Zemičku kdesi pod horami ovládají vysoce postavení zločinci, lidé propojení s politikou, mafií, ale i s policií, soudy a velkými kšefty. Závislá teenagerka zmizí z resocializačního centra, nikomu ale nechybí. O nuceném sexu a drogách chce vypovídat na policii, ale pošlou ji pryč. Vyhledá novináře, který se pustí do rozplétání neuvěřitelné chobotnice zločinu, mafie, vydírání. Nadějný politik se stane předsedou a ovládne celou zemi, protože kdo má moc, má pod palcem i policii i státní obchody. Z malého veksláka se stává velký vyděrač, který s lidmi zachází jako s šachovými figurkami. Jenže může pravda přežít mezi lidmi, kterým jde o prachy a moc? Nebo se Bůh peněz neštítí ani vraždit? (Cinemart)

Sany33

Príbeh: Skorumpované Slovensko, ktoré riadi jedna osoba z pozadia. Herecké obsadenie: Na slovenské pomery celkom slušné zastúpenie hercov. Páčilo sa mi, že je to to z tohto pohľadu čisto slovenský film a nebola nutná žiadna koprodukcia. Prevedenie: Celkom mätúce. Nakoľko som čítal knihu vedel som čo sa pod ktorým charakterom skrýva za reálnu postavu ale aj tak to bolo mätúce a celkom zle vygradované. Navyše všetko o mafii bolo z filmu vystrihnuté, čo celkom zabolí lebo postavu "Lepeňáka" som si celkom obľúbil. Pocity: Ja verím tomu, že je naša krajina skorumpovaná. Verím aj tomu, že SMER s Kočnerom to celkom dobre ťahali už od začiatku 90 rokov a teraz sa ide ďalej pokračovať len sa strana bude volať HLAS. Ale aj napriek tomu tento film bol iba aktuálna propaganda a ťažil na aktuálnosti tejto témy. Pevne verím že za 5 rokov, ak si to niekto pustí nebude chápať súvislosti. Pridaná hodnota: Celkom emotívny obraz na ten hnoj v ktorom denno denne žijeme. 55% ()

bizz_mjc

Sviňa stejně jako naše Gangster Ka operuje na základech ne dávných událostí, až se divím, že tvůrci jej označují za fikci a nikoli za přifilmovaný úhel pohledu ve stylu politických dramat/thrillerů, neb námět, prorůstání politiky s černými eminencemi a církví, jejich opojení mocí a nedotknutelní a pátrání mladého novináře, který, jak víme, byl se snoubenkou připraven o život, film zobrazuje dobře. Co je však třeba pozdvihnout, je, ať už je na vině kdokoli, jasné pojmenování problémů a identifikování postav. Je na toto u nás odvaha? Holt Slováci si pak vydobili změnu, mají Euro, výtečnou prezidentku, zvládli c-19 krizi... jen závidět. ()

fabecc1222

Mám pocit, že veškeré Slovenské thrillery posledních let se točí pořád okolo toho samého. Kuciak, Fico, pozemky, víra.... Už po několikáté vidíme zpracovanou tu samou látku. Tady mi zvlášť přišlo, že tvůrci si hodně berou z třetí řady seriálu Za sklem. Je tu hodně zajímavých postav, které ale nedostávají prostor, jelikož tvůrci rozjíždějí hned několik dějových linek, kdy některé z nich se objeví třeba až v půlce filmu, naopak některé v závěrečné třetině skoro vůbec nejsou... ()

Kurikmoon

Možno, keby som bol z inej krajiny, by mi Sviňa dala viac. Herci sa snažili, niektoré situácie boli dojemné... Ale, keď sa zamyslím, čo si po dopozeraní odnášam...? ()

Jaro.Krafcik

Druhý Slovenský film dnes. Poriadne hnusný ťah dať toto do kín pred voľbami. Dobrovoľne by som na to určite nešiel. No tvorcovia sa chválili že to je najnavštevovanejší slovenský film v kinách, aj keď tí lepší vedia že Bathory, Sviňa neprekonala. Či už narážali autori na nejakú politickú stranu to radšej neriešim, množstvo vulgarizmov, sila. Ale zas to nebol žiaden prepadák a ide o zaujimavý počin, ktorých veľa nieje. Som sám zvedavý či niečo podobné vytvoria aj na ďalšie voľebné obdobie. Za zmienku stojí aj Verbalov komentár, ktorý sa snažil napísať v slovenčine, snaha sa cení, ale bolo to skôr na zaplakanie, jedným slovom trápne, vyjadriť som sa musel. Zároveň ide aj o moje hodnotenie s číslom 5555. 3* ()

ghatos

Takhle...ta snaha uchopit dost specifické téma na základě reálné inspirace je cenná, avšak nepodařilo se to zcelit a dotáhnout. Hlavně předobrazy Kaliňáka a Kočnera jsou povedené. Dekadence, zhýralost, amorálnost, buranismus ve slovenské politice...já vím všude jsou problémy, ale na Slovensku je to jiný level. Určitě by stálo za politologickou diskuzi, jestli současný typ společenské smlouvy a zastupitelské demokracie nejsou vyčerpané a kontraproduktivní. 54%. ()

m.a.t.o.

„A čo? Ho vyhlásia za svatého? Teraz aspoň môže byť patrón novinárov, keď má v sebe patrón.“ Predvolebná kampaň po slovensky. Ak by sa tvorcovia neponáhľali s načasovaním, možno by nakoniec zo Svine bol aj dobrý film. Takto je to ale len akýsi nedorobený mix všetkých možných aj nemožných udalostí. Solčanská po Únose pochovala ďalší námet s obrovským potenciálom. 40 % ()

vyfuk

Slováci musí neustále sebe obhajovat. A prokazovat svou minulost, aby nejlépe nebyla zapomenutou. Nebo spíše se o to stará Čengel Solčanská konkrétně. A co my? My se snažíme vypořádat s Habermannovými mlýny, Masaryky, Lidicemi, Žižkami a podobně. Kdy dojde čas na Klause, Paroubky, Grosse nebo snad i s Babiši a Zemany? Asi možná je to nimrání v ranách, které jsou moc čerstvé. Já to ale plně obdivuji. Kdo má na tohle koule. Jasně, tvůrci se fikaně schovají za text, že vše je vymyšleno, přičemž vše do sebe zapadá po prvních dvaceti minutách. Kdo vidí Filcka, Kaloše nebo Kočárník, nechť hodí kamenem. Je do toho brzy zapleten i pan novinář a už je vše jasné. Je sice do toho zapletena i nějaká mládež z podivného domova, která je pojata dost zvláštně, ale dejme tomu. Občas ona "autenticita" musí ustoupit filmařině. Nebo spíš naopak. To je ten případ nyní. Nejde o špatně udělaný film. Ne, vyloženě, ale asi nemohu mluvit o něčem, na co by se dívalo nějak přívětivě a plynule. Ale dá se to vůbec, když se díváte na něco tak zvráceného? Toť otázka. Asi proto nedokážeme točit takovéto filmy. Ať už Zeman rozvrací stát a demokracii jak chce, Babiš rozkrádá a ničí hodnoty jak chce, pořád to nejsou sériový vrazi. Nebo? ()

drackula

Tá podobnosť s realitou je desivá. Je jasné, že množstvo aspektov je filmársky zjednodušených, ale už len z faktu, že je príbeh inšpirovaný krajinou v ktorej žijeme, mrazí. Filmársky sú tu možno drobné chyby avšak herecky je to koncert. Z dua Vajda-Mórová ide presne tá emócia, akú mali ich postavy vyvolať. 70% Netflix ()

Autogram

Film bol potrebný v čase svojej premiéry, lenže už po roku pôsobí trochu neprehľadne kvôli priveľa rozohraným príbehom, a to sú vtedajšie udalosti ešte v pomerne čerstvej pamäti. Po desaťročí a pre ďalšiu generáciu divákov už možno budú nutné vysvetlivky, kto bol kto z reálnej politiky. Napriek tomu obsahuje film veľké množstvo silných scén. Takých, z ktorých mrazí, aj veľmi príjemných, ktoré pohladia dušu vrátane záveru, a tak môžem hodnotením vyjadriť iba spokojnosť. –––– Prečo sme to celé dopustili? Čo sa to s nami stalo? ()

Daddko odpad!

Dielo z pera zmrda Arpiho Soltesza, známeho to výrokmi o Bielej spodine. Komentovať netreba stačí to čo napísal Fiftis. ()

blackkocour

Do piče, ty kokot, ta sviňa zasvinutá mi zasviňila celú sviňárnu, ty kokot. Už ma ta zasratá korupcia a špinaví politici seriu do morku kokota. Ten jeden špiňak Fico, sa mi tu kurví s kurvou, a druhý dojebanec Filcka, sa mi tu jebe se skurvenou kurvou. Palec hore slovenčtí bratria, máte gule na to, abyste pravde otevreli oči! My trapný Česi si jen podkopem jamu, dojebem sa do Číny, Soukmenovcúm podáme rožok a sôil, poblahoželáme a deme s pretvárkou do piče, a ještě si vytrem paprču, od ryže. Kokos, už ma serú ty vyhovárky a porád dokola otrepané fráze. "To byla len kampaň, sorry ako." My sa budem mít lépe, my sa budem mýt dobre, jak Sviňa v žitě." Už aby ti dyliňákov někdo doglebal, aby dostali poriadne, zač je toho drevokocúr lokeť! Za odmenu dostanú moju Svokru a ráno raňajky, k obedu rezeň ze zemiaky, a na večeru brynzové halušky so špekom (na chrbtě).. jááj more, zasa mu tu výpli, ty kurvy z telekomu, internety! Ať jdú do riti, ty sviňe! Do piče ranker: 232, Kokot ranker: 116 ()

bari68

Na Slovensko je to veľké prekvapenie a hlavne, u mňa to najviac cennené je, ako spomínal už kolega Enšpígl, že sa tvorcovia nebáli rýpnuť do osieho hniezda a dokázali postavy jasne pomenovať, aj s cudzími menami. Každého sme vo filme poznali tak, či tak.. V čechách všetci šlapú okolo horúcej kaše. Palec nahor !!! Pekné baby, drsný ,ale pádny a trefný čierny humor s dobrými hláškami, dobre rozpracovaný príbeh. ...Spokojnosť ()

KoRner

Nedopovedaná, prikrášlená verzia toho, ako to u nás funguje. To prikrášľovanie vítam, pretože aj u nás sa ešte nájdu ľudia, ktorý verejne podporujú ZLO v najčírejšej podobe, tj Hranola a SMER. Títo ľudia potrebujú veci polopatisticky a vizuálne ukázať veci, ktoré by sa mohli stať za vlády takýchto primitívov. Postavy sú jasné, vizuál na naše pomery pôsobivý, ale mám obavy, že celé toto môže byť stále iba Kinder Disney verzia pre celú rodinu a špina siaha oveľa ďalej. ()

borec999

Česi točia najmä komédie a občasne nejaké vážne a dramatické filmy. Slováci v poslednej dobe úplne naopak. Komédií minimum, zato filmov o ťažkých témach(Únos,Ostrým nožom,Amnestie,Čiara,Špina) požehnane. Asi tie filmy skutočne potrebujeme, aby sme si uvedomili v akom štáte a spoločnosti žijeme. Sviňa je jeden z najzásadnejších slovenských filmov vôbec. Že prišiel do kín pred voľbami určite nebola náhoda, to si nemusíme klamať. Jednak vďaka tomuto Sviňa zaznamenala rekordné tržby a stala sa našim najzárobkovejším filmom a za druhé výrazne ovplyvnila aj spomínané voľby a prispela ku koncu vlády Smeru. Ale k filmu. Z hľadiska spracovania je to veľmi podobné predchádzajúcemu fllmu Solčanskej Únos. Aj tu je príbeh spracovaný, tak že mu porozumieme len my Slováci( a možno ešte niektorí Česi). Keby sme ho pustili niekomu zo zahraničia, nevedel by podľa mňa o čo v Svini vlastne inde. A to určite nie je dobre. Že má film pozmenené mená postáv (presne ako v Únose) je pochopiteľné. Tí čo aspoň trochu sledujú politiku aj tak bez problémov identifikujú Kočnera,Kuciaka,Fica,Richtera a ďalších. Film tiež tvrdí, že podobnosť so skutočnosťou je úplne náhodná a film nezobrazuje realitu. Čo teda určite nie je pravda. Tvorcovia narvali do filmu toľko narážok a odkazov na skutočné vyjadrenia politikov a iných osôb ako to len šlo. Všetky tieto aspekty môžu byť pre niekoho pozitívom a pre niekoho negatívom. Ja tvorcov za odvahu chválim. Hlavnou prednosťou Svini je okrem témy pomerne silné herecké obsadenie. Dominuje mu Jožko Vajda podávajúci azda svoj životný výkon. Od Nicholsona, ktorého Jožko v rozhovoroch spomína ako vzor to má síce ešte ďaleko, ale na naše pomery išlo o kvalitný výkon, to bez debaty. Okrem neho musím pochváliť aj Mórovú a Heribana. Naopak dosť nevýrazní sú predstavitelia Jána a Mariany, teda pardon, Ondra a Michaely. Niektoré dialógy vo filme pôsobia umelo. So scenárom sa dalo určite ešte trocha pohrať. Koniec nepríjemný a mrazivý. Ale zďaleka nie tak ako skutočnosť. Celkovo Solčanská s Biermannom natočili dobrý film. No nenatočili nezabudnuteľný, či dychberúci film. Jeho úspech ťaží najmä z vhodného načasovania a reflektovania aktuálnej situácie. Obávam sa, že o 20-30 rokov si na film spomenie len málokto... 75% PS: Knihu som nečítal, takže neviem nakoľko sa tvorcovia držali či nedržali predlohy. ()

klukluka

Čtyři za to, jak dobře to měli udělaný a jednu za to, že tomu kokoti typu MM_Ramone nasázeli odpady. Slováka, kterej vidí, co za hrůzy se u nich děje, a místo aby je odsoudil, odsuzuje ty, kteří na ně poukazují, opravdu nechápu. ()

Zagros

Vražda novináře Jána Kuciaka svého času pořádně zahýbala celým Slovenskem a bylo jen otázkou času, kdy se někdo pokusí celý příběh zfilmovat. Netrvalo to dlouho a v roce 2020 se objevil film Sviňa. Titulky v úvodu filmu, že podobnost s realitou je čistě náhodná, vyvolají v divákovi jen hořký úsměv. Jsou to kecy, celý film se snaží vcelku přesně (s patřičnou dramatizací) držet reality. Příběh je sám o sobě silný a pro někoho neznalého se dostaví i napětí. Po technické stránce nemám potřebu nic vytýkat, jen mi tentokrát přišlo slabší obsazení a herecké výkony. Přes mé výtky dávám čtyři hvězdy. Za natočení téhle kauzy a za připomenutí extrémní korupce a mafiánství na Slovensku, si film vyšší hodnocení zaslouží. Ten nechutný mafiánský přístup mocných asi nemá cenu komentovat, jen by se člověk utápěl ve špatných náladách. ()

provitamin

Fico, Kaliňák, Kočner, Trošková, Richter a recocializačné zariadenie Čistý deň, vratky DPH, Kuciak a Kušnírová, redakcia aktualít, atď. Tento film by si mal povinne pozrieť každý kto sa chystá o 3 týždne ísť voliť. ()