Epizody(8)

Marcas

7/10. Není to výborný, ale ani nejhorší. Má to silné i slabé momenty a upřímně mi přišlo, že těch silných bylo více. Není to asi žádný seriálový průlom, ale na odreagování fajn podívaná. Po vizuální stránce se na to hezky dívá a soundtrack je prvotřídní, ten mě hodně bavil. Uvidíme, co nám přinese druhá série. ()

Dejf4

První polovina trochu krkolomnější a roztahaná. Ale postupem času to nabere slušné tempo a příběh se bez nějakých zbytečných odboček skvěle žene kupředu. Budování charakterů též ujde, ale neškodilo by se na postavy soustředit ještě o něco více. Má to silné, ale i slabší momenty. Není to žádný fantasy seriálový průlom, ale jako rozjezd vcelku fajn a potenciál tu rozhodně je. 6,5/10 ()

Franki69

No tak přiznám bez mučení, že nebejt karantény, tak bych tuhle položku v nabídce HBO i přes poměrně masivní kampaň dál ignoroval. Ale nedalo mi to a teď jsem rád, že jsem první řadu zkouknul. Příběh je příjemně vrstevnatý a Dafne Keen je v hlavní roli skvělá. Ostatně, líbila se mi už když párala padouchy s Loganem… Takhle zpracované pohádky prostě můžu a pomalé tempo prvních dílů vlastně ani není na škodu. Tvůrci si pěkně vyhráli s detaily i jednotlivými příběhovými linkami...a o to bylo příjemnější, jak to nabralo na akčnosti i naléhavosti v posledních třech dílech. Ani se mi to nechce srovnávat se Zlatým kompasem...Zpětně viděno, tenhle postupně zapomínaný film, z kterého mi v paměti zůstala jen Nicol Kidman (paní Coulterová) to podstatné z motivací jednotlivých aktérů příběhů prostě vypustil, včetně základní zápletky s paralelními světy a natočena tak byla jen suchopárná, nablýskaná questovka s finální bitkou na Severu. His Dark Materials jde na to jinak a ze srovnání s filmem mi vychází výrazně lépe. Ano, je to trošku složité (Magistérium, Scholárové, paralelní světy, náboženské motivy, divoženky, soužití lidí a démonů, mluvící medvědi...ehm…) ovšem natočeno je to, včetně CGI démonů, opravdu výpravně. Jestli máte rádi filozofující fantasy a nevadí vám dětští hrdinové, je tenhle seriál trefa do černého. Série 1 je za 90%. Jo a nad Nicol Kidman vede její seriálová paní Coulterová v podání Ruth Wilson 10:0. Je skvělá. ()

Amalberga

Knižní sérii jsem nečetla, ale viděla jsem film Zlatý kompas, který se mi - na rozdíl od většiny, líbil. Rozjezd tohohle seriálu je děsně nudný, dlouho trvá, než se vůbec něco stačí dít. Akce moc není, linka s klukem z jiného světa zatím do seriálu nic moc nepřinesla. Největší problém ale pro mě představuje Lyra, náctiletá dívka, která je mimořádná a má zachránit svět (kolikrát se nám tu už něco takového objevilo?). Už mi vážně leze krkem, jak spousta autorů bere úsloví "děti jsou naše budoucnost" tak doslova a dělá z nich zachránce ... (dosaďte libovolné slovo), protože koukat se na malé přihlouplé fakany zachraňující svět je vážně otrava. ()

jjjerry

První díl ok. Trošku postupně vykradačka Pottra. Ale od čtvrtého dílu to začne být už moc velký ulet a nesmysl. Mám rád sci-fy a fantazii. Ale i v těchto světech by měl někdo používa mozek, alespoň občas. ()

teekanee

Děkuju seriálu za vynikající uvedení do tohodle světa (světů?). Hned po druhý epizodě jsem nakoupil knižní trilogii a zhltnul jí snad za týden. První série seriálu je opravdu podobně dobrá jako kniha, což je z mé strany veliká poklona. Samozřejmě lehce ztrácí v detailech, ale to je u adaptace nevyhnutelné. Hrozně moc bych pochválil casting všech postav. Ať už jde o skvělou Dafne Keen, která esenci Lyry zachytila opravdu skvěle a nebo o skoro až hrůzu nahánějicího McAvoye a ještě zlověstnější Ruth Wilson, která si krade každou scénu pro sebe. Seriál i předloha je opravdu hodně myšlenkové bohatá, ale všechno to v prvním díle jede zejména v náznacích. Měnší výtku bych měl ke castingu Willa, představoval jsem si nějakýho dvanáctiletýho klučinu jako v knize a ne patnáctiletýho puberťáka. Celkově jeho linka mi přišla lehce nataženější než byla potřeba a vůbec bi mi nevadilo, kdyby byl představen až na začátku druhé série, jako v knize. Taky musím pochválit vizuální zpracování seriálu, který je na opravdu vysoký úrovni. Dále se mi tady hodně líbil vztah Lyra a Rogera, kterej byl mnohem lepší a prokreslenější než v knize. Na závěr musím do nebes vychválit skvělý soundtrack, zejména ůvodní znělka je fakt něco. 87% ()

Belphegor

Četl jsem předlohu, první díl byl zajímavý, ale nijak významně mě nezasáhl. Tenhle seroš ale dokáže vyobrazit věci mnohem lépe. Je tu pár změn, ale k lepšímu. Nejdřív jaem si říkal, že Kidman byla topová Coulterová, ale Ruth je nakonec mnohem víc uvěřitelnější. Chytlo mě to, ale je pravda, že tam jsou pořád úsměvné monenty, které jsem přešel. Úvodní hudba s openingem jsou moc chytlavé. Jsem zvědavý na další řadu. ()

Saiko_chan

První série seriálu diváka seznamuje s dvěma hlavními protagonisty příběhu. Lyra je mladá dívka, která se vydává na výpravu s cílem zachránit uneseného kamaráda. Will je dospívající kluk, který chce ochránit svou nemocnou mámu a utíká, aby ho nezavřeli. Oba čeká dobrodružná výprava do jiného světa, aby je nakonec osud spojil dohromady. Knihy jsem nečetla, takže jediné s čím mohu porovnávat, je film. Ten je kromě závěru seriálu srovnatelný, i když seriál je přirozeně detailnější a seznamuje s více postavami. Seriál není dokonalý, ale první série se mi moc líbí a rozhodně se těším, až se na celý seriál dodívám. ()