Román pro pokročilé

Román pre pokročilých

Komedie

Česko, 2019, 95 min

• Djoker

Tvůrci vykradli koncept 20 let staré Lásky přes internet. Zarputile odmítají rok natáčení a nechají většinu postav blekotat buranské hlášky. Product placement není nutné ani označovat, protože diváka přetáhne přes obličej takovou silou, že to rozdýchává ještě půl hodiny. Možná právě kvůli ryzímu neumětelství se na ochotnický spolek okolo Marinovové snad ani nemůžeme zlobit a to, co tady předvádí Etzler, budoucí generace zaručeně nepoberou.(8.6.2020)

Marek Vašut má po letech hlavní roli ve filmu. S obvyklou grácií hraje stárnoucího rozvedeného milovníka, kterému lusknutím prstu padají k nohám ženy ve věku jeho potenciálních dcer. Ovšem nějakým podivným řízením osudu a scénáře si založí profil na internetové seznamce, načež mu odpoví "virtuální" nápadnice bez fota, která o sobě uvede dost málo na to, aby nebylo patrné s kým má Vašut tu čest. Celý vtip je v tom, že autorce scénáře a režisérce v jedné osobě přišlo maximálně objevné "překvapivě" vypointovat to, co diváka ani v nejmenším nemůže překvapit. Takže skutečnost, že Vašut provozuje hotel a Jitka Čvančarová je majitelkou penzionu, přičemž si tito dva podnikatelé navzájem konkurují, dělají si schválnosti, nemohou se zkrátka vystát a navíc se osobně nikdy neviděli, ačkoliv jejich podnikatelské objekty spolu sousedí, a přesto tihle dva začnou spolu randit, to Zita Marinovová prostě nemohla myslet vážně. Ale kdepak, je to myšleno vážně, je to protkáno jalovým humorem, seštupováno vnitřními monology a završeno dementními scénami, kterak se Vašut probouzí do kalného rána s minimálně jedním mladým ženským ročníkem ve své posteli. A vše je podtrženo a sečteno okatým product placementem, kdy je mnohdy zábavnější tipovat, z jaké strany na diváka jukne obludná reklama. Autorka filmu má zřejmě nějakou úchylku na seznamku, neb i její předchozí film s ní pracoval a daleko to nedopracoval. Takže je sice fajn postavit celý film na tom, že dva protagonisté se hledají, najdou se (přes seznamovací inzerát) a jsou si sympatičtí a v pohodě spolu randí, ačkoliv mimo tuto sféru mají k sobě averzi, pokud jde o konkurenční boj v oblasti podnikání, načež netuší, že by se mohli znát v reálu, ovšem zcela dementně trvat na tom, že se tohle může proměnit v báječnou komedii plnou omylů a bláznivého humoru na jedinečné úrovni, tak to je opravdu troufalost. Dejme tomu, že Vašut by s lepším tvůrčím přístupem dokázal byt i vtipný a možná, že by i vtipně komentoval konfrontaci libida se svým stářím, co mu ťuká na prostatu, ale ve zvolené póze, kterou mu určuje paní režisérka, prostě jeho snažení o vtipné terno přijde vniveč. Pár hlášek z úst přece jen vypustí, takže to je pro film jen dobře, že jej hlavní hvězda podržela. Z dalších hereckých posil mně přišla (prostorově) výrazná jen Jitka Čvančarová, ostatní herci drtili průměr, prostě nikdo neutkví v paměti po skončení filmu. Postupně bylo zcela evidentní, že celé to přejde na sled více či méně dementních scén(ek). Dokonce se objeví i nějaká touha po originalitě, kdyby ale Mirek Etzler uměl lépe hrát, tak by takový status mohla získat jeho postava, respektive její konání, které občas má humorné tendence, sluší se dodat, že se jedná o bratra hlavního hrdiny. Dost zvláštně na mě působilo skoro všechno, co režisérka Marinovová ve svém druhém filmu podnikla. Občas je dobré tak úplně nepochopit tvůrčí záměr autorky. Na světě je zhola průměrné dílko, co si libuje v připitomělých scénách a sráží herecké kvality solidně zk(o)ušeného osazenstva. 5/10(26.4.2020)

• mchnk

Vašut měl občas skutečné herecké záchvaty, některé slohově zdatné monology dával dobře a Čvančarka si stále drží titul sex symbol současné české kinematografie, nicméně pokud budou, nejen oni, brát takovéto "příležitosti", v podobě prvoplánových, stupidně sexistických, scenáristicky impotentních a zoufale neftipných reklamách na sponzory, včetně nočních klubů, kteří dali vzniknout tomuto, nepochopitelně zbytečnému, pokusu o film, nemůže divák brát tvůrčí snahy kohokoli ze štábu, včetně Maxy (Ahoj, Ivane!), nikterak vážně. [Kino Citadela - Litvínov](27.9.2019)

• Oktavianus

Pokud Román pro pokročilé není nejvíc sexistickej film české kinematografie vůbec, je to rozhodně nejsexističtější českej film, kterej jsem kdy viděl. Ze všeho nejvíc v tom vynikají samozřejmě Etzler s Vašutem, jejichž postavy jsou vyloženě slizce oplzlé a vzbuzuje to ještě nechutnější dojem než u gerontofilního letošního Léta s gentlemanem, kde ten sexismus byl jenom hloupý. Marek Vašut opět hraje svoji jedinou roli světáckého chlapáka, kterému k nohám padají všechny ženy, akorát je to pořád na jedno brdo (kdy jste naposledy viděli Vašuta v jiné roli?). Film je ale průšvih i z jiných stránek. Třeba hudební, kterou zajišťoval Martin Maxa (taky mě překvapilo, že - minimálně umělecky - ještě žije. A zní pořád stejně unyle jako před skoro dvaceti lety v dobách největší "slávy" písně C'est la vie), nebo co se týká scénáře, protože postavy jsou špatně napsané karikatury v čele s ožrale-oslizle-nechutným bratrem hlavního hrdiny v podání Mirka Etzlera, děj celkem vykrádá zahraniční romantické komedie třeba s Tomem Hanksem a Meg Ryanovou a snaha o hlášky a humor je zoufale křečovitá. Buď to jsou otřepané staré vtipy, které všichni znají, nebo jsou šroubované a komplikované a nefungují, protože timing se taky musí umět. Kapitolou samou pro sebe je product placement, kterej zoufale nenávidím (pořád tvrdím, že když někdo nemá peníze na to, aby točil bez něj, tak ať radši netočí vůbec). Tady PP vedle mnoha dalších reklam dosahuje vrcholu, kdy na svatbě chválí ženichův oblek vyloženě reklamním sloganem, což vyvolává úplný WTF dojem. A být majitelem hotelu Monínec, jsem zděšen, protože po takové reklamě bych na to místo nepřijel, ani kdyby mi za pobyt chtěli sami zaplatit. Takže za co ta jedna hvězda? Jednak existují i horší české filmy a škála pěti hvězdiček neumožňuje takový rozptyl, jednak je na filmu sympatické to, že si na nic nechce hrát a má to být jen nevázaná taškařice bez jakékoli ambice (ovšem jasně, i taškařice se musí umět), jednak za některé scény, které se docela povedly a jako kdyby vypadly z vaudevillů francouzského typu (třeba když v závěru dojde k profláknutí jedné zápletky, vedle sebe stojí hrdina, jeho exmanželka, bratr, syn a hotelová recepční, všichni melou jen to svoje a vzniká nádhernej chaos jako třeba od Feydeaua nebo Vebera). Víc mě ale už nenapadá.(19.9.2019)

• dopitak

Pokud vás nevyděsí hodnocení, skryté poprsí Jitčino by mělo. Jenomže říkám to nerad, existují i horší věci. Totiž filmy české provenience. Dát do filmu Evu pornoCastelu a Dominiku Myslivcovou, to chce odvahu. Kromě vtipného Etzlera tu nejlíp vychází Vincent s Berenikou, oujé. A Maxa nám k tomu pěje.(18.4.2020)

• ARI50

Vašut a Čvančarka to teda byla zimní dvojice plných stabilních keců, a to ve směs všichni. Nezazivny a nudný a hlavně český příběh plný blbosti. Nevím kde na tyhle nesmysly chodí.(20.7.2020)

KINO BENEŠOV - Celkem se to dalo, člověk se párkrát pousmál. Ten PP je fakt zlo. Tady se s tím obzvlášť nemazali. Pocitově za 2, ale proto, že to nebyla taková pekárna, jakou jsem čekal, tak za 3. Čistý střed. 50%(25.9.2019)

• Necrotongue

Film unikl zodpadování jen proto, že jsem včera viděl snímek "Jak se moří revizoři", a tak děsivý přece jen nebyl. Kdyby nebylo téhle, pro Román šťastné konstelace, už by se to tu černalo. Zita Marinovová postupně provětrala staré vtipy (inspirace v Kameňáku?), trenýrky Miroslava Etzlera i reklamní poutače a slogany v rámci product placementu, kvalitní filmařinu ale nepředvedla, pointa byla jasná nejméně od poloviny filmu a mnoho míst k zasmání jsem nenašel. No, teď když to po sobě čtu, nevím, jak bych tu hvězdičku obhájil, jdeme do černých.(15.5.2020)

• marhoul

Filmové dno.(25.5.2020)

• bourec

Odpadu to uteklo těsně,a to zásluhou Vašuta,kterýmu prostě odpad dát nemůžu.Jinak je to předvídatelný, nevtipný, a hlavně kreténsky obsazený.Ne,že by při reorganizaci obsazení hlavních postav(kromě Vašuta)došlo v celku k nějakému zlepšení,ale dvojice Jitka Čvančarová a Miroslav"vodka"Etzler dělá filmu doslova zabijáckou službu,a žene ho do toho nejhlubšího kanálu,kterej existuje.Film,kterej je potřeba sledovat ve stavu,v kterým je celou tuhle podívanou Etzler.Takže našrot.10%.(8.5.2020)

• DarkDemon

Proboha, proč to ordinérní, tlusté prase Čvančarová dostává role "svůdných krasotinek"? Taková šeredná, laciná cuchta by měla hrát snad jen uklízečky ... Je sice fakt, že na horách se v alkoholovém opojení dějí neuvěřitelné věci, ale tohle je vážně trochu moc. Etzler s Vašutem v tradiční póze dacanů, si natáčení jistě užívali a nakonec jen kvůli nim se to dalo přežít. Koho všeho zas musely Decastelo a Myslivcová přeblafnout (nebo snad v tomto případě přelíznout)? Paní Marinovová parkuje někde mezi Troškou a Magnuskem, tzn. fujtajbl pro "vypínače mozků".(20.4.2020)

• Timak

To jako Etzler ten scénář četl sjetej? Protože si jinak neumím představit, proč do toho šel a mohl si myslet, že je to dobrý a vtipný. To mi hlava nebere.(21.9.2019)

• ZHODNOTITEL

Nepřestává mě překvapovat, že i neúspěšní autoři mají prostor pro výrobu dalšího filmu, jako nic. Po Seznamce Zity Marinovové bych očekával nějakou producentskou obezřetnost. Bohužel s takovými filmy česká kinematografie určitě nevykvete. Zvlášť, když se takový film naservíruje lidem v kinech.(22.9.2019)

• Johnny.ARN

Toto je strašne hovno. Prevarená téma, nevtipné, obsadenie co dum dal, výprava čo najlacnejšia. Kvitujem iba tú zápletku ( ktorá prišla po hodine 60 minútach z 90, čo je dosť nezvyklé ) a um novinárky to spracovať tak, aby sa mu pomstila. Inak ako hovorím, k žehleniu a pre znudené paničky ideal. 1 z 5(19.4.2020)

• M.i.k.e

já vlastně ani nevím co si o tom myslet.Vyloženě mě to nes.alo,ale dobrý film to rozhodně není.Vašut má stále charismatu na rozdávání a Čvančarová je pořád hezká a navíc jí sedí podobné role,ale to je asi tak všechno.Příběh,pokud se tomu tak dá říkat je vyčpělý,vtipy nefunkční a upřímně mě překvapuje,že podobný druh filmu co se vyznění a toho co se v něm odehrává (tzn.ženy jsou buď extrémní semetriky a nebo slouží pouze jako sexuální objekty) týká,nejen že režírovala žena,ale dokonce si k tomu napsala i scénář.Jedinou normální a celkem sympatickou postavou je tak Berenika Kohoutová,ale ta je tady zase hodně málo,takže toho moc nezachrání...20%(21.4.2020)

• honajz2

Všechno špatně. Sice to není takové utrpení, jako Drak s bolestí hlav a diváky mořící Revizoři, ale i tak je ten film strašný. Toporné a nepřesvědčivé herecké výkony (Vašut a Etzler by asi za něco stáli, ale to by museli mít co hrát), otřesná a totálně amatérská kamera, ještě horší a ještě amatérštější střihy, odfláknutá výprava, skoro neexistující děj, debilní dialogy, blbě napsané postavy, idiotsky umístěny product placement (který svojí tupou nápadností jak z Ulice dost irituje), hrozně vybraná hudba, celé je to trapné a až zoufale nevtipné... Jediné plus vidím v tom, že se tam objevily Poděbrady (což je jedno z mých nejoblíbenějších měst a mám k němu silný citový vztah), ale i z těch tam uvidíme jenom Tlapák, Libeňák a hodiny, což je všechno u sebe. Možná tam bylo ještě něco, ale já jsem ten film po čase začínal přeskakoval, protože jinak bych to neměl sílu dokoukat. Hlavně ale nechápu, jak mohla Marinovová dostat prachy na další film, protože Seznamka byla taky sračka. A už vůbec nechápu, co je to za trend v Česku točit totálně trapné a debilní romantické komedie bez vtipu a děje. Za povedenou bych neoznačil žádnou (ne, ani Ženy v běhu, ani ty se mi nelíbily) a vzniká jich víc a víc a víc... A nejmíň půlka z nich se odehrává na horách a Román pro pokročilé do této skupiny taky patří. Každopádně mě to sere, místo toho, aby se daly prachy na nějaké pořádné projekty, budou se podporovat nevtipné romantické komedie, které jsou si podobné jako vejce vejci. Ale tak co, možná tenhle film docením ve středím věku, i když o tom pochybuji. Dávám lepší odpad! (existuje vůbec něco takového?).(29.4.2020)

Jen proto, že se jedná o český film a hrají tam mj. hvězdičky tv Nova, tomu přece nenaložím odpad. Na to tu je spousta jiných kandidátů. Film se dá dokoukat aniž byste se cítili trapně, občas se zasmějete a na konci to vše můžete pustit z hlavy. A to je asi tak všechno...(20.6.2020)

Je to trošku naivné, miestami hlúpučké, avšak keď som sa pozrel na prítomné martyrium na tento film, musím povedať, že taká tragédia to nie je. Na večery keď vládne momentálne Corona a nič poriadne nevysílajú, ... ideálne. Hlavné je ,že to nenudí, stopáž odsýpa a diváka trápnosťou neirituje.(19.4.2020)

• netahlo

Hosi dekujem!(22.5.2020)

• mosnak

Tak tohle byla vyloženě splaška české tvorby, tohle se jen tak nevidí. Nechutní dva dědci klatí mladé holky - opravdový román pro pokročilé, nebo spíš pro otrle - 1%(13.6.2020)

<< předchozí 1 2 3 4