Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Slavný hollywoodský herec a bouřlivák Sean Penn se během své kariéry několikrát úspěšně postavil na druhou stranu kamery. Poprvé si vyzkoušel režii v psychologickém dramatu Indiánský posel (1991). Jeho nejúspěšnějším filmem se později stal Útěk do divočiny (2007). Ještě předtím ale natočil dva filmy se strhujícím Jackem NicholsonemKřižovatku smrti (1995) a Přísahu (2001). Kriminální thriller Přísaha vznikl na motivy detektivního románu Slib, v němž švýcarský spisovatel Friedrich Dürrenmatt přepracoval svůj scénář k filmu Stalo se za bílého dne (1958). Zatímco v uvedeném snímku stál v centru pozornosti samotný zločin, v románu se Dürrenmatt soustředil na postavu vyšetřovatele, který slíbí matce zavražděné dívenky, že vraha vypátrá za každou cenu. Pennův snímek Přísaha přestavuje modernizovanou verzi tohoto příběhu, který byl přesazen do americké Nevady. Hlavní postavou je vysloužilý detektiv Jerry Black, jehož ztvárnil Jack Nicholson. Během jeho posledního dne ve službě dochází k brutální vraždě mladé dívenky. Zanedlouho je zatčen mladý indián, který byl spatřen na místě činu a se svou kriminální minulostí se rychle stává hlavním podezřelým. Jeho vynucené přiznání ovšem Jerryho neuspokojí a navzdory tomu, že je případ oficiálně uzavřen, pokračuje s posedlou vytrvalostí v pátrání. Jak daleko bude ochoten pro splnění svého slibu zajít? A jakou cenu za to zaplatí? (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (184)

POMO 

všechny recenze uživatele

Najhoršie čo môžte spraviť, je očakávať od tejto komornej drámy napínavý krimi thriller o pátraní detektíva po vrahovi. Sean Penn totiž nič také nakrútiť nechcel. Jeho PRÍSAHA je smutnou drámou o samotárskom, postaršom mužovi, ktorý sa neoblomnou snahou o dosiahnutie spravodlivosti a zachovania si svojej cti, pripravil o poslednú možnosť naplniť svoj osobný život skutočným šťastím. A klasické thrillerové balenie, pojaté ako historka o pátraní po vrahovi, je tak len divácky najprijateľnejšou formou podania veľmi osobnej autorovej výpovede. Nebyť deštruktívnej kombinácie zbytočného preťahovania stopáže a hypnotickej atmosféry, bolo by to bez náznaku nudy na pekné 4*. Ale je viac než pravdepodobné, že v Nicholsonovom veku by som ich dal tomtuto pozoruhodnému filmu bez váhania... ()

Lima 

všechny recenze uživatele

Před dlouhými lety dávali v televizi Vajdovu černobílou klasiku "Stalo se za bílého dne", podle které Penn stvořil svůj remake a evidentně posunul celý příběh do jiné roviny, protože Vajdův film je drsný thriller. Kdyby došlo na srovnání, Pennův film by prohrál K.O., ale jeho poctivou filmařinu, která se neohlíží na komerční efekt,je nutno v dnešní době ocenit. Sean Penn totiž dokazuje, že je nejenom skvělý herec, ale i režisér. Jeho režie je citlivá a nápaditá. Příběh má možná až příliš pozvolné tempo, ale o to víc potom v kontrastu vynikne těch pár momentů, kdy člověku naskočí husí kůže. Náladu snímku přesně dokresluje působivě melancholická hudba, která mi svou náladou připomněla soundtrack k Raimiho The Gift.O skvělém Nicholsonovi nemá smysl se rozepisovat. ()

Reklama

Tom Hardy 

všechny recenze uživatele

Přísaha je již v pořadí čtvrtou adaptací námětu známého švýcarského dramatika Friedricha Dürrenmatta. Poprvé byl tento příběh uveden na plátno v roce 1958 (německý Stalo se za bílého dne) a byl označen za solidní detektivní film. Dürrenmatt však nechtěl, aby bylo jeho dílo pojato jako detektivka (původní záměr byl o posedlosti), a tak svůj příběh poupravil a vydal ho znovu pod názvem Slib. Penn se snaží ve svém díle vystihnout Dürrenmattovu myšlenku, avšak zároveň, kvůli atraktivnosti a spádu, se i věnuje samotné detektivní stránce. Tím, že Penn balancuje mezi detektivním příběhem a studií lidské mysli, však samotnému filmu malinko škodí, protože závěr skutečně detektivní není, ač ho bude většina diváků očekávat. Přísaha je film o posedlosti, který díky sugestivnímu výkonu Nicholsona, zručné režii Penna a citlivému soundtracku Hanse Zimmera stojí za zapamatování. A kdyby si nehrála na detektivku, možná by se stala i klasikou... ()

Marigold 

všechny recenze uživatele

Pozoruhodný pokus o spojení thrilleru a psychologického filmu kolísá, stejně jako kolísá režijní jistota Seana Penna. Ten střídá brilantní momenty (úžasná scéna, kdy Jack informuje rodiče zavražděné a divák slyší pouze hysterický chór krůt, které lozí všude kolem) s momenty čistě průměrnými a nezáživnými. S trochou relativizace dalo by se tvrdit, že když film funguje jako psychologická studie (sonda do osobnosti samotářského a podivínského detektiva v důchodu Jacka), nefunguje jako detektivka (hledání tajemného vraha malých dívek) a vice versa. Obě složky naštěstí silně spojuje motiv Jackovy posedlosti, která jednak pramení z roviny detektivní (slib matce zavražděné), jednak vyvěrá z Jackovy problematické osobnosti (neschopnost přiznat si, že starý život je pryč). Detektivovo lavírování mezi starým a novým životem vyústí do trochu neprůhledného balancování na hranici lásky a chladnokrevného využití. V některých momentech má film až neskutečně intenzivní atmosféru, někdy se prostě a jednoduše utápí v subjektivní kameře a natahovaných detailech. Nicholsonův výkon je přesvědčivý, znovu se ukazuje, že je hercem detailu. Potěší Benicio Del Toro v roli retardovaného indiána. Potěší i (pokolikáté už?) soundtrack Hanse Zimmera... Chtělo to trochu více sebekritiky a především větší vyváženost mezi rovinou thrileru a psychologického portrétu. Čtvrtá hvězdička čistě za výtečný závěr, který se vymyká klišé "mládí musí uznat neomylnost staré školy". ()

Superpero 

všechny recenze uživatele

Chvílema dost rozpačitá podívaná s tradičně výborným Jackem Nicholsonem. Sean Penn je režisér co rád z lidí ždíme emoce, někdy až zbytečně. K tomu abychom pochopili, že je vražda malé holčičky nechutný a strašný čin nepotřebujeme brečícího Mickeyho Rourka. Přesto všechno je "Přísaha" poutavý film s takovou pohodovou atmosférou, kde ale čekáte kdy už TO vypukne. No a ten závěr mě definitivně přesvědčil, něco tak originálního, smutného a vlastně velice šťastného tu dlouho nebylo. BRAVO! ()

Galerie (66)

Zajímavosti (11)

  • Pomeranče a pomerančová šťáva zde mají stejný význam jako v trilogii Kmotr - tedy značí blížící se smrt. (HappySmile)
  • Nahrávka kazatele křičícího: "Síla ducha svatého!" v Duaneově autorádiu pochází z filmu Apoštol (1997). (HappySmile)

Reklama

Reklama