nmarca

Seriál BBC z roku 1983 možná nedisponuje tak krásnou šerosvitovou kamerou, ani temně klasickou hudbou jako nová verze z roku 2011, televizní atmosféra z něj čiší v mnoha ohledech, ale po mém soudu tento seriál nejlépe vystihuje podstatu geniálního (a tudíž "nesmrtelného“) románu Charlotte Brontëové. Postupně vysvětluje a výstižně zobrazuje pomalu sílící pouto mezi nespoutaným, divokým, vášnivým, zatrpklým a životem znechuceným Rochesterem a malou, skromnou, nepříliš pohlednou, trochu upjatou, ale přece tak upřímnou, inteligentní a hrdou Janou. Timothy Dalton je sice až příliš hezký, ale dokáže být tak nepříjemný a protivný, že se stává nejskutečnějším Rochesterem. Seriál nevynechává žádnou z podstatných částí románu, a to jej činí úplným a tolik pravdivým. Nicméně souhlasím s některými dalšími přispěvateli, že Jana Eyrová na svoji ultimátní verzi stále čeká. ()

xxlch

Ve své době to byla bomba a jedno z nejlépe zpracovaných děl o J.Eyre.Divák dostal vše po čem toužil ať už to byla nenávist,láska porozumění,cynika,bezmoc a spousta dalších emocí a T.Dalton byl ženským divákem bezmezně milován.Britové se při natáčení tédle své klasiky vytáhli! ()

Slunik

Nejdokonalejší adaptace světoznámého románu Charlotty Bronteové. Možná trošku příliš charismatický Timothy Dalton, lehce starší Zelah Clarke, ale tím výčet drobných nedostatků končí, naopak ponurá atmosféra, propracovanost děje, napětí. Pro mě jednoznačně srdcová záležitost. ()

natalanka

Na tenhle film vzpomínám s nostalgií. Jana Eyrová je přesně ta nehezká Jana Eyrová, popsána v knize. Dokonale ukrytá pod šedými šaty vychovatelky. Rochestra Daltona jsem milovala. Vzhledem divoký a ošlehaný větrem ho překonal jen William Hurt. Ale Britové se snažili. Adaptace je opravdu chytlavá, tajemná, strohá jako Thornfield a přesto Vás upoutá zvláštním teplem, které vyzařuje z rodící se náklonnosti obou hlavních hrdinů. Výkřik Rochestera do noci...Jano, Jano....Vám bude ještě dlouho znít do uších:-)) ()

baterka.27

Na této verzi oceňuji zejména snahu o co nejmenší odchýlení od předlohy, ale kniha byla napsána už před dávnou dobou a film je moderní záležitost. Např. scéna, kde je Rochester převlečený za čarodějnici, působí prostě trochu směšně ( a to opravdu nemá). Proto tuto scénu v současnějších adaptacích buď nenajdeme, nebo je pozměněná. Co se týče hlavních hrdinů, Timothy Dalton byl pro tu roli moc vysoký a až moc hezký, Jane na mě zase působila staře ( ale možná je to tím, že mi připomínala mojí učitelku ze střední školy:)).. ()

Tess17

Timothy Dalton jako naprosto perfektní a zatím nejlepší pan Rochester v celém vesmíru. Avšak .. Poor Jane! Hereččin věk jsem celou sérii nemohla překousnout. Prostě ne. Škoda. Velká škoda. Na druhou stranu herecký výkon Zelah Clarke coby Jane byl výborný, role jí vyloženě sedla. Téměř. Jinak je vidět, že když klasici zpracovávají své klasiky, nemůže z toho vzejít nic špatného. ()

007hanka

Jak vidím, v hodnocení tu patřím mezi ty větší škarohlídy a tak řeknu proč: Vadí mi tam Zelah. Pravda je, že má jistý zvláštní půvab a tělesnou konstitucí by taky odpovídala, jenže... prostě na mě nedokáže působit jako 18tiletá dívka (jakpak by ne, když jí bylo už skoro 30) a ani mimikou se nepřetrhla. Většinu seriálu mám pocit že se tam Timothymu sekunduje vosková figurína a když už zaberou její tvář, leze mi s výrazem "já chudinka, proč mi tolik ubližujete" hrozně na nervy. Oproti tomu, Dalton je hned druhý nejpovedenější Rochester a i když je příliš vysoký, hezký a to jeho pitvoření je prostě k sežrání, protentokrát mu to odpustím. Ale jako Rhett Butler mi seděl víc :-) ()

Fathyma

Kdyby byla Timothy Daltonovi vybrána herecky rovná Jane, mohlo se jednat o nejlepší verzi Jane Eyre. To se bohužel nestalo. Zelah Clarke ve svém prkenném výkonu nepředstavuje Jane ani z poloviny tak, jak by si dle knihy zasloužila. Ve scénách, kde to má mezi panem Rochestrem a Jane jiskřit láskou, vášní či smutkem a zklamáním, není z její strany cítit absolutně nic. Ani nezmiňuji, že vypadá starší než pan Rochester, přostože má být o 20 let mladší. Zato Timothy Dalton naprosto exceluje. Celkově mi je ale bližší verze z roku 2011, kde Mia Wasikovska naprosto splňuje moje představy o Jane. Chemie mezi Miou a Michaelem Fassbender (který je také brilantní Rochester) je mnohem silnější než v případě Timothyho a Zelah. ()

eva1984

Jan Eyrových jsem viděla už hodně,ale tahle je jednoznačně nejlepší a to hlavně díky tomu,že se přesně drží knihy.Výborní jsou i oba hlavní představitelé.Za mě určitě pět hvězd. ()

Monicina

Krásny, smutný romanticko historický seriál z môjho detstva. Skvelému Timothimu Daltnovi tá rola ozaj sadla ako vyšitá ako aj hlavnej predstaviteľke. Skvelé kulisy ukazujúce Anglicko a pomery v ňom v tých časoch. ()

typa

Tuhle klasiku miluju a režisér to nezkazil. Sledovala jsem to s láskou a nejvíc mi seděl Timothy Dalton. O chlup víc se mi ale líbí novější zpracování s Fassbenderem.. ()