Kalifornie

Scénografie:

Michael White

Kostýmy:

Kelle Kutsugeras

Otravný komentár hlavnej postavy skoro spôsobil, že som to nedopozeral. A vôbec celý ten Early bol taký vypečený hlupák, až sa nedá uhádnuť, či ho Duchovny hral tak nešikovne alebo tak presne. Malo to však aj pár napínavých, či inak vydarených momentov, takže nakoniec dobre. Len nech sa ma preboha nikto nesnaží presvedčiť, že som videl vydarenú sondu do duše vraha!(22.6.2017)

"To, že lidi potřebují snídat, je jen výmysl.. Přišli s tím výrobci vloček.." ;) Mýty a hloupé obzvlášť se jen těžko vraždí, na rozdíl od lidí.. Patrně jediný Senův biják se skutečně dobrým scénářem, s až ranětarantinovskými dialogy - Tim Metcalfe sem tam dokáže překvapit.. - zároveň platí za jeho tvůrčí vrchol, když neskutečně inspirativní Kalifornie velmi citlivě zkoumá motivy násilí, aniž by jakkoli opustila žánr či se snížila k nějaké samoúčelnosti.. Bravurně napsané charaktery umožňují hlavní čtyřce rozehrát jeden velký koncert, a tak když David Duchovny je samozřejmě jedna velká jistota, dodnes silně podceňovaný Brad Pitt a zejména famózní Juliette Lewis, v té době ještě překvapivě, až vyráží dech.. Kalifornie dává vzpomenout na jiné velké malé snímky se Scorseseho Špinavými ulicemi či Malickovým Badlands na čele.. Nicméně přiznám, že mě dost fascinuje představa, jak by snímek vypadal, kdyby si Pitt s Duchovnym prohodili své role..(12.6.2016)

Kalifornia sa nesnaží ukázať vraha ako žánrového psychopata, vzbudzujúceho najmä strach a napätie, ale snaží sa poukázať na to, že chovanie takéhoto človeka je niečím vyvolané a za to niečo dotyčný nemôže. Bohužiaľ sa tak deje iba prostredníctvom komentárov spisovateľa. Ten spoločne so svojou priateľkou tiež nie sú úplne normálni, celý výlet a náhodný výber partnerov na cestu zaváňajú nielen nudou zo života. Inak všetko klape, Pittove pitvorenie je tu opodstatnené a Earlyho považujem za jeho najlepšie stvárnenú postavu.(2.11.2015)

Upřímně, čekal jsem daleko daleko větší pecku. Asi jsem se neměl tolik těšit, ale dvojice Brad Pitt a David Duchovny mě prostě nalákala. Nakonec to ale bohužel vůbec nějaká extra pecka nebyla. Film je zaprvé strašně dlouhý, což je na thriller tohoto typu dost nevhodné. Zadruhé mu chybí překvapivé zvraty. Člověk prostě ví, kdy přesně se všechno zvrtne a kdy někdo někoho zastřelí a samozřejmě jak všechno skončí. Mohlo to být natočeno daleko lépe, ale od Dominica Seny už raději žádné pecky nečekat.(12.12.2012)

Skvěle nasnímaný film s lehce zvláštní (jak to vysvětlit, když mi prostě připadá zvláštní) atmosférou. S přibývající stopáží je film čím dál více prosáklý černým humorem a ubývá pochybností nad tím, jestli Brad Pitt příliš nepřehrává. Nicméně ve mě ty pochybnosti zůstaly až do poslední minuty Kalifornie.(21.8.2008)

• Brad Pitt

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu: 8. (Stanley619)

• - Film má aj svoju komiksovú adaptáciu, o ktorú sa postaral americký spisovateľ Chuck Dickson a umelec Duncan Fergedo a nesie rovnaký názov ako film. Adaptácia však nebola nikdy dokončená. (apocalyptik)