Mrtví muži nenosí skotskou sukni

• USA Dead Men Don't Wear Plaid (více)

Úchvatná pocta klasickým filmovým gangsterkám. Jako úchvatnou skládanku notoricky známých filmů první poloviny minulého století, natočil režisér Carl Reiner komediální krimi, ve které se v sestřizích představují nejslavnější hvězdy tehdejšího Hollywoodu. Chystal se zavřít na pár dní kancelář, když vtom... je soukromé očko Rigby Reardon (Steve Martin) najat krásnou Juliet (Rachel Ward), aby našel vraha jejího otce. Arogantně geniální v hodnocení stop i bezmocně naivní při setkání s krásnými ženami se pouští do vyšetřování. Přestože občas sejde z cesty, nakonec se s pomocí svého kamaráda Phila Marlowa blíží k rozřešení případu. Před nebezpečnou láskou ale Rigbyho neuchrání ani rady jmenovaného přítele... (Řitka video)

Fosgo

Film zaujme obrazovým i slovním humorem, především však použitím filmových sekvencí ze starších klasických filmů. Inteligentní filmová parodie na literární a filmovou „drsnou školu“ je plná hlášek typu „příběh je bez kravaty“, „vezmi si černé šaty, jdu si oholit jazyk“ a podobně. K nezapomenutí jsou i scény - revolver urputně čištěný v umyvadle, detektivova reakce při vyslovení slova uklízečka ?... Steve Martin a Rachel Ward v hlavních rolích celý film s přehledem utáhnou , zdatně jim pomáhají Lana Turner, Ingrid Bergman, Humphrey Bogart, Burt Lancaster a další hvězdy filmového nebe. Starý filmový svět měl také své kouzlo. ()

p.a.douch

Tento film jsem viděl v kině ještě za komoušů, a i tak to mi utkvěl v paměti dodnes. Perfektně sestřiháno a znovu složeno dohromady. Steve Martin s Rachel Ward perfektně zapadli do filmu složeného z nespočetně klasických scén. A na Rachel byla radost pohledět. Zasloužených 80 %. ()

ČR

75% Nápad dobrý,provedení horší. Jelikož většinu těch filmů znám, občas jsem se dobře pobavil. Nejlepší byla scénka z Pojistky smrti a Martin, převlečený za Barbaru Stanwyck. ()

Dr.dogous

Parodie, nostalgie, s nic moc zápletkou. Steve Martin (Rigbhy) Steve zahrál skvěle pitomce, který tím, že se zamiloval do krásné slečny Rachel Ward (Juliet), ještě víc zpitoměl. Byl to blázen, proto ji miloval k zbláznění. Více jane1106 65% http://youtu.be/ixAyGhUgr0E ()

Dupac

No vida, tak on i Steve Martin může být vtipný! A místy dokonce hodně! Přesto se nejednou vetře myšlenka, že když někdo dostane na hraní noirovky ze 40. a 50. let a nůžky, mohl by z toho vytřískat ještě víc. ()

RoyBatty444

Noir komédia s množstvom vtipných pod-pásoviek, ale to je Martinov rukopis. Spájanie archívnych záberov s aktuálnymi je očividný, ale všetky pasujú ako šerbel na riť a pointa sa vždy dostaví. Aj keď ide o kriminálku stále je dosť uvoľnená a dostavuje sa dobrý pocit. Nakoľko je potrebná znalosť USA reálií výhodou tak plný počet nedám. Mŕtvi muži nenosia škótsku sukňu/Mrtví muži nenosí skotskou sukni ()

CharlieX

Kdysi dávno jsme na něj stáli frontu na lístky, dnes si ho po čase opět připomenu. Jen si vzpomínám, že jsem se tehdy až tak nezasmál, scházel mi kontext s parodovanými filmy. ()

Ludva

2023-10-20*2009-07-06 * Vynikající pocta noirovým detektivkám. Mnohokrát jsem si vzpomněl na Mazaného Filipa, styl humoru je velmi podobný. Zajímavý nápad proložit snímek scénami z původních noir filmů je výborně zpracován a staré klipy jsou naprosto integrální součástí děje. Navíc si tvůrci zjevně užívali odsunutním hvězdných jmen na vedlejší kolej a i já jsem se moc bavil neustálým peskováním Marlowa kvůli kravatě nebo způsobem, kterým udělali z Caryho Granta čurdaře. Martinovým vrcholem je pak asi scénka s vařením jávy... ()

Amstaff

Jako malý jsem tento film miloval, nejvíce mi utkvěly v paměti scény, kdy Rachel Ward "vysává" kulky ze Steva Martina :-D. Film je jedinečnou parodií na noir/detektivní filmy a samozřejmě na Raymonda Chandlera. ()

Zemřel herec a režisér Carl Reiner

Zemřel herec a režisér Carl Reiner