Hercule Poirot - Season 13 (2013) (série)

Sloni mají paměť (S13E01)

(epizoda)
  • Velká Británie Elephants Can Remember (více)

Ariadnu Oliverovou přepadne na předávání literárních cen jistá paní Burton-Coxová a vyptává se známé spisovatelky na jednu z mnoha jejích kmotřenek, Celii Ravenscroftovou, na niž si paní Oliverová jen sotva pamatuje. Paní Burton-Coxová však ještě více překvapí, když se zeptá: „Zabil její otec její matku, nebo zabila matka jejího otce?" a připomene tak Ariadně tragédii, při které byli oba rodiče Celie zastřeleni. Kdo však vystřelil první a následně spáchal sebevraždu, zůstalo záhadou. Paní Burton-Coxovou to zajímá, neboť její drahý syn Desmond se hodlá s Celií oženit. Paní Oliverové se podaří dotěrné ženy zbavit, samotnou ji ovšem začne zajímat, co se tehdy vlastně stalo. A tak jde příběh vyprávět svému dobrému příteli Herculu Poirotovi... (Česká televize)

Autogram

Nová séria nadväzuje na nedávne diely novším a modernejším štýlom rozprávania, jednoznačne nenudí. Tentoraz je aj divák potešený tým, že má šancu niečo odhaliť a nezostáva vyjavený na konci pri záverečnom objasnení v spoločnosti vraha. Vtipy sú decentné, hlavné komické postavy spolupracovníkov tentoraz chýbajú. Nad parížskym filmovým klišé s výhľadom na Eiffelovku sa pousmeje aj Poirot, menej už po zaradení do pozície asistenta. –––– Když policie motiv nenašla, pak je motiv neortodoxní. –––– Všichni můžeme být rádi, že máme rozum pod kontrolou. A někteří víc než jiní. –––– Monsieur Poirot je můj asistent. ()

HiddenDragon

S13E01. Prvni dil posledni Suchetovy rady. Zpracovanim klasicky Poirot, jak ho fanousci znaji, a myslim ze je jedine dobre, ze se Suchet po pauze vratil ke sve nejslavnejsi roli, i kdyz jen na pet epizod. V tomhle pribehu mu sekunduje opet Poirotova znama, spisovatelka detektivek madam Oliverova. Nemam tuhle postavu moc rad, mozna proto, ze mi Wanamakerova neni moc sympaticka a jeji role je jaksi natvrdla. Ale je to holt ten klasicky "prihravac napadu", jak uz ho zname z dob Watsona a Holmese. Pribeh je opet velmi zapeklity. Vse se toci, jak to maji angl. detektivky casto ve zvyku, kolem davne minulosti. A ukaze se, ze dva zdanlive nesouvisejici pripady, jeden z prostredi klidne rodiny na pobrezi, druhy z psychiatrickeho institutu, maji spolecne jmenovatele. A tak zatimco Oliverova zjistuje informace od pametniku a Poirot resi pripad v Londyne, nitky se zapletou dohromady a podezrelych je opet hodne. Na cele 13. rade mi vadi jedna vec, a to jsou digitalni triky. Me zkusene oko to proste pozna, a tak napr. prochazka hned z uvodu tohoto dilu pusobi dost zelenym platnem. Podobnych mist je jeste par. Nevim, co k tomu tvurce vedlo, ale u Poirota to pusobi dvakrat tak umele. Vzdy to bylo plne peknych kostymu, dekoraci a exterieru, takze kdyz do toho prdnou umele upraveny zaber, je to citit lenosti. Take mi na Agathe obcas vadi velmi vagni nazvy. Zde to ale tvurci prehnali a aby divakovi vysvetlili smysl titulu, Ariadna (i Poirot) neustale zminuje slony. Kdyz to rekne asi popate, uz byste dali scenaristovi nejradsi po hube :-D ()

Loki_Six

"Sorry, I was thinking of elephants at that dinner last night. Because the meringue got stuck in my teeth. Meringue, dentures. Ivory, elephants. Must find the elephants. Elephants can remember." ()

adam9

Za skvělou druhou polovinu, za nezvykle krásné slečny obohacené solidními hereckými výkony, za jako vždy perfektně rozpletenou a vypointovanou zápletku, za Poirota a jeho finální sezónu. ()

Ixbalanke

Marigold vystihl/a moje pocity. Nová série je obecně odhadnutelná, což se mi u starých dílů nestávalo. A vlastně mě nový Poirot nějak nebaví... Popřemýšlím, čím to vlastně je... ()

laepus

Překombinovaný případ, kterému chybí podezřelí, chybí mu závěrečná Poirotova přednáška, chybí mu lehkost - přesto je tady stále dost věcí, které za to stojí - a to hlavně stále vynikající Suchet. Jestli budou takového ražení i poslední čtyři díly, bude to bezesporu největší změna stylu, k jaké u poirotovek suchetovek během více než 20 let došlo - a já si na tu změnu budu muset zvyknout, protože zatím u mě na plné čáře vedou starší díly. ()

Filomena.I.

První díl nové seriálové řady Hercula Poirota byl pro mne poněkud zklamáním. Kam poděl se vtip a ťafky laškovné v anglickém stylu? Jako by vůně slavného detektiva poněkud vyčpěla. Ani jeho nová družka madam Oliverová příliš příběh detektivní vtipem neokořenila. I když jest dámou svéráznou. Pravda umí být krutá. Nuž Poirotova sloní paměť odtikává minuty do vyřešení staré vraždy a pročištěná ozubená kolečka závitů mozkových začínají do sebe zapadat. A všichni můžeme být rádi, že máme rozum pod kontrolou. Někteří více. Kulhavým na čelo bych však rozhodně nedoporučovala HYDROLÉČBU! ()

PhillM.

Temné a depresivní. Wanamaker už nesnesitelná i pro samotného detektiva (především v první půlce). Idea s dvěma zdánlivě nesouvisejícími případy, které se však nakonec protnou, je asi stejně originální, jako výmluva "nemám domácí úkol, protože mi ho snědl pes". Jeden z posledních dílů seriálu nemá moc čím potěšit, chmurnost a zadumanost, schematičnost, čitelnost, průhlednost (záměna dvojčat, proboha kristepane) bez šťávy. Jeden z dílů, který Suchet měl utáhnout sám a neutáhl. Vzhledem k tomu, že jde o jeden z posledních dílů tohoto vynikajícího seriálu, je to škoda. ()

lemonova

Nemôžem inak.. žiaľ, záverečná séria Poirota má ďaleko od vtipu a noblesy predchádzajúcich sérií. Nezachráni to ani stále skvelý David Suchet, on si však tie tri hviezdičky zalúži.. ()

P. J. D.

Zpočátku jsem byl silně na pochybách, jak se příběh postupně rozvine, protože mi připadal docela zmatečný. Časem se ale ukázalo, že začal do sebe zapadat přesně jako jednotlivé dílky puzzle do sebe. Zrovna u tohoto případu tomu bylo tak obzvláště. Mile mě tak scénářem překvapil. David Suchet podal skvělý výkon a to beze sporu. Nemá důvodu v tomto případě nedat 5/5. ()

chrispe

Opět Suchet a Wanamaker pěkně spolu. To mě hodně baví! Zajímavý, tragický případ(y), pěkně zamotaný a pokroucený. Vizuál na jedničku s hvězdičkou, to je prostě pastva pro oči. 4,5* ()