S jizvami na duši, které si přivezl z Vietnamu, pracuje samotář Travis jako taxikář na nočním Manhattanu. Všude kolem se to hemží přátelstvím, jen Travisovi se nedaří s kýmkoliv sblížit. Rande s Betsy (Cybill Shepherdová) nedopadne dobře, protože jí vezme do porno kina. Snaží se zachránit dvanáctiletou prostitutku Iris (Jodie Foster) od jejího pasáka Sporta (Harvey Keitel), ta ale o záchranu nestojí. Travisův zadržovaný hněv a problém s loajalitou propukne v záchvat násilí a odplaty. (Cinemax)

classic

Taxikár začína neuveriteľnou pasážou pre uši, a to pod drobnohľadom nikoho iného, než Bernarda Herrmanna, čo vo všeobecnosti navodzuje parádnu, nočnú a hudobnú (ozvučenú) atmosféru, z ktorej vychádza žltý taxík, obklopený hmlou, a do toho čochvíľa nasadne i bývalý vojnový veterán z Vietnamu, Travis Bickle, ktorý trpí chronickou nespavosťou, a preto prijíma prácu taxikára na nočné šichty, kedy si „doliečuje” svoje mindráky, no nedá sa úplne povedať, že by mu to nejako duševne prospievalo, pretože všade okolo seba počas jázd vidí iba samú splodinu, ktorá v týchto nočných hodinách najviac vylieza spod svojich úkrytov, kedy sa do popredia tlačia-prostitúcie, drogy a násilie. To aby sa človek i bál vyjsť v noci na ulicu, že ho niekto zozadu podreže, a vzápätí i okradne ? Ale to našťastie neplatí pre Travisa, ktorý sa vo svojej práci akosi pozoruhodne vyžíva, že mu to dodáva akúsi vnútornú energiu (elán), keď po skončení smeny si ešte kľudne zájde i do neďalekého porno-kina, kde chodieva relaxovať, a kam onedlho vezme aj svoju potenciálnu frajerku (priateľku) Betsy, ktorá pracuje v politickej kampani senátora Charlesa Palantinea, horúceho kandidáta na amerického prezidenta. Po tejto krátkej a kultúrnej návšteve sa Betsy extrémne zdesí, s Travisom preruší všetky kontakty, a v ňom sa vtedy niečo zlomí, že si zakrátko zaobstará kufrík plný zbraní, uzatvára sa sám do seba, fyzicky a psychicky maniakálne trénuje, spoznáva šľapku Iris, i jej pasáka Sporta, rozhodne sa spáchať atentát na Palantinea, ale ochranka si toho všimne, a tak sa nakoniec rozhodne vykúpiť túto mladistvú prostitútku spod pazúrov dravých šeliem v brutálnom masakri vo veľkej bytovke. _ Kultová hláška : “YOU TALKING TO ME ?” , keď Travis Bickle sa rozpráva sám so sebou pred zrkadlom, sa umiestnila na 10. mieste v prestížnom am. filmovom inštitúte, keď zároveň táto celá majstrovská sekvencia je i naprosto pohlcujúca, tak ako aj komplet tento snímok Martyho Scorseseho, a to od začiatku až po koniec, kedy naozaj nemá veľa hluchých miest, ktoré by ma obmedzovali počas intenzívneho sledovania, keď som neustále vnímal skvostnú DP Michaela Chapmana a montáž Toma Rolfa, Melvina Shapiroea i Marcii Lucas. Bez akýchkoľvek diskusií podal Bobby De Niro svoj bezpochyby najlepší herecký výkon kariéry, niekdajší dvorný herec Harvey Keitel bol odsunutý na vedľajšiu koľaj, ale i na tej sa vskutku dostatočne predviedol, a to isté taktiež i mladučká Jodie Foster, ktorú to posilnilo do budúcnosti, kedy bude vzdorovať nielen Hannibalovi Lecterovi, ale aj iným nebezpečným živlom ! SCORSESE nakrútil strašne moc filmov, ale naozaj neviem, či mám ešte obľúbenejší (lepší), než je tento... ? Kandidáti by ešte aj boli, pretože je z čoho vyberať, ale svoj špeciálny vzťah si budem udržiavať asi len ku Taxikárovi, ktorý má niečo do seba, čo nemajú jeho kolegovia. Jednoznačne režisérov- OPUS MAGNUM ! ()

Andreas

Když vás přejde potřeba být tím deštěm, tak můžete ještě doufat, že zaprší z jiných mraků. A když vám holka nebude chtít odejít znuděně z kina z Taxikáře, tak můžete doufat, že je netuctová. ()

Jirka_Šč

Pokud jste frustrováni ze špinavého a bezútěšného světa, pak Taxikář vaši depresi prohloubí. Poněkud absurdní závěr může maličko napravit, ale jen maličko. ()

mat.ilda

Dobojováno jest - a spánek nevyhrál... i když neustálé překonávání nezájmu mě dost vyčerpávalo a za to, že jsem nakonec nepodlehla, paradoxně vděčím snad jen otřesné hudbě. Nějak nepobírám, co zbytek populace tak mimořádně nadchlo, krom, vzhledem k době, několika revolučních záběrů kamery a solidního De Nira, předpokládám, že ne Sybill Shepherd se svým - odpovídám otázkou, nebo snad "šokující" konec? Když tak přemýšlím, vlastně ani nevím, co nám chtěli tvůrci skrz drožkařův postvietnamský syndrom natlačit do hlavy, vzhledem k zmatenému scénáři mě však jedna pohnutka napadá... pro demonstraci vlastní sociální nesnášenlivosti a rasistického smýšlení vcelku nenapadnutelně použili jakože cvoka, s tajným posláním stát se mluvčím střednotřídních bělochů ... mazané. To mluvíte na mě, že jsem zvrácená? No tak mě zastřelte. ()

Stanislaus

Taxikář je příběh muže, který už nemohl vydržet jak je celý New York postupně zaplavován jakoukoli "špínou", a proto se rozhodl, že to vše vyřeší na vlastní pěst. Tento film je založen zejména na vynikajících hereckých výkonech Roberta DeNira a částečně i tehdy mladičké Jodie Foster, kteří byli pro své role jako stvoření. Pak je tu ještě rázná hudební stránka a dobře situovaná kamera (zejména v závěrečné scéně při průjezdu od Irisina pokoje přes schodiště až ke dveřím). Zkrátka velmi kvalitní filmový kousek, kterému však nemohu dát plný počet, protože mi tam prostě ještě něco chybělo. ()

Dr.film

Začátku by určitě prospělo rychlejší odsýpání děje, ale v souladu s celkem a zejména pro správné načasování prvotního impulsu, který startuje gradaci děje, hraje počáteční vláčné tempo svou nezaměnitelnou roli. Velkou pozornost na sebe upoutává hlavně Robert De Niro. Jeho domácí "trénink" řešení pouličních konfliktů se vryje hluboko do paměti. ()

Flego

Pod kožu lezúca hudba Bernarda Herrmanna sa ako veľmi významná zložka podieľa na obžalobe spoločnosti... spoločnosti prostitútiek, pasákov, zlodejov a výtržníkov, ktorí sa grupujú na špinavých uliciach poznačených nezáujmom či v zapľuvaných pornokinách. Travis Bickle ( vynikajúci De Niro ) je vietnamský veterán, ktorý sa nedokáže naplno uchytiť a zapadnúť do spoločnosti. Chce žiť normálnym životom, ale sám nie je schopný poraziť vlastných démonov. Paul Schrader už neraz presvedčil, že vie písať a jeho kompaktný scenár pretavil Martin Scorsese do skvelého diela. ()

Roman.Ticka

Ještě jsem neviděla tak bolestnou studii loserství v protipólu anonymního velkoměsta. Ukázka toho, jak hluboce může být jedinec sám mezi milióny lidmi, kolik bahna a hnusu existuje kolem nás... Perfektní režie, pozoruhodné detaily, příjemné tóny trubky a pro mě zatím nejvýraznější role spasitele v podání Roberta de Nira. ()

poz3n

Během filmu jsem se ani nenudil, ani mi nepřišel špatný, ale stejně jako to je i u Zuřícího býka, po skončení mám pocit, že film prostě uplynul ale nic většího ve mě nezanechal. Režisérsky skvěle zvládnutý, De Niro, ač ho moc nemusim, se mi líbil. Na druhou stranu, příběh jakoby byl poslepovanej z na sebe né moc navazujících scén a působil na mě dost roztříštěným dojmem. ()

Ivoshek

Pro Spojené státy nebyla 70. léta zrovna příjemná doba. Vietnamská válka, obrovský nárůst kriminality, ekonomický propad po zlatých 60. letech (zejména kvůli ropným šokům). Ve filmech z té doby se to dost silně odráží - a Taxikář není výjimka. Film plyne docela pozvolna, stejně jako proměna Travise z celkem normálního nespavce na psychouše, který se rozhodl vyčistit město od kriminálníků. De Niro hraje jako vždycky skvěle, jeho osamělou, smutnou postavu, která má trochu potíže s normální mezilidskou komunikací, mu člověk naprosto věří. Výborné jsou zejména scény seznamování s Betsy a s Iris, nácvik útoku a závěr. "Hej! To koukáš na mne? Jo?" BANG, Bang. /// po cca 20 letech jsem to viděl znova a napsal bych úplně to samý. Skvělý film. ()

Deschain

Prišla som domov z kina a počúvala som dookola tú skvelú Herrmannovu tému. Silný zážitok a pre mňa nečakaný záver. (Lumiere - 6.12.2017) ()

Janek

Atmosférický film s hypnotickou hudbou, myslím si, že takhle si Allen představuje pekelnou verzi New Yorku. Až na možná příliš krvavý konec skvělý film o životním stereotypu. Nástup DeNirova umu. ()

ad-k

Bez nějaký větších rozmyslů - Taxikář je patrně nejlepší Scorseseho film. De Nirova role postrádá vážnějších chyb a výtečně snímané prostředí (+ detaily), do kterého Scorsese svůj příběh jednoho bezvýznamného taxikáře posadil, je divácky vděčné a navrch silně poutavé. Kriminalitou a lacinou zábavou posetý New York konce 70. let dýchá, žije... a ne všechno zdá se být s tímto prostorem v pořádku. Co dělá z Taxikáře skutečně tak dobrý film? Mimojiné fakt, že definitivní závěr nabízí pro diváka zcela volný prostor. Můžete doslovně uvěřit (chyba), můžete si ale také dát věci do úplně jiných souvislostí. Napovědět by mohl i onen hudební leitmotiv, který z nežných saxofónových poloh (slyšených téměř po celou dobu filmu) přesedlá na vážnější symfonický, ale ke konci se znovu vrací dobro, načež úplně poslední okamžiky filmu dávají tušit, že... aneb vzkaz pro diváka: "Wake Up". Lehce abstraktní znění interpretace, chápu. Pro mě osobně je neoddiskutovatelné, že i přes zdánlivou jednoduchost (ne povrchnost) filmu na diváka doléhá hloubka činů jeho postav. A já tomuhle filmu věřil, Travisovy pohnutky vnímal a Betsy ujídal pohledem... bezmezně. │90% ()

eraserhead666

No, tak Scorsese se asi stane dalším vychvalovaným a uznávaným režisérem, jehož filmy mě vůbec nebaví. Taxikář je sice asi dobře natočená, přesto ale povětšinu nudná slátanina o vylízaném debilovi, co si myslí, že je mesiáš. Podle mě nejdebilnější role DeNira. Pro mě to byla pouze ztráta času. S čistým svědomím bych tomu klidně napařil odpad, ale za závěrečnou přestřelku a Kaitelův výklad pracovních schopností mladičké kurvičky Jodie Foster tomu tu hvězdičku dám. ()

Thomick

*SPOILER* Když Travis houpe s televizní obrazovkou a vy čekáte, kdy ji teda konečně upustí na zem, oči vám tikají z muže na předmět a zase zpátky. Když se Iris objímá se svým pasákem a kamera sjede níž k jeho rukám, marně hledáte nůž. Když smyslů zbavený Travis zuřivě polyká celou plechovku energiťáku, pomalu přitom třepete hlavou stejně jako on. A když se pak Travis pokouší o sebevraždu pistolemi s prázdnými zásobníky, to si teprve opravdu uvědomíte, že jste konečně dospěli do stavu totální DEPRESE. Mimo, mimo jsem byl a zůstávám být stále ... naštěstí jiným způsobem než Travis. ()

Zemřel kameraman Michael Chapman

Zemřel kameraman Michael Chapman

22.09.2020

Jak by vypadal Batman od Aronofskyho?

Jak by vypadal Batman od Aronofskyho?

18.04.2020

Joker dostane vlastní film