Půlnoční nebe

• USA The Midnight Sky (více)

Osamělý vědec v Arktidě spěchá upozornit astronauty, kteří se vracejí z vesmírné mise, na záhadnou celosvětovou katastrofu. (Netflix)

Fiftis

Presne túto tému na filmom milujem. Film sa odohráva v budúcnosti, konkrétne vo februári roku 2049. Na Zemi došlo k bližšie nešpecifikovanej klimatickej katastrofe, ktorá spôsobila, že je na väčšine územia nedýchateľný vzduch. Príbeh sa pohybuje v troch rovinách - sledujeme snaženie osamelého vedca, flashbacky do jeho minulosti a posádku na vesmírnej stanici. Až na úplnom konci do seba tieto časti zapadnú. Sme vhodení priamo doprostred rozprávania a až v priebehu sa dozvedáme čiastkové informácie. Konečné odhalenie nemá taký vplyv, hoci sa snaží za každú cenu z diváka vymámiť nejaké emócie. Hlavnou témou je teda opäť skaza ľudstva. Zdá sa, že sa jedná v poslednej dobe o veľmi populárny námet. ()

filmfanouch

Herecká hvězda a příležitostný režisér George Clooney si v poslední době hodně vybírá, čemu věnuje svůj čas a dává to smysl, protože například v roce 2018 se Clooney stal nejlépe placeným hercem roku, když si díky prodeji tequily Casamigos došel pro 239 milionů dolarů. Clooney se ale nakonec po 4 letech vrátil před kameru a zároveň se u snímku The Midnight Sky, který je adaptován dle předlohy Lily Brooks-Daltonové chopil i režie. O této knize se povídalo, že je do velké míry filozofická a velká akční sci-fi teda v zásadě přijít neměla. Přesto má Clooneyho novinka rozpočet 100 milionů dolarů a díky faktu, že film vznikl pod záštitou Netflixu ho aktuálně má šanci vidět velký počet domácností. Je ovšem otázka zda za to Clooneyho novinka vyloženě stojí. Clooney se ještě nedávno pozastavil nad faktem, že společně s Tenetem Christophera Nolana je The Midnight Sky jediný originální blockbuster, který letos dorazí. Je poté velmi úsměvné označit The Midnight Sky za blockbuster, protože tohle opravdu není zábavný film, který by v kině sloužil jako atrakce, při které by se dobře baštil popcorn s colou. Pokud náhodou čtete zápletku a čekáte akční a napínavý survival, budete překvapeni. Clooneyho novinka je totiž v zásadě poklidná, což ve finále platí i v tom ohledu, že herečtí představitelé hrají bez jakékoliv pořádné energie, což má následně za následek i to, že jim totální zoufalost pramenící z aktuální apokalyptické situace prostě nevěříte. A to je jeden ze zásadních problémů. Z The Midnight Sky AKA Půlnočního nebe jdou cítit ambice a pocit, že někdo chtěl skutečně natočit další filmovou sci-fi jako v posledních letech například Gravitace, Interstellar, Příchozí nebo Ad Astra. Podotýkám, že jsem knižní předlohu nečetl a těžko tak můžu posoudit, zda jde tedy o ideální zpracování. Musím ale říct, že dle ohlasů jsem od The Midnight Sky čekal trochu více skutečně filozofické dílo a vlastně se pozastavuji nad tím, že by něco jako The Midnight Sky mělo být filozofickým dílem. Z toho filmu jsem totiž vůbec nic takového po celou dobu necítil. Clooney se vůbec poprvé ujmul filmu, který vyžaduje využití vizuálních efektů a právě fakt, že něco takového dělal poprvé ho omlouvá, že ty vizuální efekty nejsou dokonalé a většinou jsem vlastně kroutil hlavou nad tím, že tohle údajně mělo stát 100 milionů dolarů. Zvláště, když jsem měl chvílema dokonce i pocit, že koukám na trochu dražší epizodu Star Trek: Discovery. Pořád ale platí, že Clooney nechtěl natočit velký film a zajímalo ho spíše ta dramatická stránka o osamělém vědci, který se pokouší spasit poslední naději lidstva, která měla to štěstí, že přežila ve vesmíru. Clooney je poté zároveň jediný, kterému veškeré ty emocionální výlevy a herecké úsilí věříte, což se bohužel nedá říct o zbytku obsazení. Felicity Jones, Kyle Chandler, David Oyelowo nebo Demián Bichir jsou velmi dobří herci, právě zde mi ale všichni přišli v takové slabší formě a vždycky jsem chtěl radši trávit čas s Clooneyho Augustinem než posádkou lodi Æther. Tahle sci-fi má problém i s dramaturgickou stavbou, časté přeskakování do flashbacků s mladým Augustinem, které následně závěrečný zvrat propálí dávno dopředu a emocionálně ho navíc neprodá tolik, jak to šlo. Snaha o emocionální dopad nefunguje i díky tomu, že vám v zásadě na těch postavách nezáleží. Alexandre Desplat alespoň vytvořil svůj další výrazný soundtrack, který geniálně padne k tomu co se děje na plátně a kameraman Martin Rube zvládl natočit několik velmi překrásných záběrů (přesto si ale stojím za tím, že nějak vizuálně dokonalý tento film není) a Clooney pořád celou dobu působí jako zručný člověk za kamerou, kterého přece jen zajímá ta komornější stránka tohohle snímku než ta velkolepá. Byl to právě Clooney, který si zahrál jednu z hlavních rolí v Cuarónově Gravitaci a čekal bych, že během natáčení Cuarónovy pecky něco odkoukal. To se ale bohužel nestalo a The Midnight Sky je tak určitě promrhaný potenciál. Pořád jde vidět, že se na něm hodně lidí nadřelo, Clooney v hlavní roli je famózní a některé aspekty především ohledně té snahy udělat spíše náročnější záležitost jsou mi na tomhle filmu sympatické. Clooney ale zároveň pořád natočil zvláštní kombinaci velkého snímku, který chce být zároveň komorní a snahu o kombinaci komorního a velkolepého stylu nedokázal úspěšně propojit v jeden ucelený celek. Díky faktu, že se celý film odehrává na dvou místech v zásadě natočil dva odlišné filmy, které dle mého názoru souběžně nefungují a Clooneyho One Man Show, která by sázela jenom na něj jak se snaží dorozumět s nějakou vesmírnou lodí a zároveň bojuje se svou nevyléčitelnou nemocí a neodkladnou smrtí (mohlo by z toho vzejít něco na způsob Vše je ztraceno s Robertem Redfordem v hlavní roli) bych rozhodně viděl radši než tenhle nevyvážený výsledek. Clooney za ta léta v herecké branži od různých režisérů jako jsou bratři Coeni, Alfonso Cuáron, Steven Soderbergh, Wolfgang Petersen nebo Jason Reitman očividně odkoukal hodně a The Midnight Sky se tak může rozhodně pochlubit očividně dost silnou režijní rukou. Zároveň je to ale tak nevyvážená záležitost a očividně promrhaná šance, že je velmi těžké přijít Clooneyho herecké a režijní novince na chuť. Překvapivě to velmi rychle utíká a vzhledem k aktuální světové situaci jde v podstatě o ideální vánoční film pro tenhle rok, zároveň ale výsledek skutečně tak trochu zamrzí. Clooneyho v následujících letech rozhodně více před kamerou a klidně i za ní, snad ale u lepších projektů........ () (méně) (více)

lamps

Pro mě bohužel jeden z nejnudnějších áčkových filmů poslední doby. Nevím, proč se šikovný Clooney rozhodl zahazovat čas s adaptací takto řídké zápletky, a vůbec si nedokážu představit, proč by měl jeho snahu někdo ospravedlňovat. Děj v rámci tří linií by mohl být stlačen do 30 minut a ničemu by se neuškodilo - ani těch hezkých obrázků nebylo vůbec tolik, kolik jsem očekával. Emoce a psychologie na bodu mrazu. A škoda dál mluvit. ()

misterz

Je síce pekné, že ako námet si autori zvolili záhadnú celosvetovú katastrofu, no privítal by som, keby sa z nej v závere stala katastrofa odhalená. Takto človek nevie čo a prečo.... Veď keď tu už máme najaký katastrofický či postapo film, je zaujímavé vedieť aj to, ako k tomu došlo. V tomto snímku tak divák dostane iba pár záberov na peknú arktickú prírodu, rozkošné dievčatko, až prekvapujúco dobre hrajúceho Clúnyho (moja nočná mora) a za kýbel lacného sentimentu na záver. Na veľmi slabý priemer to ale stačí. 50/100 ()

Omnibus

"Není gravitace jako Gravitace... Nuda, pruda, bez legrace." Vesmírný opruz roku. No jo, no... nevstoupíš dvakrát do stejné řeky, natož do stejného skafandru. Přitom začátek slibný, jen taková mrazivě hebká a konejšivě umírající melancholická balada. Stařec a moře (sněhu) versus němá okatá vzpomínka, plus jedna chraptící vysílačka, skrz kterou člověk stejně nikomu nic zásadního sdělit nemůže a prd se z ní dozví. Já bych si s tímhle komorním postapo dramatem úplně vystačil, nejspíš za čtyři nebo klidně i plnou oblohu hvězd. Bohužel, do filmu pak přiletěla vesmírná loď, velká jako kráva (což bylo nutné, aby se do ní asteroidy lépe trefovaly a mohly toho co nejvíc rozflákat - to se nám v Gravitaci osvědčilo a vydělalo balík). Narušilo mi to prožívání ledového příběhu a navíc mi všichni ti tydýti, včetně březí Evy a jejího černého Adama, byli úplně ukradení, jakkoli se snažili mě zaujmout hlubokomyslnými rozhovory a dvacetiminutovými, vysoce umělecky zádumčivými pohledy do blba, nebo na každý blbý šroubovák před tím, než ho při opravě použili. Popravdě, celou tu nesympatickou posádku a jejich nudné kecy ve vesmírné kleci by si náš neuvěřitelně vousatý polární medvědorežisér mohl strčit do... zpátky do knižní předlohy. ()

dr.horrible

Sterilnosť, ktorá nie je dostatočne meditatívna, aby dokázala uhranúť. Dobre sa pritom odpočíva a o nič iné sa Clooney ani nesnažil. A nech si z toho nerobí ťažkú hlavu, minulý rok sme prerobili všetci a aj keď diela niektorých tvorcov neboli prijaté podľa plánu, nikto neklesol tak hlboko ako Ron Howard. ()

Anderton

Tie najväčšie chyby vyplývajú asi už z predlohy. Vieme o miliardách hviezd v Mliečnej dráhe, ale mesiac Jupitera s atmosférou sme objavili až nedávno. Inak ide o atmosféricky pekne spracované postapo, z polovice na našej planéte, z polovice na vesmírnej stanici smerujúcej z onoho mesiaca naspäť na Zem. Prečo sa Clooney vydá na nezmyselnú nemožnú misiu cez tak ťažké podmienky, sa dozvieme až v závere. Z trojice netflixovských "vesmírnych odyseí" Kyslík, Utajený pasažier a Polnočné nebo je posledne menovaný film najslabší. Keďže mám ale pre outer space sci-fi veľkú slabosť a potešila ma aj "neobjavná" pointa, nemám dôvod byť sklamaný. ()

AppleCore

George se postavil do role Aningaaqa a rozjel epickou survival sci-fi bez epiky, survivalu a skoro i bez sci-fi. Režijně bez vize a nápadu, příběhově i scenáristicky bez duše nebo emocí a herecky bez zápalu. Dokonce i soundtrack je brutálně utahanej. Jakoby to vlastně nikdo nechtěl psát, natož točit. Myslel bych si, že Clooney bude chtít po zkušenostech z Gravitace vyplodit zajímavější a hodnotnější dílo. Celej letošní rok byl tak nudnej, jak nudnej je tenhle film! ()

silentname

"The Midnight Sky" v skutočnosti nie je až tak zlým filmom, ako to môže vyzerať. Myslím si, že je tu určitá dávka potenciálu, no neviem si reálne predstaviť ako tento príbeh podať správne. Plus na konci nám ostáva viac otázok ako odpovedí. George Clooney sa ukazuje, že rozumie filmovej réžii, no nemá v sebe dostatočne veľký talent na to, aby vedel povedať príbehy, ktoré potrebujú trošku inú víziu. Môj najväčší problém s filmom je, že mám pocit, že rozpráva dva príbehy. A v jednom momente sa dostávam do jednotlivých udalostí a snažím sa to nasať, no film to preruší buď to flashbackom, alebo sa vráti do druhého príbehu. Je tu niekoľko zvratov, ktoré podľa mňa budete schopní celkom jednoducho predvídať a sledovať, no možno ostanete na konci aj trošku prekvapení. Je tu niekoľko silných scénok, ktoré si rozhodne zapamätám ako napríklad Mayina smrť. Je to vizuálne spracované tak silne, že to ako scénka zanechalo stopu. Dramatické momentky sú spracované tiež celkom dobre, no nedá sa povedať, že by sme už v minulosti niečo podobné nevideli. Film sa snaží pôsobiť komorne, no reálne nevie správne podávať jednotlivé príbehové línie tak, aby sme nechceli, aby sa k jednej z nich vrátil. A výsledne film vyšumí trošku do prázdna. Tie dve hodiny sú veľmi únavné a nemal som pocit, že by ma to vysoko obohatilo. A to napriek tomu, že som si od tohto filmu aj niečo reálne sľuboval. Hodnotenie: C ()

Arsenal83

Na môj vkus veľmi pomalé. Keď som videl tú zimu, prvý ma napadol film Den po té a ten sa mi páčil a priniesol oveľa viac vzruchu. Toto je nielen pomalé, ale aj také tiché, šeptavé dialógy alebo nič, len hudba. Až po 50 minútach prichádza trocha vzruchu, ale na úkor lepšieho obrazu, lebo v tej snehovej metelici skoro nič nevidieť, takže si vychutnávate len peknú kontrabasovú hudobnú vložku. Trocha trápna vložka so spievajúcimi kozmonautmi ma len utvrdila v tom, že Clooney nikdy nebude môj obľúbený režisér. ()

classic

„Polnočná obloha” , na ktorej veľmi dobre vidieť trebárs takú »Polárku« , samozrejme pokiaľ sa zrovna nachádzate v Arktíde, tak máte priam úplne najideálnejší výhľad sa ňou trošku pokochať, no ale posledný bádateľ v observatóriu Barbeau, tu neostal iba kvôli tomu, aby neustále obdivoval hviezdy na nebi, totiž má oveľa zložitejšiu úlohu, než sa vo februári, roku 2049, teda „tri týždne po udalosti” , môže zdať, to jest v blízkej budúcnosti, keď vesmírne cestovanie už natoľko pokročilo dopredu, že kdesi pri Jupiterovom mesiaci, jestvuje i akási (ďalšia) exoplanéta K-23, na ktorej je možný život, a tak sa to misia Aether rozhodne následne preskúmať, pričom nemajú ani najmenšiu páru o tom, čo sa zatiaľ behom tých dvoch rokov vlastne na Zemi stalo, čo boli naprosto odpútaní od domova, zmiznutí v diaľave desiatky miliónov kilometrov ? Zrejme pravdepodobne došlo k « nukleárnej zime » , a to konkrétne s fantasticky nepredstaviteľnou, všadeprítomnou radiáciou, že našťastie aspoň na severnom póle, je momentálne ešte stále dýchateľný vzduch, čím dostáva príležitosť, aby sa pokúsil kontaktovať spomínanú misiu astronautov, že nemá bohvieaký význam sa vracať domov. A nakoľko má jeho anténa veľmi slabučký signál, musí odísť do meteroologickej stanice u jazera Haven, kde by už mal konečne snáď trafiť klinček po hlavičke... ? A k tomu taktiež má aj: „menšie halucinácie, melancholickú náladu, flashbacky a prestrihy” . / Film režiséra, herca a producenta Georgea Clooneyho, vskutku naozaj nie je bohviečo ! Snímok, ktorý neuveriteľne strhalo publikum, aj kritika, som si musel skrátka pozrieť sám, aby som sa o tom presvedčil, kde vlastne visí celková pravda ? Obidva nezmieriteľné tábory sú blízko skutočnosti. Ja osobne som počinu prišiel na chuť, až zhruba za jeho druhou polovicou, kedy ma začal oveľa viac interesovať, pretože som si vtedy už plne uvedomil, ako nám strašne hrozí táto tzv. » filmová fikcia « ! Totiž, všetci sedíme na časovanej bombe, ktorá môže kedykoľvek explodovať, že sa ani nenazdáme, a už bude pre nás neskoro, čiže samotná predloha Lily Brooks-Dalton s názvom „Dobré ráno, polnoc” , tým pádom zdvíha varovný prst, keď nie je vôbec ďaleko vzdialená od reality ! Ak sa človek, povedzme čo by len trochu viac zamyslí, tak výpovedná hodnota bude pre neho automaticky väčšia, no zároveň musí preglgnúť i nepríliš zaujímavé spracovanie, ktoré miestami doslova bije do očí ! ()

Marze

Moc to neudrzelo moji pozornost kvuli dvema dejovym liniim,ktere se nijak nepropojovali.Moc rozharane s ponurou atmosferou opustenosti a rozkladu.Clooney se jen prochazi a smutne kouka do zdi. Asi nejsem sam,kdo to dokoukal do konce jen ze zvedavosti jak to dopadne.Informace jsou nam totiz od zacatku zatajovany .O to vetsi zklamani nad banalnim zaverem.Mezi postavami na druhe lodi nejsou zadne hlubsi chemicke vztahy a jsou povrchni.Asi maji pojednavat o tematu novych zacatku a rodiny.Dialohy se vlecou jako dej,ktery trochu ozije opustenim zakladny.Ukaze se ze film proste sdelit nema co.Film vubec negraduje take kvuli mnoha vycpavkovym zaberum.Vypraveni tohoto vazneho filmu se nakonec rozpada. ()

BMW12

Mně se to celkem líbilo, mám rád i sci-fi filmy, kde je tempo pomalejší. První polovina filmu byla fajn, George Clooney mi v hlavní roli seděl, a čekal jsem celou dobu, jak se to vyvine, co posádka vesmírné lodi a co se tedy skutečně stalo na Zemi. Na druhou otázku jsem se ale podrobnější odpovědi nedočkal. Druhá polovina pomalejší tempo ještě stupňuje, a to už bylo i na mě moc. Nakonec to vše vyvrcholilo malou Iris vs. Iris ve vesmírné lodi. To mě dodělalo tak, že jsem své původně zvažované hodnocení 4* musel snížit na 3*. ()

JASON_X

A na tohle scífko jsem byl tolik zvědavý... Kosmické lety, pozemské kataklyzma, osamělý vědec v pustině Arktidy, to všechno znělo tak slibně... Eh, no nic. Ale popořadě. Nejprve je nutno zmínit, že jeho knižní předlohu psala žena. Tudíž se v první řadě nejedná o sci-fi, ale o červenou knihovnu, jejíž příběh se odehrává ve sci-fi kulisách, což je velký rozdíl. No a když se pak takové látky režijně chopí Clooney na počátku své stařecké senility, je průser na světě. Nevím jak vy, ale já se ve scifárnách opravdu nechci dívat na to, jak se naoko mrzutý starý mládenec najednou "dojemně" stará o tuze roztomilouškou malou němou holčičku nalezenou v hlubinách polární stanice (zlatá Newt z Aliena 2!), jak po sobě tihle dva klauni cvrnkají hrášek u večeře, nechci poslouchat sentimentální a patetické tlachání party kosmonautů, které se většinou točí kolem něčeho úplně jiného, než kolem jejich letu, nechci se ve sci-fi dozvídat takové iracionální kraviny, jako že v blízké budoucnosti lidstvo zčistajasna objeví nový velký (soudě dle gravitace) Jupiterův měsíc, na kterém bují život a dá se tam dýchat a teplota je tak akorát a který jen čeká na to, až ho lidé zasviní svou přítomností. A "nečekané odhalení" při posledním rozhovoru kosmotěhulky a Clooneyho mě už dorazilo. Ale abych nebyl jen negativistický - po vizuální stránce je to moc hezké pokoukání. Jediná scéna, která mě hodně zaujala: srážka s rojem malých asteroidů s kosmonauty venku. ()

luka4615

Knižní předlohu jsem (zatím) nečetl, tudíž mé dojmy budou pramenit primárně z filmového přepisu. Po celou dobu stopáže jsem měl neodbytný pocit, že George Clooney chtěl natočit divácky přívětivější “Interstellar” Christophera Nolana, přičemž se ve scénáři zjevně inspiroval i několika dalšími snímky obdobného zaměření. Bohužel, tak nějak mu to ale vůbec nevyšlo, jelikož ze scénáře se stal zmatený a nudný guláš, v němž tyto elementy zcela selhávají. Dalším hřebíčkem do rakve je pak samotná posádka velmi zvláštně designované vesmírné lodi, jejíž interiér vypadá spíše jako nějaké podivné skladiště. Charaktery posádky jsou totiž absolutně nezajímavé, takže její osudy jsou Vám vlastně úplně jedno, pročež Vás postupem času začnou i vyrušovat od strastiplné a osamělé cesty ledovou pustinou. Pokud by tedy snímek The Midnight Sky byl primárně o této cestě za přežitím ve zdevastovaném světě, zřejmě by vzniknul povedený survival počin, který by krásně zakončil filmový rok 2020. Bohužel, s výše zmíněnými atributy a nefunkčním poselstvím je to ale jenom další nudná záležitost, jejíž ambice dalece přesahují schopnosti tvůrců. Škoda. (Netflix) „I'm afraid we didn't do a very good job of looking after the place while you were away.” ()

Lacike

Ambiciózne ale totálne nezáživné sci-fi behom ktorého som si trikrát schrupol, dvakrát sa bol vyšťať a raz vysrať. Netflix akútne potrebuje dramaturga. Akéhokoľvek. Jednu hviezdičku dávam za pekné triky. ()

Jak to vypadá s pokračováním Twisteru?

Jak to vypadá s pokračováním Twisteru?

22.12.2022

Když na jaře roku 1996 dorazil do kin blockbuster režiséra Jana de Bonta s názvem Twister, jeho vír zábavy doslova zbořil kina. Snímek s velmi štědrým rozpočtem 92 milionů dolarů díky svému poutavému… (více)

Armáda mrtvých je na Netflixu obří hit

Armáda mrtvých je na Netflixu obří hit

29.05.2021

George Clooney se vydá za baseballem

George Clooney se vydá za baseballem

17.10.2020

Herec a režisér George Clooney (Den zrady, Památkáři) se ještě letos objeví ve svém novém režijním počinu The Midnight Sky od Netflixu, mezitím už si však stačil vybrat svůj příští projekt. Tím bude… (více)