Záhada, skládanka, vzrušující pocit nejistoty a tápání, labyrint klamných stop, stejně jako hold americkému černému filmu a detektivnímu příběhu natočenému v stylu retro. To všechno nabízí slavný americký film, jehož děj se odehrává v Los Angeles v roce 1937. Soukromý detektiv Gittes, vyšetřující obvykle manželské nevěry, se ujímá komplikovaného případu, který slibuje cosi nezvyklého – a také se postupně mění v případ vraždy. Gittes jde za rozřešením velmi tvrdohlavě, přes varování slovní i fyzická... Detektivní thriller byl natočen v roce 1974 a dodnes představuje mimořádnou ukázku perfektního filmového řemesla, na níž se podílejí všechny složky: od scénáře Roberta Townea (který byl oceněný Oscarem) přes kameru Johna A. Alonsea a herecké výkony Jacka Nicholsona, Faye Dunawayové a Johna Hustona, až po strhující režii Romana Polanského (Nůž ve vodě, Hnus, Ples upírů, Tess, Rosemary má děťátko, Pianista). (Česká televize)

Spiker01

Nejlepší scénář, který byl kdy k filmu napsán? To se těžko posuzuje, ale nemám problém tomu věřit. Dohánění klasik pokračuje, ovšem z dnešního pohledu už je leckdy obtížné vše správně docenit. Ten Jack Nicholson tehdy ovšem dokázal uhrát prostě cokoliv. ()

sud

Vynikající film. Dusná atmosféra filmu je doslova rozpálená Kalifornským vedrem a zčeřená cigaretovým kouřem. Grandiózní zápletka filmu, jehož děj se sice chvílemi předvídat dá, ale jen do chvíle než vás překvapí něčím nečekaným. A to vše okořeněné kvalitní režií Romana Polanského a brilantním výkonem Jacka Nicholsona. Jeho detektiv Gittes je elegantní, tajemný, charismatický, cynik i romantik, gentleman i hrubán v jedné osobě. Výborní jsou i ostatní, tajemná kráska Evelyn Mulwrayová (Faye Dunawayová), zlotřilý incesťák Cross (John Huston), až příliš zásadový polda Escobar (Perry Lopez) a v neposlední řadě také minirolička prcka s nožem (Roman Polanski). Jeden z nejlepších a nejstylovějších kriminálních filmů, jaké jsem měl tu čest vidět. ()

Eddard

Pro mě dokonalý žánrový film (krimi) s mrazivou retro atmosférou a jedním z nejlepších Nicholsonových výkonů. Co jsem na Chinatownu nakonec ocenil nejvíc byla právě jeho postava, kterou ze začátku vnímáme jako cynického necitlivého a vypočítavého detektiva bez špetky cti a postupem času nám Polanski dává stále hlouběji nahlédnout do jeho charakteru, abychom nakonec... Skutečně mistrovsky vystavěný film, ať už v zmíněném nahlížení postav či rozplétáním ústřední záhady. Zvěsti o jednom z nejproblematičtějších natáčení všech dob (především spory Nicholson/Polanski) se na filmu podle mě nijak nepromítli. "As little as possible." 90% ()

Falko

Vsetci to tu chvalia do nebies a mozno prave preto som ja az tak nadseny nebol. Proste nebol to zly film, rezisera Polanskeho si vazim, ale zase su z mojho pohladu aj lepsie filmy z tohto zanru. Pocas prvej polovici filmu som premyslal, o co tam vlastne ide a ked sa v druhej polovici vsetko pekne vykristalizovalo a nabehlo tam trosku napätia, zrazu bol koniec. Jack Nicholson je ako vzdy skvely herec a taktiez aj Faye Dunaway zahrala svoju rolu velmi dobre - hned po filme som si pozrel iny film s F. Dunaway BONNIE A CLYDE (1967) a tak som si ju mohol pekne porovnat. Film ziskal jedneho Oscara za scenar od Roberta Townea, ale mal az 10 nominacii vratane najlepsieho filmu, rezii, herca v hlavnej ulohe Jacka Nicholsona alebo herecku v hlavnej ulohe Faye Dunaway. Avsak v roku 1975 si v konkurencii sosku za najlepsi film zobral KMOTR 2 (1974), za reziu Francis Ford Coppola opät za Kmotra 2, herec Art Carney za hlavnu ulohu v drame HARRY A TONTO (1974) a herecka Ellen Burstyn za hlavnu ulohu v romantickej drame ALICE TU UZ NEBYDLI (1974)... 12.12.2009 ______ Jack Nicholson - (J.J. Gittes) +++ Faye Dunaway - (Evelyn Mulwray) +++ John Huston - (Noah Cross) +++ Diane Ladd - (Ida Sessions) +++ Roman Polanski - (Muž s dýkou) +++ Perry Lopez - (Escobar) +++ John Hillerman - (Yelburton) +++ Darrell Zwerling - (Hollis Mulwray) +++ Joe Mantell - (Walsh) +++ Hudba: Jerry Goldsmith +++ ()

viperblade

Forget it, Jake. It's Chinatown. Zvláštní, že Polanského nejlépe hodnocené snímky (tento a Pianista) jsou u mě v kolonce "skvělé, ale do plného hodnocení mi něco chybí", zatímco jiným dám plný počet a ani nemrknu. Chinatown patří k těm prvním. Jsou tu sice známky kvality (Nicholson, Dunaway i tak "trochu" šílený otec Huston) a ano, atmosféra i hudba jsou přímo excelentní, jenže… nevím, čím si tento film zasloužil tak velkou reputaci. Během sledování jsem si několikrát vzpomněl na filmy Angel Heart a L. A. - Přísně tajné (chápu, že právě z Chinatown tyto filmy čerpaly), které se mi teda líbily mnohem víc. 70 %. ()

castor

Nebyla to až taková pecka, jak jsem čekal a ta oslavná prohlášení bych trochu krotil, ale díky Polanskému a zejména hereckému obsazení stojí tenhle spletitý příběh za pozornost. Režisérova pocta žánru těží i z Oscarem ověnčeného scénáře Roberta Towneho, plného skvělých dialogů a nadsázky. Velká škoda ale tu a tam drhnoucího tempa i kolísajícího napětí.. ()

ClintEastwood

Dlouho předlouho mi trvalo, než jsem se dostal k tomuhle klasickému filmu. Jack Nicholson se jako soukromý detektiv Jake Gittes zaplete do vysoké hry a pouští se do zdánlivě nerovného souboje, který na první pohled nemůže vyhrát, přičemž mu pomáhá krásná paní Mulwray (Faye Dunaway), která má na celé věci osobní zájem. Jack Nicholson podává výborný výkon, trousí vtipné hlášky a nezalekne se vůbec nikoho. Snímek má úžasnou atmosféru, takhle nějak si představuji 30. léta, trefnou, znepokojivou hudbu Jerryho Goldsmithe, skvělý scénář (Oscar) a výpravu. V malé, ale o to více slizké roli, se představí i legendární režisér John Huston a také Roman Polanski. Ano, je to on, kdo řízně Jakea do nosu. Film se ve svém závěru přesouvá z vyprahlých a sluncem vyhřátých ulic Los Angeles do Čínské čtvrti, aby se sem vydal i Jake Gittes a právě zde se odehrává i mrazivý a dramatický závěr snímku, který nenechá nikoho klidným. ()

Trellíno

Když tak koukám na hodnocení a komentáře kolem, tak jsem zřejmě sledoval jiný film. No nic, někdy to holt asi nesedne. Atmosféře jak z klasických noir filmů nelze vytknout ani ň, to samé v bleděmodrém můžu napsat o Nicholsonovy, Polanskiho režii, podmanivé Goldsmithově hudbě a bylo by toho mnohem více co bych vychválil, ale já se přesto druhou polovinu filmu slušně nudil a nevím co je příčinou. Předvídatelný děj? Ze začátku slušně vykonstruovaná zápletka, která mě ale po čase přestala bavit? Opravdu nevím. 70% a basta fidly. ()

D.Moore

Velice dobrá kriminálka, asi nejpopulárnější a (prý) zároveň nejlepší Polanského film. Líbil se mi i jeho český dabing, kdy Jacka Nicholsona mluvil František Němec a Faye Dunaway tuším Jana Preissová. A ten Goldsmith... ()

Davies182

Nejkrystaličtější příklad detektivky ze staré školy - poslední film Polanskeho natočený na americké půdě stál opravdu za to! Při sledování jsem měl pocit, že se dívám spíše na Scorseseho snímek, protože režie a atmosféra (ta hlavně) byly vybroušeny na maximální možnou míru dokonalosti, a já se nedivím, že byla Čínská čtvrť již po několika letech od premiéry označována za klasiku žánru, ne-li rovnou kult. Nicholson se do role detektiva, který se šťourá tam, kde nemá, perfektně hodí a jeho zachmuřený výraz dodává celému filmu ten správný šmrnc. Na hercově obličeji bylo zcela jasně vidět, že se během natáčení několikrát chytnul s prchlivým a puntičkářským reřisérem, a častokrát se dostali takzvaně do křížku: tohle je totiž další z nemála opěvovaných starších filmů, při jejichž natáčení panovalo na place hotové peklo, a i tím jsou pak v branži proslaveny - plní stránky retročlánků ve filmových magazínech a všude se o nich mluví. Peklo ale panuje i v Los Angeles ve ztvárněném příběhu: neúprosné vedro, vysušené ulice bez jediné kaluže vody, lidé se potácí jako zombie a před úpalem je chrání jen stylové klobouky... Tenhle film pak ve zmiňovaném prostředí rozjíždí tak důmyslnou detektivní zápletku, že mi při jejím hltání oči div nevypadly z důlků. Nicholsonův hrdina Gittes je celým svým duchem odhodlaný, dotáhnout načatý tajemný případ zavražděného muže do konce, a nezastaví jej ani několik pořádných nakládaček a svištící kulky. Naopak, podobné situace mu spíše dají podnět k tomu, aby se snažil ještě více, protože tu zřejmě jde o něco velkého... 2x jsem málem vyletěl z kůže, když se na překvapeného Gittese snesla sprška střel - hlavní hrdina se prochází po klidné noční přehradě, a najednou se ozve rána jako z děla, no kdo by se neleknul! Perfektními momentkami, napínavým dějem, haluzní zápletkou, bezvadnou stylizací a dalšími věcmi je Čínská čtvrť naplněna k prasknutí, a Polanskemu nestačí než přeze všechny trable, které vznik skvělého krimi doprovázely, zaslouženě poděkovat. ()

gogo76

Film som si pamätal ešte z detstva, ale už len matne, takže som si to rád pozrel na ČT1 znova. Veľká hanba, že tento kult doteraz na dvd nevyšiel. Trošku som sa pobavil na scéne "s nožom v nose", ktorú som si ako jedinú z detsva zapamätal. Pobavilo ma na nej to , že ten nôž držal v ruke práve R. Polanski, čo som v detsve nemohol tušiť. Spletitý príbeh vyšetrovania je zrežírovaný bravúrne, to sa musí nechať. Polanski je pán režisér a 11 nominácií na oscara je zaslúžených a jedna premenená soška zase nezaslúžená. J. Nicolson a F. Dunaway sú bezchybný a hudba J.Goldsmitha do úžasnej hutnej atmosféry sekne dokonale. Záverečná scéna je naozaj silná. Z výstrelov na auto a dlhého trúbenia ozývajúceho sa čínskou štvrťou mi behal mráz po chrbte.100%. ()

Amarcord_1

90% - Tenhle film je pro mě ztělesněním poctivého krimi-thrilleru. Bez zbytečné akce, bez jakýchkoli efektů, jenom kvalitní vyprávění. Vše, co se děje v Čínské čtvrti Polanskému prostě věřím. Všechno je tak nějak opravdové, a vysokokarátová Goldsmithova hudba dodává celku krásně melancholický nádech. Herecké výkony, včetně pěkného štěku samotného režiséra jsou dokonalé, a esteticky ladí s atmosférou filmu. Co dodat? Nikdy nevěř chlapovi s nožem v ruce :o) ()

pepo

vynikajúci film noir s výborným cool nicholsonom a sexy dunawayovou.pocta žánru ktorá sa polanskemu nadmieru podarila nielen obsadení johna houstona ()

Xmilden

Není to čistých 5, ale musím zaokrouhlit nahoru. Film nemá chybičku. Jack z plátna téměř nesleze. Retro detektivka jak se sluší a patří. Vřele doporučuju všem, kteří nemusí dnešní akcí nabité výplachy plné epileptických střihů. Několikrát jsem ve filmu přistihl jak prosím o každou minutu navíc. Ke konci mi bylo docela líto, že tenhle příběh skončí. ()

Real Tom Hardy

"L.A. IS A SMALL TOWN. PEOPLE TALK." ------------- S týmto filmom mám vážne zaujímavý vzťah. Už mnohokrát som ho stiahol, neskôr následne zmazal, potom znova stiahol, znova zmazal, znova stiahol, znova zmazal. K zhliadnutiu ma nakoniec nenamotivoval Roman Polanski ani Jack Nicholson, ale dokument Water & Power, v ktorom bol Chinatown hojne zobrazený a spomínaný. Neobyčajný príbeh, ktorý sa vo filmoch dovtedy snáď ani neobjavil, ochutený prvotriednymi hereckými menami a režisérskou legendou. Hudba v úvode mi pripomenula hru L.A. Noire a táto, tomu podobná, spanilá atmosféra vládla filmu aj po zvyšné dve hodiny. Rýdza detektívka, ktorá bez problémov konkuruje (a možno aj poráža) klasike žánru - L. A. Confidential. ------------ https://www.youtube.com/watch?v=7bW75OwVXZI ()

sepp

Naprosty souhlas s Isherwoodem. Obcas si clovek zivne a znalejsi divak bude vzdy dopredu tusit dalsi scenu, ale Jackuv zafacovany nos bych vyhlasil za nejcharismatictejsi v dejinach nosu. Faye Dunaway je extraordinerni, cela atmosfera filmu tak ospale sladka... ach, ten Chinatown... ()

lesumir

Do Chinatownu jsem vkládal poslední naděje, že si umím vybrat ještě film, který mně nadchne, okouzlí a učaruje. Po několika zklamáních jsem si spravil chuť jako kdybych opustil nádražácké bistro a zamířil přímo do Sacheru! Po dobu celé projekce jsem byl přesvědčen, že zůstanu u čtyř hvězdiček, ale po zvážení toho, že na stupnci jedna až deset jsem stále u vrcholu - ať u brilantní režie Romana Polanského, hereckých výkonů Nicholsona a sexy Dunaway, scénáře nebo perfektní hudby, která jen a jen umocňuje skvostný a nezapomenutelný zážitek z neonoir kriminálky - musím dát plný počet, velký jak samo Los Angeles! ()

kinej

Krásný filmeček s perfektní atmosférou. Tahle detektivka mi přijde o dost lepší než LA Confidental. Asi je to skvělým Nicholsonem. ()

Zemřel herec Burt Young

Zemřel herec Burt Young

19.10.2023

The Batman obdržel známku výjimečného filmu

The Batman obdržel známku výjimečného filmu

17.02.2022

Chystaný komiksový snímek The Batman režiséra Matta Reevese (Válka o planetu opic) s Robertem Pattinsonem (Maják) a Zoe Kravitz (Sedmilhářky) v hlavních rolích se na internetu v posledních týdnech… (více)

Ben Affleck zpátky u režie

Ben Affleck zpátky u režie

09.08.2020

Fincher, Netflix a prequel Čínské čtvrti

Fincher, Netflix a prequel Čínské čtvrti

19.11.2019

Kdybyste to ještě náhodou nevěděli, Hollywoodu už dávno není nic svaté. Pokračování Jumanji? Jasně. Reboot Sám doma? Proč ne! Nejnovější oznámení tak vlastně nemá koho překvapit. David Fincher a… (více)