Plechový bubínek

Plechový bubienok

The Tin Drum

The Tin Drum

Drama / Válečný

Západní Německo / Francie / Polsko / Jugoslávie, 1979, 142 min (Director's cut: 164 min)

Film, ktorý som chcela strašne vidieť. Až tak, že som nedbala ísť do kina cez celú Prahu niekoľkými spojmi a domov sa vrátiť skoro ráno. Film je zvláštny, miestami nechutný, bizarný, ale skvelý ... a Bennent toho Oskara, aj s jeho plechovým bubienkom, dal tak parádne, že to musíte vidieť. Určite si prečítam aj knihu.(18.11.2013)

Mno, problém bych neviděl ve filmové adaptaci, ta mi přišla nápaditá, technicky znamenitě provedená (na svou dobu neobkvyle "barevná" kamera, krásné záběry začínají už na bramborovém poli), ale v námětu... nestalo se mi v životě mockrát, že bych nedočetl knihu, a Grassovu Potkanku jsem vzdal. David Bennent a jeho pohled patří do zlatého fondu světové kinematografie, ale ta Grassova literatura, ach ta literatura...(9.3.2013)

Zní to divně, ale oblemcaná koňská hlava, vytažená ze dna mořského a pokrytá (zevnitř i zvenčí) slizkými těly kroutících se úhořů je jedna z těch méně odpudivých věcí v tomto filmu. Co je nejnechutnější ze všecho jsou tady lidi, obzvlášť hlavní postava hošíčka, který se jednoho dne natolik vytočil na svou rodinku, že se rozhodl vrhnout střemhlav do sklepa a přestat růst. Jeho dětská tvářička z něj ale roztomilost samu nedělá - podivně pokroucený obličejík jen dokonale odráží stvůru uvnitř, která díky péči adorující matky neustále předpokládá, že se vše bude odvíjet podle jejích představ. A běda ostatním neposlechnout! Je to zlo? Možná... Možná je to jen lidské, i když trošku do extrému dovedené. Možná že lidi prostě nejsou moc hodní... Asi ne.(20.4.2010)

Velmi působivý film, byť se sleduje nesnadno. Úhoři požírající mozek koně, nůžky otevřené proti těhotnému břichu či odznáček SS zapíchnutý zevnitř do krku.. Odporné, násilné, kruté.. Jak ale vystihnout dobu nástupu nacismu - v technicolorových barvách a muzikálových výstupech? Těžko. Je tu spousta děsivého, ale překvapivě také vtipného a poetického. V knize Güntera Grasse je sice ukryto ještě mnohem více, vše je ještě vypointovanější a krutě vtipnější (např. osudy zelináře Greffa či hráče na trubku - jazzového muzikanta od vedle, ale vlastně vůbec celé zastřešení - ve filmu chybí zaopatřovací ústav, kde Oskar skončí). Snad i proto dávám jen čtyři hvězdy, protože vím, že kdyby namísto celovečeráku vznikla třeba čtyřhodinová minisérie, byla by to teprve síla. Pokud však zapomenu na knihu a budu hodnotit jen co jsem viděl - fascinující jízda po smutném městě Gdaňsku, při níž se spousta obrazů navždy vryje do podvědomí. Například pronikavé a děsivé oči Davida Benneta. Volám: Oscara pro Oskara!!(24.1.2015)

Už dlouho jsem neviděl tak divný film, jakým je tento. Asi nejvíce jej vystihuje slovo bizarní - chlapec se rozhodne, že nechce vyrůst a tak se úmyslně zmrzačí. Jeho plán mu vyjde, neroste, ale duševně se vyvíjí a my jsme díky tomu svědky docela bizarních (já vím, už podruhé během jedné chvíle to samé slovo, ale když ono tak sedí!) věcí… Upřímně, pořád nevím, co si o tom filmu mám myslet. Pokusím se sehnat knížku, a pokud se mi bude líbit, tak si možná někdy, v hodně daleké budoucnosti tento depresivní film pustím znova. Momentálně nemám, co bych jiného dodal, snad jen, že musím pochválit Davida Bennenta. Ten jeho výraz mě bude pronásledovat ještě hodně dlouho. 55 %.(21.1.2014)

• - Film byl v některých částech Kanady zakázán kvůli zobrazení sexuality nezletilých. (Listeroman)

• - Jedním z mnoha problémů realizace filmu bylo obsazení hlavní role. Po dohodě s autorem bylo rozhodnuto, že Oskar musí být chlapec, nikoli lilipután. Šťastná volba padla na Davida Bennenta. (suicide)

• - Tvorca knižnej predlohy Günter Grass bol členom SS. (andykovac)