Zločin v dívčí škole

• angličtina Crime at the Girls School (neoficiální název)
Povídkový / Krimi / Komedie
Československo, 1965, 107 min

Předloha:

Josef Škvorecký (kniha)

Lubomír Lipský st., Petr Kostka, Jana Gýrová, Jan Faltýnek, Jan Přeučil, František Miška, Josef Beyvl, Karla Chadimová, Vilém Besser, Zdeněk Řehoř (více)

Povídkový film natočený na motivy prvních detektivních povídek ("Smrt na jehle", "Jak se koupe žena" a "Zločin v dívčí škole"), které Josef Škvorecký už podepsal svým jménem. Hlavním hrdinou a spojovacím článkem je zde poručík Borůvka, ztvárněný Lubomírem Lipským. Postupně zde řeší případ vraždy mezi horolezci, smrt tanečnice v hudebním divadle a také podivné zmizení profesora matematiky. Ve třetí povídce byli poprvé před kameru přineseni Matěj a Petr Formanovi. (oficiální text distributora)

gombarix

Poručík Borůvka zvaný Bublina je překvapivě dobrý mix Columba (před Columbem) a Suchetova Poirota (před Suchetem), a byť vypadá že neumí bez přebreptnutí do pěti napočítat, nic mu neujde a nakonec každého odhalí. Zápletky nejsou hloupé (naopak, Škvorecký je má vypilované snad až moc vědecky), vše je odlehčováno suchým sebeironickým humorem a zasazeno do zvláštní komorní atmosféry. - První příběh mi trochu skřípe ohledně provedení činu (nepřijde mi to fyzikálně možné), jinak je to ale celkem dobře natočená a Liškovými zvuky patřičně okořeněná horolezecká historka z malebného Hruboskalska, navíc Jana Gýrová je tady úplná Monica Vitti. - Na druhé epizodě je nejhorší přetrpět úvodní muzikálové číslo (Rychman, no), solidní odměnou je pohled na Karlu Chadimovou coby vyjukanou brýlatou policejní asistentku (Triska taky neměl špatný vkus, inu). - Třetí (a titulní) případ nabývá postupně stále bizarnější podoby, což je v závěru tím nejprovařenějším způsobem zazděno, samotná stylizace je ale působivá až hororově. Interním vtípkem je pak vystoupení sotva ročních dvojčat Formanových v roli potomků jedné z členek "Kill Kitten Klanu", přičemž jejich skutečná matka Křesadlová (v roli vůdkyně klanu) stojí hned vedle. - Případy jsou výběrem ze sbírky "Smutek poručíka Borůvky", stojí za přečtení. ()

kkarx

První povídka ve skalách je jednoznačně nejlepší a má pěkný mysteriózní nádech. Tu jedinou jsem si pamatoval i po letech. Další dvě jsou bohužel už jen průměrné a zapomenutelné, přičemž třetí povídka je už taková parodie ve stylu 60. let. Celkově mi to vychází na hodnocení mezi třemi a čtyřmi. ()

Schlierkamp

Československý film natočený podle tří kriminalistických povídek J. Škvoreckého, přičemž každou povídku si vzali na starosti tři různí začínající režiséři. Postavu literárního vyšetřovatele poručíka Borůvky, jenž nás provází celým filmem, opravdu výborným způsobem ztvárnil L. Lipský, jenž kromě svého neobyčejného komediálního talentu zaujal i svými úmyslnými přeřeky. První povídka Smrt na Jehle v režii I. Nováka se odehrává v netradičním prostředí horolezců a kriminalisté musí odhalit pachatele mezi trojicí alpinistů P. Kostka, J. Gýrová a J. Faltýnek. Skutečně v tomto příběhu rozvine detektiv Borůvka své dedukční schopnosti v největší míře, nicméhě zbývající povídky nejsou o nic horší. Druhá Rychmanova povídka se odehrává taktéž v atraktivním prostředí, konkrétně v dámských sprchách v divadle. Třetí povídka, jež dala název celému snímku a jejím autorem je J. Menzel, se zabývá tajemným zmizení profesora Kotěte. Záverečný zábavný výslech dívek z Kill Kitten Clanu jednoznačně prokázal, že slavná dívčí škola nebyla tak vzorná, jak tvrdila její ředitelka P. Maršálková. Vzhledem k výjimečně vyrovnanosti a kvalitě jednotlivých povídek se neodvážím vybrat jednu jako nejlepší, neboť všechny mají vysokou úroveň a Zločin v dívčí škole jednoznačně vnímám jako milé překvapení. ()

GIK

Vynikající Lipský v roli občas vtipně se zadhávajícího-koktajícího vyšetřovatele. Skvělá Liškova hudba. ()

BigBang

Krásný plod šedesátek: svěží, lidské, optimistické, vtipné, oduševnělé. Z mého pohledu možná životní výkon p. Lipského - nevybavuju si jinou roli, kde by mi připadal srovnatelně báječný. ()

Rodin

Je jasné, že jde o Menzelovy počátky, navíc spojené se spolurežijním postupem, což většinou nedělá dobrotü u nikoho, nicméně zde nejsou moc velké náznaky jeho dalšího režijního růstu. Na druhou stranu film byl docela zábavný a v kontextu se stavem tehdejší kinematografie šlo rozhodně o nadprůměr. ()

Belsazar

Nechtěla bych býti pedagogem. Umírají příliš brzy. Jako bych slyšel své studenty. Kdyby tak odkrouhli tělocvikářku. Jojo, u třetí povídky jsem se několikrát hezky zasmál. Jinak to bylo celé takové utahané. A Playboy, sportovní časopis pro mládež, nemá chybu. :-D A to mají před maturitou. ()

kubilov

Lubomír Lipský je skvělý herec pro nenáročné a spíše zábavné filmy jako je právě povídkový film Zločin v dívčí škole, Lipského klid, skvělé herectví a celkově zahraná postava poručíka Borůvky, který je sice trochu ňouma, ale skvělý detektiv perfektně spojuje všechny tři případy, z nichž se mi o chlup nejvíce líbil ten první, skalnatý. 1. případ - ***, 2. případ - ***, 3. případ - ***, docela jednoduché hodnocení. "Chcete učinit výpověď, občanko?" ()

PetrJulian

Na dobu natočení docela solidní a občas i vtipné - viz božský Kája puštěný v pravou chvíli z tranzistoráku, či originální příjmení :)- Ovšem dvě stovky za DVD je opravdu přehnané, za to to nestojí. ()

honzic

Docela zajímavá detektivka. Jen nevím, zda Lipský je ten pravý, ale proč ne. I když mám raději jiné typy detektivek. Hodnocení: 60 % ()

Grázl83

Prvni povidka je klasicka krimi. Rezie je ale velmi fadni a pribeh podkresluje priserna a otravna hudba. Druhy pribeh prumer a posledni povidka byla spise komedie, kde jsem se nekolikrat zasmal. Menzelova rezie vyborna. ()

gizi

Rád jsem se podíval na filmové zpracování povídek, které jsem ne tak dávno četl. Musím říct, že s odstupem času (viděl jsem před 2 dny) se mi to čím dál tím víc líbí. Je to celkem legračně pojaté. Nic převratného, ale nudit se nebudete. 65%. ()