Mrtví muži nenosí skotskou sukni

• USA Dead Men Don't Wear Plaid (více)

Úchvatná pocta klasickým filmovým gangsterkám. Jako úchvatnou skládanku notoricky známých filmů první poloviny minulého století, natočil režisér Carl Reiner komediální krimi, ve které se v sestřizích představují nejslavnější hvězdy tehdejšího Hollywoodu. Chystal se zavřít na pár dní kancelář, když vtom... je soukromé očko Rigby Reardon (Steve Martin) najat krásnou Juliet (Rachel Ward), aby našel vraha jejího otce. Arogantně geniální v hodnocení stop i bezmocně naivní při setkání s krásnými ženami se pouští do vyšetřování. Přestože občas sejde z cesty, nakonec se s pomocí svého kamaráda Phila Marlowa blíží k rozřešení případu. Před nebezpečnou láskou ale Rigbyho neuchrání ani rady jmenovaného přítele... (Řitka video)

Chřástal

Vždycky mě fascinovaly názvy detektivek jako „Mrtvým vstup zakázán“ nebo „Vrah má mít doktorát“ (ne že bych je četl), takže tohle jsem vidět musel. Mazanější pocta / parodie než Marhoulova a pro mě motivace, abych si před dalším zhlédnutím doplnil filmové vzdělání. ()

jane1106

Originální a bravurně vyvedená noirová komedie se zápletkou, že by ji nerozluštil ani Sherlock Holmes (která je ale nicméně nepodstatná). Prim zde totiž hrají chytré a vtipné gagy Steva Martina alias soukromého očka Rigbey Reardona a především dokonale padnoucí provázanost s útržky děl zlatého fondu. Nechybí samozřejmě sexy femme fatale Rachel Ward, té ovšem lezou do zelí sirény stříbrného plátna Ava Gardner, Ingrid Bergman, Lana Turner a další. Tolik hvězd pohromadě se jen tak nevidí! What does "Foc" mean? - It's a slang word. When a man and a woman are in love, the man puts his... - No, no. Here: "F. O. C. ()

Axident

Samotný příběh je celkem triviální (a banální), jen lepidlo pro velmi vtipnou a ujetou koláž ze starých, klasických černobílých filmů, lépe řečeno některých jeho tehdejších superhvězd, vše umně nasnímáno se skvělým Steve Martinem coby neohroženým detektivem Rigbym. Někdy už mu ironie ujíždí jako v pozdějších letech, jiné scény ale hraje s úplně vážnou tváří. Osobně mě dost z počátku rušil kontrast mezi ostrostí záběrů (ostré, nové s Martinem vs staré, z filmů, rozostřené), ale i kdyby nevím co, každopádně scéna se sypáním kafe do rendlíku je geniální a dlouho jsem se tak nezasmál! Suma sumárum, vlastně děsná blbina, ale milá. ()

in4mator

SPOILER - Neviděla jsem Vás už někde? -To je možné, už jsem předtím někde byl. ¤¤¤ - Pokud budete něco potřebovat, zavolejte mi. Umíte vytáčet čísla ne? Dáte prst do díry a děláte pomalé krouživé pohyby... ()

Cruchot

Pro pamětníky, znalce a milovníky klasických filmů noir naprosto jedinečný zážitek, pro ostatní v druhé půli přeci jen čím dál větší nuda. Steve Martin je ovšem excelentní a některé scény asi jen tak nezapomenu. ()

Martensson35

Jo, tak tohle je střihová nostalgie s příměsí zadní projekce pro tvrdé jádro vyznavačů noir filmů. Jelikož asi tak polovinu filmů, které si snímek dobírá jsem viděl, tak musím říct, že tvůrci si na ně došlápli v podstatě dobře, byť by to šlo asi i víc. Martinovi dialogy s mrtvými kolegy jsou důstojné, občas trochu suché, nicméně vytváří dobré gagy, přičemž ústřední parodie na detektivní školu v čele s dílem Raymonda Chandlera, jehož dílo jsem kdysi také zhltnul, filmu vychází. Takže za mě dobrý. ()

Rodin

Jak je možné, že jsem tento film ještě neohodnotil? V osmdesátkách mě to v kině naprosto dostalo, tehdy bych byl býval dal rozhodně i za pět. Český dabing je obligátně příšerný, ale jinak - výborná zábava a jedna z nejlepších rolí jinak bežně poměrně prvoplánově šaškovského až sterilního Steva Martina. Po letech mě trochu zklamal závěr filmu, který už jsem si přesně nepamatoval a už taky vím, proč. ()

Ernie_13

Cast filmov, ktore dvojica Martin/Reiner pouzili som videl, zvysnu cast si moze doplnit na zaklade tohto snimku. Velmi dobre natoceny hold hollywoodskym klasikam zaobaleni do cisetej komedie. ()

MaxForValue

Zaujímavá politická alegória, akoby predchodca oveľa trefnejšej Zuckerovej Naked Gun, ktorá v sebe kombinuje prvky klasických gangsteriek z minulého storočia. V porovnaní s inými, tématicky podobnými filmami, je to však slabšie. Kažopádne, Steve Martin sa však do svojej pozície skutočne dobre vžil. ()

TonyStark

Nejsem znalec starých noirovek takže tuhle mozaiku slepenou z bůhví kolika filmů nemohu plně docenit. Ale nasmál jsem se dost. Aby také ne - do role soukromého očka dal Steve Martin snad všechen svůj um. Je to sympatické a srandovní puzzle a chtěl bych vidět výrazy legend jako Bogart, Lancaster, Kirk Douglas a dalších, kdyby se po X letech viděli v téhle parodii. ()

Pitryx odpad!

To mohli autoři rovnou namluvit gramfonovou desku a netočit se zbytečně s filmem, který mimochodem, také nestál za nic. Steva Martina nemusím a zde se taky ani neuplatnil. Film je přeplácaný množstvím postav a je to dost i nudný. Chápu, měla to být parodie, tak proto ty postavy, ale ta jde udělat i jiným způsobem, než to takhle celé zmršit. Viz např. sérii žhavých výstřelů. U mě tento film propadl a podruhé jej nemusím. Ani hvězdné obsazení mne prostě neoslovilo. Neříkám, že jsem se občas nezasmál, to ano, ale tak málo, že až hanba psát. ()

Jehan

Neuvěřitelná ptákovina halící se do stylového hávu noir filmu, která byla v 1. polovině 80. let zaslouženým hitem. Tehdy neokoukaný Steve Martin se překonává. "A cleaning woman" aspiruje na jednu z nejlepších absurdit kinematografie. Historické vsuvky jsou v podstatě samoúčelné, byť se tváří jako zásadní ingredience této zběsilosti. I bez nich by to byla vydařená taškařice! ()

Zemřel herec a režisér Carl Reiner

Zemřel herec a režisér Carl Reiner