Britský divadelní režisér Sam Mendes (nar. 1965) se doma i v zahraničí prosadil řadou pozoruhodných jevištních inscenací, mj. slavného muzikálu Kabaret nebo Schnitzlerova Reje (pod názvem Modrý pokoj), a bylo jen otázkou času, kdy si jeho talentu všimnou v Hollywoodu. V roce 1999 mu byl nabídnut scénář Alana Balla Americká krása a Mendes výzvu přijal, určitě i proto, že mu společnost DreamWorks zaručila značnou tvůrčí svobodu. Výsledek předčil veškerá očekávání. Americká krása se stala filmem roku s pěti Oscary na svém kontě (nejlepší film, režie, původní scénář, herecký výkon v hlavní roli – K. Spacey, kamera) a celou řadou dalších prestižních ocenění. Mendesova nečekaně hluboká a působivá sonda pod nablýskaný povrch spokojeného předměstského života si navíc získala i přízeň diváků... Hrdinou filmu je dvaačtyřicetiletý Lester Burnham (Kevin Spacey), který se v náhlém hnutí mysli rozhodne opustit teplé, ale nudné místo redaktora v místním inzertním časopise a dělat jen to, co ho baví. Jeho manželka Carolyn (Annette Beningová), která se snaží udělat kariéru jako realitní agentka, ho už dávno považuje za odepsaného a obdivem k němu neplane ani jeho zasmušilá pubertální dcera Jane (Thora Birchová). Lesterovo okouzlení dceřinou vyzývavou kamarádkou Angelou (Mena Suvariová) a příjezd nových sousedů, zakomplexovaného plukovníka Fittse (Chris Cooper), jeho vyhaslé ženy (Allison Janneyová) a podnikavého syna Rickyho (Wes Bentley), dávají do pohybu sled událostí, směřujících k neodvratnému konci... Mendesovi se podařilo dát Ballovu propracovanému scénáři svébytný filmový tvar (za mimořádné pomoci kameramanského veterána Conrada L. Halla), jehož jednotlivé složky jsou ve vzácném souladu. Mimořádné herecké výkony všech představitelů jen umocňují výsledný dojem. Americká krása je nemilosrdně ironickým portrétem americké posedlosti úspěchem, která, pokud propukne naplno, dokáže zničit všechno lidské, co v člověku je. Není divu, že po úspěchu jeho debutu byla i další Mendesova díla očekávána s nevšedním zájmem. (Česká televize)

Fiftis

Akú úlohu v tom všetkom hrá marihuana, podivínsky sused s kamerou a plnou izbou nahratých pások, a pištole? To nám skvelý Kevin Spacey v podmanivých voice-over a snových sekvenciách pod vedením debutanta Sama Mendesa odhaľoval tak starostlivo, až z toho nakoniec v roku 1999 bolo 5 Oscarov a dnes 33. miesto v sieni slávy na IMDb. Tak poďte sa na to s nami znova mrknúť. ()

Shakers

Nie som s tých čo žerú tento film. Skôr som na tom podobne ako Kevin Spacey, žeriem Menu Suvari. Každopádne sa jedná o slušný filmík. Inak slušná réžia, hudba, zaujímavý scenár a samozrejme herci. Kevin Spacey absolútne zatienil všetkých. 80% - 4* ()

ajuska

Film, který mě ihned nadchl. Satirický pohled na typickou americkou maloměstskou rodinku, na pózy, které denně používá a na to, co se za nimi skrývá. Všemu vévodí skvělý herecký výkon Kevina Spaceyho, kterému všichni ostatní zdatně sekundují. Někomu možná mohou připadat některé charaktery přehnané, ale na mě to nijak rušivě ani negativně nepůsobilo a Americká krása je pro mě nazapomenutelným filmovým zážitkem. ()

filmfanouch

Rok 1999 je velmi zajímavý z pohledu toho, že vzniklo několik filmů o vzpouře jednotlivce proti zavedeným pořádkům, který se rozhodl vymanit z každodenního pořádku a výrazně změnit nejen svůj život. V roce 1999 tak vznikl Matrix režijního dua (tehdy ještě) bratrů Wachowských, David Fincher ten samý rok výborně zpracoval knihu Chucka Palahniuka Klub rváčů a navíc ten samý rok vznikl jeden z nejdokonalejších filmů všech dob- Americká krása. Americká krása do kolonky ´´ protagonista se jednoho dne vzbouří proti zavedeným pořádkům a zásadně změní svůj život´´ zapadá, přesto ale není snímek především o tomto tématu. Americká krása má těchto dějových elementů několik. Manželská krize, krize středního věku, milostné vzplanutí, životní zvrat, který jednotlivci otočí život o 180 stupňů a do toho též ve filmu Americká krása figurují témata jako nevěra, postrádání pravého otcovského vzoru, pociťování dobrého pocitu z vnějšího vzhledu, velmi komplikovaný vztah otce a sny či chorobné nenávidění toho, čím je člověk vlastně sám. Už z tohohle výpočtu všech těch motivů, kterých je Americká krása plná je jasné, že jde o velmi komplexní film, což je částečně úsměvné, protože byste si na první pohled říkali, že film zabírá v podstatě obyčejný život jedné (víceméně tedy spíše dvou) americké rodiny, která vypadá jako ztělesnění pravého amerického snu. Jenomže právě v tom jen ten háček- Americká krása by vlastně technicky mohla být příběhem jakékoliv jiné americké rodiny, což jen dokazuje, že ty nejzajímavější příběhy se možná dějí i ve vašem sousedství lidem, kteří vypadají jako velmi fungující rodina, což se nakonec nemusí ukázat jako pravda. Americká krása pro mně osobně představuje dost možná nejlepší celovečerní debut všech dob- Ano, režisér Sam Mendes už měl předtím zkušenost s natáčením televizních filmů, právě Americká krása ale byla jeho prvním celovečerákem, který napříč kariérou několikrát měnil žánr a přístup k samotné látce, přesto už ale dokázal, že mu komplikovanější látky nedělají problém a tuhle skutečně komplexní a těžce uchopitelnou černou komedii pojal jako skutečně příběh, jenž se může stát na libovolném americkém předměstí. Ale natočil ho audiovizuálně působivě a s tak bravurním vedením hereckých talentů, na kterých v tomhle případě skutečně záležel úspěch filmu, že se okamžitě stal v době premiéry obrovským režijním objevem, který nám v následujících letech dodal takové pecky jako je Skyfall nebo 1917. Sam Mendes si tak pro Oscara za nejlepší režii došel zcela právem. Společně s Mendesem se ale skutečně musí ocenit scénář Alana Balla, který každou postavu napsal plnokrevně a všichni členové rodiny Burnhamů a Fittsů jsou sami o sobě zajímavé a specifické figury. I z Allison Janney, která zde plní úlohu většinou ztuhlé matky dokáže Mendes režijním vedením vytřískat herecké maximum, přesto jsou ale stěžejní figury tohoto vyprávění jasně dané. Lester v podání Kevina Spaceyho je v podstatě vykreslen jako stereotypní američan středního věku, který chodí do práce, kterou nenávidí, žije v manželství, které ho už nenaplňuje jako dřív, vyrůstá s dcerou, která svého otce pokládá za lůzra, ale přesto všechno se Lester přizpůsobuje a se svým životem nehodlá nic dělat. Teprve setkání s Angelou, kamarádkou jeho dcery ho naplní novou krví v životě a Lesterův cíl je prostý- Chce Angelu! Jenže právě setkání s Angelou je pro něj start nové etapy života, kdy Lester konečně začne cvičit, se svou nenáviděnou prací udělá rychlý proces a a definitivně se svým novým klidným přístupem vrací do času mládí, kdy byl snad skutečně naposledy šťastný. Postava Lestera je uvěřitelná díky tomu, že se dá snadno uvěřit tomu, že se v něm najde nějaký tatík od rodiny, který by stejně jako Lester dost možná začal od znova, ale chybí mu podobný motor jako Angela. Právě v tomhle ohledu se Lester tak trochu vzbouří proti společnosti a navzdory nepochopitelné reakci veřejnosti ho krize středního věku začíná skutečně po dlouhé době naplňovat šťastným. Vše to také funguje díky mistrovskému výkonu Kevina Spaceyho, který za tento film dostal svého druhého (a vzhledem k událostem posledních let nejspíše také posledního) Oscara a skutečně mistrovsky ztvárnil jeden z nejvíce uvěřitelných charakterů v dějinách kinematografie. Lester se proti společnosti nevzbouří tak silně jako D-Fens nebo Neo a právě v tom je samotné kouzlo Americké krásy. Je v zásadě jednoduchá/komorní a přesto naprosto komplexní a skvělá. Kromě Lestera je film plný skvěle napsaných charakterů: Jeho žena Carolyn v podání Annette Bening je skvěle vystihnuta jako žena, která podobně jako její manžel ztratila z manželství pocit naplnění a podobně jako její manžel i ona dostane (i když ne tak radikální) nový element do života. Velmi dobře obsazená byla i Thora Birch, která skvěle vystihla Lesterovu a Carolynu dceru Jane, která se chová tak jak byste čekali od dcery, která žije v jedné domácnosti jako Lester a Carolyn. Trpí nejistotou, považuje se za ošklivou a z faktu, že Lester očividně začne toužit po Angele se jí tak nějak pochopitelně dělá špatně. Právě zde se poté vytváří velmi zajímavý vztah s novým sousedem Rickem, který je hodně specifický a zvláštní a dost možná i právě proto se k sobě s Jane tolik hodí a vzniká mezi nimi uvěřitelná romance. Pak je tu také Rickův otce Frank, který je ztvárněn Chrisem Cooperem a Cooper zde předvádí tak trochu válečného maniaka, který se vlastně celou dobu obává, aby jeho syn nebyl jednou věcí, které se Frank ze strany svého otce obává. Jenomže v závěru se přijde na to, že se Frank strašně bojí toho, že jeho syn bude tím, čím je vlastně on sám. Tahle další podzápletka byla z původní verze scénáře značně zkrácena, přesto všechno ale tohle vše do sebe na konci skvěle zapadne i přesto, že spousta věcí v samotném filmu si vlastně divák může vyčíst po svém. V Americké kráse se kříží motivy vykoupení, krásy a sexuality, přičemž samotná krása je velmi diskutabilní odvětví, což nejvíce ve finále vystihne postava Angely, která je ve finále přece jen něco víc než jen pouhá hezká tvářička a překvapivě jde o další těžce uchopený charakter, přičemž je Mena Suvari nejenom půvabná, ale dává téhle postavě také duši. Celkově vám postavy Americké krásy nemusí přijít nutně sympatické, ale nedá se jim utknout fakt, že jsou nejenom dobře, ale vyloženě skvěle a uvěřitelně napsané. Každá postava je specifická, má své momenty a Ball dokáže skvěle vystihnout chování mladší i starší generace, přičemž zase platí, že hodnoty každé postavy jsou opět odlišné. Je to film o hovadech, kteří se považují za normální lidi? Nebo je to film o normálních lidech, protože normální lidé jsou prostě hovada? Další těžce uchopitelný bod, který skutečně podtrhuje to, že je Americká krása snímek obtížně zaškatulkovatelný a především skutečně není veškerými dějovými výjevy jednoznačný. Různé momenty a závěrečná dějová vyvrcholení si skutečně každý může vyčíst po svém, každý divák, který ale pochopí, že tady vzniká neskutečně přesahový filmový zážitek pochopí, že Sam Mendes prostě skutečně na konci 20. století stvořil jeden z dodnes nejpamětihodnějších filmů všech dob. A navíc tak obrazovou stránkou silný (pro Conrada L. Hall šlo bohužel před Road to Perdition-další spolupráce s Mendesem- o předposlední film a v roce 2003 nás opustil v požehnaném věku 76 let). Americká krása má neskutečný náboj, nádech autentičnosti a stabilní strukturu, která ani vteřinu nezabrzdí. A především je to film, který mě v dobách prvního zhlédnutí přinutil k tomu tak trochu změnit pohled na svět a převážit veškeré priority, podobně jako to na samotném konci Americké krásy udělá samotný Lester. Hořkosladký konec filmu ve spojení s dokonalým soundtrackem Thomase Newmana je jedním z emocionálně nejsilnějších finále všech dob a Americká krása je skutečně jedním z nejdokonalejších filmů všech dob. Jak zní poslední věta tohoto filmu: ´´Jednou to pochopíte! ´´ () (méně) (více)

lamps

Sice mě trochu děsí, že se plně ztotožňuji s postavou skomírajícího podpantofláka ve středním věku, který se zamiluje do sexy kamarádky své dcery a chytá rovnou sedmý dech s vidinou spásného vrznutí, ale na druhou stranu, právě Lester Kevina Spaceyho je jediným charakterem, který scénář vykresluje uvěřitelně a správně tragikomicky, na rozdíl od ostatních svérázných individuí, které představují různé psychické, hormonální či názorové extrémy, jejichž sloučení do jednoho dějového propletence je pravda filmařsky působivé, ale myšlenkově přepálené a zkrátka neuvěřitelné. Herci jsou samozřejmě výborní a přesní (kromě božího Spaceyho například ještě Chris Cooper a jeho militantní magor) a Mendes vede příběh za přispění jednoho z nejkrásnějších melancholických soundtracků velmi suverénně, takže závěrečné minutky se nesmazatelně vryjí do paměti, ale film ověnčený superlativy a považovaný za inspirativní, výstižný a umělecky výrazný by měl prostě vypadat jinak, rozhodně více explicitně a nekonvenčně - tohle je příkladná, dopředu vhodně nalajnovaná hollywoodská skládačka, která se pouze umí tvářit nesmírně chytře a funkčně, a já jí to docela žeru.. ()

Pepinec

Být kreslenou komiksovou postavičkou, mám teď nad hlavou obrovskou bublinu a v ní ještě větší otazník. Kdyby se Americká krása jmenoval plakát s Menou Suvari, prošpikoval bych ho hvězdami třeba deseti, alééé… (Filmfest Hurghada 2012, 65/67) ()

Jhershaw

Když jsem nedávno Americkou krásu viděl podruhé, úplně mě mrazilo v zádech. Je to perfektní, břitká, černohumorná satira na to, jací jsme, podpořená vynikajícími hereckými výkony (především Kevin Spacey a Annette Bening) a skvělou hudbou. Některé scény (např. létající igelitový pytlík) jsou nezapomenutelné. IMHO jeden z nejlepších filmů, co jsem viděl. Přijďte se zasmát sami sobě. ()

Big Bear

Tohle má prostě všechno. Spacey jako vždy odvedl tisíciprocentní výkon. Čím jsem starší, tím více se cítím jako Lester.... Vrcholem všeho je manželka držící v ruce odjištěnou bouchačku mumlající si - to já jsem obět!!! Americká krása je geniálním filmem. Geniálním proto, že je ze života. Skvělé, skvělé a ještě jednou skvělé! * * * * * ()

Boogeyman

Mendes dokázal natočit opravdu malé velké dílo. Prohnilé předměstí tvářící se jako to nejlepší místo na zemi. Podobně tato přetvářka působí i uvnitř rodin, které sledujeme. Bohužel, až na hlavního hrdinu Lestera (jedinečný a výjimečný Spacey), který je vesměs normální chlapík s krizí středního věku, mají všechny vedlejší postavy až příliš psychicky narušené utajované já, tudíž jsou těžko uvěřitelné a působí jako karikatury. Přesto jeden z těch filmů, které nikdy neomrzí. ()

Madsbender

Sam Mendes ma presvedčil už svojou Cestou do zatratenia (Road to Perdition) alebo výborným Skyfallom, avšak až toto je jeho skutočný masterpiece. Náhľad do života zdanlivo obyčajných obyvateľov anonymného amerického predmestia, kde sa pod povrchom skrýva zvrhlosť, predsudky, šialenstvo a nenávisť, to je Americká krása (alternatívnym názvom by mohli byť aj Americký psychopati). Kevin Spacey a Wes Bentley sú jednoducho úžasný. ()

Hromino

„My name is Lester Burnham. This is my...” –– Jasně, však to všichni známe dál. Nemá smysl se k tomuto filmu nějak více rozepisovat, takže budu vesměs stručnej. Není to samozřejmě jen americká krása, co tam vidíme, a myslím, že hodně z nás v některé postavě poznala sama sebe nebo aspoň někoho z okolí, není-liž tak? A na scény jako večeře po vyhazovu z práce, zastávka s matčiným přítelem u fastfoodu nebo právě začátek či konec jednoduše nelze zapomenout. Plný počet hvězd. ()

petaspur

Lester Burnham dnes večer zemře. Pochopitelně to v tuto chvíli ještě neví, ale kdyby to věděl, tak by z toho rozhodně nebyl smutný. Po dlouhých letech pomalého duševního umírání ("Po ránu si ho vyhoním, pak už je to jenom horší") po boku "zoufalé" snobské manželky totiž prožil rok plný štěstí, vášně a splněných snů. Za štěstí se však musí zaplatit a Lester může odejít symbolicky na vrcholu. Závidím mu! ()

Pilda17

Mám rád dokonalost a krásu a přesně to je tento snímek o běžném životě, který se na první pohled tváří úplně jinak než vypadá... 10/10 = 100% ()

Rosaviva

Zvláštní, prostě.. zvláštní film, který má svým způsobem nějáké kouzlo a zpracování tomu příběhu dodalo víc jak polovinu kvality. 4* Tu koupel s plátkama růží jsem si vždycky chtěla vyzkoušet. ()

Disk

Osobní záležitost. Film, díky kterému jsem se v pubertě začal o film pořádně zajímat. Nejzajímavější postavu ovšem nehraje Kevin Spacey, ale Chris Cooper. ()

Cappuccino

Potrebujem čas. Potrebujem si nechať všetko prejsť hlavou a prebádať súčasný stav mysle, vytvoriť resumé. Len týmto spôsobom zistím, či v sebe snímok ukrýva "Americkú krásu". Ale áno, už teraz som unesený. Potrebujem však čas. __ Dalo by sa vypisovať o vynikajúcich hereckých výkonoch, pútavých dialógoch a jednoducho celkovej kvalite filmu, ale.. to radšej necháme na iných. Epizodka zo života štyridsaťdva ročného chlapíka dokázala ohúriť veľké množstvo divákov.. a pritom je tak jednoduchá! Existuje nejaký rozumný dôvod úspechu? Áno. Mandes totiž zapichol veľmi ostrú dýčku hlboko do prdele americkej idylky a ukázal, že nie všetko je také ako sa na prvý pohľad zdá. __ Predsudky, homosexualita, diskriminácia, agresivita - obľúbené zákutia scenáristu Alana Balla, v ktorých je skutočne "dokonale f*cking dokonalý". Identicky dokonalý k Americkej kráse samotnej.. Tleskám, pleskám.. ()

Sam Mendes jde do války

Sam Mendes jde do války

20.06.2018

Oscarový režisér Americké krásy a dvou posledních bondovských filmů Sam Mendes si vybral svůj další projekt. Napíše a natočí válečné drama 1917, na kterém se bude produkčně podílet i Steven Spielberg… (více)

Letní kino MeetFactory startuje 1. června

Letní kino MeetFactory startuje 1. června

26.05.2016

Co se ví o 24. bondovce?

Co se ví o 24. bondovce?

22.01.2014

Krvavý maratón <I>True Blood</I> v kině zdarma!

Krvavý maratón <I>True Blood</I> v kině zdarma!

09.11.2009

Filmový kanál HBO Vás srdečně zve na krvavý maratón do Bia Oko v Praze. V sobotu 14. listopadu od 18. hodin se na seriálové fanoušky chystá maratonová projekce seriálu True Blood - Pravá krev.… (více)