Honza zabije draka a získá princeznu a půl království. A tam, kde jiné pohádky končí, naše začíná. Princezně se totiž obyčejný Honza nelíbí, stejně tak jejím královským rodičům. Neumí se totiž chovat, jeho způsoby vzbuzují všeobecné pohoršení a to není nic proti tomu, když se na zámku objeví jeho rodiče. Princezna si zoufá, král s královnou taky, jenže královský slib je královský slib. Na scénu přichází bývalý princeznin nápadník, panovník sousedního království, sobecký král Egon, který princeznu nechal napospas drakovi. Ta se nechá obelstít jeho výmluvami a odpustí mu. Honza má princeznu upřímně rád a když pochopí, jak je z celé situace nešťastná, svatbu zruší a vrátí se do rodné chalupy. Princezna odjíždí s Egonem do jeho království, jenže tam teprve pozná jeho pravou povahu. Když chce utéct, Egon ji uvězní. Naštěstí se podaří uniknout princezninu rádci, učiteli dvorské etikety rytíři Valeriánovi. Ten věří, že jediný, kdo může princeznu zachránit, je Honza. Dokáže se ale Honza naučit dvorské mravy tak, aby mohl nepozorován vniknout na Egonův zámek a už podruhé princeznu zachránit? To je úkol stejně těžký jako zabít draka, zvláště když Egon nenechal nic náhodě a zatykače na Honzu s Valeriánem visí na každém rohu. Autorem originálního a vtipného scénáře je Petr Hudský, pohádku natočil Karel Janák. V hlavních rolích uvidíme Matouše Rumla jako Honzu, Evu Josefíkovou jako princeznu, Jakuba Prachaře jako krále Egona a Marka Ebena v roli rytíře Valeriána. Pohádka se točila v nádherných lokacích hradu Bouzova a na zámcích Hradec nad Moravicí a Hrádek u Nechanic. (Česká televize)

bohemia_regent

Po mnoha letech konečně zase jedna povedená pohádka určená k večernímu premiérovému vysílání v jednom ze tří hlavních vánočních svátků. Příběh není ani hloupý, ani zbytečně komplikovaný, herecké výkony jsou velmi slušné a humor přirozený a nenásilný (až na výjimku v podobě běžců s nosítky). Je to na půl cesty mezi trojkou a čtyřkou, ale bylo by nespravedlivé ohodnotit tenhle film třemi hvězdičkami a zařadit ho tím pádem na úroveň lepšího průměru tohoto žánru z minulých let. ()

EllienPM

Nutno uznat, že to Jakubovi na všech těch portrétech dost slušelo. Dokonce víc, než v reálu. V reálu připomínal nepovedenou transku. Portréty s fešákem jsou ovšem tím jediným, co se v této pohádce opravdu povedlo. Ale myslím, že aktuální mase to stačí, zadávající ČT je spokojena, tak nač žádat víc. Stačilo by angažovat staromilce, aby trochu vyladil scénář a pár scén, a bylo by to stokrát lepší. Ale dá se. 4x jsem se zasmál, 2x cítil napětí, 1x kroutil hlavou nad fungl novou moderní klikou na dveřích, kterými práskla Tomicová v té jejich "barabizně"/skanzenu a nikdo to nechtěl porát opravovat (ano, mohli jí do scénáře napsat "ta naše chaloupka" a už by to málem začínalo pohádkově a staromilsky fungovat a vonět). ()

dehlie

Vyslobodenie neplánovaným hrdinom ako v Shrekovi, narcis na 100x v podaní Jakuba Prachařa a vždy milá Eva Josefíková. ()

Pawlisman

Podobne jako minula leta. Par svetlouckych momenru. Ale celkove spise trapnost a pro deti? Ne e. Neni dost pohadkove a prp dospele take vlaetne apise slabe. A kostM honzy? Ale teda..stejne jako velka cast lacine (nemyslim levne) produkce.. skoda.. napad zajimavy. 5/10 ()

nonick1 odpad!

Chvála průměrnosti se u nás už bohužel změnila v toleranci podprůměrnosti. Když totiž klesnete na pomyslné dno, měli byste se snažit co nejrychleji vyplavat, a ne se v tom bahně co nejdéle brodit. To platí i o nových vánočních pohádkách, které nám rok co rok na Vánoce servíruje ČT - tuto "pohádku" nevyjímaje. Nenapadá mě nic, co by v tomto dílku stálo za pozornost, nenapadá mě dokonce ani cílovka tohoto nedějového konverzačního nepodarku s chybějící poetikou, zato s estrádně-seriálovým hereckým ansámblem, lacinými kostýmy a vizuálem TV dokumentu. Co naplat, je známo, že lépe už bylo... Co by člověk taky chtěl v tomhle koncesionáři dotovaném televizním království, kde konkurence je sprostým slovem.... ()

KubykF odpad!

Letos jsem se na Štědrý den ocitl v místnosti s televizí, kde tahle nebetyčná hovadina běžela. Jestli je tohle ještě v pohodě oproti pokusům z předchozích let, tak to potěš koště. :-) ()

petikacka

Joo, tak to se povedlo...Málo nových pohádek dosáhne kvality těch časem prověřených...Bylo to vtipné a myslím si, že to má šanci přežít...Za mě 85% ()

Greg25

Asi pětkrát jsem si myslela, že to skončí, ale vždycky přišla nějaká nastavovaná zběsilá kaše. A odkdy se z většiny pohádek stala groteska? 45% ()

zdeny99

Princezna a půl království je stědrovečerní pohádkou Vánoc 2019. Po té loňské, KOUZELNÍKOVI ŽITOVI, která byla strašná především díky hlavnímu hrdinovi, jenž si udělal ostudu před celým národem, je tahle Janákova pohádka obrovským překvapením. Princeznu tu hraje Eva Josefíková, která si tuto roli již vyzkoušela v pohádce KORUNNÍ PRINC. Ovšem tam měla vedle sebe Patrika Děrgela, který vypadá jako opravdový princ a věřil bych mu, že i zabil draka. Ale tady má vedle sebe takový ucho, jakým je Matěj Ruml, který tedy vůbec nevypadá jako drakobijec. Matěj Ruml a drakobijec ha ha ha... Když se v pohádce tihle dva setkali, tudíž hned v první scéně, kdy právě údajně zabil draka, tak přichází naprosto vychechtaný, bez kapky potu na čele jako v naprosté parodii typu SCARY MOVIE. A celá tahle pohádka je v tomto ražení. Ovšem v ražení inteligentního humoru. I když i tu najdeme spoustu nesrovnalostí jako například to, že Matěj Ruml tu lehce nosí asi tak dvacetikilovou palici na rameni jako pytel buchet. Kromě toho nejméně očekávaného drakobijce je to i ten nejhorší Casanova. Na Josefíkovou vybalí řeči se svatbou a dětmi ještě rychleji než Kryštof Hádek v KORUNNÍM PRINCI. Díky němu měla alespoň svoji roli usnadněnou Eva Josefíková, která se tak nemusela přetvařovat, že jej nechce. Tedy dokud blíže nepoznala hlavního záporného hrdinu, prince Egona (Jakub Prachař). Ten tu hraje namyšleného poseru, který všemu rozumí a všechno zná, přičemž jediné co umí, je přetvařovat se. Egon je takovým prototypem typického vůdce, u kterého se uplatňoval kult osobonosti. A tak si dříve narození mohli nejen kromě jednoho sovětského vůdce zavzpomínat i nejtvrdší léta totality. Myslím si, že si tuto roli docela užíval a je to typ role, kterou jsme snad v žádné pohádce ještě neviděli. Do toho si přidejme nádherný Bouzov, pak ten druhý zámek, pěknou kameru a tak dále a máme tu po delší době opět nádhernou pohádku, u které ovšem nesmíte moc přemýšlet. Nuda to ovšem není a navíc vás pobaví. [687. hodnocení, 51. komentář, 64%] ()

mh.mail

60% - Začátek byl skoro jak z říše snů - originální, vtipný, až jsem valil oči. Konfrontace královského a selského stylu života byla jak od Formana nebo od Papouška v nejlepších letech. Postupem času a hlavně s příchodem krále Egona začal příběh ztrácet dech a nakonec z něj zbyla celkem tuctová a nepříliš vynalézavá moralita. Marek Eben, jak ho mám rád, ukázal, že je dnes opravdu kvalitním moderátorem, ale s herectvím už to není příliš slavné. U Jakuba Prachaře se mě dcera zeptala, jestli je herec nebo zpěvák; chtělo by se odpovědět, že ani jedno. Nejlepší určitě byli Ruml, Josefíková, Freimanová a pak Tomicová s Malým. Nakonec ale pohádka dopadla líp, než jsem se obával. ()

Brtniik

Na tento kousek (ještě víc na Čertí brko) jsem se docela těšil kvůliva p.Rumlovi, ale jsem zklamán. Zejména začátek byl k nepřečkání: a) lidový královský pár, b) probůh proč zase Kramár?!, c) nekonečné padání do mdlob z neetikety bíjce draka (ochránci zvířat jistě padali do mdlob), kterého se tvůrci ani neobtěžovali ukázat (že by to byl studentský nízkorozpočtový biák?), d) hrubě nesympatická princka v šatech na ramínka a e) hlavní hrdina ubil draka KLADIVEM! Přeceňování tohoto nástroje intelektuály mne docela děsí (druhdy jsem slyšel, jak se nějaká herka vytahovala, kterak pospravila vypínač právě kladívkem. Mistři z této branže zvládají ještě šroubovák.) Když jsem nešťastného pana Rumla viděl s polystyrénovou palicí na rameni, připadal jsem si jako posunut v čase, kdy sportovci z DTJ cvičili na Maninách, co je rovněž hrůzná představa... Pravda, občas se objevila kritika totalitního státu, ale fakt jen latentně – nynější voliči si jito jistě nevšimli. Nebýt Marečkovo hlodů, byl by to fakt ztracený čas a totální propadák. ()

Bozvav

Po přečtení nějaké recenze, jsem se docela bála. Nicméně byla jsem velmi příjemně překvapena. Pravda, pro menší děti to rozhodně není. Ovšem starší děti a dospělí si přijdou na své. Spousta skvělých hlášek a vtipných bonmotů. Zvláště oceňuji, jak tvůrci nechali vyniknout rozdílnost v chování a zvycích. Zcela mne uchvátila role Marka Ebena a to jak se jí zhostil. to je podle mne na Českého lva. Ostatně celé to bylo založené na naprosto skvělém obsazení, např. Prachař jako slizoun Egon, byl naprosto egonský, Tomicová také úžasná. Dívali jsme se celá rodina a dcerám se to také velmi líbilo. Po dlouhé době konečně má být Česká televize na co pyšná. Netypický začátek už je jen takovou třešinkou na dortu. Snad jen na závěr bych ještě ukázala Egona, jakou má doma vojnu. Jinak nelze co vytknout. Jak říká dcera 98%. ()

Velemír

Spíš o špetku méně, ale oceňuji námět, lehkost a po bídných letech v rámci lokální vánoční tvorby cennou koukatelnost. ()

Yarwen

Pohádku dělá hlavně scénář a pak je důležitá hudba. Zde je scénář průměrný a hudba naprosto nevýrazná. Pohádku táhne hlavně výkon Marka Ebena, který zde zastává funkci jakéhosi arbitra elegantiae, ale herec, jenž klesne tak hluboko, že se sníží k moderování dekadentních reality show (zde Star Dance), si na podobný titul nemůže činit nárok. Obávám se, že tato pohádka velmi rychle upadne v zapomnění. Zaslouženě. ()

Silencia90

Originální nápad a Josefíková konečně i trochu sympatická. Vtipné, nebere se vážně, akorát to není úplně "hit". 4,5* ()