Mrtví muži nenosí skotskou sukni

Dead Men Don't Wear Plaid

• slovenský

Mŕtvi muži nenosia škótsku sukňu

Komedie / Krimi / Thriller

Scénografie:

John DeCuir

Kostýmy:

Edith Head

Nejsem přítelem ani nepřítelem Carloty a nemám dost sýra na to, abych roztavil USA, takže mne detektiv Rigby může ze svého vyšetřování vynechat. Mne to totiž víc baví z pozice nezúčastněného pozorovatele, který si užívá Rigbyho fantastického poletování mezi noirovými klasikami a snaživě pátrá po tom, co je originál, co je kopie a co je úplná hovadina. Já zkrátka chci žít v parodii, protože dnes nemají ženy to správné vychování. Když jim totiž galantní muž narovná prsa, tak se, místo děkovného narovnání penisu, často dočká jen pravého háku, vulgárních nadávek a citace úryvků z trestního zákoníku. To by se Rigbymu stát nemohlo.(15.12.2014)

• honajz

Mám rád filmy noir, chandlerovky, ale tohle kromě jednoho nápadu nemá ani švih ani vtip třeba oněch chandlerovek. Když Chandler použije větu, poté co Marlowa někdo praštil do hlavy: "Chytil jsem rukama podlahu a roztočil pokoj kolem sebe.", je to vtipné. Když někdo někomu "upravuje" prsa a řekne, že se posunula, je to laciné.(2.6.2011)

V hlavní roli Steve Martin (teprve druhá role,po jeho šíleným sadistickým zubaři v Malém krámku hrůz,kde mě opravdu bavil) a Rachel Ward. Dále hráli- Alan Ladd,Carl Reiner,Burt Lancaster,Ava Gardner,Edward Arnold,Barbara Stanwych,Charles Laughoton,Humprey Bogart,Lana Turner,Reni Santoni,Veronika Lake,Fred MacMurray,Vincent Price,Joan Crawford,Ray Milland,Bette Davis,Ingrid Bergman,Kirk Douglas,Cary Grant a James Cagney!!! Ach...(17.5.2009)

Velmi povedená parodie na filmy černobílého plátna. Bohužel nejsem takový znalec. Herce jsem sice poznal, ale z filmů jsem viděl jen kousek Hlubokého spánku kdysi dávno (napravím). Proto mi uteklo pár vtipných scén. Marlowa jsem si ale naštěstí užít dokázal. Steve Martin skvěle pobavil, jeho prupovídky (styl Bláznivé střely) jsou vtipné a hned první scéna s rovnáním poprsí mě rozesmála nahlas. -"I hadn't seen a body put together like that since I solved the case of the 'Murdered Girl with the Big Tits'."(19.5.2009)

Báječný husarský kousek. Zprvu jsem se sice trochu bál, jestli mi nebude vadit, že jsem všechny citované noirovky neviděl... Ale nevadilo. Ani v nejmenším. Steve Martin byl výborný, Rachel Ward rovněž, a způsob, jakým režisér pospojoval svůj film s těmi cizími, nemá jedinou chybu. "Jestli chcete, abych vyšetřoval smrt vašeho otce, dostanu 10 dolarů za den. Plus výdaje.“ - „Bude stačit 200 dolarů předem, pane Reardone?“ - „Za 200 dolarů zastřelím svoji babičku.“ - „To nebude nutné.“ - „To nikdy nevíte. V posledním případu jsem musel vyhodit vlastního bratra z letadla. Blázen.“(22.4.2014)