zachoval ako hlupák. A ten záver neviem či bol nábeh na druhý diel, alebo to tak malo byť. Pochybujem že by robili druhý diel kvôli tomu. Ale vážne to tak skončilo.(10.11.2019)

Na Noční můry jsem se těšil, ne že ne. Výsledek se mi líbí. Srovnání s IT (2017) a Stranger Things (2016) se tu přímo nabízí. Šedesátá léta, atmosféra a skupinka teenagerů, které vyvolají zlo. Tentokrát v podobě knihy, která zhmotňuje vaše obavy a nejhorší zlé sny. Masky monster jsou báječné a animace některých z nich dobrá. Ovšem mnozí zde píší o sníženém ratingu. Ačkoliv krev nebo gore chybí, tak přesto jsem se dočkal několika vypečených scén. Navíc atmosféru má film skutečně dobrou. Další plus na filmu, co chválím jsou herci. Neznámé hvězdy jsou sympatické a jejich hraní obzvlášť. Jediné, co zbývá vytknout je absence strachu a lekaček. Což u hororu nelze aby chybělo že. Lekaček je několik, ale všechny jsou stylem zvýšeného zvuku na maximum. Takhle se dnes už lekce málokdo a hlavně to působí lacině a absence snažení tvůrců o poctivý zážitek. Přesto díky maskám jsou monstra obstojným hororovým zážitkem. Za mě lehký nadprůměr a možná si film promítnu znovu. Předkrm tedy sněden. Čekáme na hlavní chod v podobě TO a jeho druhé kapitoly. [8. Filmový Víkend ČSFD] (70 %)(11.8.2019)

Zadanie bolo myslím splnené na plný počet bodov. Horor pre staršie deti? Halloweenská historka zložená z viacerých navzájom spojených? Absencia zbytočných odbočiek a zdržovačiek? Dobre a hlavne vhodne pôsobiace digitálne triky? Neblbé herecké výkony? Všetko by sme mali. Pre dospelých poslúži ako netrapná oddychovka a na halloweenský večer ako fajn votvírák.(19.10.2019)

Slušná atmosféra, pár dobrých lekaček, ale ten otřepaný příběh?! Ajajajaj, vždyť tohle jsme viděli už milionkrát všude možně. Škoda, spojení Norska a Guillerma del Tora mohla přinést nějakou invenci a originalitu ve scénáři.(11.8.2019)

Z pátky k táborovým ohňům, zpátky k povídkám před spaním, z pátky k původním hrůzám a děsům, kterými se divák kdysi nechal děsit, zpátky k Příběhům ze záhrobí !!! Nebo k Creepshow 1+2, kde se najdou i právě některé děsivé povídky, které patří do tohohle filmového vesmíru a tam byli zpracovány. A musím uznat, že tenhle hororový film, mně příjemně překvapil, ano najdou se tady klasické hororové klišé, ale film to zase vynahrazuje jinými věcmi. Jako třeba fajn parta školáků, až na jednoho tedy, ten si svůj vlastní příběh zasloužil, tak sou super, sice mezi nimi neni žádná velká chemie, což je škoda, ale jinak sou super. A víte co je ještě super, monstra, bubáci a taky pavouci, až na Sarah Bellows která je taková nic moc, ale ten zbytek je prostě parádní. A ano film je PG-13 a opět se plašilo, že to nebude hororové protože tam nebude krev a gore, (smrtící logika) tak je to sakra hororové, lekaček sice neni moc, za což sem rád, ale ve třech případech, ze čtyř to bylo pěkně nechutné a drsné. Jedno úmrtí je mimo kameru a ta úmrtnost tady neni nijak velká, ale to je asi tak vše co by se dalo vyčíst, zbytek je parádní.Takže velice silné čtyři, moc nechybělo a mohla tam být pátá.(18.8.2019)

• Frajer42

Slibuji, že si příště přečtu poněkud důkladněji obsah a prošmejdím galerii, než se rozhodnu pustit si pořádný děsivý dušičkový horor. Tohle byl jen a pouze děsný dušičkový "horor", a ty úvozovky pořádně zdůrazňuji. Zřejmě mě mělo varovat už to, že je tento snímek přístupný už od 13 let. Od toho se ostatně všechno odvíjí. Jednotlivé pohádkové příběhy jsou těžce debilní a jednotlivé příšerky působí těžce směšným dojmem. Vždy se nějakým obřím zázrakem tvůrcům podaří načrtnout potenciálně zajímavou atmosféru, kterou ovšem následně úplně zbytečně pohřbí a nikdy nedotánou alespoň do lehce strašidelného konce. I když stopáž není nepřátelská, tak pocitově máte dojem, že tahle píčovina nikdy nenabere konce. Herecké obsazení tvoří naprosté dno herecké společnosti, nebýt zúčastnění pod zákonem, tak by nejeden nabral dojmu, že se do svých rolí museli zákonitě prokouřit, a to včetně té mužské poloviny. Vůbec se mi nechce věřit, že stejný režisér má na kontě naprosto dokonalý atmosférický horor The Autopsy of Jane Doe. Naprostá ztráta času a tohle záměrné strašení na půl plynu si nenajde své diváky ani mezi retardovanou omladinou. Závěrečné rozuzlení spojené s totálně kreténskou promluvou do duše od 15letého parchanta a následné zbavení se hlavního nasraného ducha napsáním několika řádků píčovin do knížky plné píčovin, poté shledávám jedním z nejzpičenějších momentů, jaké jsem za svůj filmově košatý život doposud viděl. A to jsem viděl i takové "perly" jako třeba kompletně celé Stmívání. Něco tak debilního mohla vymyslet jen scénáristická ultra píča bez jakéhokoli náznaku talentu, čímž se v mých očích registrovaní partneři Hagemani zařadili na přední místa mého filmového blacklistu, kam si zaznamenávám čuráky, od nichž už si nepřeji za žádných okolností nikdy nic vidět.(3.11.2019)

Vôbec nie zlý koncept. Bohužiaľ pre mňa absolútne nevyužitý v rámci vzťahov. Aj v rámci jednotlivých monštier. Ak nemá postava šancu na útek a je od začiatku odsúdená na zánik, to mi príde ako kontraproduktívna myšlienka. Uberá to tajomno z inak výbornej atmosféry. Monštrá nápadité hlavne ten japonský démon. Ale vyvrcholenie...koniec..a celkovo smerovanie príbehu v poslednej pol hodine je skôr na škodu. Nie je to ani Stranger things..Ani IT a ani Summer of Night..(hoci to je len knižka). Znesitelný priemer(1.11.2019)

• luka4615

Vizuálně nápaditá hororová jednohubka, která ale bohužel v budování atmosféry či v množství intenzivnějších scén končí trestuhodně na půl cesty. Scary Stories to Tell in the Dark tedy zaujme pouze nápaditým designem příšer a sympatickými hlavními postavami. A to je v i rámci tohoto žánru na nějaký dobrý počin vážně hodně málo. Škoda.(24.10.2019)

Jestli čekáte horor jako takový, tak pozor. Bát se vážně nebudete, ale určitě mě to bavilo víc, než La Llorona.(18.8.2019)

Když jsem tak procházel uživatelské komentáře k tomuto filmu, tak jsem několikrát narazil na zmínku o "atmosféře 70./80. let" a to u filmu, který se odehrává v roce 1968. Což odhaluje zajímavý fakt o tom, že vlastně je docela jedno kdy se který film odehrává, protože podstatné na oné době je akorát to, že je retro a celá ta iluze doby je jen taková mrkavá kulisa, která v různých elementech upomíná na časy, které možná ani nebyly. Ono retro je tady skutečně instantní, protože i přes ta stará auta, Nixona v televizi a náborová střediska v maloměstech, nemáte vůbec pocit, že jste se vrátili v čase, ale přesně cítíte, jak půl metru za kamerou si zbytek štábu znuděně roluje na mobilu twitter a hledá, co si koupit na amazonu. Několikrát jsem se přistihl, jak si říkám, proč postavy nepoužijou normálně telefon, než jsem si uvědomil zpátky, že jsou to vlastně šedesátá léta. Všichni se zde totiž chovají přinejmenším současně. Zrzavá pihatá nerdka, o které nás film přesvědčuje, že je jakože outsidersky ošklivá, upomíná čtyřicetiletou pornoherečku, co si udělá culíčky, aby její video mohlo být označený jako "barely legal", hispánský krasomil má podobnou hereckou i vizuální výbavu jak kdokoli z Disney Channelu a poslední ze čtveřice - Smíšek s Pipinem - jedou hereckou školu vedlejších rolí teenagerských komedií v jejich druhé polovině. Když připočtu tu ještě naprosto nesvéprávnou patlanici, který se někdo odvážil říkat scénář a jejíž práce z postavami je na zrušení pastelkovného, nedává pak moc smysl moje hodnocení. No za to může samozřejmě dohlížející del Toro, jenž velmi pravděpodobně stojí za designem tří nestvůr, jež nám film přinese. A jakkoli první si příliš neužijeme a poslední je takovej digitální bazmek, tak druhá potvora, jež jsem si pojmenoval 'mamuška', a její krátká scéna udělá více hororou než celý zbytek filmu. V té chvíli vykoukne na moment opravdová hrůza, skutečná a základní hororová premisa pomalu se blížícího něčeho zdánlivě směšného a proto znejisťujícím způsobem ohavného. Tahle sekvence vlastně vyrobila celé tři hvězdy.(8.11.2019)

"Scary Stories To Tell In The Dark" ma nakoniec ako hororového diváka celkom príjemne potešili. Možno tomu predsa len niečo chýbalo na to, aby sa to posunulo medzi výborné filmy, no som spokojný s tým, čo som tu dostal. V prvom rade si povieme čo na filme funguje. Atmosféra je veľmi dobrá. V úvode sme mali nejakú falošnú ľakačku, no som vďačný, že sa tu potom tento element už neaplikoval a zvyšok filmu išiel už len so skutočným strašením. Tam dávam bod hore. Čo sa týka jednotlivých častí, keď vidíme príbehy v priamom prenose, tak to má skutočne pár silných momentiek. Osobne by som povedal, že všetky fungujú veľmi dobre. Možno s výnimkou Ramonovho, ktorý je trošku hlúpy, no ostatné sú podľa mňa vynikajúce. Tommyho stretnutie s jeho nenávideným strašiakom, večerné ragú, bradavica a aj časť v červenej miestnosti sú podľa mňa vynikajúco zvládnuté. A rovnako aj záverečná časť, kde sa dozvieme trošku viac o autorke príbehov Sarah. Osobne by som povedal, že najsilnejšia bola pre mňa asi práve časť s červenou miestnosťou. Je to silne klaustrofobické a okrem toho mi to veľmi pripomenulo horor "It Follows". A tu to ozaj pôsobí, že sa tomu utiecť nedá. Okrem toho tie príšery vyzerajú často veľmi dobre. Dávam kredit aj v tomto smere. Okrem toho sa priznám, že som bol aj zvedavý na to, ako to celé dopadne a k čomu na konci dospejeme. A či sa to všetko dá nejako vôbec zastaviť. Čo sa dá spraviť? Mínusy sú trošku pre mňa postavy. Nie sú podľa mňa zlé a dokonca si myslím, že Stella je pre mňa v pohode, no nemajú nejakú zaujímavú charakteristickú črtu a pôsobia jednoducho. A potom si ťažko k nim človek vybuduje nejaký vzťah. Obzvlášť naši chalani. O Ruth toho tiež dokopy moc nevieme. Stelle sa trošku venujeme, no tiež by si zaslúžila viac času. Zase si ale na druhú stranu hovorím, že by sa film mal sústrediť na tie príbehy. A snaží sa ako najlepšie v tomto smere vie. Takže aspoň v tom ho oceňujem. Som rovnako rád, že sme nedostali jednoznačnú odpoveď na to, čo sa vlastne všetkým, ktorí si prežili strašidelné momentky reálne stalo. Koniec je trošku možno viac rozprávkovejší, no pre mňa to funguje celkom dobre. Áno, je to pritiahnuté za vlasy, ale som s tým celkovo spokojný. Film ma príjemne potešil a splnil všetko, čo som od neho očakával. A ak plánujú pokračovanie (koniec to trošku naznačuje), tak som zvedavý. Otázkou je pre mňa len, ako budeme pokračovať. Hodnotenie: B+(18.8.2019)

• Marze

Protože navzdory mohutnému strašení a středoškolským hrdinům nese příběh, na jehož scénáři i produkci se podílel Guillermo del Toro, vypravěčský půdorys dětské detektivky s příměsí pohádek bratří Grimmů. Noční můry z temnot trpí jistou schizofrenií v tom, že chtějí fungovat jako uzavřený samostatný film a zároveň coby potenciální první část série několika snímků. Výsledkem je, že sledujeme příběhy v příběhu a je toho zkrátka moc. Sledujeme dvě linky:historky v knize, kterou objeví parta teenagerů a mají za úkol prokletí zastavit, a tu o strašidelných historkách samotných. Tato druhá je zajímavější, poutavější, estetičtější, divácky lákavější a vlastně by vůbec nevadilo, kdyby byl celý film jen mozaikou bizarních, temně fantaskních příběhů. Z předlohy Alvina Schwartze Scary Stories to Tell in the Dark, což je sbírka hrůzostrašného amerického folkloru, vyplyne série roztodivných útoků na hraně děsu a smíchu, od strašáka s vidlemi přes nebožtíkův palec v omáčce až po vřídek na tváři školní krásky, z nějž se vylíhne triková armáda pavouků. Režisérův narativ je tu hodně navíc. Starosvětská nálada městečka o Halloweenu roku 1968, kdy se v letním kině promítá Noc oživlých mrtvol, připomene nádech „sedmdesátek“ ve filmu Super 8. Na mě nejvíce zabralo právě pátrání kamarádů po kořenech kletby, takže jako dětská detektivka stál zážitek nad hororem.(6.10.2019)

• kobejn

horor pro malé děti.(28.10.2019)

Už viackrát som tento film zapol, že si ho idem pozrieť, ale vždy som ho vypol s tým, že ho dám na Halloween a tak sa aj stalo. Príbeh nieje ničím výnimočný či zvláštny, podobných príbehov tu bolo už veľa. Ale film má vysoké obrátky( tempo), vobec nenudí, boj o svoj život i život svojich kamarátov je napínavo znázornený. Je tu niekoľko zhmotnení, najmenej ma bavili pavúci a ani tá v červenej miestnosti nebola moc dobrá a najviac určite rozsekaný zombie, či čo to bolo, hned jeho prichod bol cool. Herci nielenže boli sympatický, ale vedeli i hrať a a atmosféra nielen starého domu, ktorá mi pripomenula Haunting of Hill House bola tiež velmi slusná. Ja som spokojný, keby každý príbeh bol aspoň tak dobrý ako napríklad príbeh o strašiakovi, tak dám i plnú paľbu, takto len slabé 4*.(1.11.2019)

• j.bena

Teda ukázky k filmu naprostá bomba... Bohužel realita někde úplně jinde... Opravdu film pro náctileté a to zakončení byla třešnička na dortu. Rozhodně nestojí za tento film vyhodit peníze 😉(8.8.2019)

• classic

‘Čoraz viac prichádzajú chlapci zo Škandinávie do Hollywoodu, aby ukázali, aký majú potenciál’ ... Nór, André Øvredal, ma sklamal na celej čiare, a to ani nehovoriac o mexickom fušerovi, Guillermovi del Torovi, ktorý s veľkou pravdepodobnosťou kibicoval režisérovi do remesla, a tak vzniká neznesiteľný, tzv. horrorový, r-e-t-r-o (r. 1968) nepodarok, určený najmä mládeži, max. do 15. rokov (hádam aj menej), odchovanej na všelijakých sociálnych sieťach a youtube, i keď ona bude možno taktiež na vážkach, či to treba všetko do seba vstrebávať... ? Tvorcovia sa chceli zrejme priživiť na populárnom filme To (It, z roku 2017), kde mladí hrdinovia vzdorovali nepriazni osudu, ale tentokrát som si túto štvoricu nesympatických postáv obľúbil ešte menej, ako pred dvomi rokmi, a to je už čo povedať, že je to strašná bieda ! Toto je tak neuveriteľné opakovanie už sto krát videného, že je len minimálna pravdepodobnosť môjho záujmu pre túto zbytočnú (čajovú) vec so strašidelnou knihou, ktorá ožíva. Ak by to bolo spracované aspoň takým svižným spôsobom, ako pred 20. rokmi v Múmii, tak by som nepovedal ani pol slova ! Scary Stories to Tell in the Dark : totálna somarina ! Všimnite si, že vôbec nepoužívam vulgarizmy, ako mnohí, iní užívatelia, a pritom by si ich táto filmová novinka bezpochyby veľmi zaslúžila !(11.8.2019)

Pokud někdo začne tvrdit, že jsou Noční můry z temnot novým filmem čerstvě Oscarového režiséra Guillerma del Tora, je tím pádem trochu mimo. Toro tento film jenom produkuje a režíruje nor André Øvredal s jehož předchozí tvorbou jsem ještě neměl tu čest. Scénář si jinak vzali na starost bratři Dan a Kevin Hagemanovi, kteří už psali scénář k animovanému seriálu od Tora Trollhunters a k seriálovému Ninjau (Dan poté psal i scénář k filmovému Lego Ninjago, tedy nejslabšímu lego filmu za posledních 5 let) . A celé je to na motivy jakési sbírky horrových pohádek pro děti. Jenže údajně prý velmi volně. A to je možná ve finále ten hlavní problém. Oněch povídek Scary Stories to Tell in the Dark je celkem 102. Tudíž od začátku nastupují 2 hlavní problémy: 1) jen těžko dostanete všech 102 povídek do jednoho filmu (i když si aspoň můžete nechat podklady pro pokračování) 2) Je hodně těžké kolem těchle volných povídek postavit smysluplný děj, které by oné povídky spojoval. Celý námět/děj Noční můry z temnot je vlastně hrozně těžce slepené WTF. Problém je navíc ten ,že je film PG-13 a tudíž si nemůžete dovolit být příliš drsný/děsivý/krvavý. A je pak jedno, že se občas hodně vystaví slušná atmosféra a dorazí několik originálních lekaček. Ve finále to totiž extra nefunguje. U horrorů je hrozně důležité mít sympatické charaktery. Je sice fajn mít fajn bubáka/strašidlo/zabijáka, zároveň to ale chce protagonisty, kteří jsou divákovy snadno sympatičtí, člověk jim přeje aby vydrželi co nejdéle a když dojde na konfrontaci s osudem, při hodu mince jste na jejich straně. Tohle si Noční můry z temnot dovolit nemůžou. Celkem tu máme 5+- hlavních postav+ pár vedlejších figurek. Žádná z nich není sympatická a to je hlavní problém. Některé postavy sice mají své konflikty, své tajemství a někdo asi chtěl aby s nimi diváci cítili a fandili dál...... ale nefunguje to. Hezky se tu hraje s retro atmosférou. Celé se to odehrává v roce 1968, v době kdy zuří Válka ve Vietnamu, zrovna je další volební období, atentát v Dallasu se odehrál pár let zpátky... tahle retro amosféra plná šedesátkovejch aut, šedesátkovejch obchodů a šedesátkovýho maloměsta je prostě fajn a i když se Abramsovo Super 8 odehrávalo na konci sedmdesátek, hodně částo jsem si vzpomněl právě na Super 8. Problém je v tom, že je Super 8 mnohem lepší film! Osobně mě moc nechytl vizuál, konkrétně vzhled jednotlivých monster nebo několika lokací. Občas je to bolestivě šedivý a jednoduše ošklivý. A je to fakt škoda. Celou dobu jsem měl navíc pocit, že to celé svěřuje k nevyhnutelnému dějovému zvratu... na který ve finále stejně nedojde! A ono přísloví méně je někdy více by zde pravděpodobně lépe fungovalo obráceně. On ten konec není nějak extra špatnej, jenom se pak prostě objeví pocit, že to vůbec nikam nesměřovalo. Pokud chcete jít na nějaký horror, dejte radši přednost Slunovratu. Ten je ve všech ohledech propracovanější a především smysluplnější. Člověk, který toto bude brát jako horror roku pravděpodobně přišel právě o Slunovrat a My a to je velká škoda. Já už se jen nemůžu dočkat toho To 2, které si diváky sice najde ale především by dle posledních měla opravdu dorazit ta pravá hororová pecka! Ono menší trpění u Nočních můr z temnot mi snad návrat Pennywise náležitě vykoupí...(9.8.2019)

Kopíruje to módní osnovu Stranger things, včetně komické figurky s logopedickou vadou... Na horor je to uspěchané, překotné, nesouvislé... Zklamání...(11.8.2019)