Mrtví muži nenosí skotskou sukni

• USA Dead Men Don't Wear Plaid (více)

Úchvatná pocta klasickým filmovým gangsterkám. Jako úchvatnou skládanku notoricky známých filmů první poloviny minulého století, natočil režisér Carl Reiner komediální krimi, ve které se v sestřizích představují nejslavnější hvězdy tehdejšího Hollywoodu. Chystal se zavřít na pár dní kancelář, když vtom... je soukromé očko Rigby Reardon (Steve Martin) najat krásnou Juliet (Rachel Ward), aby našel vraha jejího otce. Arogantně geniální v hodnocení stop i bezmocně naivní při setkání s krásnými ženami se pouští do vyšetřování. Přestože občas sejde z cesty, nakonec se s pomocí svého kamaráda Phila Marlowa blíží k rozřešení případu. Před nebezpečnou láskou ale Rigbyho neuchrání ani rady jmenovaného přítele... (Řitka video)

Goldbeater

Mrtví muži nenosí skotskou sukni je v první řadě komedie z doby, kdy ještě Steve Martin hrál v dobrých snímcích. Celá tahle podívaná je velmi originální a využití všech těch starých filmových útržků je pěkné. Najdeme zde mnoho herců, od Humphreyho Bogarta a Ingrid Bergmanové, přes Caryho Granta a Kirka Douglase, až k Charlesi Laughtonovi, Vincentu Pricevi a mnoho dalším. Celé to vyznívá tak roztomile nostalgicky, což se mi moc líbilo. Podobných komedií není mnoho a tahle za to určitě stojí! ()

Šakal

Tomu říkám zdařilá POCTA starým NOIR detektivkám. Zajímavé je, že tento snímek ( troufám si tvrdit ) by téměř fungoval i sám o sobě jako povedená detektivka bez znalostí širších souvislostí...., ikdyž samozřejmě největší kouzlo tkví právě v tomto. Ostatně, kdy se člověku poštěstí shlédnout ( a to pohromadě ) hvězdy jako jsou Humprey Bogart, Joan Crawford, Ingrid Bergman, Kirk Douglas, Cary Grant, James Cagney aj........ Steve Martin ( jako neohrožené soukromé očko ) Rigby Reardon je úžasný. Ta jeho naprosto vážná tvář i v těch momentech k popukání, to je dokonalost sama. Jako třešínka na dortu ( pro nás chlapy ) krásná Rachel Ward. p.s. spoiler - co to děláte? Upravuji vám prsa. Nějak se vám během doby, co jste omdlela, posunuly.... Aha, děkuji :o) p.p.s - no nic, musím končit. Jdu se probrat a udělat si kafe :o) ()

Frajer42

Trošku mě v zákoutí duše rmoutí, že jsem se nedověděl proč mrtví muži nenosí skotskou sukni. Bylo mi to ovšem vynahrazeno kupou moc pěkných hlášek, které jsem v tomto filmu rozhodně nečekal. Steve Martin byl skvělý, kdybych byl žena nebo buznatrix, tak bych se do něj okamžitě zakoukal. Takový cool detektiv se každý den nepotkává. Příběh je samozřejmě naprosto dementní, ale tam jde spíše o to z čeho byl poskládán. Moc pěkně se na film koukalo. Utekl jako voda. ()

Tomco

mne ten zostrih starych scen az tak nesedel, skor by som dal prednost nejakemu priamociarejsiemu pribehu, ktory by ma vtrhol viac, ako sa to stalo v tomto pripade. steve martin bol vsak naozaj zaujimavy :). ()

Chrustyn

Nepříliš známá ale neskutečně povedená parodie na klasické, černobílé noir detektivky, která žánr nezesměšňuje ale skládá mu vtipnou poctu. To byla ještě doba, kdy i parodie měly smysluplný příběh a dobré herce. Film má v sobě všechny aspekty noir detektivek, kde nechybí drsný detektiv, který si libuje v cigaretách a alkoholu, krásná femme fatale, tajemné vraždy a nečekáné odhalení. Steve Martin je geniální a nebojím se říci, že se jedná o jeho nejlepší roli co jsem zatím viděl. Jeho postava trousí hlášky se vší vážností a cokoliv řekne nemá chybu. Film je vůbec celý plný geniálních hlášek ("Sestra je paranoidní hypochondr, doktoří tvrdí, že předstírá") a nezapomenutelůných scén (sypání kávy jsem si dal 3x po sobě). Jedná se o jednu z mála parodií, která neztrácí dech si drží po většinu filmového času a jediné co film malinko sráží je konec, který by se spše hodil do nějaké "bondovky". Jinak se jedná o výbornou zábavu, která potěší fanoušky žánru i noir detektivek a i ty, kteří si rádi zavzpomínají na zlaté časy Stevea Martina, který už nic podobného zřejmě nezopakuje. ()

Šandík

Mrtvý muži jsou velmi slušně vymyšlený a výborně sestříhaný film. Základní problém při jeho sledování dnes a v Česku může být to, že ty "notoricky známé filmy" znají většinou jen opravdoví filmoví fandové, čili jde o dosti úzkoprofilové zboží... Celkový dojem: 80% Zajímavé komentáře: Matty ()

Flego

Krásna spomienka s celou plejádou hviezdnych hercov z rôznych noir filmov. Títo herci s vybranými scénami sú umne a vtipne vložení do tohto filmu a dotvárajú jeho kolorit. ()

honajz

Mám rád filmy noir, chandlerovky, ale tohle kromě jednoho nápadu nemá ani švih ani vtip třeba oněch chandlerovek. Když Chandler použije větu, poté co Marlowa někdo praštil do hlavy: "Chytil jsem rukama podlahu a roztočil pokoj kolem sebe.", je to vtipné. Když někdo někomu "upravuje" prsa a řekne, že se posunula, je to laciné. ()

rikitiki

Vedle spousty dětinských a přisprostlých vtípků se zřídka vyskytne i nějaký dobrý ("Vy nekouříte?" - "Ne, já mám tuberkulózu"). Na poctu noirovkám je to ale chabé. Archiv měli využít mnohem víc. Že by chyběla autorská práva nebo fantazie? Příběh samotný, podřízený archivním vsuvkám, je příšerně zamotaný a nepřehledný. ()

Sawy

Jak lépe zakončit noirový festival plný drsných detektivů, zrádných femme fatale a depresivních konců než vtipnou parodií a zároveň stylovou poctou tomuto legendárnímu odvětví kinematografie? Ještěže se na projekci nepodávalo kafe od Steva Martina, asi bych neusnul do konce života... 85 % ()

Terva

Scénář - Steve Martin, Carl Reiner a George Gipe. Kupodivu se mi to moc líbilo, zasmál jsem se a pobavil. ()

MrCreosote

Najdi si svůj noir. Nápad samotný je báječný a technicky dobře zpracovaný (ve scénách s Millandem a Lancasterem jsem si ani neuvědomil, že jde o různé filmy), nicméně scenáristicky nedotažený. Často to vypadá, že tvůrci chtěli jen mít za každou cenu v jednom filmu Jamese Cagneyho nebo Kirka Douglase. Vtipy se mi až na pár výjimek nezdály zrovna podařené a konec už byl opravdu absurdnější než závěry všech kriminálek let čtyřicátých dohromady. Ale za tu střední část s hledáním blondýny a neustálým prostříháváním mezi noirovkami děkuji, to byl vskutku kouzelný zážitek. ()

liquido26

Jako pocta mým oblíbeným starým filmům noir je to dokonalé. Styl zpracování je bezchybný, skutečně bych věřil, že všechno bylo natočeno ve 40. letech, no a různé vstupy jednotlivých hvězd černobílých snímků (Ladd, Bogart, Price, Laughton ... a samozřejmě famme fatale - Veronica Lake, Ava Gardner, Joan Crawford ...) jsou většinou geniálně udělané a zapracované do děje. Co se zbytku týče, tak mám trochu strach, že neznat ty staré filmy, tak se moc bavit nebudu, ale to asi tak má být, protože je to komedie určená pro milovníky noirů :-) ()

corpsy

Niečo, v čom sa uvidia fanúšikovia noir filmu a niečo, v čom sa uvidia priaznivci paródie a komédie ( teda ak majú aspoň nejaký prehľad, čo to bol noir film ). Takmer dokonalá symbióza použitých záberov z tých najväčších peciek spomenutého žánru a komediálnych eskapád Stevena Martina, ako nebojácneho súkromného detektíva, akoby vypadnutého z tej doby ( no ale samozrejme v komediálnej forme ). Snímok, ktorý by si zaslúžil ešte viac uznania. ()

Maq

Myslím, že i parodie by mohla mít trošku lépe stavěnou zápletku. Takhle je to jen série vtipných scének. Některé fóry jsou dobré. ()

PogoJoe

Uklízečka...uklízečka...uklízečka...UKLÍZEČKA! Tento filmešek přináší celkem originální zážitek oproti jiným - a tím je sledování a bavení se nad tím, jak scény z jiných filmů zapadají spolu z nově přitočeným materiálem do jednoho zábavného celku. Legrace by to byla ještě větší, kdybych ony staré americké filmy znal (což bohužel kromě jednoho případu tak není) - ale i přesto jsem si to vychutnal. Spousta hereckých legend a Steve Martin těžící gagy právě z těchto vybraných ukázek a parodie na ně. Několik málo výbuchů smíchu, tak ve třetí čtvrtině film mírně ztrácí dech, ale přese všechny nedostatky příjemně veselý snímek, k tomu všemu výborně černobíle natočený se zachovanou atmosférou starých šlágrů. ()

kagemush

V hlavní roli Steve Martin (teprve druhá role,po jeho šíleným sadistickým zubaři v Malém krámku hrůz,kde mě opravdu bavil) a Rachel Ward. Dále hráli- Alan Ladd,Carl Reiner,Burt Lancaster,Ava Gardner,Edward Arnold,Barbara Stanwych,Charles Laughoton,Humprey Bogart,Lana Turner,Reni Santoni,Veronika Lake,Fred MacMurray,Vincent Price,Joan Crawford,Ray Milland,Bette Davis,Ingrid Bergman,Kirk Douglas,Cary Grant a James Cagney!!! Ach... ()

Zemřel herec a režisér Carl Reiner

Zemřel herec a režisér Carl Reiner