poster

Mrtví muži nenosí skotskou sukni

 • USA

  Dead Men Don't Wear Plaid

 • slovenský

  Mŕtvi muži nenosia škótsku sukňu

Komedie / Krimi / Thriller

USA, 1982, 89 min

Režie:

Carl Reiner

Kamera:

Michael Chapman

Střih:

Bud Molin

Scénografie:

John DeCuir

Kostýmy:

Edith Head
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Aky
  ****

  Radost pohledět, když tvůrci dokáží zparodovat sami sebe, svoji vlastní práci a přitom film neochudí ani příběh, ani o napětí ani o skvělé herecké výkony, nota bene takových hvězd jako jsou K. Douglas, H. Bogart, R. Mitchum. Skvělé dialogy. Hvězdičku ubírám jen kvůli už opravdu až příliš bláznivému závěru.(23.5.2009)

 • easaque
  **

  s touto parodií na gangsterky mám stejný problém jako u Mazaného Filipa. Humoru je tam spousta, ale moc jsem si ho nevychutnal a místo abych se smál, tak jsem se při většině hlášek jen šklebil. Navíc mi vadila i jeho vratká konstrukce, kde se příběh odvíjí od toho, z jakého filmu si zrovna vzali úryvky a snažili se to vhodně zakomponovat. Nápad je dobrej, ale mě neokouzlil a vyšli mi z toho jen rozpadající se dvouhvězdičkové puzzle. Spíš tato komedie udělá větší dojem na milovníky a znalce starších amerických klasický noir filmů. [ PŘÍBĚH: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 3 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 1 (3*MAX) ](7.2.2013)

 • Šakal
  ****

  Tomu říkám zdařilá POCTA starým NOIR detektivkám. Zajímavé je, že tento snímek ( troufám si tvrdit ) by téměř fungoval i sám o sobě jako povedená detektivka bez znalostí širších souvislostí...., ikdyž samozřejmě největší kouzlo tkví právě v tomto. Ostatně, kdy se člověku poštěstí shlédnout ( a to pohromadě ) hvězdy jako jsou Humprey Bogart, Joan Crawford, Ingrid Bergman, Kirk Douglas, Cary Grant, James Cagney aj........ Steve Martin ( jako neohrožené soukromé očko ) Rigby Reardon je úžasný. Ta jeho naprosto vážná tvář i v těch momentech k popukání, to je dokonalost sama. Jako třešínka na dortu ( pro nás chlapy ) krásná Rachel Ward. p.s. spoiler - co to děláte? Upravuji vám prsa. Nějak se vám během doby, co jste omdlela, posunuly.... Aha, děkuji :o) p.p.s - no nic, musím končit. Jdu se probrat a udělat si kafe :o)(16.9.2010)

 • Chrustyn
  ****

  Nepříliš známá ale neskutečně povedená parodie na klasické, černobílé noir detektivky, která žánr nezesměšňuje ale skládá mu vtipnou poctu. To byla ještě doba, kdy i parodie měly smysluplný příběh a dobré herce. Film má v sobě všechny aspekty noir detektivek, kde nechybí drsný detektiv, který si libuje v cigaretách a alkoholu, krásná femme fatale, tajemné vraždy a nečekáné odhalení. Steve Martin je geniální a nebojím se říci, že se jedná o jeho nejlepší roli co jsem zatím viděl. Jeho postava trousí hlášky se vší vážností a cokoliv řekne nemá chybu. Film je vůbec celý plný geniálních hlášek ("Sestra je paranoidní hypochondr, doktoří tvrdí, že předstírá") a nezapomenutelůných scén (sypání kávy jsem si dal 3x po sobě). Jedná se o jednu z mála parodií, která neztrácí dech si drží po většinu filmového času a jediné co film malinko sráží je konec, který by se spše hodil do nějaké "bondovky". Jinak se jedná o výbornou zábavu, která potěší fanoušky žánru i noir detektivek a i ty, kteří si rádi zavzpomínají na zlaté časy Stevea Martina, který už nic podobného zřejmě nezopakuje.(27.6.2009)

 • Vančura
  ***

  Film s pozoruhodně vysokou koncentrací krásných žen (obzvláště Rachel Ward je zde vyloženě úchvatná), i přesto mě však bohužel moc nebavil. Herectví Steva Martina mě moc nebralo, většinu fórů ve filmu jsem prozíval se znuděným výrazem ve tváři, a povětšinou jsem spíš přemýšlel, jak vlastně asi vznikal scénář takového filmu, než abych se soustředil na jeho děj (pokud zde vůbec lze o nějakém ději mluvit). Pokud jde o mě, za mnohem lepší poctu starým klasickým filmům považuji geniální počiny Final Cut - Dámy a pánové a The Artist. Dead Men Don't Wear Plaid není špatný film a párkrát jsem se tam zasmál, ale podruhé bych se tomu už vyhnul a za zhlédnutí to podle mě bohužel moc nestojí. Btw. potěšilo mě, že jsou na konci vypsány všechny citované snímky.(28.11.2016)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace