poster

Mrtví muži nenosí skotskou sukni

 • anglický

  Dead Men Don't Wear Plaid

 • slovenský

  Mŕtvi muži nenosia škótsku sukňu

Komedie / Krimi / Thriller

USA, 1982, 89 min

Režie:

Carl Reiner

Kamera:

Michael Chapman

Střih:

Bud Molin

Scénografie:

John DeCuir

Kostýmy:

Edith Head
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • D.Moore
  ****

  Báječný husarský kousek. Zprvu jsem se sice trochu bál, jestli mi nebude vadit, že jsem všechny citované noirovky neviděl... Ale nevadilo. Ani v nejmenším. Steve Martin byl výborný, Rachel Ward rovněž, a způsob, jakým režisér pospojoval svůj film s těmi cizími, nemá jedinou chybu. "Jestli chcete, abych vyšetřoval smrt vašeho otce, dostanu 10 dolarů za den. Plus výdaje.“ - „Bude stačit 200 dolarů předem, pane Reardone?“ - „Za 200 dolarů zastřelím svoji babičku.“ - „To nebude nutné.“ - „To nikdy nevíte. V posledním případu jsem musel vyhodit vlastního bratra z letadla. Blázen.“(22.4.2014)

 • PogoJoe
  ***

  Uklízečka...uklízečka...uklízečka...UKLÍZEČKA! Tento filmešek přináší celkem originální zážitek oproti jiným - a tím je sledování a bavení se nad tím, jak scény z jiných filmů zapadají spolu z nově přitočeným materiálem do jednoho zábavného celku. Legrace by to byla ještě větší, kdybych ony staré americké filmy znal (což bohužel kromě jednoho případu tak není) - ale i přesto jsem si to vychutnal. Spousta hereckých legend a Steve Martin těžící gagy právě z těchto vybraných ukázek a parodie na ně. Několik málo výbuchů smíchu, tak ve třetí čtvrtině film mírně ztrácí dech, ale přese všechny nedostatky příjemně veselý snímek, k tomu všemu výborně černobíle natočený se zachovanou atmosférou starých šlágrů.(24.8.2007)

 • Jara.Cimrman.jr
  ****

  Nejsem přítelem ani nepřítelem Carloty a nemám dost sýra na to, abych roztavil USA, takže mne detektiv Rigby může ze svého vyšetřování vynechat. Mne to totiž víc baví z pozice nezúčastněného pozorovatele, který si užívá Rigbyho fantastického poletování mezi noirovými klasikami a snaživě pátrá po tom, co je originál, co je kopie a co je úplná hovadina. Já zkrátka chci žít v parodii, protože dnes nemají ženy to správné vychování. Když jim totiž galantní muž narovná prsa, tak se, místo děkovného narovnání penisu, často dočká jen pravého háku, vulgárních nadávek a citace úryvků z trestního zákoníku. To by se Rigbymu stát nemohlo.(15.12.2014)

 • Chrustyn
  ****

  Nepříliš známá ale neskutečně povedená parodie na klasické, černobílé noir detektivky, která žánr nezesměšňuje ale skládá mu vtipnou poctu. To byla ještě doba, kdy i parodie měly smysluplný příběh a dobré herce. Film má v sobě všechny aspekty noir detektivek, kde nechybí drsný detektiv, který si libuje v cigaretách a alkoholu, krásná femme fatale, tajemné vraždy a nečekáné odhalení. Steve Martin je geniální a nebojím se říci, že se jedná o jeho nejlepší roli co jsem zatím viděl. Jeho postava trousí hlášky se vší vážností a cokoliv řekne nemá chybu. Film je vůbec celý plný geniálních hlášek ("Sestra je paranoidní hypochondr, doktoří tvrdí, že předstírá") a nezapomenutelůných scén (sypání kávy jsem si dal 3x po sobě). Jedná se o jednu z mála parodií, která neztrácí dech si drží po většinu filmového času a jediné co film malinko sráží je konec, který by se spše hodil do nějaké "bondovky". Jinak se jedná o výbornou zábavu, která potěší fanoušky žánru i noir detektivek a i ty, kteří si rádi zavzpomínají na zlaté časy Stevea Martina, který už nic podobného zřejmě nezopakuje.(27.6.2009)

 • Hellboy
  ****

  Pocta a parodie filmu noir. Skvělá zábava, kterou jsem si fakt užíval, ale do plného hodnocení přecejen něco chybí. I tak se jedná o neuvěřitelně vtipnej snímek, nastalo dost momentů, kdy jsem vyprsknul smíchy, nad tim, jak to bylo poskládaný dohromady. Nejsem žádnej znalec, takže jsem poznal jen Bogarta, Cary Granta a Kirka Douglase. To ale nevadí, bavil jsem se skvěle i tak.(19.5.2009)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace