S jizvami na duši, které si přivezl z Vietnamu, pracuje samotář Travis jako taxikář na nočním Manhattanu. Všude kolem se to hemží přátelstvím, jen Travisovi se nedaří s kýmkoliv sblížit. Rande s Betsy (Cybill Shepherdová) nedopadne dobře, protože jí vezme do porno kina. Snaží se zachránit dvanáctiletou prostitutku Iris (Jodie Foster) od jejího pasáka Sporta (Harvey Keitel), ta ale o záchranu nestojí. Travisův zadržovaný hněv a problém s loajalitou propukne v záchvat násilí a odplaty. (Cinemax)

Sinecod

Tohle je ten slavnej Taxikář? Zklamání, vztek, zloba! Atmosféra hrozná, hlavní hrdina vyšinutej po celou dobu filmu, takže o ňáký přeměně nemůže být řeč, potkává nějaký lidi, postavičky, ale ty mě vůbec nezajímají, jsou to jen děsně nezajímavý osoby a to nejhorší v tomhle filmu byla hudba. Jak z lacinýho porna. Další důkaz, že sem trochu jiná než převážná část csfd. Neva, otřesný zážitek. ()

Anderton

Vo svojej dobe určite pecka, dnes je ale podobných kritík skazenosti spoločnosti vo všetkých spoločenských vrstvách podstatne viac, takže ma už Scorsese natolko nešokoval. S taxikárom plne súhlasím, jeho prerod je vykreslený prirodzene a logicky. Dopomáha tomu samozrejme De Niro, na ktorého výkone tento film stojí. Ja by som sa zachoval mierne nemorálne a vypočítavú Cybill by som si na konci nechal. Myšlienka filmu by bola ale rázom fuč. ()

Frajer42

Krásné vykreslení špinavosti NY se samozvaným čističem De Nirem v hlavní roli. Kdysi býval celkem fešák. Jinak bylo příjemné sledovat, jak jsou po konci otrokářství černoušci na vzestupu. Tvoří smetánku spodiny NY. Moc se mi nezamlouvala depresivní ústřední melodie, která ovšem zřejmě byla na místě. Hlavní moje výtka bude ovšem směřovat k přehršli naprosto nudných a z pohledu děje i naprosto bezvýznamných pasáží. Závěr byl excelentní, ale na více než tři kousky to bohužel celkově nevidím. Viděno v rámci 5hvězdičkové výzvy. Film mi vybrala uživatelka Mireldis. ()

Kothy

Tentokrát jsem zabrousil do Scorseseho dřívější tvorby. Je docela nezvyk vidět takhle mladého Roberta De Nira nebo Jodie Foster. Děj mě popravdě moc nezaujal. Je to hlavně o psychologii veterána z Vietnamu, který nemůže spát, a proto jezdí s taxíkem. Potká ale jednu dívku, která ho odmítne a potom mu hrábne. I tak to ušlo. To je celé... "Volte Palantina!" ()

boshke

Po Mafiánech a Zuřícím býkovi třetí De Niro + Scorsese zářez, který mne minul. U Jokera, inspirovaného Taxikářem, jsem chápal vývoj hlavní postavy, protože byl jasně vykreslen a byly znát pohnutky hlavní postavy... Tady? Vůbec jsem netušil, o co jde, kde se bere Travisova motivace atd. Travis si kupuje bouchačku. Hmm, zajímalo by mne proč. Heleďme se, on si nekupuje jednu, on si kupuje dvě. Tři. Čtyři... Ale proč? Ano, teď se díváme na Travise, jak má ten pacholek něco za lubem, ale co? A proč? Aha, očividně proto, že se dívce nelíbilo že ji vzal na první rande na porno a pak ho ignorovala... That´s it? Proto je naštvaný na celý svět a chce pozabíjet mraky lidí? A nějaký přerod postavy? Vývoj postavy? V jedné scéně ho Batsy pošle do prdele a v druhé kupuje bouchačky... Další důkaz, že sem trochu jiný než převážná část ČSFD. Neva, otřesný zážitek... 40% ()

swamp

Tenhle film, ze kterého na nás dýchá atmosféra snímků ze 70. a 80. let, mě naprosto uchvátil! Martin Scorsese se představuje jako výtečný vypravěč ze staré školy..téměř polovinu filmu nám "pouze" představuje taxikáře Travise Bickla..tím ovšem děj graduje minutu po minutě! Člověk se s jeho postavou naprosto ztotožní, což je to, co dnešním filmům chybí. A excelentní závěr jenom dokazuje, že snímky pod taktovkou Scorseseho patří mezi to nejlepší.. ()

dex2man

Dobrovolně přiznávám, že první polovina mi dělala problémy, protože je dost těžká na sledování. Ve filmu se vlastně nic neděje a Scorsese nás záměrně deptá nekonečnými minutami ponurých záběrů, ukazujících osamělost De Nirovi postavy a temné, odtažité prostředí ulic nočního New Yorku z pohledu taxikáře, jehož najčastějšími pasažéry jsou prostitutky, pasáci, fet'áci a magoři. V Travisovi se kumulují deprimující pocity, zoufalost i agrese a má tak slušně našlápnuto stát se kvalitním psychoušem. Díky perfektně odvedené režisérské práci je vše přeneseno i na diváky a zaručuju, že po 60 minutách budete solidně frustrováni. Druhá polovina nabírá výrazně na obrátkách. Travisův stav totiž nakompromisně graduje a bude muset brzo upustit ventil. Když se původní plán nečekaně zvrtne, nezbyde mu, než si "okvérován jak policejní stanice" začít hrát na hrdinu a vydá se na záchranu 12ti leté kurvičky Iris (Jodie). Přestože oceňuju Scorseseho schopnosti a chápu jeho záměr, byla to pro mě přestřelenou stopáží místy nepříjemná příprava na závěrečný masakr. Travise za hrdinu nepovažuju a jsem tak rád, že film skončil happyendem. Pro mě ano. ()

Ant

Trvalo mi to, ale konečně přišla doba shlédnout tuhle klasiku. Po technické, herecké, režisérské stránce geniální. Postava Travise je zcela nadčasová. Válkou poznamenaný veterán, který nezapadá do společnosti kolem něj. Neumí jednat se ženami, a když ho odmítnou vnímá to jako osobní urážku na jeho egu. Tím se kruh je psychických problémů ještě více roztáčí. Vyvrcholení filmu je zcela unikátní a hypnotické. Z posledního záběru na Travise zamrazí. Scorsese rozhodně nezklamal a dokázal mi, proč je režisérskou ikonou už více jak 50 let. Mě si získal až svými pozdějšími epickými dramaty, ale Taxikář je přesto vynikající film ukazující důvěrně americkou společnost a New York ve své nejhorší podobě. ()

nascendi

Už včera pri komentovaní iného Scorseseho filmu som poznamenal, že meno Scorsese vo mne evokuje nožničky. A to i v Taxikárovi, i keď nie až v takej miere, ako u jeho ďalších diel. Taxikár je z mnohých stránok mimoriadny film, ktorého jedinou nevýhodou je jeho nevyrovnanosť. Preto tie nožničky, ktoré by možno obrúsili rozdiely v kvalite jednotlivých epizód. Nie je samozrejme dobré, keď film vidím po štyridsiatich rokoch od nakrútenia, ale na druhej strane nie je zlé vidieť famózny výkon Roberta DeNira v mladšom vydaní, rovnako ako Harvey Keitela a Jodie Foster. New York je znázornený veľmi realisticky. Je to mesto, ktoré ako tak prežíva vďaka svojej štruktúrovanosti. Aj v tomto filme sa musí každý zaradiť, lebo problémy vznikajú až keď sa niekto ocitne tam, kam nepatrí, prípadne chce robiť poriadky s tým, čo sa mu nepozdáva. ()

Zodd

Filmově lepší než Rocky o celý NY. Tvrdé, hnusné, vulgární, naturalistické... Do žánru by se hodilo ještě psychologický, jinak by zdejší popisek spoileroval 75% děje. Ale i když mi dochází, že závěr má hromadu interpretací (jéžiš, z čeho si vybrat), přeci jen jsem barvoslepý nebo nechápu - cože tam vlastně na konci viděl? Jinak chápu De Nirův act, podle kterého se myšlenky odvíjí. Jen bez hudby bych to těžko postřehnul. ()

WANDRWALL

Můj vztah k tomuhle filmu je dlouholetý. nejdříve jsem se divil dost lidem, že ho zařazují mezi nejlepší filmy, co kdy viděli. A tak mě to utkvělo v paměti. Potom jsem ho viděl. A to dost opožděně. A hodně mě zaujal a dlouho mátl ten nelogický konec. Ale copak někdy není život takový? Doufám, že se dopátrám toho, proč právě tak to Scorses natočil. sice doma mám dva dokumenty a v něm všechny komentáře o tom, proč to či ono Scorses točil, a vysvětluej to přesně, ale jak vlastně dál Taxikář žije? Vždyť v jeho životě se nezměnilo nic. Tedy až na to, že postřílel dost lidí, do kterých mu vlastně nic nebylo. Lidí co neplatí daně, tak těch je spousta. Co žije tak, že se to druhým nelíbí, těch je taky moře. Mladých holek co utíkají od rodičů, tak těch jsou taky seznamy atd. Původně chtěl zastřelit kandidáta na prezidenta, ale pak si našel rychle jiný cíl. Bleskově změní cíl... Asi je to tak natočeno proto, aby se přemýšlelo. A tam, kde to člověku není jasné, tak si dosazoval víc výkladů, neb jeden nestačí. ()

Joker Punx

Jeden z nejlepších filmů Martyho. Hnusný špinavý depresivní New York sedmdesátých let. Prostituce, drogy, pasáci. Robert De Niro v roli Travise Bickla je výbornej. Nejlepší je ten konec, jak postřílí ty skurvený feťácký pasáky - To je jasný! ;) Hudba Bernarda Herrmanna je skvělá. Hrozně moc mě tady pobavila malá rolička režiséra Martina Scorseseho - Kde hraje pošahanýho magora v taxíku a hrabe mu z toho jaká je jeho žena děvka a chce jí zabít - No a teď si představ jak jí zrychtuju píču - No to se teda těš! :D Druhý dabing - ( Nova, DVD, STV ) - ČNTS Nova ve společnosti Bär 1994 - Byl supr! Dabing z ČT z roku 2010 už stál pěkně za hovno. ()

Willy Kufalt

Martin Scorsese je režisér, kterému sice velmi pozvolna, ale nakonec přeci jen začínám docela přicházet na chuť. Zatímco Král komedie mě nadchl napoprvé, Taxikář je filmem, který ve mně musel časem dozrát a jehož větší částí jsem se kdysi prodíval obtížněji, s částečným pocitem chladu a nezájmu, než mě jako rána do hlavy nečekaně plně zasáhl vyhrocenou poslední třetinou. Přestože se Taxikář honosí nálepkou kultovního thrilleru, výraznou část plyne jako psychologické drama obyčejného mladíka, jehož pocity osamělosti i pomalé tempo vyprávění trefně, přímo melancholicky podtrhuje jazzová Herrmannova hudba. Temná a špinavá zákoutí New Yorku vytvářejí přímo realistickou kontrastní atmosféru zářivých světel a „morální špíny“ velkomesta a mně se tentokrát i díky ní a také skvělému (byť zpočátku možná nenápadnému) výkonu mladičkého Roberta De Nira povedlo do filmu brzy dostat a soustředit se na Travisovo nitro ve jménu pozvolna se stupňující zoufalosti ze série prožitků a okolité situace. Ta velká krvavá přestřelka na mě najednou svým stylem působila mírně jako z odlišného filmu. Těch zajímavých motivů a podnětů k přemýšlení, např. nad hlavní postavou frustrovaného válečného veterána a jeho kontroverzního činu za hranicema zákona i morálky, však Taxikář nabízí ve finále dostatečně a prudký psychologický přerod Travise mi vzhledem na veškeré okolnosti dával smysl. Snad nejvíc mě opětovně zaujal silný příběh životem zraněné Iris v podání již tehdy nesmírně zajímavé Jodie Foster a do paměti se mi po opakovaném zhlédnutí určitě zapíše i závěrečná, nejednoznačně „snově“ laděná scéna. [85%] ()

Vitason

Travis Bickle je válečný veterán. Jeho mysl je zžírána mnoha problémy. Trpí nespavostí. Volný čas navíc si kompenzuje taxikařením, nebo návštěvou pornokin, ale Travis si v sobě nosí větší problém než nespavost. Jeho největším problémem je město, lidé v něm, celý život. Proto se uzavírá sám do sebe. Postupně začíná mít komunikační problémy. Snaží se udržet svoje myšlenky tím, že si je zapisuje, ale ani to nestačí... Prakticky celý film působí jako pozorovatel, ale nakonec se rozhodne přejít k akci. Hlavní úlohu zde hraje New York v celé své kráse a špíně se všemi svými problémy. Ač se Travisovo projíždění městem nemusí zdát jako příliš zábavné téma, tak jsem se u filmu skvěle bavil a pozoroval pozvolnou psychickou přeměnu. Se kterou si De Niro poradil opravdu skvěle a jeho změna z tichého, mírumilovného člověka na ještě tiššího psychopata nemá chybu. Za zmínku stojí i herci ve vedlejších rolích Harvey Keitel a hlavně Jodie Foster. Také mě potěšil sám mistr režisér v malé roličce. Na tenhle film jsem se hodně těšil, ale nadšení z projekce není tak velké, ale ani nejsem zklamán. Jediné co mi pokazilo dojem, byla špatně natočená závěrečná přestřelka. Jinak se jedná o jeden z nejlepších Scorseseho filmů. ()

Rocky62

Druhá spolupráce Scorseseho s De Nirem nedopadla bohužel podle mých představ. Vysypat zde superlativy o mimořádném De Nirově výkonu by bylo nošení dříví do lesa, ale ani sebelepší výkon nemá šanci obohatit tuhle jinak průměrnou podívanou, kterou musím zařadit mezi filmy, jenž nejsou určeny pro mě. Až si popláču nad tím průměrným zážitkem, pustím si Taxikáře znovu a doufám, že tenhle komentář bude vynášet Taxikáře do nebes. ()

Bachy

V rámci dohánění klasiky byl tohle poměrně odvážný krok. U Scorseseho se moc neshodnu s jeho fandy, ačkoliv jím možná sám jsem. Nemám problém se Skrytou Identitou a naopak jsem kolem Mafiánů projel bez jakékoliv emoce. A zároveň, ačkoliv mi Mafiáni nic neřekli, miluju Casino. S Taxikářem jsem rozhodně trefil. Bez debaty. Ale jestli do černého, to si úplně jist nejsem. První půlka naprosto fascinující. Užil jsem si De Nira jako vždy a jako vždy mě zamrzelo, do čeho leze momentálně. No, ale v té "message říkající" části už jsem se malinko ztrácel. Pořád jsem se hodně dobře bavil, jen jsem si prostě nebyl jistý, jestli vím, co se mi chce říct a pokud to vím, jestli mi to něco dává. Po sesumírování to vypadá takhle - Taxikář je výborný film, nicméně mě mrzí, že jsem první půli "obdivoval" a druhou se "jen" nechal bavit. ()

iamek

Příběh obyčejného taxikáře, který se snaží město vyčistit od plevelu. Spojení Scorsese a De Niro opět zafungovalo. ()

Zemřel kameraman Michael Chapman

Zemřel kameraman Michael Chapman

22.09.2020

Jak by vypadal Batman od Aronofskyho?

Jak by vypadal Batman od Aronofskyho?

18.04.2020

Joker dostane vlastní film