Budiž světlo

Scénografie:

Pavol Andraško

Kostýmy:

Erika Gadus

Ambice spojit intimní drama o chladné rodině se společenským komentářem dojel právě na příliš široký rozptyl a malý důraz na detaily. Za všechno mluví třeba absentující sound design nebo hodně rozkolísané herectví. Je to nicméně důležitý film, který dokáže slušně skončit v okamžiku, kdy katarzi nechává víceméně na divákovi. Škoda, že Škop začíná být víc režisérem dramatizujícím než dokumentaristicky pozorujícím. Eva Nová byla díky tomu dál a výš.(3.8.2019)

Marko Škop dobře pracuje s postavami i s prostředím vesnice, kde se všichni znají a nenechají si líbit, když s nimi někdo nedrží basu. Drama o nutnosti svěřovat se a o rodině řešící morální dilema související s tragédií, jenž vesnici narušila vánoční pohodu, a s činností mládežnické skupiny zakládající domobranu, se zaměřuje i na motivy homofobie, synovsko-otcovských vztahů a nečestných církevních hodnostářů. S rozjezdem zápletky se nicméně dost otálí a film končí ve stádiu nadhozu, kdy se udělá ta správná věc, díky níž se konečně dají věci do pohybu, leč ty už snímek nezachycuje.(2.7.2019)

V prvej polovici sa film zdal byť iba priemerný, no následne sa stal veľmi silným, pre mňa nepríjemne presvedčivým. Len sa bojím, aby sa Nech je svetlo nestalo neférovo emotívnym protikatolíckym argumentom v celospoločenskej diskusii na Slovensku. V zmysle, vidíte, cirkev je stále klerofašistická, my sme vám to hovorili a podobne. Podľa môjho názoru je situácia na slovenskom vidieku v tomto filme značne zveličená.(22.9.2019)

Slováci se teda rozjeli. Tento film vám místy nedovolí ani dýchat. Takové je v něm napětí.Atmosféra by se dala krájet. Navíc se snímek věnuje velmi současnému tématu. Akorát s tou kritikou církve to tvůrci trochu přehnali a konec nemusel být tolik otevřený.(2.8.2019)

Autentické vykreslení vesnického prostředí a "tradičního" slovenského klerofašismu. Vzhledem k historii má film v tomto bodě nač navazovat. "Normální" rodina se snaží těmto tendencím čelit a ochránit se navzájem. Vztah dědy - otce - syna, obavy nebýt jako ten před ním. Zůstat v davu, nemít problémy, nebo vystoupit ze stáda a zachovat se morálně v souladu se svým svědomím?(3.7.2019)

Fota nejdriv do mladyho zbytecne moc hudruje, at furt necuci do toho mobilu, ale nakonec se ukaze jako ferovej chlap a podrzi ho. Takova poctiva otco synovska laska (a par pohlavku k tomu). Na Slovensku se zkratka dobre pracuje s mladezi - nabor novych klerofasounu probiha jiz od raneho ministrantstvi. (75%)(1.7.2019)

[KVIFF 2019] Mimo můj program. Ale skrze hodnocení a ovací nešlo odolat a odmítnout. A tak se vracím na své milované Slovensko. Do země, kde filmy už pomalu dělají lepší než u nás. A nyní si trumfli na klenot. A ten dle mého září jak jen to jde. Sledujeme otce od rodiny, který je vlastně doslova od rodiny. Přifrčí domů oslavit Vánoce, ale pravicový extrémismus mu to nedovolí. Ale ono ani nejde vyloženě o něj. Prostě jde o nebezpečí, které ani není vyloženě jmenováno. To cením. A poté přichází sociální drama. No a já jsem prostě doma. Vzpomínám na svůj milovaný Hon a říkám si jak se s tím tvůrci zde dokázali jinak vyrovnat po svém. Eskalace, mini zvrat. No nádhera. Jenom se divím a užívám si. Konec už sám za sebe skončí tak nějak jak má. Ale já nevím jestli jsem na to připraven. Bohužel. Ale to nic nemění na faktu skvělosti. Víc tohoto. Slovensko dýchej!(7.7.2019)

Možno sa mu dajú vyčítať nejaké detaily, ale celok je nielen "na slovenské pomery" dostatočne silný a v tejto dobe potrebný film. Bez váhania za plný počet. Najlepší slovenský film posledných rokov.(14.7.2019)

Letní Filmová Škola 2019, film 26: Sympaťák Milan toho má na krku dost. Rodinu s třemi dětmi, sbírku střelných zbraní a za souseda tatínka, který je kandidátem na cenu Otec Roku Slovenského Štátu 1944. Aby to všechno zvládl, jezdí pracovat na stavby do Deutschlandu. Ale nejen penězmi živ je člověk, jak brzy zjistí, když se do jeho života začne montovat místní semináckovská ale poloplešatá skinheadská skupina, v čele se samolibým knězem podobného vzhledu žijícím u maminky. Ale co naplat, když v té skupině jsou úplně všichni. Hlavním tématem je pak vzepření individuality proti skupinovému fanatismu, a následky tohoto činu v sektou prorostlých komunitách.(3.8.2019)

Rozpačitý "německý" začátek, ale pak neustále akcelerující jízda s posledním záběrem přesně takovým, jaký měl být. Nic pro členy hlídek Dělnické mládeže. Nebo vlastně naopak právě pro ně. Řekněte jim někdo, že se nás nemusí bát...(30.6.2019)

Snaha o vytržení staršího syna ze spárů polovojenské ultrapravicové organizace uvrhne do nepředstavitelných problémů celou Milanovu rodinu. Situace se zdá být bezvýchodná. Nástup pozvolnější, na zápletku jsem si musel počkat, ale nakonec to bylo dostatečně děsivé. O to děsivější, že se ve slovenských reáliích nejedná o žádné sci-fi.(2.8.2019)

Mrazivě realistické a když si člověk představí, že by byl v kůži hlavního hrdiny, někde na malé slovenské vesnici...velmi dobře zahráno a zpracováno (žádný Arnold kosící nepřející vesničany kulometem, ale předem prohraný boj jednotlivce proti všem). Docela by mě zajímalo, jestli to v době Kotleby takto opravdu na malých vesnicích vypadá (spojení církve a podobných polomilitantních organizací), úplně bych se tomu nedivil. Koneckonců podobná nic neříkající hesla (vymeteme špínu...) jsou velmi populární i u nás a slyší na ně desetina voličů...jediné negativum filmu - vím, jak těžké by to bylo, ale přesto, jít možná ještě trochu dál a ukázat, jak by dopadlo to oznámení na policii? Toto zpracovat už by bylo velké umění.(16.7.2019)

Dost kvalitny slovensky pocin. Zaciatok rozosmeje, koniec zamrazi. Skopovi a prekvapujuco aj Ondrikovi sa riadne zadarilo.(19.9.2019)