Zelený rytíř

• USA The Green Knight (více)
Trailer 1

Tento příběh začíná v dobách kdy čest byla nadevše a odvaha dělala krále. Temnějším způsobem převypráví epický středověký fantasy příběh z legend o Artušovi. Chrabrý ale svéhlavý rytíř kulatého stolu Sir Gawain, synovec krále Artuše, se vydává na troufalou cestu, na jejímž konci ho čeká osudový vyzyvatel - obrovský a tajemný Zelený Rytíř. Sir Gawain na této pouti, během níž blíž poznává i sám sebe, musí čelit duchům, obrům i zlodějům, aby dokázal, že je hoden cti v očích jeho rodiny a celého království. (Forum Film CZ)

Trailer 1

AppleCore

Mam tam SPOILER: Gawain je výrůstek. Užívá si, chlastá, dělá blbosti, neni schopnej převzít zodpovědnost za svůj dospělej život, budoucnost ho děsí a tu čest - kterou tak hledá - ne a ne najít. Nuže rozhodne se za svoji zbabělost zaplatit životem. Divák je u jeho finální poutě celou dobu s ním a jenom kroutí hlavou nad tím, čehože je vlastně svědkem. The Green Knight je silně artová nedivácká podívaná, která z upoutávky kdekomu slíbila epickou drsnou fantasy. Místo toho sledujeme chytrej a vyspělej příběh o hlouposti a nevyspělosti. Výtvarně nejlepší film posledních let, s mistrovskou kamerou, atmosférickým soundtrackem a skvělým výkonem Deva Patela. ()

Othello

Kompilace pagan videoklipů a ilustrativních animací ve strategických videohrách u které jsem moc rád, že se natočila a zvládla si udržet tu scénickou podobu aniž by si pomáhala obvyklým zlehčováním. Kolektivní zážitek v kině prvotřídní, protože otrávený odfrkávání borců s mobilama, co šli na něco jako Witchera, ke konci nabíralo intenzity astmatického záchvatu. Má to svý problémy - Dev Patel nemá potřebné charisma, projevy digitálních lišek by neměly přesahovat délku fráze 'Chaos reigns.' a bohužel pro film musíme pracovat i s tím, že vznikl ve stejném světě jako Kurzelův Macbeth. Přesto by bylo škoda se v něm zbytečně nimrat a povyšovat už jen proto, že podobný typ zážitku je v současném kině skutečně vzácný. A navíc 15 fakin mega?! Věřte, že to vypadá na pětinásobek. ()

Chrustyn

Vizuálně podmanivé ale občas těžce stravitelný bizár. Po přečtení synopse, může film působit jako dobrodružná podívaná po vzoru Richieho Artuše, ale nenechte se zmýlit. Green Knight je neakční art někde mezi bizarním fantasy a Terencem Mallickem. Určitě stojí za vidění v rámci originálního tématu a zpracování, ale určitě to není pro každého a je to přesně ten typ filmu, kde pochopím hodnocení odpad! i 5*. ()

EvilPhoEniX

Studio A24 servíruje Středověké historické Fantasy dle Artušovských Legend, které rozhodně není pro každého, ale mne si svým vizuálem i herectvím uhranulo. Obvykle artově laděné a pomalé filmy nesnáším, ale A24 je dělá se stylem a já se překvapivě nenudil ani chvíli, byť bych samozřejmě raději uvítal Epickou Fantasy Řež než pomalé Road movie o hrdinství, zbabělosti a rytířském Questu. Film rozhodně zaujme kamerou, přírodou a vizuálem, je to celé tak nádherné, že místy máte chuť film pauznout a vyfotit si, co právě vidíte. Dev Patel je výborný a hodně mě bavily vedlejší postavy, které se v průběhu jeho cesty mihnou ( Sean Harris!! Barry Keoghan!, Alicia Vikander!, a Joel Edgerton! Všichni hrají sakra výborně, ten accent poslouchat byl radostný. Trochu mě zklamalo finále, alespoň tam jsem doufal akčnější pasáž, ale A24 si jde vlastní cestou. Mám slabost pro ranný Středověk a díky hercům a vizuálu jsem si to dokázal užít, ale tipl bych si, že spousta mých přátel bude nadávat Příběh 4/5, Akce 1/5, Humor 0/5, Násilí 1/5, Zábavnost 3/5 Hudba 4/5, Vizuál 5/5, Atmosféra 4/5, Napětí 2/5, Emoce 3/5. 7/10. ()

Jinny

Fantasy o rytiřích. Bez draků. Pokud něco víte o středověkém vidění světa, tak si určite všimnete, jak tomu podmanivý vizuál i jednotlivá Gawainova setkání odpovídají. Tohle určitě není mainstream, ale zaplať pánbůh, že alespoň někdo má dneska možnost představit svoji kreativní vizi, ne vizi producentů, co produkují nudný průměr jak na běžícím pásu. Proto se nakonec přikloním ke čtyřem hvězdám. Dev Patel byl dobrá volba a roli často malého a občas heroického Gawaina, který chce svůj výjimečný příběh, zvládá s přehledem. SPOILER Zajímalo by mě, kolik diváků má dneska ještě schopnost odhadnout poselství filmu, ačkoliv to ve skutečnosti není žádná operace mozku. Jak říkával Harvey Dent - buď zemřete jako hrdinové, nebo žijete dost dlouho na to, aby se z vás stal padouch. ()

• Essel (Alicia Vikander) nosí na své kápi rolničky, jelikož ve středověku bylo zvykem lidi považované za nečisté, tedy prostitutky či malomocné, upozornit tímto způsobem na jejich přítomnost. (NiWi)
  • Natáčení započalo v březnu 2019 v Ardmore Studios v Irsku. (fiLLthe3DD)
  • Zbroj Zeleného rytíře je pokryta nápisy v Sabejštině. Tímto jazykem mluvil národ Sabejců žijící na území dnešního Jemenu v období 1. tisíciletí př. n. l. až do 6. století n. l. Ve filmu má postava díky nápisům působit starobyle a nadpozemsky. (NiWi)

Související novinky

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

31.12.2021

Přichází den, kdy se každoročně obracíme na nejoblíbenější uživatele, aby se nám svěřili se svými topkami 3 filmů (a případně 3 seriálů) uplynulého roku. Od loňska je navíc doplňují i vybraní… (více)

Filmový festival SXSW bude online

Filmový festival SXSW bude online

03.04.2020

Jedna z mnoha událostí, které doplatily na současnou pandemii, byl i filmový festival v americkém Austinu South by Southwest. Na akci se tradičně setkávají filmaři z celého světa, promítají se… (více)