Babylon

Scénář:

Damien Chazelle

Kamera:

Linus Sandgren

Diego Calva, Margot Robbie, Brad Pitt, Jean Smart, Jovan Adepo, Li Jun Li, Lukas Haas, Max Minghella, Tobey Maguire, Olivia Hamilton, P.J. Byrne, Rory Scovel (více)

Tehdy, ve dvacátých letech minulého století, se v pouštním městečku Los Angeles mohlo snadno stát, že jste se na opulentní a divoký filmařský večírek vetřeli jako absolutní nicka a hned následující ráno se stali filmovou hvězdou. Přesně takovou trajektorii nabrala dráha herečky (zatím bez jediné role) Nellie LaRoy (Margot Robbie), která si za poslední prachy koupila hezké šaty a rozhodla se oslnit kohokoliv, kdo by jí dal šanci. Svědkem její strmé kariéry je „holka pro všechno“ Manny Torres (Diego Calva), mexický přistěhovalec, který plní filmovým magnátům i ty nejdivočejší sny (chcete-li mít na večírku živého slona, Manny ho sežene). V rámci svých povinností Manny pečuje i o Jacka Conrada (Brad Pitt), nejslavnějšího herce své doby, který moc dobře ví, jak těžké je se na vrcholu udržet, a který dělá možné i nemožné pro to, aby na něm zůstal. Na obzoru se však rýsuje revoluce, do té doby němé filmy začínají mluvit. Na Hollywood se řítí uragán změny, který mnoho životů, nadějí a tužeb zničí a smete, a jen pár vyvolených vynese nahoru mezi hvězdy. Babylon je multižánrová freska, která nenechá své hrdiny ani diváky vydechnout. Navštěvujeme s nimi dekadentní párty, kde se odehrávají věci, které byste si ani při bohaté fantazii nedokázali představit, pracujeme s nimi, sníme s nimi a snažíme se to celé přežít. (Cinemart)

Cermicek

Já tleskám a smekám na otevřené scéně!! Tohle je povinnost pro všechny milovníky filmu!!! Házim do svejch Top 10 a jdu si chrochtat blahem nad timhle masterpiecem❤️ ()

JosefTomas

Už dlouho se mi nestalo, abych tak s úžasem hleděl na opačné protipóly mého vkusu a stejně těžko dokázal odvrátit zrak. Nesnáším drogy, alkohol, mejdany, hlasitou hudbu a (doslova) fekální humor. Od každého jsem zde přehršel dostal a stejně nebyl schopen přestat sledovat. Je to čirá fascinace morální a hrdost zachovávající zkoušky osobnosti, u které divák poslušně své přesvědčení porušuje a nechá se jednoduše strhnout. Ono to jinak ani nejde, protože Chazelle si hlídá všechen pohyb, přináší dlouhé jednozáběrovky, nádherné hlavně díky anamorfickým objektivům, jakožto muzikant si hudbou vypomáhá držet rytmus, jenž se střihovou skladbou uchvacuje každým momentem, až se mu nakonec podaří splynout v jednotný celek kvalitní technické zábavy. Do toho Damien stíhá prezentovat pozadí všeho dění za celou studiovou fabrikou, jen aby v ten správný okamžik připomenul, co dělá film uměním. Nebojí se přitom ani ukázat druhou stranu mince, polemizovat nad uvadající slávou, divokost a ztřeštěnost prezentovat sexy a nebezpečně, do toho všeho vytřískat emoce nacházející se na opačných stranách barikád, mezi nimi ladně přebíhat a nakonec je vtisknout svým rukopisem do filmu tak komplexně uceleného, že pouhé pomyšlení, kolik toho snímek nabízí a co jsem v předchozí chaotické spoustě vět zapomněl zmínit, bere dech stejně jako celý film. ()

jayman

Z kina som odchádzal so silným pocitom, že tento film neznášam. Chazelle sa nám hrozne snaží ukázať, ako miluje film a táto ambícia sa zdá nadradená zápletke. Dej preto môžeme charakterizovať ako banálny a stokrát videný, prípadne ako klasický a archetypálny, ak sme fanúšikovia; ja nie som. Problém Babylonu podľa mňa tkvie v neuchopení meta-perspektívy. Bodku za snahou o natočenie metafilmu dáva záverečná psychadelická sekvencia, ktorá má pravdepodobne "vzdávať hold médiu," ale je redundantná, veď vývojovú katarziu naservíruje režisér nám, dnešným divákovom skrze filmového diváka - Diega Calvu len pár sekúnd dozadu. A presne tu, v práci s metadiváckou perspektívou si režisér strieľa do oboch nôh - ako dopekla môže očakávať, že rovnaké filmové výrazové prostriedky, ktoré v druhej polovici fimu filmoví diváci zosmiešňujú (patetické vyznania lásky a bozky) zhltneme my, dnešní diváci, aj s navijakom, keď ich vo finále užíva takmer 1:1 ?! Alebo to robí vedome, ale prečo potom karikuje dielo, ktoré hodinu dopredu masívne glorifikoval veľkolepými scenámi točenia obrovskej dvadsiatkovej výpravy v zlatej hodinke. Neviem, nerozumiem, nezaujalo; vytočilo. Pfuj. ()

Filmaris

Babylon ma nadchol po všetkých stránkach. Je to krásny, nezabudnuteľný a fascinujúci zážitok, ktorý ma počas svojej trojhodinovej minutáži nestihol ani na sekundu nudiť. Je to poctivé remeslo, ktoré ma vtiahlo do deja neuveriteľným spôsobom. Vizuálne spracovanie, kostýmy, dokonalá hudba, kamera, pestré herecké obsadenie, nápad a myšlienka, ktorú mi film Babylon predal som si nesmierne užil. Režisér Damien Chazelle dokázal zmixovať kombináciu toho najlepšieho a bravúrne sa mu to podarilo. Herci ako Brad Pitt, Margot Robbie, Diego Calva, Jovan Adepo, či pre mňa osobne charizmatický Tobey Maguire, ktorého som mal možnosť konečne vidieť na veľkom plátne aj v inom filme ako Spider-Man, bola radosť sledovať a každý z nich ma neskutočne zabavil vďaka vynikajúcim hereckým výkonom. Film má pekný odkaz a v niektorých situáciách ma donútil zamyslieť sa a práve preto tento film odporúčam naozaj každému no špeciálne umelcom. ()

tatopulos

Scény se zvracející Margot Robbie, sloním průjmem a scény provázené všudypřítomným bláznivým křikem to jsou nezapomenutelné vrcholy kinematografie. Jediný "normální" je zde Brad Pitt, který si od dalších šílených zvráceností v tomto filmu (grupennsex, močení na partnera) drží "gentlemanský odstup" a ještě jsem zapomněl na nenápadného a skromného trumpetistu Jovana Adepa. Chápu, že film měl být asi oslava točení filmů v Hollywoodu nebo láska k filmu vůbec, ale raději si pustím Tenkrát v Hollywoodu, kde není slon s průjmem jako "komediální" skeč. A kde se nezvrací, aby to bylo fenomenální, dekadentní a skandální. ()

Estwen

První třetina je jako tornádo na kokainu, druhá už střízliví a třetí je na dojezdu s kocovinou, kdy divák už jenom čeká, až ta jízda skončí. Dekadentní, bizarní, absurdní a výstřední svět počátku filmového průmyslu očima bezchybné kamery ale vytyčené ambice nenaplnil. Zkrátit, zahustit a vypointovat. ()

shade000

Stopáž je síce prehnaná, no tá prvá hodina ubehla ako voda - skvelá akcia, humor a perfektná párty. Ďalšie dve hodiny nezaostávali, no to už bola tá klasická dĺžka. Damien Chazelle si so sebou zobral svojho dvorného skladateľa Justina Hurwitza a s ancáblom skvelých hercov ukázali, ako vyzeral Hollywood v dvadsiatich rokoch minulého storočia... ()

DrSixhead

Filmová událost za všechny prachy. Brilantní herecké výkony (Pitt a Robbie měli už dávno dostat Oscara), hudba, vizuál, a celková pocta téměř 100 let starým filmům. Klobouk dolů 9/10 ()

kubas369

9/10. Pocta i kritika prvního zlatého věku filmu. Je jen škoda, že po famozních prvních 2/3 filmu mne to začalo silně ztrácet. I tak Chazelle stvořil něco výjimečného, jen z hlavním představitelem se hrozně seknul. Pitt opět dokazuje svojí extratřídu. ()

W.Goldfinch

Po dlouhé době film, jehož délka mi nepřišla neopodstatněná, ale potřebná. Dost možná nejlepší film Damiena Chazella, jenž se stává jedním z nejjistějších režisérů dnešní doby. Naprostá lahůdka a povinnost vidět v kině... What happens on the screen means something -- maybe not for you up in your ivory tower, but down on the ground where real people live, it means something. ()

Vont

Výborný film, ostatně jako obvykle u Damiena Chazelle. Je to krásná a neotřelá podívaná na tehdejší měnící se Hollywood. Škoda, že film nevstoupil do širšího podvědomí, protože je to unikát. Krásná hudba. Viděl jsem v IMAX. 90% ()

CZRohlik

Do kina jsem šel trochu naslepo, ale věřil jsem, že to vyjde a nakonec jsem dostal naprostej skvost! Nejen, že nám film krásně odkrývá co se ve filmovým průmyslu dělo, ale taky poukazuje na tu nevyhnutelnou změnu, která vždy po nějaké době přijde, ale i celkový pojetí je prostě úžasný. Samotná výprava, kostýmy, režie a i herecký výkony jsou naprosto famózní. Upřímně jsem se už dlouho v kině takhle nezasmál a samotný vtipy ve většině případech fungovaly. Z toho filmu doslova sálá energie a neskutečná hravost, i když se postupem času film zvážňuje i tak si uchovává tempo a všechno funguje tak jak má. Jediná škoda postav, tam jsem měl výhrady vůči čoko-hráči na trubku, kterej ze začátku hrál až C-éčkovou ligu a nedostával pražádnej prostor, což v kontrastu s tím, že se v pozdější fázi dostává celkem do popředí nefunguje zrovna nejlíp.  A ještě jedna výhrada a to vůči postavě Brada Pitta a to ta, že jsme ho pořádně neviděli jak si zvyká na tuhle změnu ve filmovým průmyslu a v téhle části filmu byl trochu upozaděn. Jinak ale všechno naprosto skvěle fungovalo a já nemůžu jinak než tomu dát zasloužených 9/10. ()

Vito_LePour

Těžko se k tomuhle eposu o začátcích Hollywoodu jak ho známe něco píše, ale dám tomu šanci. Dramatická, komediální, dekadentní, tříhodinová tragédie o lidech, kteří se zasloužili o to, že vlastně vůbec můžeme jít do kina na film. Je to jedno z těch mistrovských uměleckým děl, u které brečíte nejdříve smíchem a potom hlubokým melancholickým smutkem. Na závěr dodám, že je to jeden z mála filmů, který si za mě svoji šílenou stopáž bez problémů obhájí. K tomu vynikající soundtrack, perfektní kamera, fantastické výkony. Hrozně zamrzí, že si tenhle film asi na sebe nevydělá. ()

mata77

Tento trojhodinový film je doslova jazdou na horskej dráhe. Po šialene dekadentnom úvode prichádza jadro príbehu, ktoré na mňa urobilo najsilnejší dojem a vlastne bolo aj dôvodom, vďaka ktorému som to s filmom v polovici nezabalila. Záver ale už pôsobil prepálene a ako z iného filmu, akoby si režisér prešiel podobnou egocentrickou krízou, ako sa to stalo postavám vo filme. Babylon nepatrí k jednoduchým a ľahko konzumovateľným filmom a vyvolal vo mne veľa zmiešaných pocitov, ktoré sú úplne protichodné. ()

IZFNP

Babylon je veľkolepý epos, ktorý je síce vulgárny, špinavý a all over the place, ale nakoľko ide o autorský zámer vzhľadom na tému a dobu, dávam tento fakt do rovnakej kolónky ako tú prepálenú stopáž: ani dobre, ani zle. Doposiaľ najsebavedomejší Chazelle, ale inak je to klasický on, s jeho láskou k filmu a hudbe a jeho “soft spot” pre v podstate nie úplne sympatické postavy, ktoré sledujeme v ich snahe dosiahnuť svoje sny, tuto navyše v dosť špecifických momentoch filmového priemyslu. Hudobne super, herecky super, režijne super, strihovo super. Energické, štýlové, divoké, prudko zábavné, uhrančivé. A i keď sa už tretí deň od zhliadnutia snímku neviem rozhodnúť, či sa mi to vlastne páčilo, neviem si predstaviť dať filmu iné než plné hodnotenie. PS: Pri pozeraní som úplne zabudla, že sledujem Margot Robbie, jej Nellie bola *chef’s kiss*. ()

AnthropOcean

Prve dve dejstva Babylonu su skutocne napadite, zabavne, nehanebne, zhyrale a dekadentne v tom najlepsom slova zmysle. Dej dokaze byt miestami chaoticky, ale dari sa mu plynut a drzat pozornost divaka. Kamera, vyprava, herci, hudba, vsetko ide na plne otacky, je to film, ktoremu hravo strelim 4.5 bodu. Ale potom pride zaverecna hodina filmu, ktora toto vsetko kompletne zabije a utyra divaka na smrt, teda aspon mna utyrala, i ked som to prezil.  Absolutne nadbytocna postava Tobeyho MaGuiera a cela ta scena gangsterskeho podsvetia posiela film do este zbytocnejsieho chaosu a kazdych nasledujucich 20 minut zaverecnej hodiny je horsich ako tych predoslych. Sentiment navratu hlavnej postavy do kina v 50. rokoch by som dokazal ocenit viac, keby tam videl  "Singing in the Rain" (co konkretne odkazovalo na pasaz filmu) pripadne dalsie dobove filmy, ktore dovtedy vznikli, ale Chazelle sa to z nejakeho dovodu rozhodol zabit nezmyselnou filmovou montazou napriec vsetkymi dekadami/storociami existencie filmu. Ja rozumiem, ze filmy miluje, ja milujem filmy a to nie som reziser a nie je to moja profesia. Rovnako chapem, ze chcel ukazat progres napriec celym filmovym spektrom, len zial v tej montazi vidite celu plejadu lepsich filmov ako ten na ktory sa prave pozerate a tento fakt bol pre mna v zavere filmu uz bolestne citelny. Chazelle je pre mna jedna z najvacsich nadeji sucasneho Hollywoodu, takze vedzte, tieto riadky nepisem rad. A nemozem nespomenut pomyselneho "slona v miestnosti" (tzv. elephant in the room), NIE, nemyslim uvodnu scenu filmu kde je skutocne slon v miestnosti, hovorim o soundtracku! Len pre ujasnenie, hudba vo filme je uzasna, o tom ziadna, avsak... V Babylone sa vyslovene nachadzaju temy/narazky na hudobne motivy filmu La La Land. Najprv som si myslel, ze je to nahoda, ale opakovane sa to stalo niekolko krat, kedy v priebehu filmu zazneli pasaze, pri ktorych ste si okamzite mohli zacat pospevovat pasaze z La La Landu. Prve co mi napadlo bolo, to je urcite spravene schvalne, jeden film je love letter, druhy film je love letter, jednoducho skladatel prepaja filmy hudobnymi temami. Hovno! Precital som si rozhovor s Justinom Hurwitzom, ktory sa vyjadril, ze ziadne motivy z La La Landu vo filme nepouzil, akakolvek podobnost je cisto nahodna a je rad, ze to tam ludia citia, lebo to znamena, ze je rozpoznatelny, ze ma vlastny rukopis! No to ma poser! Je jedna vec mat vlastny rukopis ako napriklad John Williams ktoreho dokazete rozpoznat na prvu dobru. Avsak je sakramentsky rozdiel rospoznat konkretnu hudobnu pasaz jedneho filmu vo filme dalsom. Predstavte si, ze motiv Star Wars by ste zapoculi vo filmoch Harryho Pottera.  Ostal som ohromeny a bol to pre mna taky pomyselny klinec do rakvy Babylonu. Zostal vo mne pocit, ze napriek velkolepej vizii sa film stal neskrotitelnou bestiou, ktora sa ukazala byt nad sily svojho tvorcu... snad najblizsie Damien. ()

Karlos8

Damien Chazelle opět potvrdil, že točí kvalitní filmy. Kamera zaměřená na detaily, barvy, kostýmy, herci, vše je zde prvotřídní. Jediné, co trochu pokulhává, a to téměř první dvě hodiny filmu, tak je děj. Přeci jen není se čeho pořádně chytnout a trochu to připomíná Tenkrát v Hollywoodu. Až poslední hodina nabídne plnohodnotné rozuzlení. Justin Hurwitz se hudbou opět vyznamenal. Skvěle žánrově i typově laděná. Celkově se jedná o příjemný návrat do 20. a 30. let minulého století. ()

Don Maty

Áááách, tá Margot Robbie! Utrhnutá z reťaze a bolo vidno ako si to užíva. Bola zmyselná a nepredvídateľná.  Napriek tomu, že to bolo dlhé, neutekalo to vôbec zle (až na posledných 5 min.). Dej pôsobil skôr epizodicky ako ucelene avšak nakoniec to do seba všetko krásne zapadlo. Krásna pocta Hollywúdu na pozadí šialeného a uleteného majsterštyku. To ako sú tu spracované charaktery postáv a ich následný vývoj naprieč časom, je skvelé. Brad Pitt šiel cestou od mladíckej hviezdy, ktorá až priam parodicky hrala v najväčších trhákoch, k zúfalému starému psovi, ktorý už nemal čo ponúknuť. Jáj a Margot? Ach tá Margot...5* ()

Paramount oznámil řadu nových projektů

Paramount oznámil řadu nových projektů