V létě roku 1943 do moravské vesnice uprostřed Hané jako by válečné události ještě ani nedolehly. Dvanáct bohatých statkářů zde žije ve strachu z nemanželského syna jednoho z nich. Sekal (B. Linda) má za sebou krušné dětství nemanželského dítěte, kterým všichni pohrdají, nic mu nepatří, slušné děvče si ho ani nevšimne. Je zatrpklý a krutý, nenávidí všechno a všechny. S protektorátem přišel jeho čas. Udává sedláky ze zločinů proti Říši a za odměnu dostává jejich majetky. Sedláci v obavách nejen o majetek, ale i ze strachu o život, dospějí k rozhodnutí, že je třeba se Sekala zbavit. K samotnému činu však využijí kováře Juru Barana (O. Lubaszenko), který se ve vesnici skrývá před německými okupanty. Oba muži se tak proti své vůli musí střetnout v souboji na život a na smrt. (Česká televize)

Helmutek

Vadilo mi to u Habermmanova mlýna a tady mi to vadí taky: ten dabing tomu prostě obrovsky ubližuje. Jinak asi úplně nerozumim tomu vysokýmu hodnocení - nechápu, co tak mimořádnýho nebo hodnotnýho film přináší. Většina filmů s podobnou tematikou, který mě teď napadaj (Musíme si pomáhat, Želary, Habermannův mlýn, Vyšší princip...), zvládly v zásadě všechno líp než Sekal. Abych tomu ale nekřivdil, tak Poláci hráli skvěle, Bartoška taky... a zajímaví byli i starousedlíci plnící roli takovejch samozvanejch dvanácti rozhněvanejch mužů, kteří si nakonec se Sekalem pomalu (morálně) prohoděj role. WTF moments: Proč kurva Jura na Sekala v tom závěrečnym souboji nevystřelil dřív? Na co čekal? Na žádnýho charaktera ctící morální nebo zvykový zásady boje muže proti muži si přece ani hrát nehodlal, ostatně v souboji se zparchantělym náckem na to ani nebylo místo a to on moc dobře věděl. Takhle mi ta jeho smrt přijde úplně zbytečná a scénáristicky nesmyslná. ()

KRYSIOPICE

Not bad, celou dobu si film drží vysokou úroveň. Ta koprodukce je znát působí to na české poměry dost draze. Jenže pak se to začne lámat a hlavní aktéři se přestanou chovat jako normální lidé. Místo toho se naplno projeví jejich šablonovité jednání. Zanéchá to dojem antického dramatu a umělosti. ()

Dado

Western je jedným zo žánrov, ktoré mi nikdy neboli a asi už ani nebudú veľmi pochuti, ale táto kombinácia jeho prvkov s obdobím heydrichiády mi nesmierne sadla. Vďačiť však za to z veľkej miery určite môžem i samotnému príbehu, ktorý ma svojou témou už v prvých minútach poľahky vtiahol do diania. Počas neho na mňa zapôsobili herecké výkony neznámych poľských hercov (Mejzlík so Šťastným odviedli v rámci postsynchrónov taktiež dobrú prácu), ešte viac ma však dostala nesmierne dusná atmosféra s niekoľkými skutočne ťaživými scénami, v priebehu ktorých sa postavy síce topili vplyvom horúčav vo vlastnom pote, no mne po chrbte behal mráz ako počas tej najtuhšej zimy. (90%) ()

Lachtaan

Drama z válečného období z míst, kde by se k cizinci přistupovalo velmi odtažitě nejspíše i v dnešní době. Dle mého se zde nedostavuje ten “wow” efekt jako při dávné “lví” ceremonii, výtečná hudba a neznámé herecké obsazení ovšem utváří velmi cenný přírůstek do českého šuplíku kinematografie. ()

Endyis

Úžáasný film, jako většina od daného režiséra - Micháleka považuji za jednoho z největších borců současné české režisérské židle... ()

Tomasso001

Jeden z našich nejlepších filmů. Troufám si říct, že po revoluci úplně nejlepší. Výborní herci, drsný příběh zobrazují dobu ve které byly zvěrstva na denním pořádku a kdo měl nižší charakter přidal se samozřejmě na tu lehčí cestu, pro kterou naštěsí slušný člověk nemá žaludek. Škoda, že takových chloub nemáme víc ()

gjjm

Křižanův scénář má skvělý děj, je to patetický epos o protektorátní moravské vesnici.Pseudointelektuálně řečeno, film je prodchnut složitou náboženskou a morální symbolikou (dvanáct apoštolů, pejsek) a klade si závažné filosofické otázky. Zvlášť je oceněníhodný závěr, kde se rada vesnice, jakási vyšší, neomylná a všemohoucí entita, ukazuje jako podlý, nevděčný a vypočítavý celek, který ty, kteří nejsou po jeho vůli, pokládá za zrádce, který je stejně špatný, jako udavač Sekal. Jako Moraváka mě ale příšerně iritovala mluva herců, hlavně dabérů těch Poláků - většinou mluvili pražsky sem tam s nějakým moravským výrazem, což působilo dost divně, a taky prazvláštní kamera, v některých místech mi to připomínalo spíš powerpointovou prezentaci než film. Tak jako tak, je to asi jediný český epický (epický myslím jako adjektivum od epos, ne epický ve smyslu dějový) film, který se více povedl. Čtyři hvězdy. Pánbůh nám nezaplatí nic. To my bysme měli platit jemu. ()

Kmotr76

(Zatím 3,5*) Opravdu rozporuplný film. Zatím jsem si na něj nevytvořil jednoznačný názor a asi bych se na něj někdy měl podívat, znovu, což se mi ale vážně, vážně nechce. Na jednu stranu je film plný klišé a přijde mi takový plochý, strohý, nelidský, chladný. Řemeslně perfektní, ale bez duše. Na stranu druhou mě zaujaly western motivy, neznámí (velké plus) i známí (Bartoška a Chramostová taky plus) herci a výborná hudba, která jen podtrhla již tak dokonalý závěr, který mě rozhodně donutil zamyslet se. A donutil mě zamyslet se i o tom, jestli jde vůbec o dobrý film... ()

Master19

Člověk se musí trochu chtít ztotožnit s hlavním hrdinou ( tím "kladným" :-) a pak je film opravdu silným zážitkem. Dokážu pochopit, že necháte-li film jen tak mimoděk probíhat, se nemusí zdát tak dobrý. Pro mě je to ale jeden z vrcholů české tvorby 90. let, jak příběhem, kamerou, hereckými výkony, tak působivou atmosférou. ()

dANo

Jeden z najlepších českých filmov, ktoré som za posledné obdobie videl. Kvalitný príbeh (na základe výborného a oceňovaného scenára) je umocnený skvelými hereckými výkonmi viacerých postáv a hlavne ma potešil ten záver... ()

Natabar

Jestli se dá obecně říci, kam mílovými kroky míří novodobá česká kinematografie (do pr..., kam asi?!), pak Sekal je totální výjimkou. To, co jinde pohříchu chybí (silný příběh, skvělá kamera, herci...), je zde ve vrchovaté míře. Pro mě nejlepší český porevoluční film . ()

Tomesh

Vždycky jsem si myslel, že těch filmů, kde je třeba zabít Seagala je nějak moc a je zcela zbytečný točit další podobný škvár. Až později mi došlo, že to není Seagal ale Sekal. Toto je ovšem vážně skvostný film, ze kterého čiší najednu stranu nádherné barvy zlatého léta a nadruhou šílené deprese a jednání připosraných "takykatolíků", ze kterého mi bylo místy šoufl. Nejlepší Bartoškova role vůbec. Pět hvězd a basta fidli. ()

sskrblik

Výborné české drama! Sekal byl pěknej parchant, patřilo mu to. Otázkou zůstavá jak by film vypadal, kdyby se jmenoval Je třeba zabít Segala?! :-) ()

zdenny

Jsem přesvědčen, že tento kousek bude jednou zařazen mezi klenoty české kinematografie. Dle mého soudu se jedná o jeden z nejlepších snímků porevoluční éry. Myslím si, že cesta k většímu počtu diváků vede právě přes koprodukci s filmaři z okolních zemí. Navíc herci byli vybráni velmi dobře. Co se týče samotného filmu: Pro psychology je zde látka třímající v postavě Sekala - sociálně i psychicky narušené osobnosti, která byla v dětství terčem posměšků svých vrstevníků. Skutečnost, že se jim v dospělosti mstil, ale pro mne není omluvou a ani dostatečným klinickým vysvětlením. Myslím si, že to zlo v něm prostě bylo anebo spíš vyklíčilo díky výchově jeho matky - lépe řečeno jejímu nezájmu. Proto si možná tento "ďábel" potřeboval něco dokázat, anebo dokázat něco své matce. Aby si ho prostě všimla, i když ve filmu o ní jeví až hysterický nezájem. Já se totiž domnívám, že i přesto, že samozřejmě je osobnost formována prostředím, ve kterém člověk vyrůstá, je z větší části formována výchovou rodičů. Proto ta nenávist k vlastní matce. Druhá věc ve filmu, která stojí za zamyšlení, je morální stránka, kdy se ostatní lidé usnesou na tom, že "je třeba zabít Sekala". Může vlastně většina zabít člověka, který této většině dělá ze života opravdové peklo zahrnující nepřímo i vraždy některých? Já osobně věřím křesťanským myšlenkám a věřím v platnost "desatera" jako nejvyššího morálního kodexu. Ale tak trochu kacířsky si myslím, že jestliže je jeden jediný člověk, který trápí k uzoufání všechny ostatní, může být rozhodnuto, že tento jediný sploditel všeho zla, může být ve prospěch všech ostatních odstraněn. Otázka morálky je ale všudypřítomná a právem se můžeme ptát, zda ostatní týraní jsou opravdu takovými, že si takový skutek mohou dovolit. Jak ve filmu můžeme vidět, zřejmě za to tito lidé nestojí. Toto už je ale otázka lidí a hlavně národa samotného. A myslím si, že Češi jsou přesně takoví, jak ve filmu byli vyobrazeni. S tímto problémem se náš národ potýká odpradávna a já opravdu nevím, kdy se těchto typicky českých vlastností zbavíme - jestli vůbec někdy. ()

Aven

Patrně nejlepší český film, co jsem měl zatím možnost vidět, a to jak po stránce vizuální, tak i herecké. Nejvíc mě překvapil Jiří Bartoška, který byl v roli důstojného pana faráře opravdu skvělý. ()

Brain-D

Tak prostý, jednoduchý, tak dokonale zřežirovaný a ozvučený. Nečekal mnoho, ale dostal jsem toho opravdu moc. Špičkově zahraní rivalové, perfektní hudba, hlášky a pořád se tu chlastá. ()

Kino na hranici: hvězdy na těšínském nebi

Kino na hranici: hvězdy na těšínském nebi