Když se objeví tělo místního teenagera, městečko Twin Peaks je otřeseno. (SkyShowtime)

TomikZlesa

S největší pravděpodobností se jedná o jeden z nejlepších pilotů k seriálu. Nic nedokáže tak v táhnout do děje, než film který toho strašně moc ukáže, ale nic nevysvětlí. Pří scéně kdy se Sarah a Leland dozvídají o smrti své dcery je rozhodně nejsilnější moment, a to hlavně díky způsobu kdy jakým se zprávu dozvída Sarah. ()

dubinak

Rozhodně výborné započetí velmi známého amerického seriálu od oblíbeného režiséra Davida Lynche, jenž dokáže omotat hlavu neskutečným klubkem záhad, a proto jsem zvědavá, jak jeho klasická nadlidská filmová mentalita dokáže zpracovat námět do tolika dílů, aby do sebe vše zapadalo jako puzzle. Velkým bonusem je zde výběr originální hlavní postavy agenta Dalea Coopera, který příběh společně s některými soundtracky náramně odlehčuje. ()

darm

Psycho! Rozjezd jako hrom a doufam, že samotnej seriál nebude zklamání... A Twin Peaks bude asi fakt divný městečko.. Stane se brutální vražda a Edova manželka řeší závěsy a agent Cooper jedle... No, však proč ne.. / A skvělej, skoro hororovej konec! ()

lakikaki

Povedal by som, že tento pilot je trošičku precenený (žeby zaujatosť spôsobená kvalitami samotného seriálu?), ale svoju primárnu úlohu - navnadiť na prichádzajúci seriál - spĺňa dokonale. Na seriál sa už teším, ale najprv musím prekonať menší šok z toho, že tento snímok dáva zmysel. Čakal som totiž, že na konci budem úplne dezorientovaný, Lynch však tentokrát sklamal. :) ()

kusper

Počátek neuvěřitelného. Přes 24 hodin lynchovského výplachu mozku. Tančící trpaslíci, obři z vesmíru, šílený jednooký ženský a agent, kterému šiblo víc než ostatním. Pilot pouze načíná tu slast co bude následovat (proč se v úvodu nedívat 5 minut na obráběcí stroj?) ()

spygirl

„Diane, 11:30 a.m., February Twenty-fourth. Entering the town of Twin Peaks, five miles south of the Canadian border, twelve miles west of the state line. I've never seen so many trees in my life..." --- 100% ()

SoolenJV

Film, ktery nastartoval jeden z nejlepsich mysterioznich serialu vubec. Z vizualniho hlediska tentokrat spise obycejne, vice se soustredi na postavy, kterych je prehrsel. Ale Cooper je sympatak kazdym coulem. ()

Radiq

Tak tady to všechno začalo. Počátek jednoho z nejgeniálnějších seriálů. A kdo to nechápe, ten ať shoří na hranici, třeba na té s Kanadou... Nezapomenutelné obrazem, postavama, hudbou, dějem, hercama. ()

matezzz

Jak napsal Radyo, je to jako předehra :-) Ale pořádná! Bez problémů zasloužených 5 hvězd. Chápu, že pro někoho Lynchovy filmy nejsou tím pravým, k těm já ale rozhodně nepatřím. Je to tajemné, znepokojivé a parádně natočené! ()

Mr.Ripley

Neuvěřitelná haluz. Prvotřídní psycho, kde skvělá hudba jde ruku v ruce s dechberoucíma hereckýma kreacema. Především uspokojivé zjištění, že žádná z postav není normální mě nadmíru potěšilo a nastartovalo do sledování následující série. Nebýt komických výstupů, kterých je až příliš, dal bych za pilot 5 takhle se snižuji k silným čtyřem s příslibem, že po kompletním shlédnutí půjdu výše. ()

LeoH

Komentář obsahuje zdánlivé spoilery, které ale čtenáři věci neznalému mnoho neřeknou, ostatně jako celý komentář. O samotném prvním dílu TP by se nemělo smysl bavit odděleně od seriálu, kdyby neexistovala věc zvaná International Pilot – o dvacet minut delší verze s uzavřeným koncem (no, uzavřeným…), vytvořená pro případ, že ABC další natáčení neschválí, a později kvůli autorskoprávním šmodrchancům dlouho jako jediná dostupná na VHS a laserdiscích, což muselo nové diváky dokonale mást. Právě pro tenhle samostatný televizní film vznikla sekvence z červeného pokoje, se kterou byl Lynch tak spokojený, že ji později zakomponoval do dalších dílů jako Cooperův sen a vystavěl na ní celou mystickou rovinu seriálu; objeví se tu kruh dvanácti svíček, který zasvěcencům nemůže nepřipomenout kruh dvanácti platanů; skalnímu fanouškovi spolehlivě přivodí extázi mimořádně trhlá scéna s Lucy v růžovém negližé, organizující z domova policejní manévry, zatímco dva metry od ní se Andy snaží naučit na trumpetu. Jak by se ale prodloužený pilot vyjímal v Lynchově filmografii jako jediná položka ze světa Twin Peaks, kdyby bylo ze seriálu opravdu sešlo? Troufám si říct, že skvěle – strhující filmařina by zůstala (ta začíná nejpozději ve chvíli, kdy si Leland Palmer bere v hale telefon a za oknem v druhém plánu zastavuje šerifovo auto) a mimózní závěr by vytvořil plynulý přechod od dějově jednoznačných Modrých sametů a Zběsilostí v srdci k pozdějším rébusům typu Lost Highway a Mulholland Drive. ()

filmmovier

Jeden z nejlepších pilotních dílů, které jsem kdy viděl – a dost možná ten nejlepší vůbec. Seriál s nádhernou a zároveň nesmírně strhující atmosférou, geniálními hereckými výkony úplně všech (a zejména Kyla McLachlana v dokonalém dabingu Aleše Procházky), neskutečně !!! úžasnou hudbou !!!, perfektně napsanými charaktery a se scénářem plným skvostného napětí, vynikajícího humoru a pár podivnostmi (a to jsem ještě nic neviděl a nebyl připraven na to, co přijde). Perfektní v každé svojí minutě, ani chvíli to nenudí a je to fakt fascinující (a ještě poměrně obyčejná a normální) podívaná. Městečko Twin Peaks je i po pouhém pilotu dokonalou definicí slova kult. Hlavní otázka, pravděpodobně s děsivou odpovědí, ale zní – jak dlouho bych se do toho městečka s nádhernou přírodou a těmi nejkrásnějšími stromy odhodlával, nebýt nové série? 100%. ()

noriaki

Stačilo si poslechnout prvních pár tónů geniálního hudebního motivu Antonia Badalamentiho, a jakoby kouzlem jsem se ocitl v Twin Peaks. Lynchův skvost se může pochlubit tak opravdovou atmosférou, jak je to jen možné. Každý záběr dýchá skutečnem, každá postava je živoucí a zcela reálná. A vůbec nevadí že režisér vrší jednu podivnost za druhou, a na podstatné části obyvatel by si leckterý psychiatr mohl založit kariéru. Pod mistrovýma rukama do sebe vše zapadá, a příhraniční městečko vytváří svět samo pro sebe. Do této, na první pohled idylky, přichází vetřelec Dale Cooper, speciální agent FBI, bezpochyby jedna z nejzajímavěji napsaných postav kriminální branže. Kyle MacLachlan se do role naprosto ponořil, a vytvořil jakýsi pevný středobod, kolem kterého je vše postavené. Díky němu se i značně nesrozumitelná mytologie zdá přece jen trochu přístupnější. Twin Peaks předběhl dobu minimálně o deset let. Takové míry komplexnosti, sofistikovanosti a opravdovosti postav, dosahují seriály až v dnešní době. David Lynch a Mark Frost jim všem vydláždili cestu. ()