Hercule Poirot - Season 7 (2000) (série)

Vražda Rogera Ackroyda (S07E01)

(epizoda)
  • Velká Británie The Murder of Roger Ackroyd (více)

Víc jak třicet let strávil Poirot honbou za zločinci všeho druhu. Kolik vražd za svůj život viděl, s kolika nepravostmi se utkal, to by asi těžko někdo spočítal. Jenomže to vše je teď minulost. Teď žije už rok v malém, vlídném městečku King´s Abbott, kam utekl před podlostí a ruchem města, má svou zahradu, květiny, svůj klid, je mu dobře. Nebo že by ne? Možná mu ten jeho minulý rušný život přece jen maličko schází, i když by to pochopitelně nepřiznal ani sám sobě. Brzy se má ovšem přesvědčit, že i zdánlivě tak poklidná hladina venkovského života pod sebou skrývá netušené, tajné proudy, že i tady bují vášně, lásky a nenávisti, které mohou vyústit ve zločin největší – ve vraždu. Poirot by se mohl zase chvíli cítit jako ryba ve vodě. A možná by se tak i cítil, kdyby jej netrápilo vědomí, že tentokrát neudělal vše, co mohl. Že prostě a obyčejně lidsky selhal. (Česká televize)

laepus

Dost možná nejsrdcovější díl ze všech - zejména díky nepřekonatelnému dabingu dvojice Kostka (Poirot) a Fišer (Japp), ale i stavbou příběhu, kdy je vyprávěn z pozice vrahova deníku, také Poirotova marná snaha zabydlet se na venkově, přestože je naprosto městský typ toužící po ruchu a shonu se mi líbí, protože sám jsem úplně stejný :) ()

thunnus

Tento díl se poměrně dost vzdaluje původní předloze, ale nemůžu říct, že to je na vyloženě špatně, protože tak je dělána kniha, by to bylo vyloženě nezfilmovatelné. Přesto je trochu škoda, že film není vyprávěn stejnou osobou jako kniha. Hodně by mě zajímalo, jak by se s tím tvůrci vypořádali a hlavně ten konec by tady spousta lidí asi opěvovala. I tak je to ale zajímavý příběh a film je zvládnut dobře. ()

Deywid

Bohužiaľ filmová podoba za knihou neskutočne zaostáva....osobne si myslím, že tento MASTERPIECE je nesfilmovateľný...a to už len kvoli tomu akým štýlom a formou je napísaný... ()

Filomena.I.

„A teď už toho mám dost! Už mě nebudeš ničit! Já tě snad zabiju...!" Tímto provoláním vražedným počata jest další episoda slavného detektiva, toho času na penzi. A letící tykev pruhovaná rozpleskne se u nohou návštěvníka právě přišedšího. „Člověk si myslí, že uteče před podlostí města, když se přestěhuje na venkov. Zelená pole, zpěv ptáků, usmívající se přátelské obličeje... Ta zelená pole jsou tajnými hroby obětí těch nejzáludnějších vražd. Ptáci zpívají jen chvíli, než je nějaký idiot ve tvídovém obleku zastřelí. A všechny ty usmívající se přátelské obličeje, co asi skrývají?...“ A to ještě nenavštívil Midsomer, kdež se už všici navzájem povraždili... ()

PhillM.

Když ten Skot z Edinburghu poslal svého detektiva na venkov chovat včely, tak já toho svého pošlu na venkov pěstovat dýně. Nad originalitou Agathy se sice někdy tají dech, ale zde, v tomto místy až dojemně vzpomínacím příběhu, nad tím mávnu rukou. Setkání s Jappem po letech a zvláště prohlídka Poirotova londýnského bytu, kde je vše přikryté a čeká na návrat legendy, je emotivnější, než další zapíchnutý boháč. Člen služebnictva rozšmelcovaný stylem "přejedu a cófnu" zamrzí a připomene Agathin cynismus ve vztahu k zabíjení kolem stojících neurozených panáčků a panenek. Závěrečná přestřelka v chemické továrně má atmosféru Terminátora 2, jen je škoda, že nakonec je mrtvola postříkaná vodou, nikoli kyselinou (jak naznačuje jedna scéna na začátku dílu). V neposlední řadě je třeba upozornit, že tento díl obsahuje HOAX s telefonem, až se k němu dostane Antidesinformační odbor Ministerstva vnitra, jistě poputuje do trezoru: Pokud chcete být rebelové, vytvořte si digitální kopii a uschovejte ji ve škvíře mezi trámy na půdě. Jako já :-) ()

Driscoll

45 % --- [TV] --- Nemám nic proti filmům o Poirotovi s Davidem Suchetem. Bohužel "Vražda Rogera Akroyda" je napsána tak (nebudu říkat jak, protože bych potencionální čtenáře připravil o to nejlepší), že filmařům případnou adaptaci trošku komplikuje. Tvůrci této adaptace se bohužel s touhle překážkou vypořádali po svém (rozuměj, nevypořádali) a "Vražda Rogera Akroyda" je jen "dalším tuctovým případem" do počtu. Škoda. ()

ellegrey

Kdybych jen knižní předlohu nečetla, tento díl by se mi bezpochyby líbil jako většina ostatních a byla bych spokojena. Jenže, bohužel, já ji četla a považuji ji za jednu z nejzdařilejších prací Agathy Christie vůbec. A právě proto jsem se po zhlédnutí neubránila lehkému zklamání, absence oné atmosféry, která dělá dílo ještě zajímavějším, a jisté škrty a úpravy ve scénaři mi zkrátka nesedly. ()

chrispe

Pustit si to a být tak naivní, že u toho uvařím? Pár minut mi trvalo, než jsem si uvědomila, že ten bělovlasý pán jsou vlastně pánové dva! ale jsou si fakt podobní, což? Hercule se nám v důchodu dává na zahradničení a mění se nám dabing. I když i v této verzi jsem si zvykla. Díl je standardně velmi dobrý. ()

Lupes

Poněkud smutně nostalgický díl o stáří velkého detektiva. Nicméně zápletkou velice povedený díl. Škoda jen špatných hereckých výkonů vedlejších postav a pramálo rafinované režie, vrah se dá díky těmto nedostatkům odhadnout velice záhy. ()

rivah

Složité pátrání po vrahovi, jehož se váhavě ujme Poirot na penzi na venkově. No a od počátku čte v deníku vraha, který objevil až po rozluštění případu.(Poirota tlumočil Petr Kostka). ()

strom-z

velmi solidní díl, akorát jak píše akisha - "Logicky se hlavní trumf předlohy ztratil vlivem převedení na plátno." a abych odcitoval wiki - " in 2013, 87 years after its release the British Crime Writers' Association voted it the BEST CRIME NOVEL EVER" - což se o filmový verzi přes její kvality rozhodně nedá říct. takže jestli jste to ještě neviděli, neochuďte se, ta KNIŽNÍ pointa z roku 1926 je pořád fakt mistrovská:-) ()

maoc

Odpočinek, na kterém Poirot svádí boj se zahradou místo se zločinci, je nenadále přerušen. Ano, i na venkově, kde se na vás lidé usmívají a kde zpívají ptáci, se dějí vraždy. Tato je obzvláště temná, ale ne zase tak zamotaná, jak by se na první pohled mohlo zdát (postav není zase až tolik). Narativní kostra je postavená na deníku vraha, který Poirot čte a s tím se prolínají scény, které děj ukazují v reálném čase. Všechno je perfektní. 2 mladé herečky anglickým způsobem pohledné, komorník dostatečně podezřele úslužný, exteriéry i interiéry vynikající, dokonce se dočkáme i akční scény, atmosféra by se místy dala krájet, et cetera. Zamrzí snad jen vratký motiv vraha, naopak potěší velká porce přítomnosti Jappa a celkově jakési "rozlučkové" provedení. Závěrečná scéna odchodu z banky (vězení, soudu?) je dokonalá a od Sucheta dokonale zahraná. Je v kontrastu s banálními slovy, které zaznívají jako podkres. Jestli se takto chtěla ACH rozloučit s Poirotem, tak je asi moc dobře, že se k němu vrátila a psala dál, protože uzavření TV série v díle Opona je rozhodně mnohem hlubší a osudovější. Summa summarum nadprůměrný díl. PS: Kostkův dabing je nezvyk, ale není špatný. ()

PlayEasy

Vynikající díl podle legendárního díla Agathy Christie (které ve své době od základů překopalo pravidla detektivek), tentokrát ochucený i akčním závěrem. Jen ten Petr Kostka coby dabér Poirota nesedí. Tento mužíček na nás totiž již navěky bude promlouvat hlasem Jaromíra Meduny :) ()

JenYu

Tenhle díl mě zaujal nejen zapeklitým případem, ale hlavně poirotovou osobní rovinou. Navíc vždycky jsem považovala inspektora Jappa za ňoumu, ale zde mi připadal skutečně milý a dobrosrdečný a že má Poirota vlastně hodně rád a že to s ním myslí vážně dobře - z jiných dílů to na mě tak nepůsobilo. Ocenila jsem motiv deníku a funkcionalistický vzhled vily, kde bydlel pan Ackroyd. ()