Přísaha

The Pledge

Prísaha

Drama / Krimi / Mysteriózní / Thriller

USA, 2001, 119 min

Myslím, že by se dalo hodně krátit na "normální" stopáž kolem 90ti minut. Nicholson je výborný herec, takže toho hodně utáhne, ale jinak je film opravdu trochu zdlouhavý. Finále mi přišlo jako velice dobrý nápad, rozhodně netradiční a za to jsem docela vděčný.4 hvězdy dávám právě za tu netradičnost v žánru krimi-thrilleru.(23.3.2010)

Od tohoto filmu jsem čekal více rutinní práci Seana Penna, ale mile mě překvapil, představil Jacka Nicholsona v roli, která mu sluší. Přistihl jsem se, jak radím Jerrymu, co má dělat, co dělat nemá a nadával jsem mu, za to co udělal... Film je vcelku pomalý, ale nenudíte se, Jerry se upíná na jedinou myšlenku, ale stále se vyvíjí. A konec je drtivý, jak má být.(8.1.2004)

Zaujal mě popisek filmu a jako zajímavost režie Seana Penna. Taky to, že se ve filmu má ukázat i Mickey Rourke. Jo, tak to je pro mě trošičku výsměch! Skrz dvě proplakaný minuty co se ve filmu objeví, bych já probulel celej den! No tak jsem krapet setřel. Film se hrozně táhne, nemá tempo a určitě jsme zvyklí i na lepšího Nicholsona. Ovšem konec filmu je příjemný překvapení teda aspoň v tom, že něco takovýho tu ještě nebylo. Ale jinak zcela obyčejnej film bez dechu a života! 50%(27.9.2015)

Přísaha je již v pořadí čtvrtou adaptací námětu známého švýcarského dramatika Friedricha Dürrenmatta. Poprvé byl tento příběh uveden na plátno v roce 1958 (německý Stalo se za bílého dne) a byl označen za solidní detektivní film. Dürrenmatt však nechtěl, aby bylo jeho dílo pojato jako detektivka (původní záměr byl o posedlosti), a tak svůj příběh poupravil a vydal ho znovu pod názvem Slib. Penn se snaží ve svém díle vystihnout Dürrenmattovu myšlenku, avšak zároveň, kvůli atraktivnosti a spádu, se i věnuje samotné detektivní stránce. Tím, že Penn balancuje mezi detektivním příběhem a studií lidské mysli, však samotnému filmu malinko škodí, protože závěr skutečně detektivní není, ač ho bude většina diváků očekávat. Přísaha je film o posedlosti, který díky sugestivnímu výkonu Nicholsona, zručné režii Penna a citlivému soundtracku Hanse Zimmera stojí za zapamatování. A kdyby si nehrála na detektivku, možná by se stala i klasikou...(30.8.2002)

Sean Penn je sice skvělý herec, ale režírování mu už tolik nejde, čehož důkazem budiž tento zdlouhavý thriller se sice standardně skvělým Nicholsonem, zato však pokulhávájícími ostatními věcmi, takže víc než napínavou honičku za vrahem malých holčiček čekejte spíše osobní souboj policisty ve výslužbě a vyvrcholení zašlapené do země před samotným závěrem.(24.12.2013)

• - Film je adaptací novely Friedricha Dürrenmatta, která je založená na příběhu, který napsal v roce 1958 pro německý film Stalo se za bílého dne (který má trochu jiný, ne tak temný konec). (HappySmile)

• - Vraždy dětí zobrazené ve filmu byly volně založeny na aktuálních případech detektiva Joea Depczynskiho, který se účastnil natáčení jako technickým poradce. Nicméně případy neměl na svědomí jeden jediný vrah, jak tomu bylo ve filmu, ani jejich vyšetřovatel nedošel ke stejnému závěru, jako zde detektiv Jerry Black. (HappySmile)

• - Pomeranče a pomerančová šťáva zde mají stejný význam jako v trilogii Kmotr - tedy značí blížící se smrt. (HappySmile)