poster

Kalifornie

 • USA

  Kalifornia

 • Slovensko

  Kalifornia

Krimi / Drama / Thriller / Road movie

USA, 1993, 117 min

Režie:

Dominic Sena

Scénář:

Tim Metcalfe

Kamera:

Bojan Bazelli

Producenti:

Steve Golin

Střih:

Martin Hunter

Scénografie:

Michael White

Kostýmy:

Kelle Kutsugeras
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • rakovnik
  ****

  Překvapivě dobré drama, už jen pro svůj rafinovaný námět a znepokojivý scénář. Kontrast několika povah filmových postav v kombinaci s napětím a výbuchy násilí umocňují jejich představitelé, především ale Brad Pitt. Škoda jen neodpustitelného klišé o téměř "nesmrtelnosti" filmových padouchů, jen aby rádoby napětí na konci příběhu gradovalo.(12.11.2015)

 • ZkuKol
  ****

  Sena je prostě dvorní klipař Janet Jackson, milovník odrazů světla (od skla, zrcadel, potrhaného plastu, prostříleného auta apod.) a režisér jednoho dobrého filmu - Kalifornie. Velmi zajímavý námět v klipovém provedení s poněkud slabšími dialogy táhne Brad, se kterým bych nedokázal ani obývat stejný vesmír, jak snadno se mu vraždí a Michelle Forbes, které to nejenom sluší, ale i hraje a škoda, že se jí nikdy nepovedlo definitivně opustit TV. Duchovny měl vždycky hlavně nevinný ksichtík a Juliette se zde zmítá v postavách, jaké prostě v 90. letech dostávala a už to nebylo nic nového. 90. léta z toho smrdí široko-daleko, soundtrack a Senova klipařina nenudí, ale ten člověk tak nějak neumí přijít s něčím, co by v divákovi vydrželo déle než 10 minut (snad vaří lépe :-). On píše, ona fotí, vyrazí spolu do Kalifornie za světlou budoucností. V rámci úspor naberou další pár a společně objíždějí místa masových vražd, občas se vyplácí nedráždit hada (osud) bosou nohou... 70%(25.12.2010)

 • Aluska88
  ***

  A půl. Brad Pitt zde opět dokázal, že na plátně umí být i někým jiným, než tím slavným, uhlazeným "slaďouškem." Ačkoliv ztvárnil sériového vraha, tak se mírně vymyká jeho zavedenému psychologickému profilu. On není jako např. Ted Bundy nebo Jeff Dahmer. Ti vypadali jako obyčejní, na pohled sympatičtí muži. "Lovili" určitou skupinu svých obětí, poté si z nich zanechali trofeje a jejich činy měly sexuální podtext. Postava Brada již na první pohled působí dost zanedbale, špinavě a vulgárně. A svých činů se dopouštěl zřejmě proto, že se mu "prostě chtělo." Jeho oběti byly náhodné a vraždil, když mu byla naskytnuta příležitost, nejspíš ho nehnaly jen těžko potlačitelné sexuální pudy a jeho vraždy nebyly plánované. Většina sériových vrahů toužila někoho vlastnit, mít nad ním nadvládu. On chtěl "jen" zabíjet." Ostatní herecké osazenstvo je také skvělé. V čele s Davidem Duchovnym, jeho krásnou přítelkyní Michelle Forbes a naivní Juliette Lewis. Film má spád, působivé scény a dobře vytvořené charaktery postav. Jen mi chyběla trocha více psychologie. Docela ráda bych se dozvěděla něco více o Earlym Grayceovi...(11.7.2010)

 • Goldbeater
  ***

  Upřímně, čekal jsem daleko daleko větší pecku. Asi jsem se neměl tolik těšit, ale dvojice Brad Pitt a David Duchovny mě prostě nalákala. Nakonec to ale bohužel vůbec nějaká extra pecka nebyla. Film je zaprvé strašně dlouhý, což je na thriller tohoto typu dost nevhodné. Zadruhé mu chybí překvapivé zvraty. Člověk prostě ví, kdy přesně se všechno zvrtne a kdy někdo někoho zastřelí a samozřejmě jak všechno skončí. Mohlo to být natočeno daleko lépe, ale od Dominica Seny už raději žádné pecky nečekat.(12.12.2012)

 • dobytek
  ***

  Dominic Sena je sice sračker, ale tohle nebylo úplně špatný. Zachránil to asi hlavně Brad Pitt, kterej v roce 1993 sice ještě nebyl žádná velká hvězda, ale tady toho psychopata zahrál naprosto přesvědčivě. Juliette Lewis tu naivní kravku zahrála taky slušně, ale její postava mi lezla na nervy od první chvíle. Druhej pár tvořenej agentem Mulderem a Michelle Forbes zůstal trochu v jejich stínu. Nějak mi ani jeden z nich nebyl moc sympatickej a řikal jsem si, že by je měl Pitt radši odprásknout. Pak je tam pár dobrejch scén (třeba pěkná krvavá scéna na hajzlu) a chvílema celkem slušná atmosféra. Bohužel se celej film dost vleče a v závěru to sklouzává někam mezi Béčkovej brak. Stačí vidět jednou...(17.5.2014)

 • - Film má aj svoju komiksovú adaptáciu, o ktorú sa postaral americký spisovateľ Chuck Dickson a umelec Duncan Fergedo a nesie rovnaký názov ako film. Adaptácia však nebola nikdy dokončená. (apocalyptik)

 • - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu: 8. (Stanley619)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace