Hořce úsměvný příběh o tom, že manželství ani vědecký výzkum nelze provozovat na poloviční úvazek. Jeho hrdiny jsou dva nadaní mikrobiologové, Marta Hančová a Zdeněk Hradecký. Oba mají velké plány, ty však osudovým způsobem  změní fakultní ples, na kterém se poprvé setkají. Stráví spolu noc a v den promoce už Marta představí Zdeňka jako svého ženicha a nastávajícího otce svého dítěte. Marta nastoupí do ústavu molekulární biologie a genetiky, kde je jejím nadřízeným její tajný ctitel Vašek Hořánek. Oba se plně a bez ohledu na čas věnují důležitému výzkumnému úkolu. To ovšem moc neprospívá rodinné pohodě novomanželů Hradeckých. Po narození dcery Aničky zůstává Marta doma, zatímco ctižádostivý Zdeněk aspiruje na místo vedoucího oddělení buněčné fyziologie. Když však po čase Martě hrozí, že by mohla přijít o místo v Hořánkově laboratoři, rozhodne se znovu nastoupit do práce a dceru přenechat přes den babičce. Ta ovšem nevydrží dlouho, a tak jsou manželé nuceni najmout chůvu, přestože je to finančně zatěžuje víc, než je pro ně únosné. Napětí mezi manžely roste a situaci ještě zhorší skutečnost, že se Hořánek stává Zdeňkovým konkurentem v boji o místo vedoucího. Hádky u Hradeckých jsou na denním pořádku, až nakonec Marta s Aničkou Zdeňka opustí... Český film o lásce a manželské krizi, podobné pracovnímu úrazu, vznikl v roce 1986. Pod pracovním názvem Hroši nepláčou ho natočil režisér podle scénáře Haliny Pawlowské a Milana Šteindlera (kteří se ovšem netajili nespokojeností s úpravami, které ve scénáři provedl režisér). (TV Prima)

BigBang

Scénář paní Pawlovské se pozná po několika větách; můžu nad tím frfňat, ale o ženských problémech má asi vyprávět žena. Není to crazy komedie, ale příběh má zato zas kus základu ve zcela reálných problémech manželství s hodně nezralými muži, jak byly tehdy dost běžné a jak je ukázala v dokumentech nejlépe paní Třeštíková. Podobně zas scény z pracovních porad a schůzí bych tipoval na p. Šteindlera. Překvapivá je hudba p. Kocába v podání paní Janů. Mezi její doprovodnou skupinou se v úvodu za bicími ukáže p. Koller a na kytaru nejspíš pan Ledecký (jestli se nepletu, tak v roli studentské kapely vystupuje Žentour), později na kytaru sóluje p. Pavlíček. Zpětně zaráží vzývání pop music jako oázy autentické svobody a rozvoje osobnosti. Myslím, že pro atmosféru českých osmdesátek to je celkem typické. Touto propagandou si vysvětluji leccos v mém vlastním charakteru a proč tak nějak celý život toho tolik očekávám od pop music. ()

Rodin

Tu jednu dávám za prsa mladé paní prezidentové Havlové. Jinak nevím, co tomuto kousku vytknout dříve. Celý děj je obsažen v názvu, komediální není prakticky nic, z postav se sypou drtiny, poenta v podstatě veškerá žádná, o režii, kameře a střihu ani nemá smysl psát. U mě tak něco pod 30%. ()

Pitryx

Je to trochu koukatelné, i když celkově nic moc. Prostě banální příběh, nevěra, útěk z domu atd atd. Zase další cvoci co je jim práce milejší než dítě. Herci se, ale snažili a tak budiž ohodnoceno jak vidno. 141020119617/9748 ()

ostravak30

Film mi úplně nepřišel jako komedie, spíše drama nebo tragikomedie, když už. Těch humorných momentů totiž ve filmu moc nebylo. Příběh manželského páru, který si nedá pozor a pořídí si dítě, přitom ale oba touží po kariéře. Jenže manžel věří, že místo ženy je u pračky a sporáku a sám pracuje na své kariéře. Zajímavé je, že tento film je tak trochu aktuálnější dnes než v době vzniku. Jen ten příběh zpěvačky Ireny mi do toho moc neseděl. Ve snímku se docela povedlo vykreslit problémy dvou ambiciózních lidí, kteří na rodinu nebyli připraveni, ani jeden se o dítě zrovna nestaral. Určitě vhodné pro všechny, kteří rodinu plánují, aby se zamysleli. ()

Tominni

Příběh o volbě mezi rodinou a péčí o dítě na jedné straně a budováním kariéry ve výzkumném ústavu. Co je víc? Ne příliš povedený film, který sice hezky popisuje touhu mladých po kariéře a co pro ni jsou ochotni udělat, ale o komedii se tedy nejedná. Věda bez mládí je tragédie, věda bez stáří je komedie. ()

benedict

U tohohle filmu mně napadá jedna důležitá pravda,a to,že varlata jsou na dvě věci...k produkování bičíků a k nakopání! I tomu se dá říkat pracovní úraz! ()

Cibulka_C

Ten film má hrozně super námět, který byl podán celkem přesvědčivě a věrohodně a je pořád aktuální. Určitě za to můžou herci, kterým i docela slušely ty chemické pláště a minimálně Oldřich Kaiser s Janem Hartlem se mi v nich vryli do paměti. 🧪 Ale osobně pořád nevím, co si o tom filmu myslím. Ve snímku se objevila velká spousta herců, ale třeba jenom na minutu - ten Václav Upír Krejčí tam byl jakože na ozvláštnění nebo...? 🙉 Hrozně mě tam bavila Petra Janů slay, která zaprvé hrála/nehrála sama sebe, takže prostě Petra Janů a občas mě děsila svojí vizáží. Oldřich Kaiser tam byl jakože ✨️fakt hot✨️ nebudu lhát a extrémním způsobem mě tam vytáčela Jana Švandová - ani ne tak rolí, kterou hrála, ale prostě jen svojí existencí. Takže film mě docela bavil a komedií bych to úplně nenazývala, páč mi to přišlo spíš depresivní. Takový průměr, prostě život za socialismu (můžeme tam pár sekund bilancovat nad těmi retro potravinami), který řeší již zmíněné téma. A P.S. Proč se to sakra mělo jmenovat Hroši nepláčou? - Fakt tam mělo být HROŠI nebo HOŠI? ()

rigby

Trochu slabší film, který se ale ze všech sil snaží vypadat lépe, než co je pod povrchem. Nicméně jediným, a to velmi výrazným plusem, zůstává angažmá Petry Janů, Žentour ještě s Davidem Kollerem a úchvatná nadčasová hudba Michaela Kocába s jinými texty, než se nakonec objevily na albu. ()

MonarC

No, opet ponekud nevhodne zarazeni do komedialniho zanru... Smutný film bez větší atmosféry, není sam o sobe moc zajimavy, zachranuji to hlasky male holcicky. Konec filmu je hodne debilni a poplatný době, dnes by skončil úplně jinak... ()

tchempi

Komedie? Tu nálepku tomu dal hluchoslepý? Jde o čistokrevné sociálně-společenské drámo. A na to, že se na scénáři podíleli Pawlowská a Šteindler, je to nudné a bez náznaku humoru. P.S. Kocáb tady s jinými texty a interpretkou podruhé prodal svou desku „Povídali...“ Ale on byl v zákazu, tak mu to budiž odpuštěno. ()

demovka

Ne, komedie to není. Je to drama odehrávající se sice v roce 1986, ale problémy, co hlavní představitelé prožívají, jsou aktuální i dnes. Máte děti, máte se starat o domácnost, ale máte dobrou práci a v ní perspektivu, která se neopouští. V případě hlavní hrdinky ale ona naráží na nepochopení rodiny, manžela a hlavně manželových rodičů. Tchyně si myslím, že ženská patří k plotně a její hlavní úkol je domácnost a podporovat kariéru manžela, ne svoji. Paní Fialová ji hraje opravdu přesvědčivě. Je tak zaslepená a nepříjemná, že by zasloužila. Oldřich Kaiser je přesvědčivě jiný než obvykle. Je vážný a opravdu dělá dojem namyšleného kariéristy, co vidí před sebou jen místo ředitele. Pan Hartl hraje obvyklého poctivého, hodného a pracovitého přítele, popleteného, ale na správném místě ve správný čas. Zákonitě dojde k rozchodu a hlavní dvojice si najde náhradní partnery. ()

Peabody

Tak pan Matejka je - pokud vím od pamětníků - typický normalizační B/C režisér, točil od roku 1970 sice pravidelně,ale vesměs špatně a jeho oslavované Anděly v to já osobně počítám taky. Tady dal dohromady pozdější první dámu (a taky jí docela solidně svlékl) s Oldřichem Kaiserem, což ale vůbec nefunguje, protože tihle dva se k sobě mají jako manželé asi po 125 letech, že by mezi nimi byla nějaká chemie, dráždivost, jiskření, nebo něco - tedy ani omylem. Scénář udělala Halina zjevně jako jednu ze snah se prosadit, tedy "taky aby to prošlo", což byla pro mladé scénáristy jedna z mála šancí, to bych jí ani nevyčítal. Kdybych měl tento flm charakterizovat jedním slovem, řekl bych asi STERILITA. nebo IMPOTENCE ()

xentrixx

Ač napsáno Šteindlerem a Pawlovskou, je to nuda k ne(do)koukání. Jindy vynikající herci toho tady moc nepředvedli. Co mě ovšem dost rozesmálo, to byla hláška té holčičky směrem k Jiřímu Kodetovi : " fuj strejdo, ty smrdíš, běz se vykakat.." ()

Cesty timem

Film za 2,5. Hodnocení na 4* zvedají u mne hudební vsuvky s Petrou Janů, Kocabovou hudbou, Pavlíčkem a texty Pavla Vrby. T těch songů je cítit doba, atmosféra a mládí mé a mých vrstvníků. Takže za to velké díky. No a Dáša je tady velmi, velmi sexy. Díky výše uvedenému film rád zas shlédnu. Pokud možno bez reklam tedy (bohužel ale na ČT nebývá). ()

Hombre8

NJN. Další z podhodnocených filmů. Jestli za tím stojí antipatie k Dáše..? Není to žádné veledílo, ani komedie, u které by se člověk řezal smíchy, ale dívat se na to určitě dalo a Dáša rozhodně není špatná herečka. To spíš Janů tam neměla co dělat. I díky tomu jen 3*. ()

JUX

Jo to mela bejt komedie?!? A cemu se tam dalo zasmat, krome hlasek petilete dcerusky? (Strejdo smrdis, jdi se vykakat). Ta jedna hvezda je za na tu dobu imho odvaznou hudbu (Kocab) a 25 let stare zabery Prahy, jinak tragedie nad tragedii. A Veskrnova je oskliva. (Uteklo mi prvnich cca 15 minut) (Tv NOVA) ()

Priaxxa

Určitě bych nepasovala film do kategorie komedie, jde o celkem surové vztahové drama. Od natočení filmu uběhly desítky let, ale dvojic, které mají více či méně podobné problémy, jako ta filmová, je na světě spousta. Nevyzrálý, ambiciózní muž, který se většinu času tak nějak veze ve stínu své inteligentnější a věděcky mnohem úspěšnější ženy. Aby si svoje mindráky vykompenzoval, chová se jako naprostý blbec, jemuž s potěšením kvituje maminka, tchyně k pohledání.. 3 hvězdy plus jedna navíc za Květu Fialovou a její matinku. Jako kdyby ke mně skrz TV promlouvala ex tchyně :-). ()