Mrtví muži nenosí skotskou sukni

Dead Men Don't Wear Plaid

• slovenský

Mŕtvi muži nenosia škótsku sukňu

Komedie / Krimi / Thriller

Scénografie:

John DeCuir

Kostýmy:

Edith Head

Nepříliš známá ale neskutečně povedená parodie na klasické, černobílé noir detektivky, která žánr nezesměšňuje ale skládá mu vtipnou poctu. To byla ještě doba, kdy i parodie měly smysluplný příběh a dobré herce. Film má v sobě všechny aspekty noir detektivek, kde nechybí drsný detektiv, který si libuje v cigaretách a alkoholu, krásná femme fatale, tajemné vraždy a nečekáné odhalení. Steve Martin je geniální a nebojím se říci, že se jedná o jeho nejlepší roli co jsem zatím viděl. Jeho postava trousí hlášky se vší vážností a cokoliv řekne nemá chybu. Film je vůbec celý plný geniálních hlášek ("Sestra je paranoidní hypochondr, doktoří tvrdí, že předstírá") a nezapomenutelůných scén (sypání kávy jsem si dal 3x po sobě). Jedná se o jednu z mála parodií, která neztrácí dech si drží po většinu filmového času a jediné co film malinko sráží je konec, který by se spše hodil do nějaké "bondovky". Jinak se jedná o výbornou zábavu, která potěší fanoušky žánru i noir detektivek a i ty, kteří si rádi zavzpomínají na zlaté časy Stevea Martina, který už nic podobného zřejmě nezopakuje.(27.6.2009)

Hodne zajimavej film, kterej funguje jako slusna detektivka se zajimavou zapletkou, parodie na detektivky a zaroven jako pocta starejm noirovkam. Pokud mi neco neuniklo, ze zacatku tu sice nic neni, ale nekdy po 20 minutach zacnou tvurci cpat do deje jednu scenu ze starejch noirovek za druhou a to tak, ze skutecne kolikrat nepoznate, ze to je z jinyho filmu. Ale obcas to precejen odhadnout jde, jelikoz v hodne pripadech je vzdy zaber jakoby za hlavou. Jinak neprislo mi, ze by tady bylo zase tolik foru, ale kdyz uz sem nakej daj, tak je fakt perfektni, cemuz taky napomaha naprosto skvelej Martin, kterej nejenom, ze vypada, ze je celkem ve forme a hraje skvele, ale navic ma vlasy obarveny na cerno. Takze za ten paradni napad, skvely zpracovani a perfektniho Martina odpustim filmu tech par nezazivnejch mist a je to za slusny 4*. Navic, v jakym jinym filmu by se sesli takovy hvezdy jako Gardner, Lancaster, Bogart, Grant, Bergman, Davis, Douglas, Cagney, Price.(25.1.2009)

Film s pozoruhodně vysokou koncentrací krásných žen (obzvláště Rachel Ward je zde vyloženě úchvatná), i přesto mě však bohužel moc nebavil. Herectví Steva Martina mě moc nebralo, většinu fórů ve filmu jsem prozíval se znuděným výrazem ve tváři, a povětšinou jsem spíš přemýšlel, jak vlastně asi vznikal scénář takového filmu, než abych se soustředil na jeho děj (pokud zde vůbec lze o nějakém ději mluvit). Pokud jde o mě, za mnohem lepší poctu starým klasickým filmům považuji geniální počiny Final Cut - Dámy a pánové a The Artist. Dead Men Don't Wear Plaid není špatný film a párkrát jsem se tam zasmál, ale podruhé bych se tomu už vyhnul a za zhlédnutí to podle mě bohužel moc nestojí. Btw. potěšilo mě, že jsou na konci vypsány všechny citované snímky.(28.11.2016)

Poskládané to je skvěle, ale stejně by to možná chtělo celistvější příběh. Je fakt, že ty noirové filmy byly taky hyperpřekombinované, ale takové interview s blondýnkami tam podle mě bylo jen aby tam bylo. Kdyby tam bylo víc absurdity, jako v geniálním finále, nebo ve scénách se sáním kulky, byla by to bomba. Člověk holt musí být opravdový znalec (což nejsem) a fanda noirovek, aby tenhle film plně docenil.(7.2.2011)

Bohužel mimo ústředního nápadu, se kterým si autoři opravdu pečlivě pohráli, tu není nic navíc. Vtipy jsou vcelku otřepané a nijak objevné (rovnání ňader a tak), i když se občas nějaký ten dobrý najde, vcelku je to spíše hádání názvů starých filmů a jmen herců než plnokrevná komedie. A poznámka k českým titulkům: překládat "I do not want him to fill you up" jako "Nechci, aby tě osahával" je u filmu založeného na sexuálních dvojsmyslech docela divné. To není film pro výuku na základních školách.(2.4.2013)