Když se objeví tělo místního teenagera, městečko Twin Peaks je otřeseno. (SkyShowtime)

SpaceOdyseus

15 let jsem to odkladal a odolaval jsem, az me treti serie donutila plne se do Twin Peaks ponorit. Uz po prvnim dile musim konstatovat, ze to bude stat za to: pripad zamotanejsi nez Gordicky uzel, absurdni scenky zdanlive nesouvisejici s dejem a i slusna davka tajemna. Pilot naplnil presne me slusne vysoke ocekavani. ()

Radim

"Zřejmě nejlepší Lynchův film, který nás zavede hloub do jeho duše." Jak hluboko musím jít, abych té jeho duši rozumněl? Kolik toho musím přečíst, kolik vidět? Musím znát americké reálie? Musím mít o 10 nebo 20 let více? Nevím. V každém případě mě film vůbec, ale vůbec neoslovil, v podstatě jsem ho protrpěl a vnímal jsem jen skvělou hudbu, kameru a vynikající Sheryl Lee. ()

defagoo

Lynch velmi jednoduše, pomalu a polehounku vytváří hutnou, neproniknutelnou atmosféru z opravdu velmi jednoduchých, slabých prostředků. Pro mě, je toto jeho nejvyšší atribut, v tom je jeho mistrovství. Směs žánrů je pak už mojí oblíbenou záležitostí. Naopak nečekal bych jak dlouho se mi bude ještě v hlavě promítat obrázek fotky zavražděné ze školní nástěnky a další výjevy, například úvodní znělka mi napoprvé nic neřekne ale po shlédnutí filmu se při znělce už moje tělo vaří v napjatém očekávání... ()

Drirr

Plné příšerně patetických scén a hereckého přehrávání. Plné rádobyuměleckých kamerových záběrů na...nic. Plné pro mě tedy naprosto nevkusné a nehodící se hudby, která hraje když by měla mlčet a nehraje když by měla hrát. A sem tam se bohužel objeví i scéna, při které mě zamrazí...trapností. (štěkání v base??? Závěrečná vize měla být asi jako strašidelná že jo?) Nicméně neházím to do koše a na seriál se kouknu. Důvody jsou dva: Dale Cooper a občasné záblesky velmi zajímavé atmosféry. Snad z těch občasných záblesků bude pořádná bouřka, jinak vážně nechápu ten nekritický přístup... ()

Schuldiner odpad!

Kokotina jak fík! Tak ..ale můžu si za to sám. Nechal jsem si to doporučit... vlastně už dva lidi mi to doporučovali, i přes to, že jsem jim řikal, jak moc mam ´´rád´´ Lynche a jak moc si myslim, že je to pablb točící totální sračky. I přes to jsem to nakonec prubnul.. Některý jedinci tady zdejší to komentujou tak, že asi ještě nedospěli do stavu, kdy tohle můžou chápat.. No, já se jen divim, že někdo může po shlídnutí tohohle takhle přemejšlet. Přeci vim, když vidim něco, co nechápu, a nebo něco, co je totální píčovina bez špetky filmovýho umění. Protože tady se fakt o žádný umění nejedná. Herci nehrajou, to je jasný, to je parodie na herectví. Jestli to Lynch takhle chtěl, tak s tim může jít rovnou do prdele. To je totiž asi tak zábavný, jako koncert z play-backu, nebo..já nevim, třeba wrestling.. Prostě fakt, že lidi ze sebe nechávaj dobrovolně dělat blbce, že obdivujou něco, co je úplně debilní a popírá to celej ten základ nějaký opravdovosti. Tenhle film fakt neni drama, fakt to neni thriller, to je taková mysteriózní, dost nepovedená komedie, nebo spíš takový mysteriózní (jak tu někdo už uvedl) Beverly Hills 90210, jen po všech stránkách horší. (Hlavně dramatická linka byla v Beverly na nesrovnatelně lepší úrovni...) Že by ve filmu byl jen nějakej NÁZNAK napětí, to ani náhodou... Tak o čem to pak je? Vražda, která mě ani nezajímá. Vrah je mi u prdele. Herci se chovaj neustále debilně, podivně a nelogicky, což nevim, co to jako má vzbudit za emoce.. Napětí fakt ne. Smát se tomu nebudu, protože to moc vtipný neni. Ano, zkoušel jsem na to pár minut koukat jako na komedii, ale ani TO moc nefungovalo. Patetický, trapný, nudný, nelogický, nezajímavý...ale hlavně - úplně pitomoučký! Tahle forma, kterou je to natočený, degraduje jakoukoliv dramatickou linii... Jestli vás dokáže ´´vtáhnout´´ takhle pitomoučká atmosféra, no tak to teda...čumim... Čumim, co je všechno ve filmu možný...natočit, aby to lidi bez nějakýho zamyšlení sežrali a ještě to opěvovali.. Podezírám Lynche, že Sloního muže natočil někdo jinej než on, protože on by to všechno totálně vykurvil, Sloní muž nemůže bejt od Lynche!!! Režisér, kterej celej život točí totální brak, a je to taková ´´legenda´´, no to je prdel!!! ()

Renfield

Ještě ne tak dokonalý úvod kultu... Je to především o navození atmosféry a představení všech normálních a "normálních" postav, jimž vévodí agent Cooper. Herecké výkony jsou u některých občas podivné, mohl to být ovšem záměr, u Davida Lynche nikdy nevíte. Ten naopak svou roli klasicky zvládá, střídá se tu občasný vtip s povětšinou temnou atmosférou, která v dalších dílech ještě zhoustne. Ono budovat ji je přeci jen jednodušší, když máte po ruce někoho, jako je Angelo Badalamenti, to to pak jde hned při úvodní znělce. Pilot určitě navnadil a zároveň nepřekonal to, co teprve mělo přijít, což je vlastně jen dobře. A ten záběr na schodiště... 80% ()

Santino7

Ani si nepamätám, či som niekedy vôbec videl lepšiu pilotnú časť (respektíve film) než je táto - dosti o tom pochybujem. Fantastický prológ, úvod k priam ikonickému seriálu. Tu ozaj niet čo vytknúť. Hudobný podklad, atmosféra, dynamika, napätie, predstavenie (a zaujímavosť) postáv a prostredia, chytľavosť, pocit akejsi neistoty a tajomna, všetko na výbornú. Lynchovo veľdielo. Diane.. 100% ()

Pedro

Moje první a v podstatě náhodné setkání s Lynchem. Spíš jen tak ze zvědavosti a bez větších očekávání jsem si k téhle věci sednul, abych se po jejím skončení jen těžko smiřoval s tím, že mě sice čeká 30 dílů něčeho fantastického, ale na ten nejbližší si budu muset týden počkat. Z nynějšího pohledu je mi jasné, že já osobně jsem nemohl začít objevovat mistrovu tvorbu z lepšího konce - jak nyní vidím, tahle jeho podoba je mi nejbližší (do stejné skupiny řadím Mulholland Drive). Takováhle nenapodobitelná směsice mysterióznosti, depresivnosti, temnoty (doslovné i obrazné), surrelismu, symbolismu, hravosti, romantiky a nadhledu, to je přesně to, co je mě schopno naprosto pohltit a co dělá z Městečka to, čím je. Podobnou znepokojivou atmosféru, kdy se sice všechno na první pohled tváří naprosto idylicky, ale člověku je jasné, že "sovy nejsou tím, čím se zdají být", tu umí snad opravdu jenom Lynch. A když už máte pocit, že se to vás začíná psychicky podepisovat, tak se buď objeví Dáma s polenem nebo agent Cooper dostane chuť na třešňový koláč a proklatě dobrou kávu anebo třeba Lucy zazvoní telefon (Šerife, volá Pete Martin z pily. Přepojím vám ho na telefon na stolku u červené židle. Té červené, co stojí proti zdi. Stolek stojí hned vedle a je na něm lampička. Ta lampička, co jsme ji přendali z rohu. Telefon je černý, ten hnědý neberte!) Závěr? S výjimkou skalních "Nováků" a ortodoxních milovníků klasických detektivek, kteří se nejsou schopni oprostit od rámce zločin-vyšetřování-řešení (pokud možno do 90 minut), vřele doporučuji naprosto všem. ()

thunnus

Pilotní díl pro mě jeden z nejlepších seriálů , jaké jsem kdy viděl. Dobrá práce pane Lynchi. Strašidelnější momenty jsou ale až v dalších epizodách. ()

Emzet

S několikaletým odstupem snižuji hodnocení o hvězdu. Ne proto, že bych měl TP (Terryho Pratchetta) míň rád, ale proto, že pilot není zrovna z nejzdařilejších. Poměrně hezky je zde prezentována vražda, první kroky směřující zvolna (velmi zvolna) k jejímu vyřešení a expozice je řešena také docela hezky (s každým místem ve městečku i s každým jeho obyvatelem se setkáme tak pro něj typickým způsobem, že si jej hned zapamatujeme), ale všemu podráží nohy nemoudře volená stopáž. Pilot Twin Peaks je setsakramentsky natahovaný a tak trochu mám pocit, jakoby se vzal scénář standardní epizody (spíš z první série, ve druhé jsou - pravda - některé díly dosti výplňové) a bez větších změn byl natočen coby hodinu a půl trvající materiál. Pro fanouška jako já asi nejde o tak velký problém (i když i já se občas dívám na hodinky), ale pro nově příchozího může být pohřební rytmus úvodního dílu... no, pohřbívající. Stejně jako u Dextera nezapomeňte říkat všem, kterým TP doporučíte: "Neboj, ono se to rozjede. Počkej tak dva tři díly." ()

Phoppy

No vzhledem k tak vysokému hodnocení a velkému opěvování je zřejmě nutné vidět i celý seriál, na který se momentálně chystám...pilot není vůbec špatný a hudba v něm je výborná nicméně žádná "pecka" to pro mě zatím není...doufám, že tak kladné komentáře na celý seriál už napsané mají pravdu a já budu muset pod jeho vlivem změnit i hodnocení na samotný pilot... ()

Pitrsss

Americké maloměsto nabízí ohromný dramatický potenciál a Lynch ho dokázal bezezbytku využít. Během první, rozjížděcí a naprosto debilně patetické půlhodinky jsem si sice říkal, "sakra, co na tom Twin Peaks všichni vidí?! ", ale následně mi spadla brada. Pane bože, ta ďábelská atmosféra, ty různorodé herecké charaktery a ta, do děje vtahující, a naprosto podmanivá hudba! Navíc nechybí ani menší porce ujetého humoru (viz. záclony, či překřikující se manažeři). Opravdu, stačilo pár desítek minut, aby mi Lynch zamotal hlavu. Postava agenta Coopera mi naprosto učarovala... Sem strašně zvědavý, jak se to celé bude vyvíjet, ale vzhledem k tomu, že se na samotném seriálu režijně podílelo více lidí, budu prozatím raději trochu skeptičtější. Pilot každopádně úchvatný. 90% ps. berte tohle jako komentář v době, kdy sem neviděl zbytek seriálu. ano, twin peaks je nejlepší seriál všech dob. ()

Blue.Shark

Nejdivnější pilotní film k nejdivnějšímu seriálu, který jsem kdy viděl. Z tohohle filmu úplně sálá něco, co mě ujistilo o tom, že Twin Peaks mě upoutá. A přestože je na něm divné snad úplně všechno, opravdu mě upoutalo...a tady si budu hrozně odporovat, protože ač byl film zajímavý, nijak extra mě nebavil a jeho kvalitu jsem dokázal ocenit až postupem času. U Twin Peaks jeden nikdy neví. ()

Mortemiss

Dlouho jsem tento seriál odkládala a odkládala, ale díky nynější situaci a novému neviditelnému bacilu, který pustoší svět, jsem se k němu konečně odhodlala. Děj se odehrává kdesi v díře s horalským názvem Twin Peaks, kde brzy z rána dva tamější občané objeví tělo studentky Laury Palmer. Kvůli vyšetřování do městečka přijíždí hezoun od policie, který brzy nato zjišťuje, že tuto vraždu má na svědomí vrah, po kterém už nějaký čas pátrá. Postupně se seznamujeme se zdejším obyvatelstvem a přicházíme na to, že tu vlastně nikdo kromě Jamese není normální. Komornou atmosféru a budování napětí umocňuje skvělý výběr hudby a především skvostné herecké výkony. Už jsem pár filmů od pana Lynche viděla a jeho specifický styl se mi vskutku zamlouvá. Aneb jak se říká: "vrána k vráně sedá". ()

jane1106

Brilantní úvod do kultovního seriálu představující klíčové postavy obestřené záhadou děsivé vraždy populární studentky. Temně krásná příroda a Badalamentiho sugestivní hudební motivy dokonale dokreslují všeobjímající atmosféru děsivého tajemství. Spousta nevyřčených otázek a příjezd excentrického agenta Coopera, který tomu všemu má přijít na kloub. Ale až za dvě sezóny následujícího seriálu. A vlastně - lze tomu všemu vůbec přijít na kloub?!? ()

Brusíček

Pilotní film k mimořádně úspěšnému seriálu, kterým všechno začíná. Je to vyjímečné, mysteriózní, je to originální, takhle to umí jenom Lynch. I po těch 23 letech se na něj velice rád podívám. 100%. ()