Záhada, skládanka, vzrušující pocit nejistoty a tápání, labyrint klamných stop, stejně jako hold americkému černému filmu a detektivnímu příběhu natočenému v stylu retro. To všechno nabízí slavný americký film, jehož děj se odehrává v Los Angeles v roce 1937. Soukromý detektiv Gittes, vyšetřující obvykle manželské nevěry, se ujímá komplikovaného případu, který slibuje cosi nezvyklého – a také se postupně mění v případ vraždy. Gittes jde za rozřešením velmi tvrdohlavě, přes varování slovní i fyzická... Detektivní thriller byl natočen v roce 1974 a dodnes představuje mimořádnou ukázku perfektního filmového řemesla, na níž se podílejí všechny složky: od scénáře Roberta Townea (který byl oceněný Oscarem) přes kameru Johna A. Alonsea a herecké výkony Jacka Nicholsona, Faye Dunawayové a Johna Hustona, až po strhující režii Romana Polanského (Nůž ve vodě, Hnus, Ples upírů, Tess, Rosemary má děťátko, Pianista). (Česká televize)

cheyene

Za atmosféru, závěr a občas také napětí zaokrouhlím hodnocení na 4*. Zápletku si pro diváky připravil Roman Polanski zajímavou, dokázal vystihnout Ameriku 30. let, naservíroval i nějaké zvraty v ději, čímž svůj snímek výrazně okořenil a v mnohých scénách se nebál syrovosti. S blížícím se závěrem je pak Čínská čtvrt lepší a lepší. ()

nunka

Vykresaný scenár a permanentne skvelý herecký výkon Jacka Nicholsona v kombinácii s úžasnou kompozíciou obrazu, napätia a hudobného podmazu vytvára správny detektívkový mráz a atmosféru. Výborná klasika! ()

Fiftis

Tak toto dopozerať, to boli muky ako krava. A ani Jack Nicholson to nezachránil, ostatne veľmi tam nehral, nebolo ani čo. Kto má rád zdĺhavé detektívky, tak si pošmakuje. Ja som si skoro nudou odhryzol palec na ľavej nohe. Tu sa Roman Polanski vskutku nepredviedol. Snímka začína kúsok zaujímavo, čakal som len až sa niečo zomelie a rozbehne sa gangsterská prehliadka a niekomu rozmlátia tvár plnou dávkou zo samopalu Thompson, ale nedočkal som sa. Furt sa len tára a tára a nič z toho, žiadna akcia, proste nič sa nedeje. Aj tu sa niekto chcel hrať na noir, no ostalo len pri hraní sa. Jack Nicholson sa snaží, ale k úspechu to nevedie. A to som pridal jednu hviezdu za tú atmosféru 30.rokov. ()

DJ_bart

Mohu říct jedině toto: vskutku pozoruhodný noirový kastrát - sledovat dvě hodiny Jacka Nicholsona jak repetitivně štráduje mezi body A a B s frenuloplastikou na xichtě a vyšetřuje záhadu mrtvého bazénu, akorát bez Ryana Reynoldse, není moje oblíbená parketa - sterilní atmosféru a toporný výkony herců nevyjímaje.... Nejlepší scénář všech dob? Spíš typicky patologicky mysoginní vernisáž perverzáků z éry 'nového Hollywoodu'.... VERDIKT: za vším hledej incest! 👉👌 ()

lamps

S Čínskou čtvrtí mám jediný problém. Jakkoli se příběh tváří celou dobu hluboce mysteriózně a spiklenecky, ve výsledku mi přijde spíše falešně superchytrý a trochu zbytečně protahovaný. To ale nic nemění na tom, že jako barevná pocta filmu-noir funguje znamenitě, že atmosféra je správně dusivá, herci výteční a Polanski inscenuje některé vrcholné scény velmi působivým, ve své době takřka ojedinělým vizuálním způsobem. Málokdy vás tak zamrzí, že noir už se z filmového průmyslu definitivně vytratil, jako při sledování Chinatown, díla formálně bezesporu dokonalého a krásného... ()

Big Bear

Naprostá paráda. Srovnání s L. A. přísně tajné je zcela na místě. Jednak se film opět odehrává v L. A. , ale na rozdíl od svého mladšího bráchy se tenhle film odehrává ve válečných čtařicátých letech. A já si opravdu zase chrochtal blahem nad tou starou Amerikou. Jak já to jen miluju! Sakra jak tohle mohli natočit v době disco? Jako by jste na těch ulicích čtyřicátých let byli. Opět tu jde o velké čachry, ale proti L. A Přísně tajné je tohle výrazně komornější. Prakticky sledujeme vyšetřování soukromého očka Gittese (Jack Nicholson), který se nevědomky zamotá do dost velké šlamastiky kolem vodního zdroje tohoto pouštního města. Aškoliv má film 125 minut, nebudete se nudit ani minutu. Režie skvělá, prostě Polanski. Zatímco hodně filmů ze sedmdesátek často i kvůli svému outfitu už pomalu vyčpívá (pakliže si v tom někdo jako já nelibuje), tohle je nesmrtelná záležitost. Dávám za 5 stehů na nos! * * * * * ()

JohnnyD

Dokonalá formálna štylistická hra na noir, či už filmový alebo knižný. No k smrti nudná. Tomu by nepomohlo ani masívne prestrihanie. ()

Madsbender

Tak toto je setsakra ťažké. Mám na mysli nájsť spôsob, ako objektívne zhodnotiť toto nevšedné filmové dielo, ktoré posunulo hranice možností Hollywoodu tam, kde sa s nimi dnes pohrávajú tvorcovia ako súrodenci Wachowski či Christopher Nolan. Jasné, toto je trochu iná žánrová sorta, ale čo sa komplikovanosti a štruktúry premysleného scenára týka, dajú sa istotne z hľadiska vývoja postupov porovnávať. Je to trochu zvláštny film, ktorý sa dá ťažko prirovnávať k inému rukopisu ako tomu Polanskiho. Má všetky základné kamene noiru, alebo lepšie povedané neo-noiru, no pohráva sa so zápletkou a rozvíja ju do miestami až nepredstaviteľných, a vždy nečakaných krajností. Ako vravím, je ťažké to rozoberať. Vlastne by sa Čínska štvrť dala označiť za precedens inteligentnejšej časti moderného Hollywoodu. Miestami to bolo na plný počet a ďalšie zhliadnutie je nevyhnutné. 85% ()

salahadin

L.A. je pěkná díra, kde ve velkém kupují Poděbradku, nebo vodu destilují ze chcánek. A vše krom lži je tu "Přísně tajné". Nicméně, mluvit se tu umí, tudíž mi tahle konverzační detektivka bez mrtvolek hnijících pod domy připadala mnohem lepší, než mladší inspirace v režii Curtise Hansona. Už jen z úcty k tomu, co všechno museli pod Polanského bičem Nicholson a Dunaway vytrpět, dávám 4*. Někdy bych rád viděl film, kde by Nicholson osobně Polanskému rozpáral na sedmkrát nos, ale protože už Roman nežije v Americe, mohlo by se tak stát třeba v naší rodné kotlince a film by se jmenoval Romská čtvrť. A Nicholson by mohl hrát týpka, co vykupuje kradenou litinu. ()

HAL

K dokonalosti se Chinatown přiblíží až ve svém závěru, ale i tak jde o jednu z nejvýraznějších noir detektivek kdy natočených 9/10 ()

misterz

Polanski nikdy nesklame, aj v tomto prípade sa vytiahol. Čínska štvrť dosahuje po atmosferickej stránke úroveň tých najlepších noiroviek. Po celý čas zasmušilé, temné, s postupným odkrývaním jednej veľkej krimi záhady (vražda vodného inžiniera) a to všetko umocnené jedinečným mladým Nicholsonom. Ku koncu dostane divák náklad veľkej hŕby pocitov, avšak asi nie smerom, ktorý by si každý prial - nečakane depresívne, ťaživé a šokujúce, žiaľ ako vystrihnuté zo skutočného života. To som sa na Polanskom opäť raz pekne namlsal. 85/100 ()

MIMIC

Ak vezmeme najlepšie neo-noir alebo Hollywood-retro filmy, Čínska štvrť medzi nich rozhodne bude patriť. Čo sa mňa týka, tak o čosi lepšie sú Deň kobyliek, Barton Fink a L.A. Prísne tajné. Má zmysel sa rozpisovať prečo? Filmy sa možno dajú hodnotiť objektívne, nie však exaktne. ()

Vančura

Jeden z těch případů, kdy jsem si vědom kvalit nějakého filmu (četl jsem mj. kus jeho scénáře a chovám k němu nejhlubší respekt), a přesto mě nedokázal oslovit tak, jak bych si přál - Čínskou čtvrť jsem zhlédl čistě ze studijních důvodů, aby mě nakonec prostě jen nebavila a celkově mi nesedla. Vadila mi tam spousta úplně náhodných blbostí, typu to příšerně vytrhané obočí Faye Dunawayové, a celkově jsem se hodně musel nutit do toho to dokoukat. Jeden z těch klasických filmů, k nimž jsem si cestu bohužel nenašel... ()

Javert

Tohle se Polanskému opravdu povedlo. Vynikající mix napětí a vymakaného detektivního příběhu, celý podbarvený hudbou, při které jde mráz po zádech. Bravo! ()

Goldbeater

Roman Polanski umí vytvořit prvotřídní atmosféru dusného tajemna. Pokud k tomu přičtete i výborný scénář, bezchybné herecké výkony (Jack Nicholson snad nikdy nezklame!), podmanivé prostředí a oslnivou hudbu, dostanete jeden z nejlepších filmů v historii kinematografie. S tíživým, ale bezchybným závěrem. ()

Rudovous

Tohle je jeden z vrcholu americke kinematografie nejen sedmdesatych let. Jen malo co je takhle dobre. Asi nejoblibenejsi film meho detstvi. (Ano tajne jsem se dival skulinou mezi dvermy.) Co psat vic...? Ano nejlepsi herci,nejlepsi kamera,nejlepsi hudba a scenar. Duch Phila Marlowa konecne spocinul v klidu. ()

Zemřel herec Burt Young

Zemřel herec Burt Young

19.10.2023

The Batman obdržel známku výjimečného filmu

The Batman obdržel známku výjimečného filmu

17.02.2022

Chystaný komiksový snímek The Batman režiséra Matta Reevese (Válka o planetu opic) s Robertem Pattinsonem (Maják) a Zoe Kravitz (Sedmilhářky) v hlavních rolích se na internetu v posledních týdnech… (více)

Ben Affleck zpátky u režie

Ben Affleck zpátky u režie

09.08.2020

Fincher, Netflix a prequel Čínské čtvrti

Fincher, Netflix a prequel Čínské čtvrti

19.11.2019

Kdybyste to ještě náhodou nevěděli, Hollywoodu už dávno není nic svaté. Pokračování Jumanji? Jasně. Reboot Sám doma? Proč ne! Nejnovější oznámení tak vlastně nemá koho překvapit. David Fincher a… (více)