Aninka žije s dvěma zlými sestřičkami na statku a oběma musí sloužit. Když pobíhá po poli, spadne jí do ruky pírko z ptáka. Poté, co sestry odjedou na trh, se na statku zázračně objeví princ Vítek. Řekne Anince, že ho mávnutím a políbením pírka přivolala, jednou je ptákem a poté zase člověkem. Vítek se svěří Anince, že je zakletý. Něž se ho stihne Aninka zeptat, jak se zakletí zbaví, dorazí tetička Barča a Vítek se promění v ptáka. Když se vrátí sestry z trhu, Vítek na ní jako pták dohlíží. Poté, co odejdou sestry na besedu, připraví Aninka pro Vítka pohoštění a pírkem ho přivolá. On jí poví svůj příběh. Princezna Ebénie, kterou si nechtěl vzít, ho proměnila v ptáka. On ale neví, jak se toho zakletí zbavit. Aninka je ale i tak šťastná, je ráda, že se s ním může vidět alespoň občas. Sestry na ní ale poznají, že je zamilovaná. Snaží se zjistit do koho, proto ji sledují. Aninku s Vítkem načapají a jedna ze sester, Žouželína, zlomí ptačí pírko. Najednou Vítek zmizí. Aninka se proto rozhodne odejít ze statku a najít ho. Po své cestě narazí na vodníka, kterého zachrání ze spárů sedláka. Ten ho vyhodil ze statku kvůli jeho falešnému zpěvu. Aninka se rozhodne jít do země, o které jí jednou Vítek vyprávěl. Vodník jí proto nabídne, že se stane jejím průvodcem. Cestou se dostanou až na zámek, kde Aninka poprosí o práci jako léčitelka. Královna jí přijme, bude léčit bylinkami jejího syna Jaromíra. Je také zakletý princeznou a s jejím odchodem zmizel i pramen uzdravující vody. Vodník proto Anince daruje leknín, díky kterému pramen znovu probudí k životu. Když se to Anince konečně podařilo, Jaromír se probudil ze zakletí a stal se znovu šťastným hrabětem. Chce si za odměnu Aninku vzít, ale ona je rozhodnutá pokračovat v cestě a najít Vítka. Vodník večer promění spící Aninku v rybu a skočí s ní do rybníka. On sám se mění v žábu. Když se Aninka probudí, zjistí, že se posunuli o velký kus cesty dopředu. Vodník s ní plaval rybníkem, což je rychlejší než chození. Pak se ale ztratí a dojdou až k opuštěné chaloupce. Aninka zaklepe na dveře a dovnitř jí pustí starší babička, která jí na noc ustele. Když spí, dorazí za babičkou její dcera. Je to Ebénie, která zaklela Vítka. Řekne své matce, která je čarodějnice, že ho proměnila zpět v člověka, ale jiným kouzlem omámila jeho mysl a on na všechno zapomněl. Má v plánu po svatbě převzít moc v jeho království... (TV Prima)

Shit

Další Troškovina mrzký úrovně splácávající náměty starých Českých pohádek do jednoho amatérskýho pytle. Opět příšerný herci, každej debil co se mihne v nějaký televizní šou je hned adeptem na Troškovýho herce a obzvlášť u Pavláska, kterýho mám jinak rád, je fakt hrozně vidět, že jediný co umí, je dělat ze sebe debila, ale to, pokud pominu Troškovy filmy, na herce fakt nestačí. Navíc mě poměrně překvapilo, že hlavní herečeka nejenom, že se nedokázala skutečně rozbrečet, ale ani to nedokázala věrohodně předstírat, přitom mně by stačil už jen fakt, že hraju v něčem takovým, zaručeně rozbrečet. Prostě plytký, amatérský a na hovno. ()

Djoker

Všechny pasáže jsme už mohli vidět někde jinde, což je docela trapas. Evidentně dochází nápady, ale zároveň český divák na pohádky v kinech pořád slyší, takže je potřeba kydat hnůj, dokud je na podobné bizáry chuť. ()

flanker.27

Budu trhat partu. Ano, přeplácanost, uječenost, pitvoření, klasické to nešvary Troškových pohádek, tu jsou zastoupeny v množství větším než malém, k tomu naskakuje ne moc logicky plynoucí děj s náhodně se objevujícími či mizejícími postavami a motivy splácanými z mnoha různých pohádek, přesto si troufám tvrdit, že to má stále víc správně pohádkového než kterákoli nikoli shakespearovská tragédie, jimiž nám v posledních letech ničí Vánoce ČT. Jestliže jsem jejich vánoční černé díře dal milosrdně za dvě, dám zde za tři. Ne úplně zasloužené (bez Pavláska bych se rozhodně v pohádce obešel), ale je to jako v tom úsloví o jednookém a králi mezi slepými, nebo tak nějak. A Aninka byla hezká. ()

SNCIS

Obsahuje spoilery: "Pod našima okny teče vodička." Tahle lidovka tu zazněla nenesitelněkrát! Anastasia Chocholatá jinak tady šla světa kraj, aby zachránila milého. Pomáhal ji přitom úžasný vodník Lukáš Pavlásek, tato role mu opravdu seděla. Ještě se tady setkáme s ježibabou, loupežníky, uvidíme krásy české přírody, zámecké parky i venkovská stavení. Děj hezky plynul, nebyl překombinovaný a hereckému obsazení také nebylo, co vytknout. Nebejt té otravné lidovky asi bych dal i plný počet bodů. - 70%. ()

troufalka

Absence nápadu, scénář od každé pohádky troška a hlavní mužská role obsazená stand-upistou. Troška má zažité postupy, oblíbeného scénáristu a oblíbené herecké typy. Postupem času vykrádá sám sebe, co fungovalo u Princezny ze mlejna tady jen tiše úpí.   ()

Big Bear

Neměl jsem co dělat a tak jsem dětičky doprovodil na film. Chtěly vidět tu ,,novou pohádku s Pavláskem''. Já jsem kdesi četl, že je to nejrozporuplnější pohádka letoška a dávám tomuto označení plně za pravdu. Na jednu stranu nechybí pohádce poctivé kulisy venkovské chalupy, letních luk a lesů - tedy až na ubohé digitální efekty a ještě strašnější syntetizátorovou hudbu Ko-kokošky, tou horší částí je prapodivná dějová linie. Příběh je takový nemastný, neslaný jakoby splácaný z několika pohádek. Zprvu jsem měl dokonce dojem, že pohádka bude veršovaná soudě dle mluvy hraběte a vůbec volba jazyka navozujícího dojem staročeštiny dle mého názoru do pohádky pro děti nebyla to pravé. Něco jiného je, když mlynář Švehlík mluví v Princezně ze mlejna nářečín a něco jiného bylo zkrátka zde. Co jsem ocenil byly zpívané dvě staročeské lidovky. Naše děti je prakticky neznají a proč do pohádek hrdinům skládat nové písně, když lze využít a zároveň připomenout klasiku. Aninka mi byla moc sympatická a jako by vypadla z oka Élišce ze mlejna .-). Ta hlavní moviestar celé pohádky vodník Pavlásek byl takový prostě zelený Tydýt. Pavláskovo neherectví spojené s jím prezentovaný stojákovým typem ňoumy se v kině líbilo dětem, pro dospělé to bylo takové afektované ochotnictví. U nových pohádek, kde nevím na čem vlastně jsem se svými pocity po jejich konci si často říkám. Hele, seš starej. Tvoje doba pohádek je pryč. Tohle je digitální svět, buď rád, že někdo těm malejm točí tohle a ukazuje jak se žilo ve staré chalupě, jak vypadá koza a jak kokrhá kohout. Že dobro vítězí a síla vždycky není před rozumem všechno. Nejsi cílová skupina. Kapišto ? Tímto uchlácholen, si pak říkám asi jo. Ušlo to. Jenže pak vzpomenu na Anděla Páně nebo Čertí brko, tedy pohádky z nichž jsem byl nadšen a říkam si a ne. Jde to natočit i tak aby se i dospělý doprovod bavil. Aby řekl stejně starému fotrovi jako je on sám, hele na to jděte všici, je fakt super ! No a to u Zakletého pírka s čistým svědomím říci nemohu. Takže dávám za dvě kapky z vodopádu zdraví či co to bylo. * * ()

mchnk

Pestrobarevné, překostýmované, pohádkové nic, zde navíc s těžko stravitelným tajtrlíkem z reklamy, který je zde jednou z hlavních postav, což je docela utrpení. Hezké prostředí a krásná Anastasia, ale scénář je opravdu odfláknutý, pan režisér za pomoci sponzorů jen opět potřeboval trošku zkasírovat českého diváka. [Kino Citadela - Litvínov] ()

kingik

Mistr Troška obklopen svými věrnými spolupracovníky natočil pořádné pohádkové sucho. A ani vodník, co se smočí ve vodě jen sporadicky, do tvůrčího mlýna neposílá živou vodu. Je s podivem, s jakou scenáristickou nemotorností a nedomrlostí se přišlo. Posuďte sami. Hodná Aninka je na statku šikanovaná svými staršími sestrami, kterým musí sloužit. Nikdo netuší, proč se k ní chovají tak opovržlivě. Sestry po roztahaném úvodu, v němž dojde k objevu i zlomení zakletého pírka, zmizí ze scény a už o nich nepadne slovo, za vyučenou nedostanou v pravém slova smyslu. Aninka se vydává do světa, jelikož život v masturbaci těžko snáší a pírko, respektive potenciální nabíječ, co se z něj proměňuje, přece jen může dát jejímu nudnému a asexuálnímu životu nový směr. Po cestě nám holka střetne milého vodníka, kterého vytáhne ze spárů zlého sedláka. Proč zrovna vodník musí představovat středobod všech pohádkových kouzel a čar, zůstává záhadou, ale není vyloučeno, že Lukáš Pavłásek byl obsazen jen na základě vzrůstající popularity a náležitě si krade film pro sebe. Zavítáme za mladým churavým hrabětem, kterého delší dobu nikdo z nemoci nevysekal, Aninka ho uzdraví, prostě jen tak, Trošku jí k tomu dopomůže vodník, nicméně není ani definováno, co by jí hrozilo, kdyby náhodou se svojí navrhovanou bylinnou léčbou neuspěla. Ze zámku se poroučíme a přemístíme kvapně jinam, Lambora, co hraje toho hraběte, se už v ději dál neobjeví. To už se ale dozvídáme, co nebo kdo je strůjcem všech dosavadních obtíží. V kraji řadí jistá záhadná princezna Sara Sandeva, která patrně není dostatečně ukojena Lamborem, tak si usmyslela, že případná kletba uvržená na slizkého Petra Urbana posílí její nenasytné libido, takže nějakým záhadným důvodem neustále pase po hnusném Urbanovi, ač by sama svojí vizáží obstála u skautů z Playboye. A ani Anastasia Chocholatá coby Aninka by nenechala v klidu neposkvrněná mužství. Veškerá triková složka, která k dobrým filmovým pohádkám tak nějak samosebou patří, se smrskne na pár tristních proměn vodníka v žábu, žádný z dalších triků nevypadá úplně extrovně. Putování dvojice hodné děvče-hodný vodník je završeno slabou finálovou sekvencí, v níž dojde na zúčtování s čarodějnými ženštinami, a i když je cítit z celkového devadesátiminutového dějství snaha po originalitě, celkově suchá realizace je ale nevzrušivá. A dokonce se neobjeví žádná pamětihodná scéna. Po skončení tahle pohádka rychle z paměti vyšumí. A je to i škoda. Zdenda Troška pojal svůj pohádkový i tvůrčí (p)reparát jistě s láskou ke svému řemeslu, lokace jsou Trošku až moc současné, což také neprospívá k pohádkovému kouzlu. Ovšem mám-li tuhle pohádkovou výpravu za pyjem chápat coby prezentaci mladé herecké krve, tak vlastně to svůj účel splnilo. Byl by ale zázrak, aby se tahle pohádka, u níž převažuje tv syžet, udržela na delší dobu v diváckém povědomí. Podle mě dost rychle zapadne a nemá tolik co nabídnout, navozuje dojem, že rozpočet byl značně utažený. A i Miloš Krkoška zklamal na celé čáře a tentokrát se vůbec nepostaral o kvalitní hudební doprovod, absolutně mu to neladilo, převládal samý syntezátor. Ovšem barvitý vizuál si děti zamilují a originální vodník je bude bavit. 5/10 ()

Dzeyna

V rámci českých možností je to celkem ucházející. A Nasťa a Sara jsou krásky, takže je aspoň na co koukat. ()

dopitak

Sranda, když Troška vykrádá sám sebe. To figurkaření v pohádkách totiž od Jasněnky nezměnil, snad v každé musí být dvě žvatlající kravky roztomile záporné. Tady toho hodně stojí a padá na komičnosti a bezprostřednosti Lukáše Pavláska. Jemu lze odpustit i výrazivo, které prostě do pohádek nepatří, nebo je alespoň na hraně. Co Troškovi nelze upřít, je výběr herců. Anastasii už jsem chválil dříve (no tvl taková kočka se jen tak nevidí), Sara je i v malé roli sexy jako blázen. Pro menší role překvapivě došli výrazní herci, nebo zkrátka nikoho známějšího neobsadil, trochu škoda. Co se ale současné pohádce zoufale nedostává, je nápad. Tenhle pel mel od Rumburaka, Sněhurku, Jeníčka a Mařenku (jasně, ten je tu trochu z hecu jako parodie) a kdoví co ještě, nemá to patu ani hlavu a bezradný scénář si pak musí pomáhat živou vodou. Lepší ústřední nápad, aspoň trošku! Petr Urban byl předabovaný? Znělo to totiž hrozně! ()

claudel

Jak Zdeněk Troška potkal hvězdu Na stojáka, natočili spolu pohádku a do hlavní role obsadili holčičku z Vyprávěj. Moje tříletá dcerka to chtěla vidět už třikrát a neustále básní o modrém princi. Dokud se mi to nezprotiví jako Elsa, Anna a Olaf, tak to ještě párkrát snesu. Krásné scenerie, záběry našich hradů a zámků, pěkná kamera a hudební složka, nechci se šťourat v tom, co se nepovedlo. Když se to líbí dětem, budiž. A Sara Sandeva v záporné roli potěší úplně všechny. ()

Marsik

KINO BENEŠOV - Pěkná pohádka, hezky se na to koukalo. Nebylo zde příliš trapných nebo nudných momentů, dokonce i Pavlásek tolik neiritoval. 70% (with J+A) // (10.1.2021) NETFLIX - Ani na podruhé mě pohádka nikterak neurážela. Kdo odpustí, resp. si zvykne na Pavláskovo kvílení, tak se mu dostane obstojné pohádky s příjemně hrající Anastasií Chocholatou. 70% (J+A) ()

blackrain

Lukáši Pavláskovi role vodníka sedla, Chvilkami mi ale svou mluvou připomínal Luďka Sobotu. Asi se jím nechal inspirovat. Šárka Vaculíková se s Lucií Polišenskou pěkně vyřádily. Od zbytka osazenstva jsem očekávala trochu víc. Je to jednoduchá letní pohádka. Ale chtěla jsem od ní trochu víc. Pořád jsem měla pocit, že každá scéna mohla jít ještě mnohem dál. Přišly mi totiž takové nedotažené. Ty dvě zlé dámy se taky mohly o něco více předvézt. ()

Lukrecie

Kvalitní, propracovaný, neprvoplánový a netuctový scénář, moc pěkná, milá a herecky šikovná ústřední dvojice, zaujala mě především Stázička, taková má "princezna" být krásná, hodná, roztomilá, jemná, ženská; pěkné lokace, triky i humor. Sára Sandeva taky super, akorát místy jsem jí tu zlou bohužel až tak nevěřila. Chtělo by to ještě trochu přitvrdit. I Lukáš Pavlásek mě mile překvapil. A Lucie Polišenská taky zabodovala. Bylo na co se dívat. Zaujaly mě i pěkné lidovky, zpěv a hudba celkově. Výtku bych však měla k přehnané barevnosti, přeplácanosti  a kýčovitosti, jejímž vrchem bylo, když Aninka přijde do zámku, kde žije princ s "únavovým syndromem." ;) Za mě spokojenost 👍😉😘 Určitě se podívám znovu. ()

kajas

Zatím jsem měla problém pouze s jednou Troškovou pohádkou, a to s "Čertovou nevěstou", která obsahovala jak výrazy nevhodné pro děti, tak i neuvěřitelně primtivní řešení pekelných úkolů. Nový Troškův film naštěstí nevypráví o žádných čertech a vrací se k prostředkům, které fungovaly už u "Princezny ze mlejna" - malebná jihočeská krajina plná sluníčka a zeleně, sympatická neokoukaná tvář v hlavní roli. Z hlediska technického zpracování a výpravy nemůžu nic vytknout (kostýmy šlechticů má Troška vždycky vymazlené), herci možná malinko přehrávají, ale v tomto žánru se to dá odpustit. Zdaleka největším překvapením byl pro mě ale Lukáš Pavlásek v roli hastrmana, jeho výkon byl mile civilní a rozhodně ne tak "tydýtovský", jak jsem se obávala. Pohádku bych klidně o 15 minut zkrátila (přišli bychom pouze o zbytečný zpěv a poskakování po polích) a vytknout musím závěrečné zúčtování se zlem. Tohle Troškovi obecně moc nejde, a jeho uspěchané řešení způsobí mezi diváky spíše salvy smíchu. Pozitiva nakonec ale převládají a pohádku si v televizi klidně pustím ještě jednou. ()

maverick10 odpad!

Pitvořící se herci v nehereckých mumulandovských pozách, zesměšňujících se pod taktovkou růžového slona kouřícího pavý brko a vidícího létat rarášky na ocasech poníků z Burtonovské barevné zahrady plné homosexuálních Pavlásků a ocásků, že by jeden vyzvracel cukrovou vatu a nacpal ji do zadku prince Krasoně. Tak nepřirozené chování a to i na takový žánr jakým je pohádka svědčí o velmi kvalitním matroši, který hulí sám direktor se svým štábem. Troška je snad jediný autor, kterého nedokáže nikdo na světe parodovat, jednoduše proto, že prostě neví od koho ten materiál kupuje!!!! ()

Nach

2600 hodnocení | 1700 komentář: Tak bohužel musím konstatovat zklamání. Zakleté pírko není návratem k populárním pohádkám Zdeňka Trošky (Princezna ze mlejna, Z pekla štěstí). A už vůbec není filmem z ranku stálic k připomínání (jako komedie Slunce seno). Zakleté pírko trpí absencí dramaturgie. Chemie mezi ústřední zamilovanou dvojicí, jakoby byla pouze na papíře. Aninka občas připomíná hodňoučkou hlupačku, která by bez vodníka nepřežila jediný den. Málokdy její postava posouvá příběh kupředu. Její specifikace tkví v tom, že stále někoho hledá, ale najít ho sama nedokáže. A vodník zase připomíná ulítlého panáka, kterému těžko uvěříte, že by přežil jakýkoli den. Přesto s touto dvojicí absolvujete celý film, kde dobro zvítězí nad zlem. A bohužel to zlo zde je jen stínem dřívějších Troškových pohádek (typu čarodějnic z pohádky O princezně Jasněnce a létajícím ševci). A obzvláště smutný je pohled na speciální efekty. Tam Troškova pohádka doznala značného úpadku. Je smutným faktem, že počítačové efekty v pohádky Z pekla štěstí (z roku 1999) jsou lépe udělané, než v Zakletém pírku. Bohužel, z výše popsaných důvodů musím udělit palec dolu. A nenapadá mě vůbec nikdo, komu bych tuto pohádku doporučil. I pro děti tu máme řadu lepších kousků. Např. cokoli z ostatních pohádek, které jsem zde uvedl. 30% ()

Arsenal83

Za posledných desať rokov to najlepšie, čo z Trošku vyšlo, teda okrem údu jeho priateľa. Dejovo celkom dobré, vtipné málokedy, Pavlásek je o ničom, ale dievčatá sa podarili. Formálne ale rozprávka pôsobí ako Princezná ze mlejna, no už stokrát vyluhovaná. ()