Mrtví muži nenosí skotskou sukni

Dead Men Don't Wear Plaid

• slovenský

Mŕtvi muži nenosia škótsku sukňu

Komedie / Krimi / Thriller

Scénografie:

John DeCuir

Kostýmy:

Edith Head

Nejsem přítelem ani nepřítelem Carloty a nemám dost sýra na to, abych roztavil USA, takže mne detektiv Rigby může ze svého vyšetřování vynechat. Mne to totiž víc baví z pozice nezúčastněného pozorovatele, který si užívá Rigbyho fantastického poletování mezi noirovými klasikami a snaživě pátrá po tom, co je originál, co je kopie a co je úplná hovadina. Já zkrátka chci žít v parodii, protože dnes nemají ženy to správné vychování. Když jim totiž galantní muž narovná prsa, tak se, místo děkovného narovnání penisu, často dočká jen pravého háku, vulgárních nadávek a citace úryvků z trestního zákoníku. To by se Rigbymu stát nemohlo.(15.12.2014)

• honajz

Mám rád filmy noir, chandlerovky, ale tohle kromě jednoho nápadu nemá ani švih ani vtip třeba oněch chandlerovek. Když Chandler použije větu, poté co Marlowa někdo praštil do hlavy: "Chytil jsem rukama podlahu a roztočil pokoj kolem sebe.", je to vtipné. Když někdo někomu "upravuje" prsa a řekne, že se posunula, je to laciné.(2.6.2011)

"Promiňte, že jsem Vám stoupnul na nohu." - "Nevadí, to byla moje hlava." Vtipná černobílá parodie z roku 1982 plná černého humoru, přesněji parodická koláž pasáží ze starých detektivek s Bogartem (detektiv Philip Marlowe), Laughtonem, Davisovou, Kirkem Douglasem, Lancasterem, Bergmanovou, Grantem a dalšími doplněná dotočeným sjednocujícím dějem pátrání soukromého detektiva v podání Steva Martina a jeho přitažlivé zákaznice Rachel Wardové ("Jste jen ústřižek"). Ani jsem všechny ty hvězdy nepoznal a ty filmy bohužel taky ne, to musím napravit. Jedna hláška střídala druhou a já se bavil. (Rozhodně stokrát lepší fim než nějaký Mazaný Filip.) Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=ixAyGhUgr0E(1.6.2009)

Hodne zajimavej film, kterej funguje jako slusna detektivka se zajimavou zapletkou, parodie na detektivky a zaroven jako pocta starejm noirovkam. Pokud mi neco neuniklo, ze zacatku tu sice nic neni, ale nekdy po 20 minutach zacnou tvurci cpat do deje jednu scenu ze starejch noirovek za druhou a to tak, ze skutecne kolikrat nepoznate, ze to je z jinyho filmu. Ale obcas to precejen odhadnout jde, jelikoz v hodne pripadech je vzdy zaber jakoby za hlavou. Jinak neprislo mi, ze by tady bylo zase tolik foru, ale kdyz uz sem nakej daj, tak je fakt perfektni, cemuz taky napomaha naprosto skvelej Martin, kterej nejenom, ze vypada, ze je celkem ve forme a hraje skvele, ale navic ma vlasy obarveny na cerno. Takze za ten paradni napad, skvely zpracovani a perfektniho Martina odpustim filmu tech par nezazivnejch mist a je to za slusny 4*. Navic, v jakym jinym filmu by se sesli takovy hvezdy jako Gardner, Lancaster, Bogart, Grant, Bergman, Davis, Douglas, Cagney, Price.(25.1.2009)

Mrtví muži nenosí skotskou sukni je v první řadě komedie z doby, kdy ještě Steve Martin hrál v dobrých snímcích. Celá tahle podívaná je velmi originální a využití všech těch starých filmových útržků je pěkné. Najdeme zde mnoho herců, od Humphreyho Bogarta a Ingrid Bergmanové, přes Caryho Granta a Kirka Douglase, až k Charlesi Laughtonovi, Vincentu Pricevi a mnoho dalším. Celé to vyznívá tak roztomile nostalgicky, což se mi moc líbilo. Podobných komedií není mnoho a tahle za to určitě stojí!(19.8.2011)