Ďalší thriller podľa skutočných udalostí, ktorý nás zavedie pod kožu a do útrob súčasnej americkej spoločnosti, zmietanej rôznymi krízami vrátane morálnej. Idealista Daniel J. Jones (Adam Driver) je svojou šéfkou, senátorkou Dianne Feinsteinovou (Annette Beningová), poverený vedením vyšetrovania programu CIA na zadržiavanie a vypočúvanie osôb vytvoreného po 11. septembri 2001. Jonesova neúnavná honba za pravdou prinesie odhalenia, ktoré odhalia, ako ďaleko zašla najvyššia národná spravodajská agentúra, aby zničila dôkazy, obišla zákony a skryla šokujúce tajomstvá pred americkou verejnosťou. Po 11. septembri totiž CIA začala používať brutálne metódy vypočúvania podozrivých z terorizmu, čo viedlo k mnohým škandálom a vyšetrovaniu programu zadržiavania a vypočúvania, ktorého "rozšírené techniky" sa ukázali ako nemorálne a neúčinné. Keď sa Jones a senátny vyšetrovací výbor rozhodnú zverejniť výsledky svojho vyšetrovania, CIA a Biely dom sa tomu snažia zabrániť. (HBO Max)

sedm.1

Zpráva je přesně ten typ filmu, který je tvořen jednou miliardou jmen, dvěma miliardami informací a třemi miliardami slov, které ve výsledku pak hází diváka do pytle se všemi těmito údaji, tvůrci s ním následně ještě pořádně zatřesou a je jen pak na každém jednotlivci zvlášť, jak se s tím popere, i když v tomto případě musím uznat, že to zas až takový nepřehledný guláš není, takže i při jen jemně menší koncentraci se divák pořád ještě chytá, nicméně stále se i tak jedná o filmový zážitek, který je závislí především na tom, jak moc se podaří tvůrcům přes lavinu všech těch zmíněných jmen a informací udržet pozornost publika, no a u mě se jim to zde povedlo tak nějak na půl, každopádně je to vážně individuální záležitost. Co mě zde tedy na jednu stranu určitě oslovilo, je samotné výrazné téma, i když to v těchto filmech bývá ve valné většině zajímavé, nicméně tohle mě osobně zajímalo ještě o něco víc, problém je ovšem v tom, že s jeho zpracováním je to jak na houpačce, a tak jsem chvílemi sice pomalu ani nedýchal napětím, aby ovšem hned vzápětí přišla ultranudná pasáž, která by uspala i pařmena po pěti redbullech, ovšem zde je nutné podotknout, že právě těch nezáživných pasáží bylo mnohem víc a byly i mnohem delší, čímž samozřejmě ztrácel celý film na dynamice, výraznosti a celkovém zájmu, a čím víc se to blíží k vyvrcholení, tím víc to upadá do natahované nudy, jenž ve výsledku ztrácí na intenzitě a pointa tak nakonec nepůsobí vůbec emočně silně, nehledě na to, že není ani příliš překvapivá, natož jakkoliv šokující, prostě působí jako takové máchnutí do prázdna. Jinak Zprávě chybí i též po většině času atmosféra, která mě zaujala snad jen při mučících scénách, kdy působila syrově a naléhavě, ve zbytku filmu ale nebyla vůbec přesvědčivá, stejně tak jako jednotlivé postavy, které jsou sice dobře zahrané, ale žádná z nich není natolik výrazná, aby dokázala film pozvednout, a to i včetně té ústřední, v podání jako vždy skvělého Adama Drivera. Abych to zkrátka ale nějak shrnul, samotná kvalita filmu je sice na vysoké úrovni a téma a pár scén lze určitě považovat za silné, mě osobně nicméně celkově Zpráva úplně nezaujala a nebavila, a hlavní viníky vidím ve vlažném zpracování a v nepřesvědčivém vyznění filmu. ()

Lukoboss

Je to hodně konverzační a je to hodně dlouhý, ale bez mučení přiznám, že to bylo zajímavý, stejně jako si myslím, že je velice důležitý, aby na světlo světa tyhle věci vyplouvaly. Válka je hrozná věc a snaha získat informace je stěžejní, nicméně nic se nemá přehánět ("Proč u něj opakovali waterboarding 163x, když z něj nedostali žádnou informaci?!"). Stejně tak za nářezu od Slayer nebo M. Mansona se snažit vyvolat spánkovou deprivaci, aby věžeň něco řekl ("Unavenej a nevyspanej člověk podá nějaký relevantní informace?!"). Samozřejmě je asi špatně, že nebyl nikdo po zásluze potrestán, nicméně fakt, že se to zveřejnilo, vedl ke změně zákona ohledně tajných služeb a jejich působení. Tzn. určitá výhra to byla. ()

F.W.Colqhoun

It is based on science. (...) Learned helplessness. Nejsmutnějším výstupem procesů, které popisují filmy jako The Torture Report, je to, že na rozdíl od některých předcházejích kupř. Všechny prezidentovy muže nezanechají žádnou společenskou ani politickou stopu. Nic. To ale neznamená, že si z nich nemůže něco odnést atomizovaný divák. Film je velmi dobrou špionážní aktualizací Kaplického Kladiva na čarodějnice s podobným poznatkem: nefunguje "to". A s hrozivým, jen napůl formulovaným dovětkem, že ani to není pro zkurvené lidství důvod "to" prostě nezkusit. Je divácky výhodné včas seznat, že režisér Scott Z. Burns je, či především byl, scénáristou Stevena Soderbergha, s nímž spolupracoval na takových neviditelných pozoruhodnostech jako Informátor!, lahodně procedurální Nákaza či návykové Vedlejší účinky. The Torture Report je formálně a co do aktivismu stejný vrh sice bez Soderberghova režijního mistrovství, ale prohloubený Burnsovým minimalismem, soustřeďujícím se maximálně na věcný obsah. Výsledkem je velmi lahodné sousto pro diváka, který si rád odepře laskominy jako je kýč, dramatický oblouk, či prostě jakákoliv zábava, vyjma potěšení z filmového výkladu popisovaných skutečností. Morál v tomto případě je: USA rády hrají, ale neumějí prohrávat. USA do not torture. (W.) Film mi pomohl uvědomit si, jak moc začínám být alergický na pojem narativ. Adam Driver je frajer. (V cele tajné věznice:) The beautiful people, beuatiful people / uáááááá / The beautiful people, The beautiful peopleeee!!!! ()

Henry007

Tento film působí jako bez silnějších emocí zinscenované pasáže dokumentu. Hlavní problém je ve scénáři: na rozdíl od většiny fikčních filmů tu není hlavním hrdinou člověk, ale tučný spis o praktikách CIA. O něm toho víme nejvíce, točí se kolem něho všechny rozhodnutí dalších postav a jeho "osud" je hlavní linií filmu. Postava Daniela (Driver) neobstojí jako hlavní postava, protože její charakteristika lze shrnout do věty: Pracovitý a svědomitý muž, který touží dostat pravdu o mučících taktikách CIA k veřejnosti. A to je vše. Nevíme nic o jeho soukromí, mimopracovních touhách, zálibách, láskách, neřestech... Je to zkrátka jen morálně správně orientovaný chlápek v obleku. Chápu, že tvůrci nechtěli fabulovat a vymýšlet k postavě dramatické situace, které se ve skutečnosti nestaly a chtěli zůstat poněkud odtažití a soustředit se na spis CIA, ale filmového diváka to lehce ubijí. Dalším problémem scénáře je uvedení do problematiky mučení u CIA - v první půlhodině padne spousta jmen, nepřehledně se skáče časem sem a tam, člověk bez bližší znalosti systému správy USA a jejich úředníků se lehce ztratí a může jej to dokonce odradit od dalšího sledování. Naštěstí, jak se příběh dostane k spisu a otázce jeho publikování, už je snímek přehlednější a divák pochopí všechny podstatné souvislosti. I když zním dosti negativně, tak se podle mého názoru i přes výtky jedná o inteligentní a po technické stránce kvalitně zpracovaný snímek o tématu, které je silné, nosné a je rozhodně potřeba o něm mluvit. Ale přeci jen některé skutečné události by možná přeci jen lépe vyzněly ve formě dokumentu. Zvlášť v případech, kdy tvůrci chtějí divákům přiblížit příběh pětisetstránkového spisu a ne lidské bytosti. ()

nonick1

Dvě hodiny plné informací... dat... faktů... informací o datech... dialogů... faktů o datech... dialogů o informacích... nezapomněl jsem na něco? Tahle faktografická záležitost opravdu patří do vyšetřovacího výboru, ne do kina. ()

warrenur

Divim sa, ze mi doteraz tento politicky thriller unikal. Driver v zivotnej forme v teme, ktora svetom hybala roky v nasom tisicroci. Vyborne vypointovane. Takto nejak bol v problematike zorientovany aj nas, zavrazdeny novinar Kuciak. Neochvejny v argumentoch a s prehladom v "zmeti" dat, ked sa ich "zmrdi v oblekoch" snazili zhodit zo stola. 75% Odporucam. Nemusi sadnut kazdemu. ()

BOURQUE

The Report je vo svojom žánru slušne zvládnutým filmom, avšak je pomerne komplexným kúskom, aj keď sa to možno na prvý pohľad nezdá. Scott Z. Burns pomerne dobre buduje príbeh točiaci okolo príprave správy o tom, že akým chybám sa dopustila CIA pri svojich vyšetrovacích metódach po 11. Septembri. Musíte však byť neustále na pozore a hlavne dať pozor na dialógy a časové obdobie, pretože tie sa striedajú celkom frekventovane. Najväčší problémom, a preto vlastne sa prikláňam k nižšiemu hodnoteniu, je to, že na záver nepríde ten katarktický pocit (finále), ktorý očakávate. Za to je určite škoda. Motorom filmu je dvojica Adam Driver (hlavná rola) a Annette Bening (vedľajšia postava). Adam Driver potvrdzuje, že čoskoro nezostane filmový žáner, v ktorom by sa necítil doma. Anette Bening zase prehľadom dominuje v scénach, kde sa objaví. The Report je určite zaujímavým true-based príbehom, ktorý vďaka trochu spackanému záveru má svoje rezervy. Osobné hodnotenie: 79% (***) ()

fixaman

Jeden z dalších důkazů toho, že Amerika nikdy nebyla o nic lepší než arabští nebo ruští teroristi. Všichni jsou to stejný svině. Jinak film super, mám tenhle styl vyprávění rád. Škoda, že se podobných snímků netočí víc, i když chápu, že pro mainstreamového diváka je to prostě moc náročné. Adam Driver výborný jako vždy. K dokonalosti tomu ale něco chybělo, asi troška víc lidskosti, bylo to až trochu moc odosobněné a faktické. ()

tomik99

Další ze skvělých filmů, který ukazuje, jak se vláda USA bála po 11. září a dělaly se pokročilé techniky mučení i na nevinných lidech. Podobných filmů vzniká v posledních letech opravdu hodně, ale ještě mě snad ani jeden nenudil. Tento je skvělý především vůči úžasnému Adamu Driverovi, který se po Star Wars skvěle proslavil a střídá jednu dobrou lodi za druhou. Jediným problémem filmu je to, že vás prakticky nenechá vydechnout. Musíte se celou dobu stoprocentně soustředit, dialogy jsou v každé minutě a nejedná se zrovna o lehkou mluvu. To se samozřejmě od takových filmů čeká a tvůrci nás nechtěli zamotávat do nějakých osobních dramat s rodinou, jako to je v případě jiných filmů. Nicméně sem tam nějaké vydechnutí by se hodilo. Film ve vás zanechá pocity a osvětlí vám celou situaci, co se přesně dělo po 11. září. A především, jak mezi sebou agentury bojují v žabích válkách a jedna se snaží přetlačit druhou, popřípadě najít na sebe špínu. To je vyobrazeno skvěle. ()

HenryIvan

Tento film je ako podľa učebnice. Začiatok prináša miernu retrospektívu, v prvej časti sa nám prelína súčasnosť s minulosťou, kde je rozdiel medzi týmito dvoma naratívmi ukážkovo farebne rozdelený (čoho už začínam mať plné zuby) a záver je plný „ ups and downs ” ako na hojdačke. Nakoniec sa zhrnie všetko čo sa stalo a výsledkom je síce priemerný žurnalistický film o praktikách CIA, no vďaka hercom to nie je nudné. Adam Driver sa opäť vyznamenal a stále mi ukazuje, že je azda jedným z najlepších hercov dneška. ()

DAPDO

Zdlouhavá nuda plná keců s pár záběry na výslechy. Když to shrnu v krátkosti, po 11.září začala CIA proti podezřelým ze spáchání těchto teroristických útoků postupovat při výsleších tvrdším způsobem a skupince politiků se to nelíbí. A o tom je celej film. Taky nechápete, jak je možný, že se někdo zastává zmrdů, kteří zabili 3000 nevinných lidí, ještě navíc vašich lidí ? To jim měli udělat čaj a hladit je po vlasech ? ()

deLaFere

Tyto filmy jsou potřeba jako sůl, asi není třeba komentovat stupiditu Druhé války v Zálivu a to, co v regionu způsobila v čele s nástupem ISIS, ale to je jen v rámci snímku okrajová záležitost. Eisenhower ve svém odkazu především zdůraznil nebezpečí vojensko-průmyslového komplexu pro demokracii v USA. Bohužel se jeho slova vyplnila. Zbrojovky potřebují stále krmit a jejich krmením je válka a tu je nutné vytvořit. Není důležitá pravda, i ta se dá vytvořit a o tom je celý snímek. V druhé polovině devadesátých let mě začal zajímat islámský fundamentalismus a terorismus obecně. Všude se psalo o OOP, IRA, ETA, Islámský džihád či Brigády mučedníků od Al-Aksá. O Al-Kaidě, a to si dobře pamatuji, ani slovo, po 11. září byla najednou organizace všude. Zvláštní shoda náhod, studená válka skončila před deseti lety a americké zpravodajské služby neměly nepřítele, díky Bohu (krásná ironie) se naštěstí našel. To je druhý pilíř rizik pro demokratický vývoj, zpravodajci. Tento snímek to krásně rozkrývá, zločinnost systému, ABSOLUTNÍ NECITLIVOST K LIDSKÉMU ŽIVOTU, hlavní motivací jsou peníze a moc. Miluju stupidní Američany, kteří neustále zachraňují svět a přitom svojí infantilní zahraniční politikou takřka všude od války ve Vietnamu přinášejí bídu, smrt a utrpení. K objektivitě je ovšem nutno říct, že zadržení muslimové ve snímku prostě teroristé byli, byť cílem snímku je americký establishment a cíleně zločinnou roli vyslýchaných mužů zakrývá. Film nabízí otázku jaká míra nátlakového výslechu je přijatelná ve vztahu k závažnosti rizik, to samo o sobě je téma na jinou práci. Zde je jasné, že míra byla nesmyslně překročena. V tom je film velmi přesný a dokonce to nepopírá ani anglofonní Wikipedie a to je co říct. Dvě hvězdy dolů kvůli takřka nulové dramatičnosti, jinak je scénář a postavy super. Celý snímek absolutně táhnou Annette Bening a skvělý Adam Driver. Za shlédnutí to jistě stojí. ()

Joedas

Z filmařskýho hlediska na první dobrou nic moc zajímavýho. K výslednýmu hodnocení ovšem hodně přispívá fakt, že o tomhle ze sdělovacího a informativního hlediska nezbytnym a dramaturgucky nevděčnym příběhu vůbec vzniknul film. Funguje to samostatně, mně se to ale líbilo hlavně jako potřebnej dovětek k Zero Dark Thirty. Společně tyhle filmy budujou různý úhly pohledu na komplexní problematiku, jejíž celistvej obraz my obyčejní smrtelníci zřejmě nikdy neuvidíme. Proto aspoň za tohle díky, i když je to brzděný pravidlama narativního filmu a dramatizací vůbec. P.S.: Adam Driver potřetí (a tedy kompletně) v roce 2019 perfektní. ()

hrumsrt

Dost možná jeden z nejsušších filmů, co jsem viděl. Je to pečlivá mravenčí práce, ale děsivě nudný snímek. Adam Driver jako hlavní vábenka snímku je super, ale ten hrací prostor je minimální. Fajn někde zase vidět "Dextera" (Michael C. Hall), ale ani on nemá žádný prostor. Ono to hnací téma je i celkem zajímavé, ale je to dané tak syrovým způsobem, že jsem si, co deset minut musel promnout oči. Pečlivý snímek, ale s tak pomalým tempem a řadou byrokratických procedur, že bych to už znovu nedal. 60% ()

david666

zajímavý pohled na vyšetřovací metody a jak k nim v USA po 11.9. přistupovali..sám nevím, jestli je hlavní postava hrdina či zrádce...každopádně klobouk dolů před takovými lidmi, kteří se nezaleknou ()