Hercule Poirot - Season 7 (2000) (série)

Vražda Rogera Ackroyda (S07E01)

(epizoda)
  • Velká Británie The Murder of Roger Ackroyd (více)

Víc jak třicet let strávil Poirot honbou za zločinci všeho druhu. Kolik vražd za svůj život viděl, s kolika nepravostmi se utkal, to by asi těžko někdo spočítal. Jenomže to vše je teď minulost. Teď žije už rok v malém, vlídném městečku King´s Abbott, kam utekl před podlostí a ruchem města, má svou zahradu, květiny, svůj klid, je mu dobře. Nebo že by ne? Možná mu ten jeho minulý rušný život přece jen maličko schází, i když by to pochopitelně nepřiznal ani sám sobě. Brzy se má ovšem přesvědčit, že i zdánlivě tak poklidná hladina venkovského života pod sebou skrývá netušené, tajné proudy, že i tady bují vášně, lásky a nenávisti, které mohou vyústit ve zločin největší – ve vraždu. Poirot by se mohl zase chvíli cítit jako ryba ve vodě. A možná by se tak i cítil, kdyby jej netrápilo vědomí, že tentokrát neudělal vše, co mohl. Že prostě a obyčejně lidsky selhal. (Česká televize)

bloom

Je štěstí, že Prima zachovala dabing Petra Kostky aspoň ve čtyřech filmech a Ayckroyd patří mezi ně. Může vás napadnout, že kniha je nezfilmovatelná, ale tady to filmaři zvládli velmi chytře. Moc se mi tu líbí Japp ("Špagety nemám rád"), ale nejlepší ze všech je Oliver Ford Davies, televizní herec, kterého mám čím dál tím raději. ()

kaylin

Trochu mě mrzelo, že ta specifická forma románu se do filmu vlastně nedostala, ale ono to ani tak nic nemění na tom, že tohle je příběh, který je zajímavý a v němž Hercule Poirot nic neztrácí na síle, i když se rozhodl, že se odebere na odpočinek. Ten mu stejně není dopřán, a tak má před sebou velmi zajímavý případ. ()

necisty

Znovu díl, který trochu vybočuje ze stereotypu tím, že je částečně vyprávěn z budoucnosti, Poirot už je vlastně v důchodě a na konci se dočkáme krátké honičky (česká verze k tomu přidává ještě jiný, ne příliš pokažený, dabing). Zápletka je to kvalitní, hezky podaná a má patřičnou atmosféru. Není to top, ale určitě patří mezi ty lepší. ... Dopis, deníček, prášky, starodávná dýka, srážka autem, továrna, pistole. ()

otík

Hercule Poirot odchází do penze na vesnici, ovšem ani tam nemá klid. V jeho blízkém okolí se stala vražda a Poirot se do toho zapletl, neboť byl přítelem oběti. Opět klasický detektivní snímek, ale přeci jen trošku živější, dokonce na závěr se dočkáme i trochu akční scény a pěkného kaskadérského pádu. Trochu oživení tato série s Davidem Suchetem už potřebovala. Tento díl není znovu předabován, a tak Poirota mluví Petr Kostka místo tradičního Jaromíra Meduny a inspektora Jappa Stanislav Fišer. Starý dabing je poté, co všechny předešlé díly byly předabovány, opravdový nezvyk a postoj ČT k tomuto filmu opravdu nechápu. Pan Meduna k Poirotovi sedí báječně a s panem Kostkou bohužel Poirot ztrácí svou osobitost. ()

vesper001

Mezi jemný humor a belgický šarm se do zápletky plné promyšlených mordů vkrádá i mírný smutek, protože Poirot je nucen vyšetřovat v okruhu svých přátel. Ale co naplat, život a lidé takoví jsou. ()

filmmovier

Průměrná epizoda. I tady byla překopána ale tentokrát je to spíše na škodu. Konec je úplně jiný, vraha jsem si představoval jako madého chlapíka, nevím proč tam je ta továrna... Zničení skvělé předlohy už nemohlo dopadnout hůř. ()

July

Příběh doznal ve filmu mnoha změn. Jde o výbornou detektivku jako obvykle (ovšem divák se sotva stačí pořádně rozkoukat v postavách, jako obvykle) - ovšem kniha má v tomhle případě jeden trumf navíc. Mělo by existovat něco jako zákaz vyzrazovat zápletku detektivek - v magazínu Dnes totiž v programu psali o Agathě Christie a o tom, že ji z anglického spolku detektivkářů vyloučili právě kvůli téhle knize (a kvůli čemu konkrétně). Redaktor, který to napsal, by se přede mnou neměl ukazovat, jinak by policie mohla mít práci navíc... No, ale skoro všechno špatné je k něčemu dobré - nebýt toho vyzrazení, možná bych se vůbec nerozhodla si knížku přečíst... ()

Autogram

Neuveril by som, že pri znalosti zápletky a rozuzlenia môže byť kriminálka zaujímavejšia ako na prvý krát. Možno je to práve tým, že ide o prelomové dielo nielen Agathy Christie, ale aj krimi žánru ako celku, a ktorým vodenie diváka a čitateľa za nos nedobudlo nové rozmery. Očakával by som trochu pútavejšie spracovanie, ale nahrádza to osoba Poirota, ktorý aj pri odpočinku na dôchodku srší energiou a vie nielen zvýšiť hlas, ale aj buchnúť do stola. ()

Opsha

Hodně sprostá urážka výtečné předlohy, rádoby akční, a úplně překrucující. Ještě schválím vyškrtat podružné linie,ale přidat si jednu vraždu důležité postavy????? ()

HiddenDragon

Serie a epizoda: S07E01. Tato serie je dalobyserict prelomova. Minimalne v DVD rade, ktera u nas vychazela od Amercomu. Nevim, jak v TV, ale zde se poprve meni dabing a to primo razantne (az to trha usi). Kostka je tak strasne jiny nez puvodni Meduna, ze z toho az beha mraz po zadech. Bohuzel. O dabingu Jappa ani nemluve. Samozrejme, ze kdo kouka s titulky, zadne potize nepociti, ale clovek byl zvykly, ze dabing Poirota byl velmi povedeny, a to se v tomhle dile bohuzel meni. Pozitivni zmenou je, ze je poprve Poirot sirokouhly, coz dnesnim obrazovkam vizuelne sedi mnohem lip. Take film jako takovy je trosku jiny, jelikoz od 6. rady ho deli dlouhe 4 roky. Tezko rict, proc byla takova pauza, ale je pochopitelne, ze hrat tolik let stejnou postavu zkratka prestavku vyzaduje. Autori to reflektuji zcela jinym vypravenim, kdy Poirot vlastne cte denik vraha a zpetne tak vypravi pribeh. Uz je v te dobe v duchodu na venkove, kde ho mel cekat blazeny klid, ovsem tak jako doktor pritahuje pacienty, i detektiva na odpocinku si nakonec vrazda najde. A dokonce nejen jedna. Je to jeden z tech vice psychologickych dilu, kde je hodne zakerny a pretvarujici se pachatel. Docela me prekvapilo, ze se tu objevuje pomerne moderni pristroj - diktafon, tedy ne jak ho zname dnes, ale spise neco jako Edisonuv fonograf, ale kazdopadne zajimava pomucka v teto dobove detektivce. ()

Loki_Six

"I thought I could escape the wickedness of the city by moving to the country. The fields that are green, the singing of the birds, the faces, smiling and friendly. Huh! The fields that are green are the secret burial places of murders most hideous. The birds sing only briefly before some idiot in tweed shoots them. And the faces all smiling and friendly, what do they conceal?" ()

Locksmith

Další z řady filmových zpracování knih slavné autorky detektivek, a opět zábava vrchovatou měrou. Slavný detektiv je už na odpočinku, to mu však nebrání zapojit šedé buňky mozkové a odhalit dalšího vraha. Právě tímto příběhem se Agatha Christie velice proslavila, i když důvod podle mého vynikne spíše v knize než ve filmu. Tipovat, kdo je vrah, nemá cenu, kvalitně zpracovaný scénář zaručí, že se téměř určitě netrefíte. Nelze než doporučit všem milovníkům detektivek. ()

zvonicekt

Opět skvělý Poirot. Celkový dojem ovšem kazí dabing pana Kostky, který přece jenom k Poirotovi nesedí tolik, jako dabing pana Meduny. Takže jenom 4* ()

jasiska

Toto je moja obľúbená detektívka s Poirotom - teda aspoň čo sa knižky týka. Film stratil všetko, čo bolo na knižke také výnimočné a, aj keď stále nadštandard, je len jedným z radu mnohých iných "poirotoviek". ()