Uprchlý agent KGB Nikolaj Dalchimsky (Donald Pleasence) před svým zmizením ukradl seznam spících agentů, kteří byli během padesátých let posláni do Spojených států. Agentům, kteří byli součástí operace s krycím jménem TELEFON, byl nejprve vymyt mozek a pod určitou formou hypnózy dostal každý z nich instrukce týkající se klíčových vojenských základen. Aktivováni měli být pouze v případě války jistým veršem z básně Roberta Frosta. Dalchimsky seznamu využije a začne spící agenty budit. Když několik zdánlivě obyčejných lidí zničí vojenská zařízení po celém území USA, je po jeho stopě sověty vyslán Major Grigorij Borzov (Charles Bronson), který má za úkol Dalchimského zlikvidovat a zabránit krizi, jež by mohla vést až ke třetí světové válce. (3DD!3)

Trailer

Goldbeater

Filmy Dona Siegela většinou řadím do dvou skupin. První je velmi dobrá a napínavá zábava viz Útěk z Alcatrazu, která bývá na rozhraní čtyř a pět hvězd. Druhá je slušná ale nepříliš záživná podívaná viz Okamžik vyzrazení, která je na lepší tři hvězdy. Telefon bych zařadil právě do té druhé. Je to snímek se zajímavým námětem, ale nic, co by si člověk za měsíc po zhlédnutí ještě pamatoval. Charlesu Bronsonovi jsem nikdy nepřišel na chuť, i když si ho jako herce vážím. Jeho fandům by se Telefon mohl klidně líbit. ()

Wacoslav1

To že jsem paranoidní, ještě neznamená, že nás nesledují! Luxusní špionážní pecka která si vystačí jenom z originálním námětem minimem akce a propracovaným napětím. Nebo tak dobře úplně originální to není, ale na rozdíl od Mandžuského kandidáta ke kterému je tenhle film přirovnáván a který byl těžkou nudou, tady to téma řízených vrahů funguje bezchybně, byť to možná je trochu překombinované a místy i trochu béčkové, ale to mi nepřekáží. Já ty sedmdesátky a jejich styl prostě žeru a Bronson byl bourák co uvěřitelně zahrál cokoliv, ať už Americkýho kovboje, Izraelskýho plukovníka, nebo Sovětskýho agenta.95% ()

noriaki

Špionážní thriller natočený stylem "představuji si to jako Hurvínek válku". Přestože se mu nedá upřít napínavost a zábavnost, námět je od A do Z úplná hovadina. O vypointované zápletce jsem si mohl nechat jen zdát a nedočkal jsem se ani náznaku sofistikovanosti. Parádní atmosféra tento nedostatek trochu zakryla, jenže ve výsledku film táhne jen lahůdkový vizuál a Charles Bronson. A navzdory nepopiratelným kvalitám obojího, je to málo. V samotném závěru jsem rozhořčeně umazal jednu hvězdičku za naivní pointu. Asi jsem neměl, ale čeho je moc, toho je příliš. ()

Anderton

Pomerne neznámy film so zaujímavou, i keď veľmi nepravdepodobnou zápletkou. Politické čachre machre sú podané v takzvanom komerčnom štýle, čo je ale skôr pochvala, pretože vieme, čo sa deje a komu o čo ide, namiesto toho, aby sme mali dojem, že si budeme musieť film pozrieť trikrát, kým nám dajú všetky intrigy zmysel. Nesmie chýbať ani milostná linka, ale tá sa rozbehne pomaly až so záverečnými titulkami. Nejde tak o dielo dosahujúceho kvalít podobne koncipovaného Mandžuského kandidáta, avšak svoj účel Telefón plní. 70% ()

Gemini

Don Siegel natočil několik legendárních filmů. Pak taky zaznamenal několik nadprůměrných, a i když jsem z jeho tvorby viděl jenom pár kusů, pochybuju, že natočil něco míň zapamatováníhodného než Telefon. Jediné, co tento snímek pozvedá nad průměr, je totiž obsazení. Jenom proto se na tohohle reprezentanta dlouhé řady špiónskothrillerových fantasmagorií - tentokrát o hypnoticky naprogramovaných (sebe)vražedných spáčích v týlu nepřítele - dá dívat, i když herci odvádějí svůj standard. Plakát nelže, skutečně tu toho spousta vybuchuje, ale je to přece jenom už pětatřicet let starý film, a vizuálními hody už zkrátka neoslní. I v rámci žánru vzniklo nemálo zajímavějších filmů, takže dávám 60%. ()

• Scéna s explóziou budovy bola v skutočnosti riadená demolácia Paris Gibson Junior High School v meste Great Falls v Montane. (m.a.t.o.)
  • Novela Waltera Wagera, podľa ktorej sa napísal scenár k filmu, bola vydaná iba dva roky pred jeho premiérou. (m.a.t.o.)
  • V Great Falls boli natočené všetky exteriérové scény, ktoré sa vo filme odohrávajú v Houstone. (m.a.t.o.)