Záhada, skládanka, vzrušující pocit nejistoty a tápání, labyrint klamných stop, stejně jako hold americkému černému filmu a detektivnímu příběhu natočenému v stylu retro. To všechno nabízí slavný americký film, jehož děj se odehrává v Los Angeles v roce 1937. Soukromý detektiv Gittes, vyšetřující obvykle manželské nevěry, se ujímá komplikovaného případu, který slibuje cosi nezvyklého – a také se postupně mění v případ vraždy. Gittes jde za rozřešením velmi tvrdohlavě, přes varování slovní i fyzická... Detektivní thriller byl natočen v roce 1974 a dodnes představuje mimořádnou ukázku perfektního filmového řemesla, na níž se podílejí všechny složky: od scénáře Roberta Townea (který byl oceněný Oscarem) přes kameru Johna A. Alonsea a herecké výkony Jacka Nicholsona, Faye Dunawayové a Johna Hustona, až po strhující režii Romana Polanského (Nůž ve vodě, Hnus, Ples upírů, Tess, Rosemary má děťátko, Pianista). (Česká televize)

classic

„Čínska štvrť” leží v centre Los Angeles v Kalifornii, pričom už podľa samotného pomenovania filmu, by sa navonok mohlo zdať, že bude zohrávať väčšiu, ak nie dokonca tú „hlavnú úlohu” , ale skôr však opak je pravdou, a i napriek tomu, že sa v nej jednak odohrá i strhujúce finále, alebo postava súkromného detektíva J. J. "Jakea" Gittesa, tu voľakedy tiež pôsobila, ako policajt, zväčša hrá iba „druhé husle” , pretože aby som sa na toto miesto mohol prísť vôbec pozrieť, musel by som skrátka najprv absolvovať spanilú jazdu s protagonistom, ktorý mával i náplasť na nose, kedy navštevoval všelijaké lokácie, a to konkrétne v úplne iných častiach mesta, že až neskoršie mu hneď všetko pekne docvaklo, a pritom bol väčšinu času poriadne vodený za nos, a tak čuduj sa svete, sa predsa nejako dopracoval presne tam, kam potreboval, ale či už bol s konečným výsledkom aj definitívne spokojný, to si teraz netrúfam povedať ? Visí nad ním jeden veľký otáznik. / Pôvodný scenár Roberta Townea čerpá inšpiráciu zo skutočných udalostí na začiatku 20. storočia, keď „rôzni magnáti manipulovali so zdrojmi vody, aby sa dostali k pozemkom, na ktorých chceli stavať” . A potom za asistencie francúzskeho režiséra Romana Polańskiho, ale najmä za hereckej účasti bravúrneho Jacka Nicholsona, ktorému zručne sekundovala pôvabná Faye Dunaway, či z démonického antagonistu, išla priam strašná hrôza, sa nakrúca legendárne kinematografické dielo s neuveriteľnou atmosférou ! Nebyť v poradí druhého Krstného otca, tak tých nominácii, by tvorcovia premenili asi oveľa viacej, než len klasickú „cenu útechy” ? ()

marhoul

Exkluzívní kultovní snímek Romana Polanského, s Nicholsonem ve vrcholné formě a nenormálně sexy Dunawayovou. Konec mě rozsekal. PECKA!!! ()

jojinecko

4,5*/5...Perfektne vygradovaná, inteligentne a pútavo napísaná "neo-noir" detektívka, v ktorej Polanski dokazuje že je vynikajúcim režisérom a Jack Nicholson prvotriednym hercom...Skvelé!!! ()

evulienka3

Skvelá od začiatku až do konca budovaná atmosféra, neotrepanéný námet s naozaj prekvapivým a nečakaným záverom. Film, ktorý sa rozhodne oplatí vidieť! Videné v rámci Season Challenge Tour. ()

anais

Pomalejsí rozjezd se postupně rozvine v nefalšovanou noirovou atmosféru, která je ve svém závěru přinejmenším stejně působivá jako její starší předobrazy. ()

poz3n

Jsem na obrovských vážkách ohledně hodnocení. Čtyři málo, pět hvězd se mi jeví možná jako příliš. Na druhou stranu jsem jistý, že kdybych Čínskou čtvrť viděl v kině, s pěti bych neváhal ani vteřinu. Parádní atmosféra (zbožňuji tenhle druh investigativních příběhů), bezkonkurenčně skvělá Polanskiho režie a sólová jízda Jacka Nicholsona, kterou předčí snad jen jeho role v Shining. Výborný film, jsem rád, že jsem zase doplnil nějaké ty filmové resty. 9/10 ()

honajz

Tohle jsme měli jako povinný film na rozbor na katedře scenáristiky na FAMU. Nikdy mne ten film moc nebral. Beru jeho chytrou výstavbu scénáře, jednotlivé vrcholy, styčné body, ale celkově na mne působí chladně. Chybí mu podle mne i nějaký větší nadhled, humor, něco navíc. Historka je zajímavá a na hodině scenáristiky se rozebíralo kladení otázek, jež mají diváka udržet v napětí po celou dobu. A přesto mi ty otázky přišly nicotné a film stále chladný a odtažitý. Prostě dokonalý produkt bez kapky nadšení a životnosti. ()

anderson

ČESKOSLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: ČST 1 = 22.1.1988 (R: ČST 1 = 25.11.1988)+SLOVENSKÁ (obnovená) TELEVÍZNA PREMIÉRA: STV 1 = 27.6.2014 (R: STV 1 = 27.2.2015), réžia českého znenia (ČST Praha 1987) = ZDENĚK HRUŠKA - Pri premiére na STV použila RTVS remastrovanú širokoúhlu kópiu z ČT, vrátane nanovo načítaných českých titulkov a pôvodného dabingu. (30.5.2009) ()

Sofia

"Forget it Jake, it's Chinatown." Hořký konec temného filmu, ze kterého sálá atmosféra Ameriky 30. let tak neuvěřitelným způsobem, až se tají dech. Hláškující Jack Nicholson bez chyby, úžasný filmový plakát bych si klidně pověsila doma do obýváku. Na DVD stojí za zmínku taky dokumenty o natáčení, byly udělané teprve nedávno a je zajímavé vidět záběry mladého Polanského nebo starého Nicholsona komentující film starý skoro 40 let. ()

Necrotongue

Včera jsem zhlédl snímek, který si prosadil Albert S. Ruddy, a dnes jsem si dal další záležitost, o níž se hodně mluvilo v seriálu The Offer. Tentokrát šlo o vysněné dítě Roberta Evanse a musím spokojeně konstatovat, že to pro mě byl nesrovnatelně lepší zážitek než včera. Nebyl to tak úplně film noir, protože v něm chyběly průvodní monology hlavního hrdiny, spíše mi to celé připomínalo film L.A. Confidential (jasně, já vím, že ten byl podstatně mladší, ale viděl jsem ho dřív). Taky jsem nabyl dojmu, že jsem právě viděl snímek, který inspiroval tvůrce animáku Rango. Příběh byl velice dobře vystavěný, obsazení bylo parádní a režie Romana Polańskiho mi ve většině případů vyhovuje. Takže můžu konstatovat, že se tady všechno sešlo v dokonalém souladu, tvůrci k tomu ještě přidali skvělou atmosféru i napětí, přičemž mě nesmírně potěšili i tím, jak zvládli i samotný závěr. Je holt vidět, že se většina filmových témat mění, ale korupce je pevnou skálou nepodléhající erozi v tom obrovském oceánu změn. / Poučení: Pokud je tvá dcera zároveň tvou sestrou, bude asi někde problém. ()

Sawy

Pomalé, stylové, brilantně napsané, zatraceně temné a v každém ohledu fascinující. Na Čínskou čtvrť jsem potřeboval dvě zhlédnutí, abych ji pořádně docenil, nicméně napodruhé mi Polanski nabídl fantastický zážitek s jedním z nejlépe napsaných filmů všech dob. Ten film má neuvěřitelný scénář, který diváka ukolébává poklidným tempem plným vybroušených dialogů, aby v určitých momentech zazněly potemnělé Goldsmithovy smyčce a divákovi se servíruje zvrat par excellance. Postavy jsou cynické, sledují jen své vlastní zájmy a všem jim vévodí ikonický Jack Nicholson s náplastí na nose, jehož Gittes ve své nejistotě a strachu z neúspěchu nádherně zosobňuje paranoiou prosáklou americkou společnost 70. let. Což jen podtrhne nemilosrdné finále celého příběhu. Špičková záležitost. 90 % ()

Morholt

Tenhle Polanskiho skvost se mi strašně dlouho vyhýbal, ale o to více jsem si ho teď vychutnal. V rámci žánru je to možná to nejlepší, co kdy bylo natočeno. 100% ()

Lacike

Na to aká je to klasika, tak som od toho čakal oveľa viac. Nie je to zlý film, ale za mňa to je len mierne nadpriemerná kriminálka s prípadom, ktorý ma dvakrát nezaujal. Film ťahá hlavne tradične dobrý Nicholson a krásna Faye Dunawayová. Na pokračovanie som dodnes nenašiel chuť. 6/10. ()

rawen

Uhlazený film o ničem. Přepadla mne u něj nuda a to jsem si ho chtěl užít jako klasickou jednohubku. Polanského prostě nemusím v žádné formě... 6/10 ()

Tommassi3

"Pověz mi.. Pořád strkáš Číňany do chládku za to, že plivou na prádlo ??" - "Dneska už maj napařovací žehličky, Gittesi !! Zaspal jsi dobu.." ()

BoPo

Čínská čtvrť je klasika s povesťou jedného z najlepších krimi filmov histórie. Dlho som pozretie odkladal, pretože kombinácia Polanski a časové zasadenie príbehu ma nejako odradzovali. Bál som sa rozťahanej nudy plnej vyfajčených cigariet. Dopadlo to naštastie dobre. Ano, minutáž mohla byť určite úspornejšia, ale nuda sa nekonala. Príbeh pôsobí, že ste ho v podstate v nejakej forme už videli, ale to je skrz to, že som 1974 videl v roku 2019. Nejednoprúdová zápletka, v ktorej si užijete autentickú atmosféru, ktorej ale chýbajú vyložene silné momenty. Ak teda nerátam úplný záver. Ten potešil nehollywoodským rozuzlením. Z dnešného pohľadu mi status filmu príde dosť prehnaný, pretože dostanete síce kvalitne natočenú, ale v podstate klasickú detektívku s jedným zvratom, ktorý však neprinesie nič shyamalanovské. ()

Zemřel herec Burt Young

Zemřel herec Burt Young

19.10.2023

The Batman obdržel známku výjimečného filmu

The Batman obdržel známku výjimečného filmu

17.02.2022

Chystaný komiksový snímek The Batman režiséra Matta Reevese (Válka o planetu opic) s Robertem Pattinsonem (Maják) a Zoe Kravitz (Sedmilhářky) v hlavních rolích se na internetu v posledních týdnech… (více)

Ben Affleck zpátky u režie

Ben Affleck zpátky u režie

09.08.2020

Fincher, Netflix a prequel Čínské čtvrti

Fincher, Netflix a prequel Čínské čtvrti

19.11.2019

Kdybyste to ještě náhodou nevěděli, Hollywoodu už dávno není nic svaté. Pokračování Jumanji? Jasně. Reboot Sám doma? Proč ne! Nejnovější oznámení tak vlastně nemá koho překvapit. David Fincher a… (více)