Zelený rytíř

• USA The Green Knight (více)
Trailer 2

VOD (1)

Tento příběh začíná v dobách kdy čest byla nadevše a odvaha dělala krále. Temnějším způsobem převypráví epický středověký fantasy příběh z legend o Artušovi. Chrabrý ale svéhlavý rytíř kulatého stolu Sir Gawain, synovec krále Artuše, se vydává na troufalou cestu, na jejímž konci ho čeká osudový vyzyvatel - obrovský a tajemný Zelený Rytíř. Sir Gawain na této pouti, během níž blíž poznává i sám sebe, musí čelit duchům, obrům i zlodějům, aby dokázal, že je hoden cti v očích jeho rodiny a celého království. (Forum Film CZ)

Trailer 2

leila22

Zelený rytier je svojským meditatívnym dobrodružstvom, v ktorom cez fungujúca symboliku a otvorené interpretácie necháva režisér fantázii diváka dostatok priestoru pre plný rozkvet. Nejde o štandardné fantasy a ani ten Gawain srdcom pravým rytierom úplne nie je. Je to však hra, ktorej sa rád zúčastní každý artový divák už len kvôli výborne zvolenému hereckému obsadeniu a hypnotickému audiovizuálu. David Lowery + štúdio A24 sa už v minulosti potvrdili ako veľmi príjemná spoločnosť. ()

maddy

Krásne nasnímané s priam dychberúcimi zábermi a fantastickou dobovou hudbou, ale v tomto prípade u Davida Loweryho jednoznačne vyhrala forma nad (akýmkoľvek) obsahom. Deštrukcia mýtu o stredovekom hrdinovi je síce dobrý základ, ale tam kde základná myšlienka v predošlom filme režiséra - A Ghost Story - slúžila k rozvíjaniu ďalších myšlienok, úvah a emócií, The Green Knight sa počas celej stopáže nikam neposunie a nedopracuje. Celé putovanie titulného hrdinu je tak skôr iba sled síce dychberúcich, ale vo výsledku len obyčajných fantasy scénok neprepojených žiadnou spoločnou ideou. A aj samotné emočné zaangažovanie s hrdinom sa dostaví až v posledných 15 minútach filmu, i keď aj tu sa obávam, že to bolo skôr vhodne zvolenou piesňou, než čímkoľvek iným. Vo výsledku, tak po natešení z trailerov jednoznačné sklamanie. Formou je síce The Green Knight za plný počet, obsahovo (myšliekami, metaforami) dosť prázdnota. A komu nesadli predošlé filmy od Davida Loweryho (The Old Man and the Gun, A Ghost Story, Ain't Them Body Saints, The Yellow Birds), tak s The Green Knightom to bude skúšať zbytočne, tu sa toho dejovo deje ešte menej, než v predošlých filmoch od tohto režiséra. CELKOVO: 6/10 ()

silentname

Na úvod komentu asi poviem, že nečakajte od tohto filmu žiadne akčné fantasy, kde budeme mať poriadny súboj, kde sa dočkáme nejakej tej krvi. "The Green Knight" je skôr cesta jedného človeka, ktorý musí splniť skúšku svojej vlastnej odvahy. A mňa to bavilo skoro počas celého času. V úvode som bol trochu zmätený a tak trošku som mal pocit, že film sa celkom vlečie, no myslím si, že s príchodom "Zeleného rytiera" sa veci veľmi rýchlo začnú posúvať správnym smerom. Najväčšie plus, ktoré na tomto filme musím vyzdvihnúť je jeho vizuálna stránka. Absolútne nádherne vyzerajúci film, kde niektoré scénky skutočne berú dych. Okrem toho aj mnohé triky vyzerajú bravúrne. Ako napríklad časť, kde musí vytiahnuť z jazera "niečo dôležité" pre jednu ženu. A nie nepoviem, o čo pôjde. Záver je absolútne skvelý a keď som si trošku naštudoval aj kontext postavy Gawaina, tak dáva ešte oveľa väčší zmysel. Čo musím rovnako vyzdvihnúť je hudba vo filme. Excelentná a soundtrack by som mohol pokojne počúvať kedykoľvek. Dev Patel je tradične vynikajúci, no aj ostatní herci podávajú svoje role skvele. Alicia Vikander, Joel Edgerton, Sarita Choudhury, Sean Harris, Kate Dickie... a aj ostatní. Postavy sú zaujímavé, film neustále skvele mení svoju atmosféru a je super, že ani často neviem čo sa deje občas v skutočnosti a čo sa odohráva v hlave nášho protagonistu. Scénky, kde sa ocitne na zámku s Lordom (Edgerton) a Lady (Vikander) sú miestami celkom slušne creepy a dotvárajú skvelý obraz pre tento film. Proste absolútna filmová lahôdka, ktorú si na konci roka určite pripomeniem vo svojom výbere najlepších filmov. Hodnotenie: A ()

ScarPoul

Pre mňa jeden z najlepších filmov roku 2021. David Lowery patrí k najosobitejším režisérom. Jeho obľuba v civilných príbehoch s dôrazom na atmosféru ma strašne baví. Jeho Ghost Story považujem za jeden z najlepších artových filmov a The Green Knight je v tesnom závese. Netradičné fantasy sa môže hrdiť pomalou atmosférou, krásnou kamerou, komplexným soundtrackom a artovou nejednoznačnosťou, vďaka ktorej film plynule prechádza z nepríjemných scén s až hororovým nádychom k tým rozprávkovejším a čarovnejším. Dev Patel výborný. Rovnako aj Alicia. Soundtrack je povinnosťou. ()

Philcze

Neskonale epická pouť nejistého rytíře, který sám netuší, jestli zaujmout roli hrdiny, nebo zbabělce. Výpravně dechberoucí artová fantasy o bezcílnosti a doslovné bezhlavosti hledání smyslu života. Z hlediska atmosféry a budování temného světa zřejmě nejblíž, co se kdy dostaneme zfilmování Dark Souls (a blíž bychom ani neměli). ()

• Film je inspirován básní z konce 14. století s názvem „Sir Gawain a Zelený rytíř“. (Duoscop)
  • Vypravěčský hlas na začátku filmu patří režiséru Davidu Lowerymu a jeho ženě Augustine Frizzell. (NiWi)
  • Essel (Alicia Vikander) nosí na své kápi rolničky, jelikož ve středověku bylo zvykem lidi považované za nečisté, tedy prostitutky či malomocné, upozornit tímto způsobem na jejich přítomnost. (NiWi)

Související novinky

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

31.12.2021

Přichází den, kdy se každoročně obracíme na nejoblíbenější uživatele, aby se nám svěřili se svými topkami 3 filmů (a případně 3 seriálů) uplynulého roku. Od loňska je navíc doplňují i vybraní… (více)

Filmový festival SXSW bude online

Filmový festival SXSW bude online

03.04.2020

Jedna z mnoha událostí, které doplatily na současnou pandemii, byl i filmový festival v americkém Austinu South by Southwest. Na akci se tradičně setkávají filmaři z celého světa, promítají se… (více)