Mrtví muži nenosí skotskou sukni

• USA Dead Men Don't Wear Plaid (více)

Úchvatná pocta klasickým filmovým gangsterkám. Jako úchvatnou skládanku notoricky známých filmů první poloviny minulého století, natočil režisér Carl Reiner komediální krimi, ve které se v sestřizích představují nejslavnější hvězdy tehdejšího Hollywoodu. Chystal se zavřít na pár dní kancelář, když vtom... je soukromé očko Rigby Reardon (Steve Martin) najat krásnou Juliet (Rachel Ward), aby našel vraha jejího otce. Arogantně geniální v hodnocení stop i bezmocně naivní při setkání s krásnými ženami se pouští do vyšetřování. Přestože občas sejde z cesty, nakonec se s pomocí svého kamaráda Phila Marlowa blíží k rozřešení případu. Před nebezpečnou láskou ale Rigbyho neuchrání ani rady jmenovaného přítele... (Řitka video)

easaque

s touto parodií na gangsterky mám stejný problém jako u Mazaného Filipa. Humoru je tam spousta, ale moc jsem si ho nevychutnal a místo abych se smál, tak jsem se při většině hlášek jen šklebil. Navíc mi vadila i jeho vratká konstrukce, kde se příběh odvíjí od toho, z jakého filmu si zrovna vzali úryvky a snažili se to vhodně zakomponovat. Nápad je dobrej, ale mě neokouzlil a vyšli mi z toho jen rozpadající se dvouhvězdičkové puzzle. Spíš tato komedie udělá větší dojem na milovníky a znalce starších amerických klasický noir filmů. [ PŘÍBĚH: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 3 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 1 (3*MAX) ] ()

Joe321

Velmi povedená parodie na filmy černobílého plátna. Bohužel nejsem takový znalec. Herce jsem sice poznal, ale z filmů jsem viděl jen kousek Hlubokého spánku kdysi dávno (napravím). Proto mi uteklo pár vtipných scén. Marlowa jsem si ale naštěstí užít dokázal. Steve Martin skvěle pobavil, jeho prupovídky (styl Bláznivé střely) jsou vtipné a hned první scéna s rovnáním poprsí mě rozesmála nahlas. -"I hadn't seen a body put together like that since I solved the case of the 'Murdered Girl with the Big Tits'." ()

Martin741

Asi najlepsi film od rezisera Karla Reinera /Dannyho Partaci1,2,3/. Komedia ako ma byt a vynimocne mi smakuje aj US styl humoru, ktory je fakt na urovni. Asi hlavne vybornemu Stevovi Martinovi, ktory je pre mna tvorca slusnej a inteligentnej US zabavy. Poprosim uz len o jedno : viac takych komikov ako Styv Martin : 100 % ()

zette

Noir je jeden z mych nejoblibenejsich filmovych zanru a tato kriminalni komedie na nej skvele odkazuje! Me ta hra s divakem, atmosfera a hlavni postava proste bavila. ()

mortak

Bohužel mimo ústředního nápadu, se kterým si autoři opravdu pečlivě pohráli, tu není nic navíc. Vtipy jsou vcelku otřepané a nijak objevné (rovnání ňader a tak), i když se občas nějaký ten dobrý najde, vcelku je to spíše hádání názvů starých filmů a jmen herců než plnokrevná komedie. A poznámka k českým titulkům: překládat "I do not want him to fill you up" jako "Nechci, aby tě osahával" je u filmu založeného na sexuálních dvojsmyslech docela divné. To není film pro výuku na základních školách. ()

sator

Krimi,thriller fakt ne komedie to spíš...Vůbec mi nedošlo že používali střihu se starými gangsterkami..-vtipné... ()

Mrkvič

Příjemná oddychovka a v polovině jsem si říkal, jak skvělé by bylo, kdyby takovýto vzor někdo použil u nás. Podívat se na nový film s Vlastou Burianem, Werichem a dalšíma by rozhodně stálo za to. Steve Martin si tady s tím pěkně vyhrál a přihodil i pár pěkných fórků. 80 minut je tak akorát, ale víc tomu dát nemůžu, protože to je přeci jen takový recyklát. ()

Schobul

Parádní komedie, která mě naprosto odzbrojila. Ovšem jen do první půlky, potom se to tááhlo, a i fórků ubývalo.. Příjemné překvapení. ()

zaseprd

Výborný nápad prošpikovat film záběry z jiných snímků, aby vše do sebe zapadalo a divák "téměř" nic nepoznal. Některé scény k popukání, ovšem je jich poskrovnu a celý film, kde jsem se občas ztrácel ve jménech a ději, nezachrání. "Co to děláte? - Opravuji vaše ňadra. Omdlela jste a ony se... posunuly úplně mimo." . . . "Co to... děláte? Spravuji vašeho malého. Když jste vypadl z toho okna, úplně se posunul. - Díky. - Rádo se stalo. - Takhle jsem svého malého neměl spraveného pěkně dlouhou dobu... zvlášť bez toho, abych musel sám žádat." ()

Compadre

"Co to děláte?" "Opravuju vaše prsa, když jste omdlela, pohnuly se.."Zdařilá parodie s neobvykle snesitelným Stevem Martinem. Noirovka podobná našemu Mazanému Filipovi, ale míň ulítlá. Některý hlášky fakt pobaví :) ()

VanTom

Být fanouškem klasického amerického noiru a mít nakoukáno, získá tato parodie úplně nový rozměr. Neznalému totiž nemusí ani dojít, že se sem vestříhávají scény ze slavných starých filmů, tak dobře je to uděláno (tedy v HD se to jasně pozná podle kvality obrazu). Jinak mi ale vcelku suchá komediální stránka příliš nesedla, případ se sice ukázal správně přestřeleně absurdní, ale celkově jsem se moc nenasmál. ()

Brain-D

Vtipná noirová pocta se skvělým Stevem Martinem. Začalo to podle mého gusta, ale o dost lepší by bylo, kdyby to nebylo poskládané ze starých noirovek, ale mělo vlastní postavy. Myslíš, že kdyby si tu někdo pohrál více se scénářem byla by to celkem řacha. ()

MI-380

Na parodii málo humoru, nápad se zařazením klasických filmových scén do nového filmu dobrý, ale nevyužitý. Čekání (často nudné a nesnesitelně dlouhé) na další kousek starého filmu, není ta pravá zábava. Zvlášť když to čekání většinou končí dost násilným nebo neumělým zamontováním staré scény mezi nové. Chandler a jeho humor je u mě hodně vysoko, stejně jako Bogart a jeho role, filmové parodie nikdy nevynechám, tady však musím stejně jako před lety zůstat na skotsky šetrných 55%. ()

Ironfood

Nápad využít scény ze starých filmů není špatný. Bohužel jsem žádný z těchto filmů neviděl, což asi můj zážitek poněkud znehodnotilo. I tak mi ale přišlo. že by se to zakomponování starých scén dalo udělat zábavnějším způsobem, tady to místy působilo poněkud fádně a samoúčelně. ()

vitekpe

Po slibnem zacatku mi prislo, ze se to zmenilo na sestrih slavnych scenek ze slavnych noiru. No, kdo by si je rad nepripomel, to uznavam, ale bylo to dle meho trosku na ukor tohoto pribehu. Misto komedie to nakonec pripominalo spis katalog. ()

Han22

Sice oceňuji nápad s propojením starých filmů a nového příběhu, ale jinak mě to moc nebavilo. Vtipný to zas na komedii moc není, spíše se to bere strašně vážně a tyhle filmy noir mě celkově nijak neberou. Připadal jsem si jak kdybych sledoval film ze 40. let, což byl asi účel, ale mě tohle míjí o míle. Navíc Martina fakt nemusím. EDIT 2024: Mezitím jsem shlédl spoutu krimi 40. let, takže to noirové vyprávění oceňuji, stejně jako tu práci, kterou tohle propojení muselo dát. A Steve Martin s černými vlasy vypadá se zavřením očí jako noirový detektiv. Nicméně humoru moc není a když tak je stupidní (prstohra, sprostý dvojsmysly, upravování prsou) a příběh je chaos se stupidním finále (když nevíte coby narvěte tam nacisty). Přidávám hvězdičku, ale nadšení ostatních zde nesdílím ani napodruhé. ()

F.W.Colqhoun

V pátek 6. prosince mi Řiťka Video poznovu udělali radost. Mrtví muži se mi tu v diskutabilním formátu DivX povalují už roky, já se odhodlal až s originálkou. Kromě jiného mě od zhlédnutí odrazovalo vědomí nedostatečnosti co do znalostí žánru noir a taky trvale smíšené pocity ze Stevea Martina, které rozrušovaly jen letmé zkušenosti typu "Shopgirl". Sebevědomí co do noir ale narostlo (ostatně viděl jsem Třetího muže, Maltézského sokola, Dotek zla i Dámu z Šanghaje, ne? ha ha ha ha ha) a i když se ukázalo, že neoprávněně (ze samplovaných filmů jsem neviděl jediný), film dokázal moji ignoranci vynikajícím scénářem, elegantním provedením a SKVĚLÝM výkonem Martina překlenout k delikatesní zábavě, jíž jsem se byl s to oddat přesto, že jsem k filmíku usedal zmožen celonoční akcí. Pevně věřím, že tak bude tato detektivka fungovat pro každého, protože na rozdíl od současné produkce spíš než konkrétní scény paroduje žánrová klišé, která jsou známá obecně. Vlastní ignorancí se tedy odradit nenechte. Zpět. Steve Martin: bravo! Těžko odhadovat jeho osobní přispění do scénáře, ale nebude zřejmě zanedbatelné. U marlowovských hlášek typu "intrukce do ní padaly jako pomeje do prasete" nebo "takový tělo jsem v celku neviděl od doby, co jsem řešil případ vraždy ženy s velkýma kozama" se mnou zacloumaly slušně. Martinovo působení je o to vtipnější, že jako noir-hrdina fakt, ještě s havraními vlasy, vypadá. Na film se díky sice patrnému, ale citlivému propojení originálních a samplovaných pasáží moc hezky kouká a všudypřítomnost dramatického soundtracku je nachlup stejně otravná, jako v parodovaných klasických peckách. Jedinou snad výtkou by mohlo být, že samplovaných pasáží nebylo víc. Tááákže: Kterak kdysi prohlásil můj moudrý otec: Bylo to hezké, ale poučné. Jdu se * ehm * poohlédnout po "The Big Sleep" a budu snít o tom, že někdo něco takového provede se starými českými detektivkami s majorem Kalašem. ()

Zemřel herec a režisér Carl Reiner

Zemřel herec a režisér Carl Reiner