Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Othello
  **

  Skandinávské mainstream filmy mají vděčného českého difáka, protože mluví jejich jazykem, nebojí se černého humoru, nepotrpí si na velká gesta a poslední dobou i svými zápletkami s přivřením obou očí mohou budit dojem, že sledujeme konečně produkčně ošetřenou tuzemskou tvorbu. Jinými slovy mám dojem, že za úspěchem filmové Skandinávie v našich humnech je aktivování módu sebelži diváka, kde je nahrazený obvyklý altruismus "na český film slušné" za osobní pýchu "byl jsem na dobrém severském filmu", přičemž ještě přihrají dotyčnému punc filmového fanjšmekra a objevitele. Nicméně cílová skupina je u obou variant stejná. Jasně, oproti malému slizkému dog-eat-dog názorovému rybníčku českého hlavního proudu je filmový sever názorově progresivnější, přičemž se nebojí otřít o veškerá "kontroverzní" témata, jako přistěhovalectví, homosexualita a zkrátka celá proměna světa očima starého konzervativního pragmatika, každopádně stále akorát zpracovává do úmoru těženou empatii k postavě na čisté úctě ke staří. Jinak totiž není u protagonisty jediný důvod napojit se na jeho vlnu, protože je to skutečně nesnesitelný hajzl, který nemá jediný charakterový rys, který je schopný zaujmout. Právě proto je budována empatie na základě neskutečně parareálných flashbacků o jeho lásce ke své ženě, která zřejmě musí trpět něčím jako hypertrofovaným altruismem, protože jinak fakt nedává smysl, jak se může sympatická, vzdělaná, mladá žena zahodit s autistickým morousem, který se permanentně tváří jak Albert Fish. Dojetí je pak mačkáno z diváka kontrastem současné starcovy osamělosti ve srovnání s oněmi flashbacky, které jsou tak přepjaté, že například hrdinova žena se v každé scéně, při každé situaci směje, div se mi neprokousala skrze monitor. Čte si a směje se, jde na autobus, směje se, jí polívku a směje se. Uff. Dohozené řešení celého příběhu, které apeluje na silnou sousedskou soudržnost v satelitních předměstských domcích mě též dohání k sebevraždě a jasně naznačuje, pro koho je tohle dobrodružství určeno.(15.3.2017)

 • Forsberg11
  ****

  Švédska variácia na Gran Torino síce nemá Clinta Eastwooda ani pred, ani za kamerou, no za to má enormne nasratého a k smrti otráveného Rolfa Lassgarda, čo by večne ufrfľaného starca Oveho. Otráveného hlavne zo sveta okolo neho. Zo sveta plného idiotov, bielych košieľ a cudzokrajných aút. Sveta, kde už zdanlivo neplatia žiadne pravidlá a nikto nedokáže vykonávať ani tie najzákladnejšie ľudské činnosti. Musím sa priznať, že aj napriek značnému vekovému rozdielu som sa svojim spôsobom v Ovem našiel. Jeho, na prvý pohľad prehnané reakcie, mi tak neboli natoľko cudzie a nepríjemné akoby sa zo začiatku mohlo zdať. Naviac, keď neskôr lepšie poznáte život a motiváciu hlavného hrdinu, je dosť možné, že si ho ku koncu filmu dosť obľúbite. A citlivejším povahám môže ukvapnúť aj nejaká tá slza. Príjemný a po technicej stránke výborne zvládnutý film. Taká typická "Škandinávia". No a v neposlednom rade som veľmi rád, že Švédi svoje multikulti dobrodružstvo dokázali zakomponovať už aj do filmu. Takímto progresívnym tempom bude o pár rokov vo švédskom filme biely muž len vedľajšia postava... 75 %!!(13.8.2017)

 • johny89
  ****

  Byla to vlastně komedie? Ani nevím, vtipné to místy bylo opravdu hodně, ale zároveň to není vůbec typický představitel klasických dramaticko-komediálních filmů. Film si po celou dobu drží velmi silný příběh s mnoha smutnými momenty a na konci člověk začíná chápat jaký Ove ve skutečnosti je. Skvělá scéna byla, když Ove řeší jeho přátelství s Runem a jejich rozkmotření na základě neshody mezi Saabem a Volvem.(24.11.2016)

 • dr.fish
  ****

  Tak si tak říkám, jakou asi sladkobolnou blitku by natočili Američani, kdyby chtěli natočit remake tohoto filmu. Jde totiž o pravý nefalšovaný severský slaďák. Je tu láska, porozumění, občanská sounáležitost, náklonnost ke zvířatům, gayům i všemu živému obecně. Přesto to není laciné a i ten konec člověk tak nějak v klidu vezme. Švédi jsou mi tedy v romantice mnohem blíž než Zámoří. 75%(15.5.2017)

 • chelseaman22
  ***

  Navlas stejně zpracované jako Stoletý stařík, který čapl berli a zmizel zadem. Těžko říci, co měl film sdělit světu, syrovost je na severské filmy průměrná, horší to je se samotnou zápletkou a retrospektivními skoky do minulosti. Oproti Staříkovi tyto flashbacky postrádají na zajímavosti a jen prodlužují už tak průměrný film. 65%(13.1.2017)

 • - Oficiální vyslanec švédské kinematografie na 89th Academy Awards. Film byl nakonec nominován na ceny Nejlepší cizojazyčný film a Nejlepší masky. (Hal_Moore)

 • - Švédský knižní bestseller „Muž jménem Ove“ z roku 2012 je románovou prvotinou stockholmského spisovatele Fredrika Backmana, který se popularitě těší i jako blogger a sloupkař švédského deníku Metro. Jeho román o popudlivém starém muži se ve Švédsku prodal ve více než sedmi stech tisících výtiscích a práva na něj byla prodána do více než třiceti zemí. V českém překladu vyšel v roce 2014 v nakladatelství Host. (Zdroj: AČFK)

 • - Student ze Sonjiny třídy v závěru přednáší úryvek ze Shakespearova "Hamleta": "A přeci, čím je pro mne tato nejvyšší umocnina prachu?" (orkadimenza)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace