Mrtví muži nenosí skotskou sukni

Dead Men Don't Wear Plaid

• slovenský

Mŕtvi muži nenosia škótsku sukňu

Komedie / Krimi / Thriller

Scénografie:

John DeCuir

Kostýmy:

Edith Head

Báječný husarský kousek. Zprvu jsem se sice trochu bál, jestli mi nebude vadit, že jsem všechny citované noirovky neviděl... Ale nevadilo. Ani v nejmenším. Steve Martin byl výborný, Rachel Ward rovněž, a způsob, jakým režisér pospojoval svůj film s těmi cizími, nemá jedinou chybu. "Jestli chcete, abych vyšetřoval smrt vašeho otce, dostanu 10 dolarů za den. Plus výdaje.“ - „Bude stačit 200 dolarů předem, pane Reardone?“ - „Za 200 dolarů zastřelím svoji babičku.“ - „To nebude nutné.“ - „To nikdy nevíte. V posledním případu jsem musel vyhodit vlastního bratra z letadla. Blázen.“(22.4.2014)

Uklízečka...uklízečka...uklízečka...UKLÍZEČKA! Tento filmešek přináší celkem originální zážitek oproti jiným - a tím je sledování a bavení se nad tím, jak scény z jiných filmů zapadají spolu z nově přitočeným materiálem do jednoho zábavného celku. Legrace by to byla ještě větší, kdybych ony staré americké filmy znal (což bohužel kromě jednoho případu tak není) - ale i přesto jsem si to vychutnal. Spousta hereckých legend a Steve Martin těžící gagy právě z těchto vybraných ukázek a parodie na ně. Několik málo výbuchů smíchu, tak ve třetí čtvrtině film mírně ztrácí dech, ale přese všechny nedostatky příjemně veselý snímek, k tomu všemu výborně černobíle natočený se zachovanou atmosférou starých šlágrů.(24.8.2007)

Nejsem přítelem ani nepřítelem Carloty a nemám dost sýra na to, abych roztavil USA, takže mne detektiv Rigby může ze svého vyšetřování vynechat. Mne to totiž víc baví z pozice nezúčastněného pozorovatele, který si užívá Rigbyho fantastického poletování mezi noirovými klasikami a snaživě pátrá po tom, co je originál, co je kopie a co je úplná hovadina. Já zkrátka chci žít v parodii, protože dnes nemají ženy to správné vychování. Když jim totiž galantní muž narovná prsa, tak se, místo děkovného narovnání penisu, často dočká jen pravého háku, vulgárních nadávek a citace úryvků z trestního zákoníku. To by se Rigbymu stát nemohlo.(15.12.2014)

Nepříliš známá ale neskutečně povedená parodie na klasické, černobílé noir detektivky, která žánr nezesměšňuje ale skládá mu vtipnou poctu. To byla ještě doba, kdy i parodie měly smysluplný příběh a dobré herce. Film má v sobě všechny aspekty noir detektivek, kde nechybí drsný detektiv, který si libuje v cigaretách a alkoholu, krásná femme fatale, tajemné vraždy a nečekáné odhalení. Steve Martin je geniální a nebojím se říci, že se jedná o jeho nejlepší roli co jsem zatím viděl. Jeho postava trousí hlášky se vší vážností a cokoliv řekne nemá chybu. Film je vůbec celý plný geniálních hlášek ("Sestra je paranoidní hypochondr, doktoří tvrdí, že předstírá") a nezapomenutelůných scén (sypání kávy jsem si dal 3x po sobě). Jedná se o jednu z mála parodií, která neztrácí dech si drží po většinu filmového času a jediné co film malinko sráží je konec, který by se spše hodil do nějaké "bondovky". Jinak se jedná o výbornou zábavu, která potěší fanoušky žánru i noir detektivek a i ty, kteří si rádi zavzpomínají na zlaté časy Stevea Martina, který už nic podobného zřejmě nezopakuje.(27.6.2009)

Pocta a parodie filmu noir. Skvělá zábava, kterou jsem si fakt užíval, ale do plného hodnocení přecejen něco chybí. I tak se jedná o neuvěřitelně vtipnej snímek, nastalo dost momentů, kdy jsem vyprsknul smíchy, nad tim, jak to bylo poskládaný dohromady. Nejsem žádnej znalec, takže jsem poznal jen Bogarta, Cary Granta a Kirka Douglase. To ale nevadí, bavil jsem se skvěle i tak.(19.5.2009)